Filtras: Geriausi k/f „Scanorama 2008” filmai pagal Gražiną Arlickaitę.

Iki k/f „Scanorama” lieka dvi savaitės ir tuos, kurie galvoja, kad dar yra laiko, nuoširdžiai perspėju – jo visai neliko. 16 programų, 125 filmai. Kadangi neinu į filmus aklai (į bet ką, bet patogiu laiku), tai vis tiek bandysiu kas kelias dienas įveikti vieną kita programą ir, žinoma, ją apžvelgti jums. Bet pirmojo įrašo vairą atiduodu k/f „Scanorama” direktorei Gražinai Arlickaitei. Prieš kelias savaites gavęs pranešimą spaudai, paprašiau jos iš kiekvienos programos išskirti po kelis geriausius filmus ir štai jie – iliustruojantys bendrą festivalio aprašą. Lengvo jums skaitymo.

„Scanoramos“ naujienos_____
Ryškiausiai nuskambėję naujausi filmai („Žmogus, kuris mylėjo Ingvę“, 2008, Norvegija; „Dar viena meilės istorija“, 2008, Danija; „Atšalę pusryčiai“, 2008, Norvegija; „Siena. 1918“, 2008, Suomija; „Siaubingai laimingas“, 2008, Danija; „Kovotoja“, 2008, Danija; „Vilkas“, 2008, Švedija ir kt), gausiai apdovanoti ir įvertinti savo šalyse bei pasaulyje praėjusių poros metų filmai („Muilo opera“, 2006, Danija; Negatyvaus mąstymo menas“, 2006. Norvegija; „Stalo teniso karalius“, 2007, Švedija; „Vaikai“, 2006, Islandija; „Juodasis gvazdikėlis“, 2007, Švedija ir kt.) yra išsami Šiaurės šalių šiuolaikinio kino kronika, puikiai atspindinti požiūrių ir stilių įvairovę.

ATŠALĘ PRIEŠPIEČIAI / Norvegija/ 2008 /
Režisierė Eva Sorhaug

[youtube QmFcu_lRfJs]

„Atšalę priešpiečiai“ – tai kelių siužetinių linijų drama apie penkis žmones, kurie gyvena toje pačioje vietoje – Majorstua rajone Osle. Vos įdėjęs skalbinius į mašiną Kiristeris supranta, kad kišenėje liko nuomos pinigai. Norėdamas sustabdyti mašiną ir išsaugoti pinigus, Kristeris išima elektros saugiklius. Namo ūkvedys tuoj pat keičia saugiklius ir…tampa nelaimingo atsitikimo auka. Jo dukra Leni pirmą kartą gyvenime liko namuose viena, o ką tik mama tapusi Heidi eina į skalbyklos patalpą pasiimti drabužių ir pamato, kad mašinos neveikia. Ji skuba nešti šlapius skalbinius. Pats to nežinodamas Kristeris pradėjo nesustabdomą ir neišvengiamą įvykių seką.

„Turi prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą, o jeigu to nepadarysi, jis nueis velniop. Gali nebūti patenkintas tuo, kaip viskas klostosi, bet nekaltink kitų. Turi pats priimti sprendimus bei elgtis atsižvelgdamas į juos. O būtent šito mano personažai ir nedaro.“, – sako režisierė Eva Sorhaug.

Apdovanojimai – Venecijos kino festivalyje filmas atidarė „Kritikų savaitę“, buvo parodytas Toronto kino festivalio „Atradimų“ sekcijoje ir sėkmingai keliauja po tarptautinius kino festivalius.

MUILO OPERA / Švedija, Danija / 2006
Režisierė Pernille Fischer Christensen

[youtube YYZ5SAiZNYs]

32 metų Šarlotė galėtų turėti viską, bet nieko nenori. Kai ji išsiskiria su savo vaikinu ir persikrausto, jos naująja kaimyne tampa transseksualė Veronika. Veronikai patinka leisti laiką vienai su savo mažu šuniuku ir žiūrėti muilo operas per televiziją. Šarlotė, priešingai – kiekvieną vakarą siautėja klubuose ir kiekvieną naktį praleidžia vis su kitu vaikinu. Tačiau netrukus įvairios aplinkybės suveda Šarlotę ir Veroniką draugėn. Atsiskleidžia ilgai slėptos paslaptys…

„Kadangi filmo biudžetas buvo palyginti mažas (mažiau nei 1 milijonas eurų), mes stengėmės rodyti tik tai, kas svarbiausia. Du charakteriai, du kambariai. Ta erdvė, kurioje herojės gyvena, atspindi jų asmenybes ir tampa jų gyvenimo dalimi. Moterys yra tarsi sraigės, kurios nešiojasi namus ant savo kupros. Jų kambariai – tai tarsi jų ego metafora“, – pasakoja režisierė Pernille Fischer Christensen.

Apdovanojimai – Tarptautiniame Berlyno kino festivalyje pripažintas geriausiu debiutiniu filmu, laimėjo „Sidabrinį lokį“, nominuotas „Auksiniam lokiui“; „Bodil“ apdovanojimai geriausiam filmui ir geriausiai aktorei, nominacija geriausio aktoriaus kategorijoje; „Robert“ festivalyje laimėjo geriausio aktoriaus ir aktorės prizus, nominuotas geriausio filmo, geriausio režisieriaus, geriausio scenarijaus, geriausio antraplanio vyro ir moters vaidmens, geriausios dainos, geriausio garso takelio ir geriausio operatoriaus darbo kategorijose.

NEGATYVAUS MĄSTYMO MENAS / Norvegija / 2007
Režisierius ir scenarijaus autorius Bård Breien

[youtube -D94XR1KWxk]

„Negatyvaus mąstymo menas“ – tai istorija apie trisdešimt trejų metų vaikiną Geirą, prikaustytą prie vežimėlio. Norėdamas visiems parodyti, kaip blogai jis jaučiasi, jis peržengia visas ribas. Geiras nuo visų atsiskiria, pats leidžiasi vaistus ir nesiliauja gailėti savęs. Jo mergina Ingvild nežino, ko griebtis ir kaip jam padėti, todėl į namus pakviečia savivaldybės pozityvaus mąstymo grupę. Netrukus grupė įsikuria Geiro ir Ingvild namuose „gydymui“ 24 valandas per parą. Geiras vienintelis iš visų negali į nieką žiūrėti pozityviai. Po truputėlį visi grupės nariai (taip pat negalią turintys žmonės) pereina į Geiro pusę. Vyras veda visus per nevilties, kančios ir beviltiškumo tunelį, kol jo gale pagaliau sušvinta šviesos spindulys. Tada ir Geiras supranta banalią tiesą: turi stengtis pozityviai galvoti, kad ir kaip blogai jautiesi.

