ATGRUBNAGIS – Saulėtekis išminčiams, saulėlydis bepročiams (2007)

Užmerkęs kojas į garstyčių vandenį, šaukštu kasydamasis nugarą, murmėjau sau panosėje kažką nepadoraus, tikindamas save, kad tai tik į gerą…

Toks užrašas įspaustas ant albumo nugarėlės. Albumo, kurį vienas žmogus pa(si)gamino pas save namie: nuo muzikos grojimo ir įrašymo iki pačio disko viršelio atspausdinimo. Didžiulė gyvenimo investicija vardan saviraiškos. Tačiau nesvarbu, kiek pinigų tai surijo ir dar ryja, svarbiau – kas iš viso to išėjo.

Žinau šito žmogaus ir vardą ir pavardę, tačiau turiu paliepimą: „Na, jei nuspręsi rašyt turiu vieną norą, neminėk mano vardo ir pavardės, tiesiog, Atgrubnagis. Nedarau tai dėl populiarumo ar šlovės, ar pinigų, neieškau iš to naudos, visad mėgau undergroundą. Aš tik noriu duot žmonėms paklausyt. Ir jiems neturėtų būt svarbu, kas tą muzikąa sukūrė ir atliko. Jiems reikia tik atsiųst man savo adresą, kad aš galėčiau atsiųst CD. Žinoma, aš kalbu apie tuos, kuriems patiktų tai, ką aš darau. Jokiu būdu niekam neperšu savo muzikos, man yra gerai taip, kaip yra.”

Taigi, tiesiog Atgrubnagis prieš keletą metų, kaip daugelis lietuvaičių, išvyko uždarbiauti į Edinburgą,- miestą su didžiule muzikine potencija. Išsivežė svetur tik save, o dabar, nors ir negrįžta po visam, bet kiekvienam norinčiam (jeigu tokių neatsiras tūkstančiai) savo lėšomis atsiunčia/dovanoja pirmąjį savo vaiką – albumą „Saulėtekis išminčiams, saulėlydis bepročiams“.

Gyvai padarytas įrašas stebina savo intymumu, atvirumu, gyvenimiška patirtimi ir kūrybine branda. Poetiški, daugiaprasmiai tekstai pasakoja ne banalias įprastas meilės istorijas, bet perduoda visą kūrėjo išmintį (apie savęs paieškas, apie draugystę, apie braidymą gyvenimo vandeniu ir gyvenimo keliu, apie turtingą ir pamokančią praeitį) ir beprotybę (apie kojos nusigraužimą vardan laisvės, apie žuvies dieną – penktadienį, apie boružę, ežį ir dar vieną trijulės narį, apie žvakių ir žvakučių skirtumus). Man gražiausias tekstas dainoje „Apie Atgrubnagį ir Amigo“, – tai kelio daina, nežinomo kelio, kurį lengva eiti kartu su draugu, kokios lyties jis bebūtų. Tas „jėjė, mano drauge geriausias“ nepaliauja suktis mano galvoje jau kelintą dieną ir aš jau imu įtikėti, kad Atgrubnagis šitą dainą sukūrė būtent man. Taip pat imponuoja paskutinės albumo dainos „Buvo visko kliuvo“ tekstas: tiesiog, dėl savo poetiškai gyvenimiško teisingumo: „gyvenimo kraštais ėjau, abi puses jo ragavau, dabar daugiau žinau <…> buvo visko kliuvo, rykštės ir bučinių, ir netikėto „labas“ ir “sudie“ be priežasčių <…> ir garbingų priešų ir šūdinų draugų“. Apskritai, jaučiama, kad albumo dainų tekstai yra pačio autoriaus išgyventi, išbaigti ir išnešioti iki negalėjimo jų neištarti garsiai.

