flashback: THE FASHION WORLD OF JEAN PAUL GAULTIER @ „Barbican Art Centre”, Londonas

Į vieną didžiausių Londone meno centrų Barbican, tiesiai iš Niujorko atkeliavo ekstravagantiškojo prancūzų mados kūrėjo Jean Paul Gaultier drabužių paroda-retrospektyva pavadinimu „Jean Paul Gaultier Mados pasaulis: nuo gatvės stiliaus iki podiumo (The Fashion World of Jean Paul Gaultier/ From the Sidewalk to the Catwalk). Parodoje eksponuojama daugiau negu 165 dizainerio kostiumai.

Jean Paul Gaultier – vienas įdomiausių, drąsiausių kūrėjų mados pasaulyje. Gali nežinot šio dizainerio pavardės, bet jo darbai, puošę aukščiausio kalibro muzikos, šou ir kino pasaulio žvaigždes, kalba patys už save. Per daugiau nei 40 kūrybos metų Gaultier sukaupė nemažą kolekciją: nuo kasdieniam nešiojimui skirtų iki itin ekstravagantiškų apdarų, kuriuos buvo galima matyti kino filmuose, Vogue viršeliuose, muzikiniuose klipuose, šou pasirodymuose ar televizijoje. Dizainerio klientų sąraše puikuojasi Lady Gaga, Kylie Minogue, David Bowie, Depesh Mode, Marilyn Manson, Bjork bei Madonna vardai. Bendradarbiavimas su populiariosios muzikos karaliene, Madonna, dizaineriui atnešė ypatingą naudą. Žymusis korsetas su nusmailintais viršutinės dalies „bokšteliais”, kurį dainininkė vilkėjo The Blond Ambition pasaulinio turo (1990) metu, tapo ikoniškiausiu visų laikų sceniniu drabužiu, atnešusiu didelę sėkmę tiek pačiam Gaultier, tiek Madonai, kuri šį ekstravagantišką rūbą įvardijo kaip moteriškumo ir seksualumo išlaisvinimo simboliu.

Man asmeniškai šis kūrėjas patinka ne tik dėl savo teatrališkumo, puikaus humoro jausmo, bet ir dėl to, kad jis pirmasis surizikavo populiariąją kultūrą integruoti į aukštąją madą. Gaultier 1970-aisiais apsilankęs Londone atrado, kad be Chanel couture egzistuoja ir kitas, Portobello Road ir Camden rajonų, mados pasaulis. Netrukus jo kolekcijas ant podiumo pristatinėjo pankai, vilkintys smokingo švarkus su gatvės mados aksesurais. Mados kritikai aikčiojo nuo tokio akiplėšiškumo, o to laiko publika, išvydusi sijonuotus vyrus (kur kas anksčiau nei juos pradėjo „eksplotuoti” Marcas Jacobsas), vadino tai pasityčiojimu iš vyriškumo, nes pakeisti moteriškumo atributus androgeniškomis detalėmis daugeliui atrodė daugiau nei įžūlu. Gaultier pirmasis pasaulyje ėmė kurti unisex madą bei kosmetikos linijas. Būtent jis inspiravo 1980-aisiais atlikėją Davidą Bowie (o vėliau ir kitus atlikėjus) sceniniam įvaizdžiui pasirinkti unisex aprangos stilių, grimą ir kitas detales.

Retrospektyvoje „The Fashion World of Jean Paul Gaultier /From the Sidewalk to the Catwalk” kostiumai atrinkti iš įvairių laikmečio dizainerio kolekcijų ir eksponuojami teminėse sekcijose: marinistinis stilius, buduaras, kūnas, kinas, gatvės mada ir punk stilius, paryžietiška elegancija, madonos, divos ir t.t.. Paroda puikiai reprezentuoja ir atspindi Jean Paul Gaultier mados namų įvairovę.

Kostiumų ekspozicija papildyta žymių mados fotografų darbais ( David LaChapelle, Herb Ritts, Richard Avedon ir Mario Testino), video projekcijomis, kurių dėka manekenai turi holografinius veidus, leidžiančius jiems kalbėtis su lankytojais, pasakoti istorijas, dainuoti, šypsotis ar verkti. Viena iš manekenų figūrų vaizduoja patį Jean Paul’o Galtier. Interaktyvių technologijų dėka mados revoliucionierius turi galimybę kiekvienam parodos lankytojui „asmeniškai” pristatyti savo kūrybos retrospektyvą. Šie anksčiau nematyti technologiniai sprendimai labai sveikintini, nes „muziejinei” ekspozicijai suteikia gyvumo.

