„Mėnuo Juodaragis“ kvies skristi su mitiniais paukščiais

Vasaros pabaigą žymintis muzikos ir baltų kultūros festivalis šiemet vėl kvies apsistoti įspūdingoje Zaraso ežero saloje – penkioliktasis „Mėnuo Juodaragis“ vyks rugpjūčio 24-26 dienomis. Šiuolaikinį žvilgsnį į baltų kultūrą festivalio rengėjai šįkart nukreipė iš paukščio skrydžio – senojoje tradicijoje itin reikšmingas paukštis taps pagrindine šventės tema. Šia proga bus prisiminti ir žmogaus siekiai pakilti į orą – bus pristatyta Lietuvos aviacijos istorija ir jos kūrėjai. Ryškiu “Mėnuo Juodaragis” akcentu ir dar neregėta naujove taps oro balionų čempionatas, specialus jų naktinis šou, bei meistriška aviatorių programa virš Zaraso salos.

Muzikinė penkioliktojo „Mėnuo Juodaragis“ programa, pasak festivalio vadovo Ugniaus Liogės, šiemet bus kaip niekad šiuolaikinė: „Festivalio aplinkoje jau tapo įprasta, kad kuo modernesnę kūrybą palieti, tuo gilesnį praeities pėdsaką joje gali rasti. Jei pernai renginio programoje buvo kaip niekad daug tradicinio folkloro, tai šiemet išgirsime ir išvysime daugiau avangardo, šiuolaikinių interpretacijų, tęsiančių tradicijas. Garantuojame, kad šventės lankytojų lauks ne vienas stulbinantis atradimas“.

Trejose festivalio scenose pasirodys žymūs Lietuvos atlikėjai – Andrius Mamontovas su baigiamuoju albumo „Elektroninis dievas“ turo koncertu, Alina Orlova, Vytautas V. Landsbergis, grupės „Žalvarinis“, „Kūlgrinda“, „Ugniavijas”, „Lygaudė“, „Gyvata“, „Vydraga“, „VISI“, kiti gausūs folkloro ansambliai. Eksperimentinį post-folklorą ir modernius eksperimentus atstovaus „Sen Svaja”, „Girnų giesmės”, „Oorchach”, „Rumunija”, „Daina Dieva” bei daugelis kitų.

Iš solidžių užsienio grupių šiemet viešės prieš dvidešimt metų folk-metal žanrą pradėję ir keltiškos ugnies iki šiol nestokojantys juodmetalio puoselėtojai „Cruachan“ iš Airijos, neoklasikinės muzikos legenda „Ataraxia“ iš Italijos, žymūs ambient gelmių tyrinėtojai „Troum” (Vokietija), charizmatiškas estiško ir ukrainietiško folkloro derinys „Svjata Vatra”, originali ethno-world grupė „Theodor Bastard“ (Rusija), kolektyvai iš Baltarusijos, Lenkijos, Latvijos ir kitų šalių. Rengėjai pažymi, kad didžioji dalis festivalio dalyvių dar bus paskelbti.

Tuo tarpu pasirinkta paukščių tema žada būti tikru idėjų lobynu gausybei įvairiausių kultūrinių festivalio veiklų. Šie balsingi, margaspalviai sakmių pranašai, virtę šimtais totemų ir folkloro simbolių, atgis įvairiuose amatuose, ekomenio instaliacijose ir gyvuose pasirodymuose. Apie paukščius, mitologiją ir aviaciją kalbės paskaitų lektoriai ir kino kadrai. O virš salos ir Zarasų ežerynų sklęs parasparniai, lėktuvai ir spalvingi oro balionai, kurių komandos varžysis dėl “Mėnesio Juodaragio” proga rengiamo oreivių čempionato titulo.

Visi, norintys aplankyti festivalį, jau gali įsigyti išankstinius bilietus „Tiketoje” ir krautuvėlėje „Ragainė” (Pilies g.6, Vilnius). Pigiausius festivalio bilietus galima bus įsigyti iki birželio 1 d. (kaina 85 Lt). Specialūs bilietai skirti jaunoms šeimoms su vaikais, kurie festivalyje yra labai laukiami.

„Mėnesio Juodaragio“ paskaitose – mitologai, ornitologai, aviatoriai

Baltų kultūros ir muzikos festivalyje „Mėnuo Juodaragis“ skaitomos paskaitos – itin reikšminga programos dalis, kurią aplanko gausus būrys žiūrovų, laukiančių žymių mokslo ir kultūros asmenybių pranešimų. Edukacijos ir kultūros programa festivalyje „Mėnuo Juodaragis“ nėra priedas prie koncertų – tai pagrindinis idėjų ir ieškojimų židinys, nušviečiantis festivalio metų temą bei misiją pažinti baltų kultūrą, istoriją ir gamtą. Didelis dėmesys šiemet skiriamas paukščiams, gyvenantiems gamtoje, muzikoje ir mitologijoje, o taip pat – žmonių siekiams skristi ir Lietuvos aviacijos istorijai.

