10 KNYGŲ APIE PANDEMIJAS

Dar ne pasaulio pabaiga, bet grožinės literatūros kūriniai apie įvairius virusus, ligas, pandemijas atskleidžia, kokių scenarijų galima tikėtis. Ir visi jie neteikia daug vilčių žmonijai ir, kad viskas po to bus, kaip buvę. Kaži, ar šios knygos leis pasirengti galimoms panašioms situacijoms, bet tikrai turėtų priversti rimtai žvelgti į COVID-19 galimas sukelti pasekmes, o jei ir neatves į protą, tai bent užims laiką, kurį dabar reikia stengtis kuo labiau praleisti be kitų asmenų.

Panašia tema knygų yra ir daugiau, bet rekomenduojame tas, kurios yra išleistos lietuviškai. Jeigu manote, kad kažko dar trūksta sąraše, tai pasidalinkite komentaruose.

ALBERT CAMUS „Maras“

Vienas svarbiausių ir giliausių kūrinių mirtinų ligų tema. Ir vienas realistiškiausių – be jokių fantastinių zombių ar vampyrų. Būtinas susipažinti kiekvienam. Išsamiau apžvalgoje.

MICHAEL CRICHTON „Andromedos” štamas”

Dar 1969-aisiais išleistas romanas, kurį lietuviškai galime rasti legendinėje „Zenito” serijoje, pasakoja apie į Žemę patekusį nežemiškos kilmės padermę („štamas” anot kalbininkų neturėtų būti vartojamas) ir kiek dėl to įvyksta tragedijų. Crichtonas kaip visada yra skrupulingas detalėms, tad čia netrūksta technologinių, medicininių niuansų, dėl ko romanas tampa tik dar įdomesnis, įtikinamesnis ir visai nėra moraliai pasenęs.

JOSÉ SARAMAGO „Aklumas“

Saramago simbolinis „Aklumas” atima žmonėms regėjimą ir panardina į kataklizminį pasaulį. Knyga ne tik apie ligą, bet ir apie tai, ką darytų žmogus, kuris žino, kad jo niekas nepamatys. Išsamiau apžvalgoje.

STEPHEN KING „Dvikova”

Siaubo meistro klasika, kurioje baisaus gripo pandemija išnaikina veik visą žmoniją. Knyga dar iš tų laikų, kai Kingas rašė stiprias psichologiškai pagrįstas knygas, nors ir su doze fantazijos. Tokia yra ir „Dvikova”, kurioje pasakojama apie išlikusių žmonių grupelę ir kovą tarp blogio ir gėrio. Kurią pusę pasirinktum tu, kad išgyventum pasaulio pabaigos akivaizdoje?

CONNIE WILLIS „Pasaulio pabaigos knyga”

Hugo ir Nebula premijas laimėjęs romanas, kuriame nemaža fantastikos, kelionių laiku, bet siužetas sukasi apie ligas – marą XIV amžiaus Anglijoje ir neidentifikuotą ligą netolimoje ateityje.  Turėtų patikti ir istorijos mėgėjams.

JUSTIN CRONIN „Perėja”, „Dvylika” ir „Veidrodžių miestas”

Fantastinė trilogija, kurioje virusas paveikė beveik visus žmones, liko tik neužsikrėtusiųjų bendruomenės, kurios gyvena uždarose erdvėse… Cronino knygų puslapių užteks ilgam, nes visos knygos baisiai storos. Tas storis ir yra vienintelis šių knygų minusas.

EMILY ST. JOHN MANDEL „Vienuolikta stotis“

Romanas apie išlikusiuosius po nepagydomojo Gruzijos gripo šienapjūtės. Tai pats pozityviausias ir optimistiškiausias kūrinys šiame sąraše. Išsamiau apžvalgoje.

JANA VAGNER „Vongo ežeras” ir „Likę gyvi”

Saujelė žmonių bėga nuo Maskvą apėmusios epidemijos. Ir teisingai rašo ant knygos nugarėlės – „tai ir išlikimo istorija, ir kelio romanas, ir sukrečianti psichologinė drama.”  Ne tokie sunkūs turiniu šie kūriniai kaip McCarthy’io „Kelias”, bet kupini įtampos ir greitai skaitomi.

SINCLAIR LEWIS „Erousmitas”

Klasika (išleista 1925 m.) tapusi knyga apie daktarą, mokslininką, dedantį visas jėgas, kad atrastų vaistus nuo buboninio maro. Romanas be fantastinių elementų, su tam laikmečiui būdinga orientacija į socialinį teisingumą ir žmogiškąsias vertybes, daktarų nuolatinę kovą lenktyniaujant su mirtimi. Knygoje daug medicinos pagrindų, kurie aktualūs ir šiandien, (pvz., kad tyras oras mokyklose yra svarbesnis už šilumą), kuriuos praverstų visiems žinoti.

EDGAR ALLAN POE „Raudonosios mirties kaukė”

Lietuviškai turime tokiu pavadinimu siaubo literatūros pradininko apsakymų rinkinį, kurį verta perskaityti visą, bet jeigu apsiriboti tematika, tai perskaitykite bent apsakymą, kurio ir pavadinta knyga – „Raudonosios mirties kaukė”. Kūrinys pasakoja apie princą, kuris užsirakina pilyje ir tikisi išvengti šalyje siaučiančio maro. Deja, mirties neišvengs nė vienas.

fb-share-icon

Vienas komentaras apie “10 KNYGŲ APIE PANDEMIJAS

  1. Kaip tik vakar Dvikovą ir Aklumą prisiminiau. Kitų neskaičiusi, bet dabar ir nesinori…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.