DEŠIMT FESTIVALIŲ APŽVALGŲ RAŠYMO PRINCIPŲ

Įsibėgėjus vasarai ir iš gausybės rago pasipylus šurmuliuojantiems muzikiniams festivaliams, man tenka skaityti daug jų apžvalgų, o vieną apie dabar vykstantį Flow festivalį Helsinkyje ruošiuosi rašyti ir pats. Prieš tai darydamas, pabandžiau įvardinti esminius festivalių apžvalgų rašymo principus, kurie visada padeda parengti įdomias analitines apžvalgas. Tikiuosi, kad jie padės pakelti muzikinės žurnalistikos lygį mūsų šalyje.

  1. Vertinantysis turi parodyti platų apžvalgumo aprėpiamumą ir apžvalgoje pateikti nuorodų į visus aplankytus festivalius bei palyginti aprašomą festivalį su ankstesne patirtimi. Visada puikiai sueina tokios frazės, kaip skambėjo gerai, bet nepalyginsi su jų skambesiu 2002 – aisiais @Glastonbury, kai jie ištaškė visus aplinkui. Arba 2000 – aisiais, kai festivalių aplinkui dar nebuvo, @Primavera jie buvo dar nežinoma grupė į kurios pasirodymą atėjo vos 100 žmonių. Smagu matyti tokią minią, tačiau ji atėmė visą ankstesnį grupės intymumą.

