G.eriausi 2015 metų filmai

Niekur nepabėsim nuo to, jog dauguma šiame sąraše minimų filmų yra sukurti ne 2015-aisiais, tad tas pavadinimas „Geriausi 2015 metų filmai” turėtų būti suprantamas, kaip naujausi filmai, matyti per 2015-uosius.

Gero žiūrėjimo.

Esmė

MAŽASIS KENKENAS / P’TIT QUINQUIN (2014), rež. Bruno Dumont


Be didelio aplinkinio ažiotažo atėjęs ir su 2015-ųjų „Kino pavasariu”  nuėjęs filmas iki šiol man liko kaip ryškiausias pastarojo meto kūrinių, kurį norisi žiūrėti dar ir dar.

ŽIEMOS MIEGAS / WINTER SLEEP / KIS UYKUSU (2014)
Turko Nuri Bilge Ceylan šedevras, su kuriuo trys valandos prabėga nepastebėtai.

KVAILYS / ДУРАК (2014)
Savotiška 1989-ųjų „Fontano” versija, tik be humoro. Bykovo Rusijos nūdienos vaizdai kabina ir kerta per smegenis aštriau net už žemiau paminėtąjį „Leviataną”.

LEVIATANAS / ЛЕВИАФАН (2014)

JAUNYSTĖ / YOUTH (2015)

ŠIUOLAIKINIAI ŽVĖRYS / RELATOS SALVAJES (2014)

APIE PAUKŠČIUS IR ŽMONES / BIRD PEOPLE (2014)

ŽMOGUS-PAUKŠTIS / BIRDMAN (2014)

OLIVE KITTERIDGE (2014)
Tai miniserialas, bet nepaminėti ir napamatyti būtų neatsakinga.

MERGINA GRĮŽTA NAMO NAKTĮ VIENA / A GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT (2014)

LOVE & MERCY (2014) 

SCHNEIDER VS. BAX (2015)

Iš meilės Alexo van Warmerdamo kuriamoms scenoms iš Adamsų šeimynėlių gyvenimo. Šiame filme absurdo kiek mažoka, tačiau dėl to pasakojimas netapo mažiau smagus.

VAIZDUOTĖS ŽAIDIMAS / THE IMITATION GAME (2014)

VISKO TEORIJA / THE THEORY OF EVERYTHING (2014)

NAUJASIS TESTAMENTAS / THE BRAND NEW TESTAMENT (2015)
Šių metų Amelija iš Monmartro, kuri gimė Dievo, gyvenančio Briuselyje, šeimoje. Smagi, su pavydėtina išmone susukta komiška drama.

MAMYTĖ / MOMMY (2014)

BURGUNDIJOS KUNIGAIKŠTIS / THE DUKE OF BURGUNDY (2014)
Labai nustebčiau, jeigu „atspalvių” mylėtojai įvertintų šį filmą, tačiau primygtinai rekomenduoju pamatyti, kaip erotika turi būti atskleidžiama kine.

THE END OF THE TOUR (2015)
Ekranizuota istorija apie tai kaip Rolling Stones žurnalistas David Lipsky ėmė interviu iš rašytojo David Foster Wallace. Savotiškas dialogais grįstas kelio filmas, kuriame viską vaidina dialogai ir dviejų svetimų žmonių pastangos kuo greičiau ir kuo giliau pažinti vienas kitą. Nesu tikras, ar skaityčiau tūkstantpuslapinę Wallace „Infinite Jest“, tačiau Wallace asmenybė po šio filmo tikrai sudomino.

SICARIO: NARKOTIKŲ KARAS / SICARIO (2015)
Narkotikų baronų ekrane niekada netrūko, ne išimtis ir šie metai, kuriais startavo dėmesio vertas serialas „Narco”, bet Denis Villeneuve kilstelėjo tematiką į prabangesnį lygmenį, su ryškiais aktoriais, nugludintu vizualumu ir nuolat į priekį besiveržiančiu scenarijumi, kurį suvalgiau vienu įkvėpimu.

