Apie žmones ir daiktus ir naujas (cirko) tradicijas.


Kai kažkas reguliariai kartojasi, esam linkę pavadinti tai tradicija. Besikartojantis ketvirtą kartą Vilniuje – beveik teisėtai galintis vadintis tradiciškai kasmetiniu – Naujojo cirko savaitgalis (beje, ekonominės krizės šiek tiek apkarpytais sparnais – šiemet Sereikiškių parke neturėsime žavios XIX a. Prancūzija kvepiančios chapito – cirko palapinės). Bet kažkaip liežuvis neapsiverčia naujojo cirko savaitgaliui lipdyti etiketės tradicinis, ypač tuomet, kai jame savo spektaklį pristatanti jauna prancūzė režisierė Gaëlle Bisellach-Roig sako, kad jos spektakliai – tai netgi ne cirkas, ką jau kalbėt apie tradicijas. Bet paskui priduria „Tačiau leidžiu žmonėms mano menui klijuoti etiketes – juk jie kitaip negali“.

Naujojo cirko savaitgalio rengėjai (Menų spaustuvė ir Prancūzų kultūros centras) trejus metus iš eilės vežė kitokį cirką, mėgindami atsiriboti nuo visų tradiciniam cirkui klijuojamų etikečių – spektakliai buvo skirti ne visai šeimai, o suaugusiems, čia pabrėžtinai nebuvo gyvūnų (nors, žinia, esama ir naujojo cirko trupių pavyzdžių, kuriuose vaidina ir gyvūnai, pvz. Zingaro, www.zingaro.fr – nuostabus tinklapis, pažiūrėkit), spektakliai buvo intymūs, mažose nostalgiškose cirko palapinėse, kaip antai žonglieriaus-virtuozo Jerome‘o Thomas „Lili cirkas“ 2006-aisiais, arba mažų mažiausiai keisti – kaip pernykštis „Staiga“, kuriame Vilniuje surinktos šiukšlės virto keistu scenografijos raizginiu.

Šiemet nuspręsta ugdyti ir jaunąją naujojo cirko auditoriją. Parodyti naująjį cirką, skirtą šeimai – linksmą ir neįpareigojantį, tinkantį visai šeimai, arba, kaip skelbia suomių cirko trupės „Circo Aereo“ kūrėjai, – tokį cirką, kuris neprailgsta net trimečiui žiūrovui. Pernai Vilniuje lankėsi tos pačios trupės artistas – suomis Janis Nuutinenas, pakvietęs visus į mažutę, savo rankomis sukonstruotą cirko palapinę Sereikiškių parke, kur daugelis pasijuto tarsi vaikystėje laukdami Kalėdų senelio stebuklo. Šiemet „Aereo“ kitokie. Jų spektaklis „Seno kelio cirkas“ („Rusty Road Circus“) – vos pusvalandį trunkantis dinamiškas dviejų cirko akrobatų ir Suomijos breiko čempiono šou. Su klounados, šokio, cirko ir dar visokiais elementais. Beje, lauke, o ne salėje – Menų spaustuvės kiemely. Ir dar ne šiaip, o vaidinant tiesiai iš sunkvežimio. Panašiai kaip senoviniai cirko artistai – vaidindavo tiesiai iš vežimo. Taigi, naujasis cirkas – toks pats keliaujantis kaip ir senasis. Some things never change.

Bet antrasis Savaitgalio spektaklis – visiška priešingybė. Tai mano jau minėtos jaunos prancūzės šokėjos ir cirko režisierės Gaëlle Bisellach-Roig sako spektaklis „Išnara“ („Mue“). Vaikystėje nemėgusi cirko, Gaëlle bestudijuodama universitete atsitiktinai nuėjo į Nikolauso Maria Holzo cirko paskaitą „Apie žmones ir daiktus“, ir metė universitetą supratusi, kad jai labiau artimas absurdas scenoje nei gyvenime. Taip gimė trupė „Les Manoeuvres“, kurioje pastatytas spektaklis „Išnara“. „Išnara“ – tai žmogaus ir daikto esmės bei santykio paieškos, primenančios Hanso Bellmerio lėles arba Rene Magritte‘o daiktų būties skrodimus. „Išnarą“, pasak režisierės lygiomis dalimis kūrė šokėjai, cirko artistai, video menininkai, skulptoriai ir technikai. Būtent todėl veiksmas čia prisodrintas atskirų detalių ir visumos pojūčio, viskas susilieja ir pulsuoja tarsi vienas didelis organizmas, kuris pasiruošęs išsinerti iš savo odos. Scenoje be pačios Gaëlle – dvi cirko artistės, akrobatė ir žonglierė.

Mue, la manoeuvre, la Comedie, Clermont Ferrand, 22 et 23 mars 2
(Spektaklio „Išnara“ („Mue“) ištrauką galima rasti čia).

Kaip postmodernus menas, naujasis cirkas yra daugiasluoksnis ir įvairialypis. Todėl paklausta, kas jai yra naujasis cirkas, Gaëlle atsako: „Teatras – tai iliuzija ir poreikis, šokis – gyvenimo geismas ir slapta kalba, o cirkas – tai juokas mirties akivaizdoje. Naujasis cirkas – tai šių trijų elementų rinkinys“.

Naujojo cirko savaitgalis šiemet – rugsėjo 11-13 dienomis. Be dviejų spektaklių taip pat bus ir nemokamas paskaitų apie cirką ciklas: pradedant nuo bendros paskaitos apie cirko istoriją ir baigiant akrobatikos užsiėmimais. Kaip žinia, prieinama visiems besidomintiems – nors vietų skaičius ribotas, tad rekomenduojama registruotis iš anksto. Visa informacija apie renginį pasiekiama Menų spaustuvės tinklapyje www.menuspaustuve.lt.

Už tekstą ačiū Kristinai iš „Menų spaustuvės”.

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.