Apdovanojimai – Tarptautinis Karlovy Varų kino festivalio „Krištolinis gaublys“ už geriausią režisūrą; Liubeko Šiaurės šalių kino dienų pagrindinis apdovanojimas – NDR prizas; Torino kino festivalio „Scuola Holden“ apdovanojimas už geriausią scenarijų; nominuotas „Amanda“ apdovanojimams (Norvegija) geriausio filmo, geriausios režisūros ir geriausio aktoriaus kategorijose. Filmas dalyvavo Monrealio pasaulio kino festivalyje, Kopenhagos tarptautiniame kino festivalyje, San Sebastiano tarptautiniame kino festivalyje, Pusano tarptautiniame kino festivalyje, Helsinkio tarptautiniame kino festivalyje, daugelyje kitų.

Scanoramos klasika______
Ši nuolatinė rubrika pristato tikrąją ir gyvąją Europos kino klasiką. Šiais metais siūloma iš naujo atrasti Oskarui nominuotą norvegų filmą „Devyni gyvenimai“ (1957), suomių gyvo klasiko Aki Kaurismäki „linksmuosius“ filmus „Leningrado kaubojai keliauja į Amerika“ (1989) ir „Balalaikos šou“ (1994), švedų kino metro Bjorno Rungės filmą „Auštant“ (2003) bei kitus kūrinius, kurie mūsų akyse virto klasika.

AUŠTANT / Švedija / 2003
Režisierius ir scenarijaus autorius Björn Runge

[trailer’is: http://www.moviemaze.de/media/trailer/1600/daybreak.html]

„Auštant“ – istorija apie žmones, patiriančius didelius gyvenimo sukrėtimus, apie būtinybę nuolat atsigręžti atgal, suvokti praeitį, apie tai, kad neapykanta nublėsta prieš meilę. Agnesė ir Rikardas ruošiasi išsikraustyti į kitą miestą. Vieną vakarą jie pasikviečia draugus vakarienės. Kitą rytą jų gyvenimas pasikeis visiems laikams. Mūrininkas Andersas dirba dieną naktį, kad galėtų sudurti galą su galu. Šį gan svarbų vakarą jis gauna keistą darbo pasiūlymą, už kurį jam pažadėta sumokėti grynais. Tokiam pasiūlymui jis atsispirti negali. Anita nematė savo vyro jau trejus metus nuo tos dienos, kai jis vedė 25-eriais metais jaunesnę moterį. Tačiau visai netikėtai jai atsiveria puiki galimybė pamatyti savo vyrą ir galų gale gauti atsakymus į tiek daug rūpimų klausimų. „Visas filmavimas – tai tik tyrimas, tada tik renkiesi emocijas montažui“, – sako Björn Runge.

Apdovanojimai – Tarptautinio Berlyno kino festivalio „Mėlynojo angelo“ ir „Sidabrinio lokio“ apdovanojimai geriausiai aktorių komandai, nominacija „Auksiniam lokiui“; „Guldbagge“ apdovanojimai už geriausią scenarijų, taip pat geriausiai aktorei, geriausiam režisieriui ir geriausiam antro plano aktoriui, nominacijos geriausio aktoriaus, geriausio filmo ir už geriausios antro plano aktorės kategorijose; Ruano Šiaurės šalių kino festivalio apdovanojimas geriausiai aktorei.

LENINGRADO KAUBOJAI KELIAUJA Į AMERIKĄ / Suomija / 1989
Režisierius Aki Kaurismäki

[youtube tcovyF8j50g]

Matti Pellonpää pasaulyje išgarsėjo 1989 m. kaip Vladimiras, ūsuotasis blogiausios pasaulyje rokenrolo grupės vadybininkas, metęs iššūkį „Leningrado kaubojai vyksta į Ameriką“. Kažkuriame tolimame begalinės Rusijos tundros kampelyje didelės komercinės sėkmės tikisi beviltiškai blogi „Leningrado kaubojai“. Jie labai stilingi, bet neturi savo publikos, taigi ir jokių galimybių prasimušti. Jie galiausiai spjauna į nacionalinį išdidumą ir išsiruošia į klasinio priešo šalį – JAV. Prasideda neįprasta kelionė vandenynu ir Amerikos žemynu, o jame – vienas už kitą blogesni koncertai, į ledą sušalęs, ant limuzino stogo atsidūręs grupės narys ir begalė tuščių alaus skardinių.

Specialioji programa „Žvilgsnis iš arčiau“_____
Ši nuolatinė rubrika šiemet pristato dvi retrospektyvas. Pirmoji retrospektyva skiriama norvegų literatūros genijui Knutui Hamsunui, kurioje rodomi filmai pagal jo kūrinius ir apie jį. Antroji – skirta vienam įdomiausių danų aktorių Nikolajui Lie Kaas. Joje bus parodyti 7 filmai, kuriuose pagrindinius vaidmenis yra sukūręs šis nepaprasto talento jaunosios kartos danų aktorius.

Knutas Hamsunas ir kinas (dar katrą)

BADAS / Norvegija, Danija / 1966
Režisierius ir montažas Henning Carlsen

[youtube 7TzDSHonj7Y]

1890 metų ruduo, Kristianija (Norvegijos sostinė, dabar Oslas). Talentingas jaunas rašytojas, kurio darbų niekas nespausdina, visai nusigyvena ir desperatiškai ieško maisto. Po truputėlį jis kraustosi iš proto…
Už pagrindinį vaidmenį Peras Oscarssonas buvo apdovanotas Kanų kino festivalyje.

Apdovanojimai – Tarptautinio Kanų kino festivalio apdovanojimas geriausiam aktoriui, nominuotas „Auksinei palmės šakelei“; „Bodil“ prizai už geriausią filmą ir vyro vaidmenį; „Guldbagge“ (Švedija) prizas geriausiam aktoriui.

