Dovana džiazo gurmanams – PORTICO QUARTET (16 d., Vilnius) +3 kvietimai.

Pradėjęs karjerą nuo pasirodymų tiesiog gatvėje, šiandien ketvertukas iš Londono Portico Quartet atsiima prestižinius apdovanojamus kartu su tokiomis grupėmis kaip Burial, Radiohead ir kt., įrašinėja savo muziką legendinėje Abbey Road studijoje (joje dirbo daugelis muzikos žvaigždžių, tame tarpe – The Beatles) bei sutraukia minias gerbėjų į savo pasirodymus.

JACK WYLLIE (saksofonas, elektronika)
DUNCAN BELLAMY (mušamieji)
MILO FITZPATRICK (kontrabosas)
NICK MULVEY (hangai)

Tačiau dvidešimtmečiai jaunuoliai visiškai nepanašūs į kaprizingas žvaigždes: „primenantys menų koledžo absolventus, be didelių išsišokimų ar eksperimentų, groja neskubų, ramiai tekantį džiazą. Jų ilgokos meditatyvinės kompozicijos, atsargus švelnumas, beribė akustika daug ką gražaus primena – ir meditatyvines Steve‘o Reicho kompozicijas, ir australų Triosk šalčiu pritvinkusias gelmes ir net malajiečių gamelaną. Tačiau čia svarbus ne tiek platus asociacijų spektras, kuris iškyla mintyse klausantis šio londoniečių kvarteto, o emocija – sunkiai žodžiais nusakomas liūdesys dėl viso to, kas nyksta, traukiasi, ko nebelieka…“ (www.bernardinai.lt)
httpv://www.youtube.com/watch?v=yM6hPuui-l8
Sakoma, gyvenime nebūna atsitiktinumų – viskas įvyksta laiku ir dėsningai. Tačiau britų grupės Portico Quartet svaiginama karjera – lyg lemtingų atsitiktinumų virtinė: nuo egzotiško instrumento hango atradimo iki pirmojo albumo triumfo. Ir netikėtas skrydis tęsiasi!

30-ties dar neturintys saksofonininkas Jackas Wyllie, perkusininkas Nickas Mulvey’us, kontrabosininkas Milo Fitzpatrickas bei būgnininkas Duncanas Bellamy neseniai grojo gatvėse, o šiandien jau sukasi svarbiausiose Europos džiazo scenose. Gegužės pabaigoje Portico Quartet išsirengė į beveik keturių mėnesių trukmės Europos gastroles, kurių metu užsuks ir į Vilnių.

Magiškieji hangai
Prieš penkerius metus šią kompaniją žinojo tik tautiečiai Londone. Mat ketveriukė nuolat muzikavo pietinėje Temzės pakrantėje, prie Londono nacionalinio teatro. Žmones akimirksniu sutraukdavo neįprastas dangiškas grupės naudojamų metalinių instrumentų hangų skambesys.

Šie perkusiniai ir melodiniai instrumentai, savo forma primenantys skraidančias lėkštes ar suvožtus dubenis, iš karto tapo Portico Quartet vizitine kortele, melancholiškas jų skambesys – neatsiejama kvarteto kuriamų garsovaizdžių dalimi. Lyginamą su indonezietišku gamelanu ir Karibų metaliniu būgnu hangą mūsų amžiuje sukonstravo šveicarų mokslininkai. Lietuvoje šio egzotiško išradimo kerus jau ne kartą buvo paskleidęs šveicarų muzikantas Bruno Bieri, grojęs hangu Vilniuje ir Kaune. Tačiau Portico Quartet kaip niekas kitas moka žaisti poetiškomis šio instrumento spalvomis. Hangai skamba abiejų ansamblio kompaktinių diskų – Knee Deep ir Isla – visuose garso takeliuose, nardindami klausytoją į melodingas, švelniu liūdesiu dvelkiančias meditacijas.
httpv://www.youtube.com/watch?v=tDXOCAnwZfQ