COMING HOME / GUI LAI (2014)
Drama iš Kinijos. Verta pagyrų dėl politinių kalinių tematikos ir ta tema susuktos ašarą spaudžiančios dramos, kurią „Skraidančių durklų” režisierius Yimou Zhang meistriškai sustatė į vizualų paveikslą.

TU DORS NICOLE (2014)


Juodai baltas vaizdas ir tiesiog ore sklandantis nepakeliamas būties lengvumas, leidžiantis apčiuopti svarbiausius gyvenimo dalykus. Ir dar tas paauglys, kalbantis prarūkyto senio balsu.

FENIKSAS / PHOENIX (2014)
Atrodo iki dugno jau išsemta tema apie žydus, grįžusius/pasprukusius iš koncentracijos stovyklų, „Fenikse” įgauna antrą kvėpavimą. Netikėtas požiūrio ir fabulos pristatymo kampas, stipri moteriškų personažų aktorystė, pagirtina režisūra ir iki pat nenuspėjamos pabaigos išlikusi įtampa.

GOODNIGHT MUMMY / ICH SEH, ICH SEH (2014)
Vokiečių siaubo trileris, kurį norėjosi labiau nežiūrėti. Baisus, žiaurus, negailestingas, bet būtinas.

BESSIE (2015)
Dar vienas muzikinis biografinis žiūralas, skirtas televizijai. Apie Bessie Smith – bliuzo atlikėją, moterį su kiaušiais. Ypatingo, nesutramdomo charakterio atlikėja, kurią nepakartojamai įkūnijo Queen Latifah. Vien dėl jos verta pagadinti akis.

VIKTORIJA / VICTORIA (2015)
Jei ne pagrindinės herojės neįtikėtinas naivumas, tai šis vienu kadru nufilmuotas šėliojimas naktinėmis Berlyno gatvėmis būtų vertinamas daug geresniais balais.

TAKSI / TAXI (2015)
Keistas filmas. Viena vertus parodo realybės absurdiškumą (Irano valdžia uždraudė režisieriui Jafar’ui Panahi’ui kurti filmus, tai šis nekuria, o tiesiog kaip taksistas fiksuoja Teherano gatvių kasdienybę – lyg vykdo asmeninį realybės šou). Kita vertus, kūrėjas neslepia, jog situacijos vaidybinės, nors ir paremtos neišgalvotomis istorijomis. Kaip protesto formai „Taksi” galima rašyti aštuntuką, o ir visuma, nors ir vietomis šaržuotai perspausta, gavosi įdomi ir žiūrima.

BEASTS OF NO NATION (2015)
Gražiai pastatytas filmas skaudžia tema – Afrikos vaikų įtraukimas į suaugusių karą. Stiprus atmosfera ir vaizdais, tačiau ypatingai nesukrėtė. Matyt, man karinės tematikos jau kine perviršis.

—–

DOKUMENTIKA

THE LOOK OF SILENCE (2014)


Kas matė „The Act of Killing” (2012) privalo pažiūrėti ir šį savotišką tęsinį. Man jis paliko dar stipresnį įspūdį. Ne tik dėl idėjos, bet ir dėl kinematografinio išpildymo. Šiurpi dokumentika. Baisiau nei siaubo filmai.

AMY (2015)
Amy nebuvo mano mylima atlikėja. Nepamilau ir po filmo, bet pats filmas nuostabus. Dokumentiniai kadrai sumontuoti su jausmu ir supratimu, kaip paveikti žiūrovą, kaip neteisinant nei vienos pusės parodyti didelių pinigų šou versle tamsiąją pusę.

MERU (2015)
Tai, ką Zemeckis „Pasivaikščiojime” padarė pasitelkęs specialiuosius efektus, Himalajų Meru viršūnę šturmavę alpinistai daro dokumentiniais vaizdais.

THE JINX: THE LIFE AND DEATHS OF ROBERT DURST (2015)
Šešių dalių dokumentinis mini serialas apie Robertą Durstą, milijonierių, nužudžiusį ne vieną žmogų. Scenos, kuriose pats Durstas duoda interviu režisieriui, yra kažkoks kosmosas. Jau pats Durstas atrodo kaip ateivis, o finaliniai kadrai visai nurauna stogą ir eilinį kartą patvirtina, kad realybė daug visokesnė už pramanytus dalykus.