HAMSUNAS / Norvegija, Vokietija, Švedija, Danija / 1996
Režisierius ir operatorius Jan Troell

Tai filmas apie vieną iškiliausių, o kartu ir kontraversiškiausių norvegų rašytoją, Nobelio premijos laureatą Knutą Hamsuną. Filme pasakojamas rašytojo gyvenimas per Antrąjį pasaulinį karą, kai jis palaikė nacių ideologiją, bei jo teismą. Filmas sukurtas pagal rašytojo Torkildo Hanseno romaną „Byla prieš Hamsuną“, scenarijų parašė žinomas švedų poetas ir rašytojas Peras Olovas Enquistas.
Filmuota Norvegijoje ir Vokietijoje 1995 metais.

Apdovanojimai – Monrealio pasaulio filmų festivalio ekumeninės žiuri prizas; Ruano Šiaurės šalių kino festivalio Didysis žiuri prizas; „Guldbagge“ (Švedija) apdovanojimai geriausiam filmui, prizai už geriausią scenarijų, geriausiam aktoriui ir geriausiai aktorei; „Bodil“ prizas geriausiam aktoriui.

Nikolaj Lie Kaas iš arčiau

ATVERTOS ŠIRDYS / Danija / 2002
Režisierė Susanne Bier
Vaidina Nikolaj Lie Kaas, Sonja Richter, Mads Mikkelsen, Paprika Steeen

[youtube qFyTk1YGCgA]

Ką daryti, kai į kasdienybę staiga lyg vulkanas įsiveržia atsitiktinumas? Lemtingas autoįvykis sukrečia jaunos poros ir tipiškos danų šeimos gyvenimą. Visos įprastos problemos vienu rankos mostu tampa bereikšmės, o dienotvarkėje – sunkūs apsisprendimai. Meilės jėga vis labiau ir labiau lemia šių žmonių likimus.
„Šis filmas yra meilės istorija ir kartu savotiška pramoga. Turbūt dėl to žiūrovai jį taip pamėgo. Jame sėkmingai derinama pramoga ir gilumas. Juk aš pati nemėgstu žiūrėti filmo tik dėl to, kad jis yra gilus. Aš noriu ir gerai praleisti laiką“, – sako režisierė Susanne Bier.

Apdovanojimai – Tarptautinio Toronto kino festivalio FIPRESCI prizas; San Sebastiano tarptautinio kino festivalio „Auksinė geldelė“; Ruano Šiaurės filmų festivalio (Prancūzija) apdovanojimas geriausiam aktoriui ir spaudos apdovanojimas; „Robert“ festivalio (Danija) apdovanojimai geriausiam filmui, geriausiam antro plano aktoriui, geriausiai antro plano aktorei, už geriausią montažą, publikos apdovanojimas; „Bodil“ apdovanojimai geriausiam filmui, geriausiam antro plano aktoriui, geriausiai antro plano aktorei; Liubeko Šiaurės šalių kino festivalio Baltijos žiuri prizas už geriausią vaidybinį filmą.

BROLIAI / Danija / 2004
Režisierė Susanne Bier
Vaidina Nikolaj Lie Kaas, Ulrich Thomsen, Connie Nielsen, Sarah Juel Werner

[youtube egQzWzDVM_c]

Michaelis (Ulrich Thomsen) turi žmoną, šeimą ir karjerą. Jo jaunesnysis brolis Janikas (Nikolaj Lie Kaas) visai kitoks – jis nuolat patenka į bėdą, elgiasi kaip paauglys. Michaelis išvyksta į specialiąją misiją Afganistane, kur jį pagrobia vietiniai teroristai. Jis oficialiai paskelbiamas mirusiu. Tuo metu ką tik iš kalėjimo paleistas Janikas pasisiūlo padėti brolio žmonai Sarai (Connie Nielsen) rūpintis vaikais, pagelbėti buityje. Po truputį Janikas ir Sara įsimyli vienas kitą. Kai Michaelis pagaliau surandamas ir grįžta namo, nė vienas iš jų nebegali būti toks, koks buvo.

Apdovanojimai – Tarptautinio Kanų kino festivalio UCMF filmo muzikos apdovanojimas; Sandanso kino festivalio žiūrovų prizas, nominuotas didžiosios žiuri prizui; nominuotas Europos kino apdovanojimams geriausio filmo, geriausio scenarijaus, geriausio režisieriaus, geriausio kompozitoriaus, geriausios aktorės, geriausio aktoriaus kategorijose; San Sebastiano tarptautinio kino festivalio prizai geriausiam aktoriui, geriausiai aktorei, nominuotas „Auksinei geldelei“; Tarptautinio Indianapolio kino festivalio specialiosios žiuri prizas; Hamburgo kino festivalio kritikų apdovanojimas; „Robert“ festivalio apdovanojimas už geriausią scenarijų, nominuotas geriausio aktoriaus, geriausio antro plano aktoriaus kategorijose; „Bodil“ apdovanojimas geriausiai aktorei, nominuotas geriausio filmo, geriausio aktoriaus, geriausio antro plano aktoriaus kategorijose.

Specialioji dokumentikos programa „Neišgalvotas gyvenimas“______
Kontraversiškas Larso von Triero portretas („Transformeris – Larso von Triero portretas“), nostalgiškas Felinio pasaulis norvego akimis („Vyras, moteris, kava“), mįslingas pasislėpusių žmonių pasaulis („Huldufolk 102“), šmaikštus ir ironiškas „Punk Royal – etiketė ant užpakalio“ – visa tai tikrai šmaikštu ir neišgalvota.

HULDUFOLK – PASISLĖPĘ ŽMONĖS / Islandija, JAV / 2006
Režisierė ir scenarijaus autorė Nisha Inalsingh
Muzika Múm, Sigur Ros, Arvo Pärt

[youtube NwTa7KxBa_U]

Pasirodo, po mums gerai žinoma Islandija slypi dar viena – nematoma Islandija, kurioje gyvena huldufólk – pasislėpę žmonės. Šis retai vietinių gyventojų aptarinėjamas fenomenas veikia ne tik Islandijos kultūrą, bet ir infrastruktūrą (pvz., kelių tiesimą ir namų statymą). Filmas siūlo kelionę po dangišką ir paslaptingą gamtą ir verčia suabejoti, ar mes iš tiesų suprantame visas jos paslaptis. Gilinantis į pasislėpusių žmonių istorijas neįmanoma nepastebėti tos kitos, mistiškos ir dangiškos Islandijos įtakos.