Į skrydį per paukščių pasaulį pakvies žymūs Lietuvos ornitologai ir gamtininkai, kurie aptars pagrindinius paukščių gyvenimo klausimus, lietuvio akiai įprastus sparnuočius, o plačiau – apie vandens paukščių įdomybės. Neatsitiktinai vandens paukščiai tapo ir pirmaisiais festivalio vėliavnešiais – jubiliejiniais XV festivalio žiedais paukščių žiedavimo metu Kretuono saloje, buvo pažymėta 15 sidabrinių kirų. Organizatoriai džiaugiasi, jog prie festivalio programos aktyviai prisideda Lietuvos ornitologų draugija, kuri kartu su leidykla „Lututė“ Zaraso saloje įkurs „Gamtininkų kiemą“.

Kita dalis paskaitų – apie tai, kaip paukščiai – dangaus ir žemės tarpininkai – prabyla tautosakoje, mitologijoje, sutartinėse ir šiuolaikiniuose gamtos garsų įrašuose. Tai svarbu ne tik baltų tradicijoje, bet padeda atpažinti ilgus, net Indiją pasiekiančius kultūrinius saitus.

Kiekviena festivalio tema kasmet turi ir istorinę giją, kuri šiemet priklauso skrajūnų takus minančiai Lietuvos aviacijai.

„Mėnuo Juodaragis“ paskaitose bus kalbama ir kitomis temomis, kurios nė vienais metais nepraranda aktualumo. Tai – ir kompleksinių archeologijos, religijos ir mitologijos tyrinėjimų naujienos, genetikos atradimai bei tautos kilmės teorijos, linskmos lietuvių kalbos įdomybės, svarbius žmogaus gyvenimo virsmus.

Paskutinę festivalio dieną laukia itin aktuali diskusija, suburta „Liaudies kultūros“ žurnalo redakcijos. Ši diskusija, kaip ir visas rugpjūčio mėn. leidinys, bus skirta aptarti naują, greta etnologijos pradedamą vartotį sąvoką – prigimtinę kultūrą, aprėpiančią vietinės, savaimingos kultūros ištakas ir jos gyvą, kūrybišką raidą. Šiuo požiūriu „Mėnuo Juodaragis“ – taip pat yra prigimtinės kultūros festivalis.

“Mėnuo Juodaragis“ XV paskaitų programa:

— PENKTADIENIS (rugpjūčio 24 d.) —

Prof. habil. dr. Daiva Vyčinienė – „Paukščių balsai lietuvių tradicinėje muzikoje: gamta/kultūra“

Plk. Ltn. Eugenijus Raubickas – „Kauno aerodromas – Lietuvos aviacijos lopšys“

Vidmantas Blažys, Remigijus Karpuška – „Gamtos garsų įrašymas – paukščiai“

Gražina Kadžytė – „Kokius paukščius mes, lietuviai, pažįstame ir kaip vertiname patarlėmis“

— ŠEŠTADIENIS (rugpjūčio 25 d.) —

prof. Petras Kurlavičius – „Skrydis per paukščių pasaulį“

Vidmantas Povilionis – „Lietuvos šaknys“

Algirdas Klova – „Tie paukštelių balseliai“

Juozas Miškinis – „Įprasti Lietuvos padangių sparnuočiai“

Prof. habil. dr. Audrius Beinorius – „Paukščiai hindų ir budistų mitologijoje bei ikonografijoje“

Dr. Vykintas Vaitkevičius – „Šventovių beieškant, arba senovės lietuvio namai“

Dr. Dainius Razauskas – „Dievo paukštis“

Jonas Čepas – „Atlanto nugalėtojai S.Darius ir S.Girėnas“

— SEKMADIENIS (rugpjūčio 26 d.) —

Vilma Gudynienė – „Vandens paukščiai“

Stanislovas Kavaliauskas – „Didžiojo mūsų kalbos žodyno turtai (besišypsanti smulkioji tautosaka)“

Ričardas Patapavičius – „Paukščių žiedavimas“

„Liaudies kultūros“ žurnalo pristatymas ir diskusija apie mūsų prigimtinę kultūrą

Mija Džeinara Ubartienė – „Laumavimas kaip moters ir vyro iniciacijų, virsmų pažeidimai“

(Paskaitų programa dar bus papildyta)

Internete:
MJR svetainė – http://www.mjr.lt

Facebook – http://www.facebook.com/MJRfest

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.