ARTSCAPE balandis: olandų meno chuliganai, tragikomiškas kinas ir naujasis džiazo paprastumas.


Rytoj, balandžio 29 d. prasideda Nyderlandams skirta ARTSCAPE programa, kuri visą mėnesį kvies susipažinti su šio šalies daile, džiazu ir kinu.

Galerija „Vartai“ šiai parodai pakvietė žymiuosius tarpdisciplininio meno chuliganus iš Roterdamo Atelier Van Lieshout (AVL). Kompaniją 1995 m. įkūrė menininkas Joep van Lieshout, su savo komanda išgarsėjęs kontroversiškais ir net įstatymus peržengiančiais projektais – Roterdame įkurta anarchistine laisvąja respublika AVL-Ville, kurioje galioja savitos AVL taisyklės ir cirkulioja vietinė valiuta, bei utopiniu Vergų miesto projektu, kritikuojančiu vakarietišką visuomenės santvarką.

Pasak galerijos „Vartai“ direktorės Nidos Rutkienės, AVL meninė praktika apima instaliaciją, meno objektų kūrimą, interjero dizainą, baldų gamybą, architektūrą, o kūriniai intriguoja ne tik savo išradinga konstrukcija, bet ir daugiafunkciškumu.

Lietuvių tarpdisciplininiam menui parodoje atstovauja ne mažiau išradingas ir chuliganiškas Dainius Liškevičius, kuris pristatys projektą, paties įvardijamą kaip iškylą: į galerijos erdvę perkraustomi daiktai, ilgą laiką sandėliuoti menininko laiptinėje. Šis absurdiškas kraustymasis virsta kūrybiniu nuotykiu, kuomet, remiantis praeities kelionės nuotrauka, iš visų atgabentų daiktų atkuriama pašiūrė, siūlanti laikiną prieglobstį keliautojams.

Nyderlandų filmų programą balandžio 30 d., kino teatre „Skalvija“ pradės aktoriaus, scenaristo ir režisieriaus Alex van Warmerdam juodojo humoro komedija „Padavėjas“, pasakojanti tragikomišką padavėjo Edgaro gyvenimo istoriją, kuriamą po žmonos padu esančio rašytojo Hermano. Pagrindinį vaidmenį atlieka pats režisierius.

Gegužės 3 d. „Skalvijoje“ Lietuvos kinomanams bus parodytas paskutinysis garsiojo olandų dokumentinio kino kūrėjo Joris Ivens filmas „Vėjo istorija“. „Šis filmas – tai bandymas nufimuoti tai, kas nematoma, – vėją, kuriuo siekiama perteikti kultūros bei visuomenės nepastovumą. Tam pasirinkta erdvė – Kinija“, – sako festivalio „Kino pavasaris“ direktorė Vida Ramaškienė.

Gegužės mėn. taip pat bus rodomi Heddy Honigmann, Eddy Tertall filmai, o programą užbaigs garsaus olandų meistro Mark Verkerk dokumentinis filmas „Pasiklydę Budos vaikai“.

Nyderlandų Karalystei ARTSCAPE džiazo programoje gegužės 18 d. atstovaus „Yuri Honing Acoustic Quartet“. Pasak festivalio „Vilnius Jazz“ vadovo Antano Gusčio, kvarteto lyderis – saksofonininkas Yuri Honing, per du profesinės veiklos dešimtmečius bendradarbiavęs su P.Bley, G.Peacock, P.Motian, Ch.Haden, P.Metheny, V. Mendoza bei M.Mengelberg ir padaręs stulbinančią karjerą – suformavo individualų stilių, deklaruojantį naująjį paprastumą, besiremiantį džiazo, popmuzikos, akademinės ir nevakarietiškos muzikos tradicijomis.

Į Vilnių atvykstančiame akustiniame Yuri Honing kvartete – ne tik puikūs muzikantai, bet ir žinomi kūrėjai bei savų grupių lyderiai: universalus pianistas Wolfert Brederode, nuolatinis Y.Honing bendražygis būgnininkas Joost Lijbaart. Su Yuri Honing kvartetu šiame koncerte muzikuos ir garsus Skandinavijos bosistas norvegas Mats Eilertsen.

Lietuvą šiame koncerte pristatys brandus jaunosios kartos džiazmenas saksofonininkas, kompozitorius Kęstutis Vaiginis bei pripažintas Lietuvos džiazo kūrėjas, pianistas, klavišininkas, kompozitorius Dainius Pulauskas.

Nuorodos:
www.vilnius2009.lt
www.artscape.lt
www.galerijavartai.lt
www.kinopavasaris.lt
www.vilniusjazz.lt
www.culturelive.lt
www.galerie-krinzinger.at

fb-share-icon

Vienas komentaras apie “ARTSCAPE balandis: olandų meno chuliganai, tragikomiškas kinas ir naujasis džiazo paprastumas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.