Žiemos tamsuma įsileidžia akinančią ir antgamtišką Šiaurės pašvaistę, kad ši nušviestų šalį savo beforme šviesa, sukurtų nuostabias – geltoną, rožinę ir žalią – spalvas. Juodi lavos akmenys, žalios samanotos uolos, geizeriai, vulkanai ir ledynai – visi jie atlieka savo vaidmenį šiame mistiškame kraštovaizdyje, kur vėjas, sniegas ir šviesa rodo gamtos galybę. Šie įstabūs vaizdai patvirtina tiesą, kad viskas, ką matome kasdien, yra labai paprasta, o viskas, ko negalime pamatyti, – be galo sudėtinga.

Apdovanojimai – dalyvavo Sietlo kino festivalyje, Australijos tarptautiniame kino festivalyje, Meksiko Šiaurės kino festivalyje, Malmės kino festivalyje.

VYRAS, MOTERIS, KAVA / Norvegija / 2007
Režisierius ir scenarijaus autorius Carl E. Johannessen
Muzika Johan Modahl Leiva, Einsturzende Neubauten, Suzanna and the Magical Orchestra, various artists

[trailer’is: http://www.mannkvinnekaffe.no/]

Felinis ir futbolas, Gradiska ir Volpina, mamyčių sūneliai, benamiai šunys, vyriški vyrai ir stiprios moterys. Milanas, Roma, Venecija… „Amarcord“, „mi ricordo“. Norvegas keliauja per Italiją, savo vaikystės karalystę, ieškodamas savo vietos gyvenime.

Michela gyvena Riminyje. Ji nori turėti vaikų, bet nežino, kas jos laukia ateityje. Statybininkas Romoje tikisi laimėti loterijoje. Vieniša motina Neapolyje verda makaronus ir sprendžia dilemą – būti vyru ar moterimi. Maži lūkesčiai, dideli troškimai. Ir visada – dar vienas puodelis kavos, dar truputis to nuostabaus kavos pupelių kvapo.

Kas padaro žmogų laimingą? Ko jis bijo? Kaip galėjo pakrypti jo gyvenimas? „Vyras, moteris, kava“ – tai poetinis kelio filmas ir linksmas meilės prisipažinimas la bella Italijai.

Specialioji programa „Atsivesk mamą ir tėtį“______
Šiaurės kinas ypač dėmesingas vaikams, todėl šiais metais visai šeimai skirta programa išplėsta ir ypač turininga. (norvegų rež. Peter Næss „Šuolis“, 2007, jo kolegos Gunnaro Vikene „Kibirkštis“, 2006 ir Oskaro laureato Ivo Caprino klasika tapęs filmas „Didžiosios lenktynės Floklypoje“, 1975).

DIDŽIOSIOS LENKTYNĖS FLOKLYPOJE / Norvegija / 1975
Režisierius Ivo Caprino

[youtube XUuQwPOfQ1M]

Tai žavus animacinis filmas apie Teodorą ir du jo asistentus: optimistą Sonį, paukštį su duslintuvu, ir atsargųjį Lambertą, melancholiką ir pesimistą ežį. Taip ir būtų bėgusios jų dienos, kuriant naujus išradimus ir gaminant vėliavų stiebus Švedijos laivynui, jeigu ne… Vieną dieną per televizorių jie pamato, kad buvęs Teodoro asistentas Rudolfas pavogė didžiausią Teodoro išradimą, – superreometrinį skirstytuvą… prietaisą, su kuriuo tapo nauju „Formulės 1“ čempionu. Dabar jis meta iššūkį kitiems lenktynininkams. Nepaisydamas Lamberto perspėjimų, Sonio entuziazmo ir drąsos įkvėptas, Nafti Šeiko Abdulo Beno Bonanzaso finansinės paramos paskatintas, Teodoras baigia konstruoti naują lenktynių automobilį, Il Tempo Gigante – nuostabią mašiną su dviem varikliais, radaru ir (netgi!) kraujo banku.

Specialioji nakties programa „Aistra Šiaurėje“______
Gražia tradicija tapusios „Scanoramos“ naktys kiekvienais metais skirtingos. Šiais metais naktis skiriama mūsų gyvenimo varikliui – emocijoms ir aistroms. Elegantiškai įspūdingas suomių režisieriaus Peterio Kotwicos „Juodas ledas“, jo kolegos Aku Lauhimieso „Neramūs‘ kartu su norvegų režisieriaus Peterio Molando „Draugu Petersenu“ pradės tikrą šiaurietiškos aistros šokį, kurį užbaigs garsiojo islando Baltasaro Kormakuro ironiškasis „101 Reikjavikas“.

DRAUGAS PEDERSENAS / Norvegija / 2006
Režisierius Hans Petter Moland

[youtube iML7gUKGA-E]

1968-aisiais Knutas Pedersenas atvyksta į Larviką, svajodamas gyventi kaip kuklus buržua. Jo nepasitenkinimas socialine neteisybe pastūmėja jį į komunistų partiją. Pedersenas yra švelnus ir intelektualus, jis abejoja kraštutinėmis revoliucijos idėjomis. Tik pamilęs jauną ir gražią partijos draugę Niną, jis įtiki, kad absurdiškos ir utopinės idėjos gali būti įgyvendintos. Tačiau ir jam, ir Ninai tenka labai dramatiškai patirti šių iliuzijų krachą.

Apdovanojimai – Monrealio pasaulio kino festivalyje laimėjo prizą už geriausią režisūrą, nominuotas „Grand Prix des Amériques“; „Amanda“ apdovanojimai (Norvegija) geriausiai aktorei.

JUODAS LEDAS / Suomija, Vokietija / 2007
Režisierius ir scenarijaus autorius Petri Kotwica

[youtube mSTF2HtWlaM]

„Juodas ledas“ – tai įtampos pilna drama apie neįtikėtinus dviejų moterų santykius. Istorija rutuliojasi Helsinkyje ir jo apylinkėse. Pagrindinės veikėjos Sara ir Tuli yra vienodai nenustabdomos ir nenuspėjamos moterys. Beveik 40-ies sulaukusi Sara dirba ginekologe. Ji ištekėjusi už architekto ir dėstytojo Leo. Sara įtaria, kad jos vyras yra užmezgęs romaną su kita moterimi. Tuli – 25 metų architektūros studentė, jos vaikinas – dėstytojas, vardu Leo. Viskas lyg ir būtų gerai, jei tik Leo būtų tikras vyras ir užbaigtų reikalus su „beveik buvusia“ žmona.

