Paslaptingasis, anonimiškasis [įterpti savo sugalvotus sinonimus] Burial (tikroji pavardė lyg ir yra Will Bevan) 2007-aisiais padovanojo pasauliui savo šedevrą Untrue, kuriame meistriškai ištrynė kone visas ribas tarp dubstep‘o, avantgardo ir ambient. Ir ne tik tarp šių trijų žanrų. Visas albumas niekaip nepasidavė kokiai griežtesnei klasifikacijai. Jis tiesiog buvo toks, koks buvo. Unikalus.
O tada Burial ėmė ir nutilo. Ketverius metus jo aktyvumas muzikiniame pasaulyje buvo minimalus. Gal jis pats susiprato, kad reikia neskubėti ir išlaukti, nes Untrue šešėlis galėjo kaip reikiant užtemdyti naujus bandymus? Gal priežastys buvo ir kitos. Nesužinosim, nes pats Will Bevan interviu kaip ir nedalija, ir apie save iš vis nelabai ką pasakoja. Tačiau šiemet jis, regis, pabudo iš to savotiško žiemos miego. Prieš porą mėnesių drauge su Four Tet ir Thom‘u York‘u pristatė pasiklausyti tiesiog privalomą singlą Ego/Mirror, o štai dabar pateikia mums ir naują savo EP‘ėjų Street Halo.
Ar buvo verta laukti?
Atsakymas: žinoma, ir dar kaip.
Dvidešimties minučių įraše randame tris kompozicijas, kvepiančias šviežiu oru ir pavasarišku gaivumu. Burial jose yra sykiu ir pasikeitęs, ir toks pats. Žinoma, išliko tas pats sample‘ų, dubstep‘iško ritmo ir ambient garsų derinimas, bet tuo pat metu leistasi dar toliau į avantgardo platybes. Dar mažiau struktūros, bet tikrai ne ką mažiau grožio ir džiaugsmo.
httpv://www.youtube.com/watch?v=SfAKtt9e1ms
Street Halo
Viskas prasideda nuo titulinės „Street Halo“. Su ja Burial atsiduria arčiau tradicinių klubų šokių aikštelių nei bet kada anksčiau. Intensyvus, stabilus ritmas, jokių nepageidaujamų nukrypimų melancholijos pusėn. Grojant šiai kompozicijai pastrapalioti nepasididžiuotų ir tie, kurie dubstep‘ą laiko keistuolių ir narkomanų muzika, bei žmonės apie tokį dalyką iš vis net negirdėję. Tačiau „Street Halo“ tikrai nėra ir kokia tai banali. Prislopintas moteriškas vokalas, duslus skambesys, tarytum slopinamas kažkokių trukdžių, kuria savotiškai svajingą atmosferą, kuria sėkmingai gali mėgautis ir vienumoje. Labai tinka spoksojimui pro langą.
httpv://www.youtube.com/watch?v=ccUwMPKH2rU
NYC
Dar toliau šiuo aspektu žengia „NYC“. Ramesnė, tylesnė, melancholiškesnė, intymesnė. Vis tas pats prislopintas moteriškas vokalas, už kurio slepiasi ambient‘iški sintezatorių garsai, čia primenantys vėją, čia riksmus, čia gaivališką miesto triukšmą. O kur dar tie mieli šiukždesiai, kuriantys jausmą, jog klausaisi plokštelės atkeliavusios iš kokių tarpukario laikų…
httpv://www.youtube.com/watch?v=NncKY0sVonY
Stolen Dog
Paskutinioji, bet tikrai ne prasčiausia – „Stolen Dog“. Ji, ko gero, panašiausia į tradicinį dubstep‘ą. Sukarpyta, suklijuota, net šiek tiek padrika. Tačiau sėkmingai suvienijama pulsuojančių sintezatorių ir ritmo sintezės. Kompozicija labai nestabili, kelis kartus tarsi nutyla, o tada vėl prisikelia. Toks jausmas, kad sukurta keliaujant kokia nors transporto priemone. Viskas čia tarsi yra judesyje. Jokio pastovumo, tik kelio džiaugsmas.
Nesu nei karto buvęs Niujorke, bet jau dabar turiu mažą svajonę pasivaikščioti jo gatvėmis iš grotuvo ausinių sklindant šio įrašo garsams. Burial juo dar kartą pademonstruoja, kad yra tikras meistras.
tobula!
o man kažkaip vidutiniškai kol kas, nors ir buvau didelis gerbėjas ir debiuto, ir sofomoro atveju. o „street halo” tai primena four tet „pinnacles” kurpalių. jei nežinočiau, kas groja, sakyčiau – kieran hebden. anyway, džiugu, kad išgirdom kažką iš burial.