Pakrikštijo lietus
Didžiausias hango žinovas kvartete – N. Mulvey’us, nors instrumentą surado ir pirmasis nusipirko D.Bellamy. Tai įvyko world music festivalyje WOMAD. “Buvo mano gimtadienis, turėjau šiek tiek pinigų, o trūkstamus paskolino draugai”, – prisimena lemtingą dieną Duncanas. Dovana jam atsiėjo 400 svarų, o po kelių dienų tokiu nepigiu pirkiniu susigundė ir Nickas. Kembridžo koledžo bendramokslius traukė egzotika – Duncanas su Nicku susipažino Azijos ir Rytų studijų mokykloje. Draugai nė akimirką neabejojo skambiųjų radinių verte. “Hangas mane išmokė įsiklausyti į muziką – jis diktavo sprendimus ir kartu paradoksaliai išlaisvino. Manau, kad jo dėka tapau geresniu muzikantu”, – mano N.Mulvey’us. Spontaniškai grupė sukūrė ir savo pavadinimą – jį pakuždėjo lietus Bolonijoje. Mat viešint Italijos festivalyje kvarteto muzikantams vietoje scenos po atviru dangumi teko groti po portiku, kad nesušlaptų. “Nuo to viskas ir prasidėjo”, – juokauja J. Wyllie.

Geriausi draugai
Portico Quartet kolektyviai kuriamas kompozicijas apibūdinti nelengva. Užaugę tarp garsų, prieinamų kiekvienam smalsiam interneto vartotojui, gavę džiazo, klasikos ir popmuzikos pagrindus grupės nariai semiasi idėjų įvairiuose žanruose, taip pat roko, Afrikos, Azijos, Karibų muzikoje.

Savo įkvėpėjų jie išvardintų aibę – nuo Mileso Daviso ir Esbjörno Svenssono iki legendinių minimalistų Philipo Glasso ir Steve’o Reicho, nuo Queen ir Radiohead iki The Cinematic Orchestra. Įdomu, kad kvartetas neprisišliejo nei prie kovojančių už būvį džiazininkų, nei prie nuožmiai tarpusavyje konkuruojančių nepriklausomų grupių ar fondus atakuojančių klasikų.

„Groti sau ir būti suprantamiems publikai – tai idealu, – džiaugiasi J. Wyllie. – Mes visi esame geriausi draugai (Jackas ir Milo bičiuliaujasi dar nuo mokyklos laikų) – matyt, tai lemia ypatingą mūsų kvarteto aurą“.

Durys į šlovę
Portico Quartet charizma greitai sutraukė būrius gerbėjų, ėmusių populiarinti pamėgtą grupę YouTube. Muzikantai irgi nesnaudė: koncertavo nemokamai, patys gaminosi namie “albumus” – netgi piešė jų viršelius – ir juos pardavinėjo. Taip išplatino 10 000 kompaktinių diskų!

Prireikė tik poros metų, kad akiratyje pasirodytų tikras leidėjas. 2007-aisiais Babelio kompanijos išleistas debiutinis Portico Quartet albumas Knee Deep pelnė Mercury Music Prize 2008 nominaciją ir buvo pripažintas žurnalo Time Out metų džiazo, world ir folk muzikos albumu.

O pernai grupė jau įrašinėjo legendinėje Abbey Road studijoje, kurią išgarsino The Beatles, Kate Bush ir daug kitų korifėjų. Antrojo Portico Quartet albumo Isla ėmėsi garsus roko ir world music prodiuseris Johnas Leckie bei Peterio Gabrielio Real World Records.

Į Portico Quartet garsų paletę įsiliejo elektroniniai efektai, marimbos ir fortepijono spalvos, ekspresyvesnės improvizacijos. Grupės muzika tapo sudėtingesnė, bet liko, kaip anksčiau, maloni klausyti, melodinga, žadinanti vaizduotę ir kelianti daugybę asociacijų.

Užpylė komplimentais

„Būti suprantamiems visiškai nereiškia daryti kompromisus. Pagrindinė „Portico” populiarumo priežastis yra ta, kad šio kvarteto muzikantai – puikūs. Jie rašo patrauklias melodijas, yra nuostabūs atlikėjai. Jų savitumą lemia ne tik „hangas”, bet ir tarpusavio supratimas, įgytas per šimtus bendrų pasirodymų” (The Jazz Man).