  1. Vertinantysis turi pateikti savo nuomonę apie grupių parinkimą ir jų išdėstymą laike. Žinia, kad dideliuose festivaliuose daug pasirodymų vyksta lygiagrečiai, tad pamatyti pilnus visų norimų atlikėjų koncertus nėra šansų. Apžvalgoje būtina paminėti, kad orgų (festivalio organizatoriai) vietoje vertinantysis būtų daręs kitaip, nes dabar jam dėl Tame Impala nepavyko pasižiūrėti Beirut arba atvirkščiai. Apžvalgoje reikia skirti dėmesio grupių pasirodymų vėlavimui. Kadangi grupės į šceną išeiti vėluoja nuo 2 min. iki 40 min., šį intervalą reikia panaudoti kritiškam apžvalgos krūviui sukurti.
  1. Festivalio organizatorius apžvalgoje reikia vadinti orgais. Šis trumpinys tarsi priartina vertinantįjį prie to švento rato žmonių, kurie viską čia padarė – sukvietė grupes ir vakarais su jomis švenčia. Kreipimasis į orgus vardais komentaruose parodo privilegijuotą vertinančiojo padėtį. Jam geriau žinoti, kas sugrojo gerai ir kam šiemet teko nevykėlių statulėlė. Vertinantysis gali paminėti ir savo sąsajas su atlikėjais, pavyzdžiui, kad dar prieš aštuonis metus jis rašė apžvalgą apie Temper Trap debiutą ir štai pagaliau juos pakvietė, kai jie tapo didele grupe. Taip bus jaučiamas vertinančiojo indėlis į festivalio organizavimą. Pabaigoje orgams galima parašyti tokią frazę: šiemet viskas buvo super, tik kitais metais pavėlinkite Mumford and Sons, nes tokia muzika turėtų skambėti šviečiant žvaigždėtam dangui.
  1. Tualetai, dušai ir maistas turi būti paminėti kiekvieno festivalio apžvalgoje. Čia galima elgtis įvairiai, pavyzdžiui, paminėti, kaip viskas pabrango arba, tarkime, parašyti, kad nors šį kartą tualetų buvo daugiau negu pernai, eilės vis tiek buvo. Akylesnis festivalio vertintojas turėtų aprašyti ir tai, kad neveikė vienas iš 36 rankų plovimo kranų, o geriamo vandens kranų buvo vos 6. Maisto aprašymui reikia skirti atskirą pastraipą, kurioje vienas tiekėjas iškeliamas į viršų, o kuris nors sudirbamas. Vėl tinka kreipimasis į orgus: būkit geri, nebevežkit tų troškintų kopūstų pardavėjų, nes smirda visa teritorija. 
  1. Būtina parašyti apie festivalio metu vyravusį orą ir jo pasikeitimo niuansus. Kai kuriose apžvalgose reikia aptarti orgų neapdairumą daryti festivalį būtent šį savaitgalį, kai jau daugelio metų statistika rodo, kad šį savaitgalį būna blogas oras. Paskui verta būtų pridėti išrišančią frazę: na, bet ne dėl oro atvažiavom. Nors palapinės pusei žmonių plaukė (reikia aprašyti orgų neapdairumą numatant šią vietą palapinių statymui), festivalio nuotaika viską nubraukė. Užgrojus Animal Collective pamiršome lietų ir purvą po kojomis.
  1. Apžvalgoje turi būti aprašytas bilietų kainos ir lankytojų skaičiaus klausimas. Reikėtų pateikti keletą kritiškų pastebėjimų dėl šiek tiek per didelės (ar neadekvačios) festivalio bilieto kainos. Labiau į analizę linkę apžvalgininkai turėtų pateikti vienos festivalio dienos lankymo biudžetą ir kuo nors pasipiktinti iškeliant retorinį klausimą: ar tokio festivalio mes tikėjomės? Pastebėjimai, kaip orgai būtų pritraukę daugiau žmonių, taip pat yra apžvalgą praturtinanti tema: būtų buvę daugiau žmonių, jeigu ne orgų užsispyrimas daryti festivalį būtent šį savaitgalį, kai lygiagrečiai vyksta dar du festivaliai. Kažkur gali būti pateiktas vertinamo festivalio įsipaišymo į bendrą festivalių pasiūlą aspektas: palyginus festivalį su Coachella norisi verkti. Toks palyginimas taip pat parodys vertinančiojo kompetenciją, nes žmogus turi su kuo palyginti ir suvokia esmę. Taip pat, vertinantysis gali sugalvoti kažkokį festivalių reitingą ir aptariamą festivalį įvertinti balu pagal tam tikrus aspektus. Geriausiai tinka lakoniškos ir stilingos frazės: maistas – 6, oras- 8, išpildymas – žemiau krūmų.
  1. Aprašant grupes reikia išsirinkti žvaigždę ir nevykėlį, kurių pirmasis bus aukštinamas, o antrasis sumaišomas su žemėmis. Aukštinimui geriausia pasirinkti tokias metaforas: ištaškė, nurovė stogą, viskas aplinkui ištirpo, nunešė vėjas, nunešė į dangų ir pan. Maišymui su purvais tinka tokios frazės: tai buvo jų pačių parodija, nepalyginamai klaiku, nesitikėjau iš jų tokio nesusigrojimo, jie matyt kažką padarė garsistams, kad šie juos taip klaikiai įgarsino. Garsistų darbo įvertinimas gali būti aprašytas atskira pastraipa būtinai paminint, kad vertinantysis daug laiko praleido stebėdamas garsistų darbą prie pulto ir matė, kaip jie nebuvo sureguliavę lygio. Nevykusiai pasirodžiusios grupės koncertą turi vainikuoti frazė: buvo gaila laiko, net jeigu jie ir žvaigždės, tik deja jau seniai užgesusios. Nuokrypiai į grupių biografijas, analitinis ir kritiškas biografijų detalių suvedimas su festivalio vyksmu praturtins bet kurią festivalio apžvalgą. Esu rašęs tokią frazę: aštuoniasdešimtųjų pabaigoje jie buvo ta grupė, kurios pasirodymai baigdavosi masiniais pogromais – šiandien jie tylūs, ramūs ir paslaptingi. Jei jie skaitys šitą tekstą, tegu žino, kad visada liudysiu jų naudai, nes savo akimis ir ausimis, mačiau ir girdėjau, jog Jesus & Mary Chain pranoksta savo mokinius. 
  1. Aprašant vidutiniškai grojusius ir ne visai įsiminusius atlikėjus reikia negailėti jiems tėviškų patarimų. Tiks tokie posakiai: suprantu, kad tai vienas pirmųjų jų pasirodymų tokiai miniai, tad, žinoma, jautėsi tas jų jaudulys, kuris trukdė bendrai pasirodymo dinamikai. Galbūt grupė paskaitys atsiliepimą apie jų jaudulį ir daugiau nebesijaudins. Arba: visi buvo pakankamai gerai susigroję, tačiau bosistui norėtųsi palinkėti greitesnio pragrojimo pradžioje, nors aišku, vėliau jau įsivažiavo. Būtų stipru panaudoti tokią frazę: šitai merginai dar viskas priešaky, manau, kad kitais metais ji pasirodys kur kas stipriau. Šis pasirodymas buvo rimta paraiška į A klasę. Galima rašyti per retrospektyvą: matėsi, kad ši mergina gerokai sustiprėjusi, nepalyginsi su jos koncertu prieš dvejus metus. Didelis potencialas, kuris ateityje, tikiu, dar labiau atsiskleis.
  1. Vertinantysis turi parodyti muzikinį išmanymą, kad jaustųsi, jog jis turi visą teisę vertinti festivalio atlikėjų darbą. Tai yra labai svarbi apžvalgos dalis, kuri suteikia subjektyviam požiūriui daugiau objektyvumo. Orgų darbą, kaip jau matėme, vertinantysis įvertino aprašydamas tualetų klausimus bei festivalio veiksmo grafiko aspektus, tad ši sritis jau sutvarkyta. Muzikiniam išmanymui parodyti daug nereikia, tad tiks tokios tarsi tarp kitko paminėtos sąvokos: rovė stogą nuo jų sinkopinio kalimo. Jų prieštakčiai varė į neviltį. Minorinis skambesys susiliejo su šlamančiais medžių lapais. Naujai aranžuoti gabalai sukūrė nerealią harmoniją. Šios sąvokos sukuria vertinančiojo kompetencijos iliuziją ir tada vertinančiojo nuomonė skamba įtikinamiau.
  1. Vertinantysis apžvalgą turi užbaigti savo verdiktu ir pranašystėmis apie festivalio ateitį. Tiks tokia frazė: šiemet festivaliui galima rašyti stiprų septynetą (nepritempia iki aštuonių dėl tualetų ir atvėsusių burgerių), kitais metais lauksime patogesnio įėjimo ir Mogwai. Arba: nors gyvuoja dar tik penkerius metus, šis festivalis jau sugebėjo atsiskleisti. Žinoma, dar yra kur tobulėti (tualetai, dušai ir maistas), tačiau išvažiuojame su puikiais įspūdžiais. Nepavykusio festivalio atveju naudotina frazė būtų tokia: išvažiavome festivaliui dar tik įpusėjus, nes matėsi, kad nieko gero neįvyks, garsistai turbūt užgėrė ir viskas vėlavo. Kitiems metams ant šito festivalio dedam kryžių, vargu ar apskritai jis kitais metais įvyks.
fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.