Atgrubnagio muziką galima būtų statyti prie dainuojamosios poezijos korifėjų, tačiau instrumentiniai kūriniai, kurių albume net septyni, ir dainuojamų kūrinių muzika rodo, kad Atgrubnagis moka ne šiaip kelis akordus, o savo atgrubusiais nagais groja gitara profesionaliai, tiksliau, gitaromis: akustinėmis, elektrinėmis, bosinėmis, su mediatoriumi, su slaidu, su efektų pedalais ir retkarčiais pritaria armonikėle bei tambūrinu. Muzika varijuoja nuo lengvo akustinio pop-roko iki gryno bliuzo ir tradicinio country motyvų. „Špygą taukuotą“ parodo, kad Atgrubnagiui nesvetimas ir eksperimentinis, alternatyvus skambesys, nors gal tai dar tik savojo stiliaus paieškos. Visas muzikinis audinys sukergtas vien gitariniu pagrindu, tai puikiai atskleidžia Atgrubnagį kaip gitaristą, ir jo grojimui prideda tiktai pliusų (būtų įdomu pamatyti „nagų ant gitaros” procesą gyvai) , tačiau tuo pačiu tai yra ir minusas. Albumui perlipus į antrą pusę, imi jausti akordinius pasikartojimus ir pasiilgsti kitokių instrumentų įsiliejimo, kad ir paprastų mušamųjų, tas retas armonikėlės („Vėjo namai”), žvangučių-barškučių („Žvakės ir žvakutės”, „Šis bei tas apie išskrendančius paukščius”, „Musplakis”, „Molotovo kokteilis”) ar pirštų barbenimo per gitrarą („Apie Atgrubnagį ir Amigo”) pasirodymas tampa lyg atgaiva sielai, kurios norėtųsi dar daugiau. Čia kaip su Apokalyptica, kas beklausytų jų albumų, jeigu iki šiol grotų vien violančelėmis. Tad, albumui pasibaigus, šiek tiek jautiesi nuvargęs nuo gitarinio skambesio. Išeitis būtų albumą padalinti į du diskus, bet čia jau komersantų ir prodiuserių, jeigu tokių atsiras, reikalai.

23 kūriniai surinkti į vieną diską leidžia pajusti tai, kuo gyvena Atgrubnagis, o, žemiau pateiktas, trumpas interviu su pačiu Atgrubnagiu, leis geriau suprasti, koks tas menininkas, kuriantis ne dėl pinigų.

1.Papasakok trumpai apie save
Gimiau garsiai, augau ramiai, užaugęs nusprendžiau,kad ūsai tinka man prie veido ir nuo to laiko su jais nesiskiriu.

2.Kodėl Atgrubnagis?
Visad dirbau fizinius darbus: nešiau, kėliau, kasiau, šveičiau, kaliau ir t.t. Ne kaži kas iš rankų ir belikdavo – sutinę sąnariai, nudaužyti pirštai, suskilinėjusi ir sugrubusi oda. Bet niekada dėl to nesigailėjau.

3.Kaip atėjo muzika į tavo pasaulį?
Kažkas atsikratė savo sena gitara padovanodamas ją man.

4.Kiek muzikos tavyje? Kokia ji?
Muzika tai vaiduoklis, jos nematau, bet kur bebūčiau, visuomet jaučiu jos buvimą šalia, todėl visada nešiojuosi popieriaus skiautę ir pieštuką. Kokia ji? Eklektiška.

5.Kodėl ir kaip kuri?
Kodėl? Todėl kad niekad negalėjau groti svetimos muzikos, geriau jau tada šluoti kiemą. Kaip? Nėra taisyklių, ji ateina bet kada, bet kur, bet kaip.

6.Patinka labiau saulėtekis ar saulėlydis?
Esu pelėda, tad vakaras visada buvo mano laikas, bet, bėgant metams, suradau dalykų, kuriuos galima gerai padaryti tik ryte, tad dabar saulėtekis ir saulėlydis man lygiaverčiai.

7.Kur darei albumo įrašą. Kas be pačio prisidėjo prie jo kūrimo?
Įrašiau jį savo kambary, įrašiau vienas.Bet jei kalbėt apie CD padarymą, tai aš turiu trigalvį slibiną [trys mano artimiausi draugai], be kurio šis CD nebūtų toks koks jis yra dabar.

8.Dainų tekstuose mažai meilės. Kodėl?
Sukuriu tokią dainą kartą per tris metus ir tai paprastai būna pakankamai vykusi daina, sukurčiau kasdien būtų žaidimas žodžiais ir ne daugiau.Albumui, kurį ruošiuosi įrašinėt dabar turiu trejetą tokių dainų, taigi devynerius metus turbūt ta tema nieko ir nebesukursiu.

9.Kelios dainos iškrenta iš albumo konteksto. Dar tik bandai atradinėti savo stilių?
Jei išgirstum tas dainas, kurių aš neįdėjau į šį albumą….