Apdovanojimai – nominuotas Tarptautinio Berlyno kino festivalio „Auksiniam lokiui“; laimėjo „Jussi“ apdovanojimus geriausio filmo, geriausios aktorės, geriausio režisieriaus, geriausio montažo, geriausio scenarijaus kategorijose, nominuotas už geriausią operatoriaus darbą, muziką, antro plano aktorę.

NERAMŪS / Suomija, Vokietija / 2001
Režisierius Aku Louhimies

[youtube 1xtJUXM2RPQ]

Dvidešimt septynerių metų Ari – greitosios pagalbos gydytojas, dirbantis Turku gaisrinėje. Mėgstamiausia veikla po darbo – vienos nakties nuotykiai. Ari manymu, įsipareigojimai tolygu skausmui, tad jis, nenorėdamas įskaudinti nė vienos merginos, tiesiog su jomis daugiau nesusitinka. Viskas gerai iki tol, kol vaikinas supranta nieko nejaučiantis. Viskas pasikeičia, kai Ari sutinka Tiną ir nejučia pradeda su ja susitikinėti, kas priveda prie to, kad mergina įsimyli ir bando suvystyti vyrą. Tina supažindina vaikiną su geriausiomis savo draugėmis Ilona ir Hana Rika bei jų vaikinais Stigu ir Riku. Žinodami, kad tai paskutinė laisva jų vasara, jaunuoliai nusprendžia ją praleisti linksmai ir lengvabūdiškai. Ilona su Stigu pora nuo paauglystės, tad jų santykiai labiau draugiški nei aistringi. Jie jau beveik stovi prie altoriaus, tad mergina skuba pasinaudoti paskutinėmis laisvomis dienomis, ieškodama pramogų. Hana Rika, liuteronų kunigė, įtraukia Arį į diskusiją apie jo poveikį draugų penketukui. Intelektualus bendravimas tarp jų užsimezga Ariui atradus, kad jos filosofija įdomi. Deja, Ari sau padėti negali, draugystė perauga į neapykantą ir vyras suvokia, kad jis sugeba įskaudinti žmonės, kurie juo rūpinasi. Ruduo artėja, visus draugus priversdamas lopyti jų skirtumus. Stigo ir Ilonos vestuvių fantazija baigiasi ir atmerkia visiems akis, ypač Ariui, kuris pagaliau suvokia galįs jausti…

Apdovanojimai – nominuotas Tarptautinio Maskvos kino festivalio „Auksiniam Šv. Jurgiui“; specialus „Jussi“ apdovanojimas už garso takelį, auditorijos prizas, prizas už geriausią montažą.

101 REIKJAVIKAS / Islandija, Danija, Prancūzija, Norvegija, Vokietija / 2000
Režisierius ir scenarijaus autorius Baltasar Kormákur (pagal Hallgrímuro Helgasono romaną)
Muzika Damon Albarn, Einar Örn Benediktsson

[youtube 9amX_PvbAFw]

Hlynuras – dvidešimt aštuonerių metų bedarbis. Jis vis dar gyvena su mama, sėkmingai neturi darbo, leidžia dienas prie interneto ir televizoriaus bei bare nužiūrinėdamas merginas. Tačiau toks jaukus jo gyvenimas patiria smūgį, kai paaiškėja, kad jo mama lesbietė, o jos mergina iš Ispanijos atikrausto pas juos gyventi. „101 Reikjavikas“ – tai juodoji komedija apie labai keistą meilės trikampį, juokinga pasaka apie seksualinę orientaciją ir nieko neveikimo kultūrą madingoje Islandijos sostinėje Reikjavike.

„101 Reikjavikas“ pasakoja istoriją apie nieko gyvenime neveikiantį trisdešimtmetį. Tai labai būdinga mano šaliai, tačiau filmas tapo populiarus pasaulyje, nes panašių problemų visiems iškyla. Menas todėl ir yra toks svarbus, kad gali paveikti bet kokios tautybės, religijos, gyvenimo būdo žmones bet kurioje šalyje“, – sako režisierius Baltasaras Kormákuras.

Apdovanojimai – Tarptautinis Toronto kino festivalio Atradimo apdovanojimas; Salonikų kino festivalio FIPRESCI prizas; nominuotas Europos metų atradimo apdovanojimui; festivalyje „Camerimage“ nominuotas „Auksinei varlei“; Ruano Šiaurės kino festivalyje pelnė Didžiosios žiuri prizą; Liubeko Šiaurės kino dienose gavo Ekumeninės žiuri prizą; Lokarno tarptautiniame kino festivalyje pelnė jaunimo žiuri apdovanojimą „Euro<26“, nominuotas „Auksiniam leopardui“; nominuotas „Edda“ apdovanojimams (Islandija) geriausio filmo, metų režisieriaus, aktoriaus ir aktorės apdovanojimams; Tarptautiniame Buenos Airių nepriklausomo kino festivalyje nominuotas už geriausią filmą.

Specialioji programa „Kertant Europą“_____
Šioje programoje susijungia šiaurietiškoji „Scanoramos“ naujienų filmų vidinė energija ir visos Europos ajunų, ambicingų, talentingų režisierių tautinio ir dvasinio tapatumo paieškos („Pataisa“, rež. Thanos Anastopolous, Graikija; „Visą traukinį“, rež. Florianas Gaagas, Vokietija; „Bėdos dėl moskitų ir kitos istorijos“, rež. Andrey Paounov, Bulgarija; „Ar skauda? Pirma Balkanų dogma“, rež.Aneta Lesnikovska, Makedonija; „Nebijau“, rež. Audrey Estrougo, Prancūzija; „ Raudonasis kelias“, rež. Andrea Arnold, Didžioji Britanija; „Kerštas“, rež. Götzas Spielmannas, Austrija ir kt.). Pasitikdama 2009-tuosius, kai Vilnius taps Europos kultūros sostine, „Scanorama“ plečia ir gilina šią programą.