„Jų muzika nepaklūsta klasifikacijai – tai daugiau negu klasika, daugiau negu džiazas. Ironiška, kad ji kur kas aktualesnė ir įdomesnė už pačių naujausių „indie” grupių kūrybą” (musicOMH.com).

„Šie jaunuoliai džiazo, šiuolaikinės klasikos, elektroninės ir „world” muzikos išmanymu sugėdintų dvigubai vyresnius už save” (Mojo).

„Turbūt didžiausias šios grupės laimėjimas – tai gebėjimas kurti ir atlikti muziką, kuri gali konkuruoti su geriausių šiuolaikinių kompozitorių kūryba ir kartu būti tokia visiems prieinama” (Shakenstir).

„Pribloškiamai talentingi, nepaisantys žanrinių barjerų muzikantai. Stebina savitas, originalus grupės skambėjimas” (Electronic Beats).

„Iškalbinga, intelektuali, kupina grožio ir šviesos muzika” (Blues and Soul).

Oficiali Portico Quartet svetainė internete: http://porticoquartet.com/

Bilietai: 30, 40, 50, 60, 80, 100 Lt
Bilietus į šį koncertą galite įsigyti čia

Jeigu norite laimėti vieną iš 3 kvietimų į koncertą, ieškokit temos apie tai g. facebook’e.

9 komentarai apie “Dovana džiazo gurmanams – PORTICO QUARTET (16 d., Vilnius) +3 kvietimai.

 1. Nors puikus vasaros muzikos Kristupo festivalis, vykstantis Vilniuje, Šešuolėlių dvare (Širvintų raj.), Bistrampolio dvare (Panevėžio raj.), Molėtuose turi vyraujančią sakralinės muzikos kryptį, kurią parėmė JAV milijardieriai Kazickai, bet yra daug ir kitko. Manau senatvinės realybės bėdų kamuojančių Kazickų pinigai nubyrėjo ir tam, jog tik už kokius 22 litus vakar galėjome klausytis jauno kylančio londoniečių kvarteto Portico Quartet.

  Užtikrintai galima teigti, kad gausiai užpildyto Mokytojų namų kiemelio lankytojai turėjo didelį malonumą. Pristatantys tik antrą savo albumą PORTRICO QUARTET pademonstravo aiškią muzikinę brandą. Jų muzikos supratimas išties, kaip rašoma aprašuose artimas ne taip seniai pakerėjusio Kongresų rūmų publiką Steve Reich šiuolaikinės muzikos stiliui.

  Iš keturių muzikų trys atlieka foninį mušamųjų rezginį (būgnai, bass, hangai), o avangardinę tęstinę melodiką vysto tik saksofoninkas. Jauni vyrukai, o aiškiai į lyrizmą ir romantizmą krypstanti muzika tikrai brandi. Kai matai scenoje tokius vyrukus, lauktum energijos purslų. Ogi jie eskaluoja tik rimtumą ir melancholiją. Gali užsimerkti ir sktajoti jų skleidžiamojoje garsų pynėje.

  Kiek užkliuvo man, jog tos kompozicijos neturėjo tokios augimo jėgos kaip minėto Steve Reich orkestro ar įsimintino VILNIAUS JAZZ programoje panašios stilistikos šveicarų Ronin pasirodyme. PORTICO QUARTET skleidžiamas minoras buvo be emocinių viršūnių, bet išties mielas ir maloniai klausytojų priimtas. Šaunus įgarsinimas atviroje erdvėje, nors tokia muzika reikalautų normalios salės tylos, o ne persimetimų nuomonėmis prie staliukų ar padavėjų šmėžavimo.