10.Koks turėtų būti tavo klausytojas?
Man jis yra geras toks, koks jis yra, jei tik jis yra.

p.s. pirkt negausite, tai galite paklausyti nemokamai čia.

fb-share-icon

24 komentarai apie “ATGRUBNAGIS – Saulėtekis išminčiams, saulėlydis bepročiams (2007)

 1. Zmogau, ACIU,kad ESI ! SEKME jau lydi ir saugo Tave .Nes Tikru Dalyku REIKIA ,nors visi ir nesupranta to…..

 2. As ir jau spejau paklausyti Atgrubnagio albuma. Gražiausia daina „Mano drauge geriausias” („apie Atgrubnagį ir Amigo”), dar išskirčiau „Rudeniop”, kurias paplatinus per interneto platybes, manau irgi niuniuotu ne maziau lietuvaiciu nei Alinos ar Jievos dainas. Patiko ir vien instrumentiniai kuriniai, kurie visi turi tarsi nebylias istorijas su savais pavadinimais.
  Tikra tiesa, kad albumo stiprioji vieta visgi yra tekstai, nes muzikiniai motyvai, kaip jau minejo apzvalgos autorius i antra puse albumo perklausos jau pradeda truputį kartotis.
  O siaip labai sveikintina iniciatyva ir dar vienas puikus irodymas – ka gali padaryti del savo svajones!

 3. jegiskas intervas… „saulelydis isminciams …” – stiprus albumas, irodantis jog sugebanciu kurti is Lietuvos (nors jau ir nebe Lietuvoje) vis delto yra, ir tikiu dar daugelio nezinome…

 4. suuuuuuuper.
  Ird dar labai džiugina, kad vis daugiau matosi jaunų veidų, kuriančių, o ne blevyzgojančių.

 5. offca, o iš kur tu ištraukei šį atgrubnagį? gal čia tu ir dainuoji? gal ir juokinga, bet vienintelė daina per kurią pakėliau antakius, tai „man bet kurie keliai” – tokia biški kantrijoninės joniui grojant su tarka, bet.. :)

 6. po poros dienų: jūs ten dėl muzikos galite ginčytis (mano nuomone vis tai kvepia bliūūūūzu ir 7o 10čio roku), bet kas mane nuperka, tai ta trykštanti optimizmo srovė.

 7. Kazkodel labai primena tokios grupes „buterbrodinis orkestras” vokala ir siaip skambesys. Atgrubnagis negrojo toje grupeje?

 8. ne, bet atsakymas i 5 klausima yra jeginis :D man patinka

 9. Vaidas Gargzdietis buterbrodietis parašė:

  Jooooo, sveikas zmogau, tu nesikeiti :)

 10. Gal kas žino veikiančią nuorodą albumui parsisiųsti ? :f

 11. Pijau, parasyk savo email – galesiu kazkokiu budu persiusti,susitarsim

 12. Nuripinau naujai, atnaujinau linką įraše. Dainų sąrašas toks:

  1 Savęs Ieškot Išėjęs
  2 Rudeniop
  3 Vieną Nemigos Naktį Galvojant Apie Visiškai Nereikšmingus Dalykus
  4 Žvakės Ir Žvakutės
  5 Šis Bei Tas Apie Išskrendančius Paukščius
  6 Upės Vandeniu Bridau
  7 Vėjo Namai
  8 Prancūziškas Bučinys Arba Su Meile Iš Nicos
  9 Musplakis
  10 Dumblas Dienų Praeitų
  11 Kertant Ribą
  12 Vandenys
  13 Septyni Broliai Miegantys
  14 Štai Tokios Dainos Skamba Bičių Avily
  15 Aš, Boružė Ir Ežys
  16 Save Paskui
  17 Aš Sėkmę Bandantis Kvailys
  18 Špyga Taukuota
  19 Trupiniai
  20 Man Bet Kurie Keliai
  21 Molotovo Kokteilis
  22 Buvo Visko Kliuvo

 13. Pastebėjau klaidelę; 4 daina „Apie Atgrubnagį ir Amigo”, o „Žvakės Ir Žvakutės” -5 ir t.t.:-)

 14. Gal kas galėtų atsiųsti šio atlikėjo dainų į el.paštą? tomukas1990@yahoo.com . Užkabino labai, tai norisi tokią muziką turėt visur su saim :)

 15. Oj.. tikrai… Nemačiau prieš tai :S. Bet ačiū :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.