KERŠTAS / Austrija / 2008
Režisierius ir scenarijaus autorius Götz Spielmann

[youtube rW-7cjR34eU]

Aleksas ir Tamara. Ji – prostitutė iš Ukrainos, jis – jos boso pasiuntinukas. Jie myli vienas kitą, bet turi tai laikyti paslaptyje. Jie nori pabėgti, bet pirmiausiai reikia pinigų. Aleksas sukurpia planą apvogti banką užmiesčio kaimelyje. Tamara nori važiuoti kartu, Aleksas, nors ir nenoriai, sutinka. Viskas eina pagal planą, kol pasirodo policininkas. Jis porą sykių iššauna ir pataiko į Tamarą. Po jos mirties Aleksas pasislepia savo senelio vienkiemyje. Jis prislėgtas skausmo, sielvarto ir neapykantos žmogui, atsakingam už Tamaros mirtį. Aleksas susiranda policininką. Jis stebi jį, šnipinėja, susipažįsta su policininko žmona Suzana. Netrukus visų šių žmonių gyvenimai pasikeis…

„Aš vis galvoju ir galvoju: ar tai filmas apie kerštą? Ar apie susitaikymą? Ar apie tapatumo paieškas? Tokie pasakymai yra tik nuvalkiotos frazės, kurios iš tikrųjų nieko nereiškia. Aš dirbu ne taip. „Kerštas“ yra istorija, o ne teorija, parodyta vaizdais“, – sako režisierius Götzas Spielmannas.

Apdovanojimai – Tarptautinio Berlyno kino festivalio programos „Panorama“ C.I.C.A.E. apdovanojimas, „Femina“ kino prizas, „Label Europa Cinemas“ prizas; festivalyje „Diagonalė“ (Austrija) laimėtas Didysis prizas.

PATAISA / Graikija / 2007
Režisierius Thanos Anastopoulos

[youtube dlN8yJKHb78]

Thanos Anastopoulos filme subtiliai primena Uliso istoriją ir perkelia ją į modernius laikus. Šį kartą pagrindinis veikėjas klajoja po šiuolaikinių Atėnų „dugną“ – tarp imigrantų, visuomenės atstumtųjų, nusikaltėlių. Režisierius jautria ranka tapo ką tik iš kalėjimo paleisto vyro portretą. Jis bastosi po Atėnus, tarsi ieškodamas jam atpažįstamų vietų, vėliau sutinka moterį su maža mergaite. Ar tai jo seniai palikta šeima, tiesiog nepažįstamieji ar šios konfliktiškos visuomenės atskalūnai? „Pataisa“ – tai kelionė per miesto chaosą ir puvėsius, ji atspindi drąsias savo tautinio tapatumo ir atsakomybės paieškas.
„Mano filmas taip pat viską fiksuoja dokumentiškai, kaip dažniausiai daro Costa-Gavrasas. Tačiau skirtumas tas, kad Costa-Gavraso filmuose scenos yra suvaidintos, o maniškiame jos iš tikrųjų vyksta“, – sako Thanos Anastopoulos.

Apdovanojimai – Salonikų kino festivalyje laimėjo geriausio scenarijaus ir geriausio Graikijos konkurso apdovanojimus, nominuotas „Auksiniam Aleksandrui“; pelnė Specialų paminėjimą festivalyje „Crossing Europe“ Lince (Austrija).

RAUDONASIS KELIAS / Didžioji Britanija, Danija / 2006
Režisierė Andrea Arnold

[youtube oawa85d_bJY]

Džekės darbas – per monitorius stebėti Glazgo gyvenimą ir tuoj pat reaguoti, jei vykdoma kokia nors neteisėta veikla. Pagaliau jos gyvenime nusistovėjo tvarka ir ramybė, kokios ji ir norėjo. Tačiau vieną dieną savo monitoriuose ji pamato vyriškį, kurio nesitikėjo daugiau išvysti. Džekė nenori praleisti galimybės jį pamatyti…

Kartu su režisiere Andrea Arnold prie filmo scenarijaus dirbo garsūs danų scenaristai – Andersas Thomas Jensenas ir Lone Scherfig. „Kai pradėjau rinkti medžiagą filmui, labai nerimavau, kadangi buvau girdėjusi įvairiausių keistų istorijų apie kameras mieste. Susitikau su žmonėm, kurie stebi ekranus. Jie buvo būtent tokie, kokie yra filme. Tokia buvo tiesa, tad buvo svarbu ją atspindėti. Niekas nėra paprasta, tiesa?“ – sako režisierė Andre Arnold.

Apdovanojimai – nominuotas Tarptautinio Kanų kino festivalio „Auksinei palmės šakelei“, laimėjo žiuri prizą; BAFTA apdovanojimai – Carlo Foremano prizas už daugiausiai žadantį debiutą; BAFTA apdovanojimai Škotijoje geriausiam aktoriui, geriausiai aktorei, geriausiam režisieriui, geriausiam filmui, geriausiam scenarijui; Britanijos nepriklausomo kino apdovanojimai geriausiam aktoriui, geriausiai aktorei; Geteburgo kino festivalio Tarptautinio debiuto apdovanojimas.

„Kertant Europą“ meistriškumo dirbtuvės: dokumentika, drama, siaubas – Peteris Watkinsas_____

ATOMINIS KARAS / Didžioji Britanija / 1965
Režisierius ir scenarijaus autorius Peter Watkins

[youtube ssW29zYJtE]

„Atominis karas“ – tai ateities atominio karo ir jo rezultatų vizija, detalus ir šiurpinantis pasakojimas apie tai, kaip atominės bombos ataka paveiktų mažą Britanijos kaimą. Kai kurie vaizdai filme yra sunkiai pakeliami; jie iš tiesų iliustruoja, kad įvykus tokio masto katastrofai gyvieji pavydės mirusiesiems. Juosta 1967 metais laimėjo „Oskarą“ už geriausią dokumentinį filmą.

Apdovanojimai – „Oskaras“ už geriausią dokumentinį filmą; BAFTA apdovanojimuose pripažintas geriausiu trumpametražiu filmu, pelnė UN apdovanojimą; Venecijos kino festivalio Specialusis prizas.