  Nors trys atlikėjai puikiai įvaldę muzikavimo techniką ir ramiai grojo labai solidžiai, akį neišvengiamai traukė nematytas Lietuvoje HANGŲkomplektas. Tai keturi konvenkcines maisto gamybos krosneles primenantys mušamieji instrumentai, kurie melodiką išgauna švelniai duodant į įvairias jų šonų vietas pūkuotomis lazdelėmis. Originalu ir kaloritiška. Jų meistras, tamsiausios ševeliūros ketveriukės narys buvo ir gabalų pristatytojas, o baigė koncertą išreikšdamas viltį, kad jie dar čia atvyks. Bent jau neskatinę kulminacijos koncerte ir nerodę didelio noro groti daugiau nei numatyta programoje, jie sulaukė užtikrinto vilniečių reikalavimo bisui…

  VisĄ šitą parašiau tik tam, jog jei kada afišose išvysite Portico Quartet koncerto reklamą, stenkitės nepraleisti. Kokybiškos ir solidžios, lyrinės ir tuo pačiu ritmiškos, reto originalumo muzikos dozė garantuota!

 2. Ačiū Arūnai už komentarą, po kurio nepagerėjo, nors reikia pripažinti būtent tai ir tikėjausi išgirsti – jiems reikia šiltesnės ir jaukesnės vietos. Tai nėra Ronin, bet to ir nesinori reikalauti.

 3. Komentaras po laiko teikia mažai naudos…

  Kokie koncertai dar bus galima susipažinti festivalio tinklalapyje: http://www.kristupofestivaliai.lt/2010/index.php.

  Bet rašau apie neeilinio lygio koncertą, kuris būtent ir neskelbiamas programoje. Manau, todėl, jog sugalvotas spontaniškai, ir tai bus šviežia naujiena. Bet viskas iš eilės…

  Antradienio vakare sausakimšoje Šv.Kotrynos bažnyčios koncertavo laikomas Austrijos pasididžiavimu, jaunų vyrukų oktetas VOICES UNLIMITED. Keturi tenorai, du baritonai ir tiek pat bosų tiesiog pakerėjo vilnietišką publiką. Pradžioje, kai jie atliko senovinę bei renesanso laikų muziką, stebino kuklus koncertinis įvaizdis. Nebuvo jokio siekio (kartais gan dirbtinio noro patikti kitų panašių grupių koncertuose), kaip anksčiau matytų garsių vokalinių a cappella (be jokio instrumentinio pritarimo) kolektyvų, kada nerealūs kontrtenorai (liaudiškai kastratai) neišvengiamai keldavo klausimų – vyrai ar moterys scenoje (tačiau – efektinga!), jokių choreografinių marširavimų ar balso stiprumo demonstravimų. Austrų aštuntuke viskas pajungta neįsivaizduojamam balsų derinimui ir garsų įvairovei.

  Kai jie ėmė dainuoti pop repertuarą, kurio taip reikia publikai (bitlų Yestarday, M.Jackson White or black, Paul Simon žymiausią dainą iš afrikietiško Graceland disko ar nemariąją Eltono John dainą iš Liūto karaliaus), supranti, už ką kolektyvas sugebėjo apginti geriausio vyrų vokalinio kolektyvo vardą pasaulinėse chorų žaidynėse tarp 300 kitų stipriausių ansamblių. Tai – nuostabios šių, nudainuotų, kūrinių aranžuotės. Žodžiu, šį pirmą kartą Lietuvoje viešintį vokalinės meistrystės perliuką vertėtų išgirsti ! Ir kas svarbiausia, proga dar nepraleista.

  Kadangi koncerto metu vyko naujo CD įrašinėjimas, o gal, kad jiems patiko Lietuvoje, jų lyderis paskelbė, kad penktadienį, liepos 23 dieną 18 val. jie koncertuos kažkiek pakeitę repertuarą Šv.Ignoto bažnyčios koncertinėje salėje (už Pasakos kino teatro) su lietuvaičių moksleivių, taip pat konkursų laureačių, choru Kivi.

  Matau tame tik vieną blogybę – jau girdėjosi Kotrynos klausytojų tarpe, kad visa bažnyčia penktadienį bus Ignoto erdvėje. Kaip sutilpti? Gal ateiti prieš valandą…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.