Mano asmeniniai favoritai Jean Paul Gaultier kolekcijose – kostiumai išryškinantys, atskleidžiantys moters vidinį pasaulį, charakterį, asmenybę (iš „Virgins”, „Urban Jungle”, „Punk Cancan” ir pan. kolekcijų). Moteriškumo samprata jo kūryboje yra be galo įvairi ir plati, bet esminis bruožas išlieka visose kolekcijose. Jo kuriamos moters įvaizdis, kad ir koks jis bebūtų, visada išlieka ypatingai moteriškas. Šio dizainerio prisilietimo dėka moterys virsta fatališkomis mūzomis, seksualiomis deivėmis, nimfomis, madonomis, tiuliu plazdančiomis fėjomis, kurtizanėmis, auksu žėrinčiomis undinėmis, arba tiesiog  –  Femme fatale

Moteriškos kolekcijos akį džiugina prabanga, prancūziška elegancija, spalvotų fejerverkų puokštėmis, Moulen Rouge kabaretais, miesto džiunglėmis. Grožio standartai Gaultier neegzistuoja, kaip jis pats sako – tobulos moters nėra. Graži moteris ta, kuri turi kažką ypatingo, išskirtinio nei kitos. Todėl jo kolekcijų pristatymuose galima išvysti ne tik seksualiąją gražuolę Dita Von Teese, bet ir ilgametę Jean Paul Gaultier įkvėpėją, apvalių formų Beth Ditto.

Seksualių korsetų įvairovė – neoficialus šio dizainerio fetišas, o kartu kvietimas moterims nebijoti išryškinti savo moteriškumą, išlaisvinti iš dogmų savo žaismingumą, aistrą  ir pasinerti į erotinių fantazijų pasaulį.

Gaultier kūrė sceninius kostiumus ne tik pop scenos žvaigždėms, bet ir filmams, už ką pelnė ne vieną apdovanojimą. Labiausiai stebinantys kostiumai akį veria Luco Bessono „Penktajame elemente”, Pedro Almodóvaro „Kika”, Peterio Greenawayjaus „The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover”, Jean-Pierre Jeunet „Dingusių vaikų miestas (La Cité des enfants perdus/The City of Lost Children. Čia keletas kostiumų iš minėtų filmų:

Tikrąjį įspūdį, kurį palieka ši paroda, sunku perteikti. Vaikščiojau po ekspoziciją kelias valandas ir negalėjau patikėti, kad visa tai sukūrė vienas ir tas pats žmogus. Iki šiol Gaultier siejau tik su keliais, glamūriniuose žurnaluse plačiai eksplotuotais, įvaizdžiais ir tik šios retrospektyvos dėka supratau, kad mados pasaulis, kurį kuria šis prancūzas yra šimtą kartų turtingesnis, įvairesnis, rafinuotesnis, kosmopolitiškenis nei galėjau įsivaizduoti. Tai daugiau nei mada, tai – multikultūrinis reiškinys, labai rekomenduotinas išsamesniam pažinimui ne tik mados gerbėjams.

Londone, Barbican meno centre, Jean Paul Gaultier drabužių paroda-retrospektyva (nors aš labiau linkus visa tai vadinti „Gaultier šou”) veiks iki rugpjūčio 25 dienos. Galite dar suspėti.

fb-share-icon

4 komentarai apie “flashback: THE FASHION WORLD OF JEAN PAUL GAULTIER @ „Barbican Art Centre”, Londonas

  1. Labai dėkui už šį reportažą, už galimybę pasižvalgyt po parodą, už daug foto. Tikrai, visa tai norėčiau pamatyt gyvai, o Londonas į šios vasaros planus neįtrauktas. Mados blogerės turėtų juodai pavydėt šio review :)

  2. Na aš ir vien dėl šios parodos, tikriausiai, nesibelsčiau į Londoną (nes nesu mados blog’erė :)), bet tikrai apsidžiaugiu, kai panašius renginius pavyksta atrasti ir aplankyti keliaujant kažkur „pakeliui”..
    Kiek per vėlai apsižiūrėjau, kad Viktorijos ir Alberto muziejuje vyksta (iki liepos 19 d.) kito mados revulicioneriaus Alexandr McQueen’s retrospektyva „Savage beauty”, kurią būčiau norėjus apžiūrėt gal net labiau nei Gaultiero. Na, bet manau bus dar tų progų ;)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.