BAUSMIŲ PARKAS / Didžioji Britanija / 1971
Režisierius ir scenarijaus autorius Peter Watkins

[youtube 7XR1TZXmAmI]

„Bausmių parką“ įkvėpė 1950 metais pasiūlytas Makarano aktas, kuris suteikia JAV prezidentui teisę blokuoti veikiančią teisinę sistemą ir įkurti tribunolus, kurie tvarkytųsi su „saugumui grėsmę keliančiais“ žmonėmis. Filme stebimos aktyvistų grupės, kurios kviečiamos „diskusijai“ į tribunolą apie valstybės politiką ir jų veiksmus prieš karą. Po „pokalbio“ teisiamieji gali rinktis – kalėjimas (mažiausiai septyneri metai) arba 72 valandos Bausmių parke. Ten nuteistieji per tris dienas beveik be vandens, kepinant 43 laipsnių karščiui ir vejantis policijos būriams (kurie esant reikalui gali šauti) turi nukeliauti 85 kilometrus iki „išsigelbėjimo“ – Amerikos vėliavos.

Specialiosios programos „Šiaurė trumpai“ ir „Šiaurė dar trumpiau“______
Tai ambicingų, jaunų trumpametražio kino meistrų iš visų Šiaurės šalių programa, drąsiai konkuruojanti su Europos Kino Akademijos laureatais.

Trumpametražių filmų programa „Šiaurė trumpai“

DENISAS / Danija / 2007, 18 min.
Režisierius Mads Matthiesen

[youtube SRg21hosgQc]

Kai santūrus kultūristas Denisas pakviečia netoli gyvenančią merginą į pasimatymą, jo mama pasijunta įskaudinta. Mama primygtinai siūlo atšaukti pasimatymą, tačiau Denisas surizikuoja… Tos nakties jis niekada nepamirš. „Denisas“ – tai filmas apie berniuko bandymą ištrūkti iš savo mamos glėbio ir apie trapų paauglio protą, įkalintą milžiniškame vyro kūne.

Apdovanojimai – Sandanso festivalyje nominuotas geriausio trumpametražio filmo kategorijoje.

ĮKIRPTA ŠIRDIS / Norvegija / 2007, 25 min.
Režisierė Anne Sewitsky

„Įkirpta širdis“ – tai šilta ir juokinga drama apie našlį tėvą, jo merginą ir paauglę dukrą Evą, kuri bando suprasti, kas vyksta aplinkui ir jos širdyje. Tai istorija apie pirmąją meilę.

Apdovanojimai – tarptautiniame kino festivalyje „Molodist“ (Kijevas, Ukraina) pripažintas geriausiu studentišku filmu.

Trumpametražių filmų programa „Šiaurė dar trumpiau“

EŽERAS / Suomija / 2006
Režisierė Maarit Lalli

Seserys Mailis ir Hena irstosi ežeru. Hena kažką pametė ežere, kažką jai brangaus. Mailis, kurią Hena pažadino, kad jai padėtų, jau tuoj suks valtį namo, bet tada Hena vandenyje išvysta kažką juoda…

Apdovanojimai – dalyvavo Edinburgo tarptautiniame kino festivalyje.

PROFESIJOS / Danija / 2007, 18 min.
Režisierius ir scenarijaus autorius Lars von Trier

[youtube gWnkHLzhgOE]

Prancūzų kino kritikas ir verslininkas tiesiog negali patylėti per peržiūrą Kanų kino festivalyje.

ŠUO / Islandija / 2008, 1 min.
Režisierius, scenarijaus autorius, operatorius ir montuotojas Hermann Karlsson

Filmas apie šuns mirtį ir kaltę dėl to. Tai pasakojimas, kuriame susipina tekstas ir fantazija. „Dažniausiai mano mintys filmams gimsta iš kasdienio gyvenimo, kasdienių situacijų, bet nepaisant to man patinka pamatyti gerą filmą ar keistą animaciją“, – sako režisierius Hermannas Karlssonas.

Trumpametražių filmų programa „Europos kino akademijos nominantai ir laureatai 2007“
Tai visiškai nauja programa, kurią „Scanorama“ šiais metais pradeda kartu su Europos kino akademija. Programoje – geriausi trumpametražiai filmai iš visos Europos. Šia programa žengiamas pirmasis žingsnis, ruošaintis 2009 metais planuojamai Europos kino nakčiai „100 procentų Europos“.

TOKIJO DŽIMAS / Jungtinė Karalystė / 2006, 7 min.
Režisierius ir scenarijaus autorius Jamie Rafn

Britas Džimas dirba advokatu Tokijuje. Ten jis baigia derinti labai svarbios sutarties detales su ponu Jakamoto – Japonijos verslininku. Džimui sunku. Jis nepadarė ponui Jakomoto gero įspūdžio iš pirmo žvilgsnio, yra nemėgstamas. Ko jau ko, bet eiti švęsti sutarties jis tikrai nenori. Tačiau jis geras teisininku, todėl sutinka, bet prieš tai… privalo padaryti vieną mažą dalykėlį.

Apdovanojimai – nominuotas Europos kino apdovanojimui geriausio trumpametražio filmo kategorijoje; Sarajevo kino festivalio „Prix UIP Sarajevas“, Londono kino festivalyje užimta 2 vieta – TCM apdovanojimas.

VAKARIENĖ / Prancūzija / 2006 / 13 min.
Režisierė ir scenarijaus autorė Cécile Vernant

Pirmasis Klaros ir Juliano pasimatymas. Klara, žavinga sekretorė, bando suvilioti vyrą visiškai tam nepalankioje aplinkoje. Julianas, jaunas diplomatas, nenustygsta vietoje ir mėgina kuo greičiau ištrūkti.

Apdovanojimai – nominuotas Europos kino apdovanojimui kaip geriausias trumpametražis filmas; nominuotas Monrealio pasaulio kino festivalyje geriausio trumpmetražio filmo kategorijoje; Nepriklausomo Romos kino festivalio RIFF žiuri apdovanojimas; Tarptautinio Valjadolido kino festivalio „Prix UIP Valjadolidas“ apdovanojimas.

Specialioji programa „Naujasis Baltijos kinas“_____
Ši programa pratęs Lietuvos žiūrovų pažintį su artimiausiųjų mūsų kaimynų – latvių ir estų – kinu, taip pat pristatys įdomiausius pastarųjų metų jaunųjų lietuvių režisierių darbus.Šią trumpametražę programą paįvairins įdomiausios pilnametražių filmų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos premjeros.(„Vabzdžių dresuotojas“, 2008, Lietuva; „Aš buvau čia“, 2008, Estija; „Monotonija“, 2007, Latvija).

SAVIŽUDIS / Lietuva / 2008, 22 min.
Režisierius Mindaugas Sruogius
Operatorius Simonas Glinskis
Vaidina Saulius Bareikis, Aldona Vilutytė, Marius Repšys, Mykolas Dorofėjus, Vainius Sodeika, Jonas Tertelis, Aleksas Martinkus

Filmas apie krizę išgyvenantį vyrą, kurio savižudybės planus pakoreguoja virtinė keistų įvykių. Filmas sukurtas Charles’o Bukowskio to paties pavadinimo novelės motyvais.

Mindaugas Sruogius gimė 1986 metais Klaipėdoje. Nuo 2005 metų mokosi Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje TV ir kino režisūros specialybės.

ANTRAS GYVENIMAS / Estija / 2008, 25 min.
Režisierius ir scenarijaus autorius Tanel Toom

[youtube 43Y3AL6mbLI]

Karas visiškai palaužė du brolius – Markusą ir Tomasą. Pavargęs kariauti su bevardžiu priešu ir spėlioti, kas laukia toliau, Tomasas trokšta tik vieno – kad Markusas vėl vaikščiotų. Bėda ta, kad negyvėliai negali vaikščioti. Dažniausiai…

DIALOGAI / Estija / 2008, 5 min.
Režisierius, scenarijaus autorius ir montuotojas Ulo Pikkov

Šis filmas pasakoja apie knygų sukilimą. Kaip ir Senosios Romos vergų sukilimo metu, vieną dieną knygos užgrobia valdžią ir sunaikina visus kompiuterius bei mobiliuosius telefonus. Bijodami valdžią užgrobusios literatūros, žmonės prisiekia ištikimybę knygoms ir vėl pradeda jas skaityti. Bet knygoms to negana – jos nori, kad žmonės pradėtų kalbėtis naudodamiesi knygomis, taip kaip tai darė mobiliaisiais telefonais. Dialogas tarp žmonių ir knygų netrukus parodo, kad žmonės buvo užmiršę knygas, kad jie neteisingai interpretavo daugelį knygose užrašytų simbolių.

STYGA / Latvija / 2007, 10 min.
Režisierius Martins Grauds

Volis jau keturiasdešimt metų dirba Talino pianinų fabrike. Per tą laiką jo rankos lietė daugiau nei 16 tūkstančių pianinų.

Specialiosios programos „Naujasis Baltijos kinas“ premjeros

AŠ BUVAU ČIA / Estija, Suomija / 2007, 13 min.
Režisierius René Vilbre

[youtube XJdglEAEpc8]

Septyniolikmetis Rasas auga Estijos miesto priemiestyje. Jis neturi normalios šeimos, tad laiką nuolat leidžia su jaunuolių grupe – valkatauja ir vagia. Narkotikai čia – neatskiriama gyvenimo dalis. Rasas netrukus pradeda jais prekiauti ir  įsivelia į narkotikų verslą. Maži kiekiai greitai auga ir netrukus Rasas mafijai gabena du kilogramus kokaino. Tačiau planas netikėtai žlunga, ir Rasas patenka į bėdą…

VABZDŽIŲ DRESUOTOJAS / Lietuva / 2007, 13 min.

Režisierius Linas Augutis, Donatas Ulvydas, Marek Skrobecki, Rasa Miškinyte
Scenarijaus autorius Linas Augutis, Donatas Ulvydas, Jonas Banys
Operatorius Ramūnas Greičius
Vaidina Gediminas Girdvainis
Prodiuserė Rasa Miškinytė (UAB „Filmų era“)

[youtube RriigIWRIcs]

„Vabzdžių dresuojas“- tai filmas apie pirmąjį Lietuvos kinematografininką ir lėlinės animacijos kūrėją Vladislavą Starevičių (1882 – 1965). Patrauklios vaizdų kalbos ir intriguojančios dramaturgijos filmas pasakoja apie menininko kūrybos ir gyvenimo kelią pasitelkiant lėlių meilės istorijos siužetinę liniją. Ši juosta turėtų patraukti tiek suaugusio, tiek ir vaiko dėmesį ir yra ypač retas dokumentiniame pasaulyje filmas ŠEIMAI.Filmui suteiktas Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos patronažas.

„SCANORAMA“ 2008 vyks:
Vilniuje: lapkričio 13 – 23 dienomis.
„Forum Cinemas Vingis“, „Forum Cinemas Akropolis“, „Skalvija“.

Kaune: lapkričio 20 – 30 dienomis,
„Forum Cinemas Kaunas“

Klaipėdoje: lapkričio 28 – 30 dienomis.
Kino centras „Cinamon“

Daugiau? -> www.scanorama.lt
Šiaurės šalių kino forumo „Scanorama 2008″ programa:

VILNIUS
„FORUM CINEMAS AKROPOLIS” (*.pdf)
KINO CENTRAS „SKALVIJA” (*.pdf)
„FORUM CINEMAS VINGIS” (*.pdf)

KAUNAS
„FORUM CINEMAS KAUNE” (*.pdf)

KLAIPĖDA
KINO CENTRAS „CINAMON” (*.pdf)

_ _ _ _ _
Ieškom žmonių norinčių/ galinčių bent kartą per savaitę prisidėti prie G. turinio (kinas, muzika, kt. kultūros reiškiniai (dailė, šokis, fotografija, etc.)). Jeigu jauti prasmę šioje kultūriškai švietėjiškoje iniciatyvoje – brūkštelk paulius[a]g-taskas.lt

fb-share-icon

7 komentarai apie “Filtras: Geriausi k/f „Scanorama 2008” filmai pagal Gražiną Arlickaitę.

  1. Kaip visada, pirmenybė Sandansui (pora, atrodo, yra). Šiemet jau kaip ir reiktų abonementą pirktis – bent penkiems filmams.

  2. Penkiems.. Tas lietuviškas kuklumas :) Taip, bent pora su „Sundance” ženklu yra – „Stalo teniso karalius” ir vienas iš trumpametražių tai tikrai.

  3. Gal nekuklus g-taškas praloš praėjimą į visus seansus.. :)

  4. Kuriuos esi matęs, galėjai ir savo žodžiais nupasakoti (Broliai, Draugas Pedersenas) ;)

  5. Beje, begaliniai džiaugiuosi, kad vienoje iš programų kartos mano mylimiausią „Dogmos” filmą – „Atviros širdys”/ „Open Hearts”. Begalinės rekomendacijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.