—–

Lengvumai

Dar turiu kelis pavadinimus, kurie labiau skirti veiksmo, specialiųjų efektų, fantastikos ir trilerių mėgėjams – t.y. savame žanre taip pat būtų 2015-ųjų labiausieji.

A HARD DAY / KKEUT-KKA-JI-GAN-DA (2014)

Pietų Korėjos kriminalinis trileris, žavintis veiksmo dinamika.

ŠNIPAS IŠ UNCLE / THE MAN FROM U.N.C.L.E. (2015)
Guy Ritchie šaunuolis. Ypatingų siužetinių vingrybių nepateikia, tačiau stilingumo jam gali pavydėti net Sam Mendes su paskutiniuoju Bondu.

ME AND EARL AND THE DYING GIRL (2015)
Gražiai nufilmuotas, lengvai žiūrimas, kiek komiškas, ne paviršutiniškas kūrinys, prie kurio praleistas vakaras nenueis veltui.

MOTERYS PER DIDELIAIS VYRIŠKAIS MARŠKINIAIS / KVINNER I FOR STORE HERRESKJORTER / WOMEN IN OVERSIZED MEN’S SHIRTS (2015)

JI – ŠNIPĖ / SPY (2015)
Komedija modernių šnipų tematika. Labai vykusi.

KĄ MES VEIKIAME ŠEŠĖLIUOSE / WHAT WE DO IN THE SHADOWS (2014) 

MAD MAX: FURY ROAD (2015)
Nesitikėjau nė pusės tiek. Galėjo tik padirbėti labiau su fabula.

PREDESTINATION (2014)

MARSIETIS / THE MARTIAN (2015)
Ridley Scottas formos nepraranda. Iš pradžių žiūrėjau su skepsiu, taip ir žiūrėjosi, tačiau paskutinis pusvalandis užgniaužė kvapą net be „Gravitacijos” efektų.

IT FOLLOWS (2014)
Metų siaubas. Nors ir kiek komiškas.

BLACK COAL, THIN ICE / BAI RI YAN HUO (2014)
Kinų trileris apie policininką, gaudantį žudiką. Kriminalinė pusė nestebinanti, tačiau filmo atmosfera – aukščiausio lygio.

PASIVAIKŠČIOJIMAS / THE WALK (2015)
Sukosi galva nuo aukščio. Bet būtų dar labiau sukusis, jei būčiau nematęs dokumentinio „Man On Wire”.

EX MACHINA (2015)
Mokslinė fantastika. Robotai. Dirbtinis intelektas. Kiborgai. Gražūs vaizdai, puiki idėja ir išpildymas.

TALE OF TALES / IL RACCONTO DEI RACCONTI (2015):
Pretenzingas vaizdelis. Pasakų motyvais bandyta susukti prabangų ir nestokojant garsių vardų (Salma Hayek, Vincent Cassel) filmą-pasaką suaugusiems. Iš dalies pavyko, tačiau koją kiša trukmė (virš 2 val.) ir tai, jog bandoma lygiagrečiai rodyti tris istorijas, kurių iš esmės į vieną niekas nesuveda. Tačiau momentų yra tikrai labai gerų, tokių skirtų „Sostų žaidimų” mėgėjams.

—–

ANIMACIJA

SONG OF THE SEA (2014)


Ypatingai gražus ir jautrus mitologija pripildytas ir gerumo pripildytas filmukas vaikams ir jų tėveliams. Lyg europietiškas atsakas į Hayao Miyazaki fantasmagorijas.

MINIONS (2015)
Kūrėjų lindimas į subinę britams buvo neskanus, bet vis tiek smagumo daug neatėmė.

G.eriausi 2014 metų filmai guli čia.

fb-share-icon

3 komentarai apie “G.eriausi 2015 metų filmai

  1. Buvau maloniai nustebinta, kad „The look of silence” rodė Lietuvoje. Iš tiesų ši dalis mane daug labiau sukrėtė, nei pirmasis filmas. Įdomiausia, kad iki šiol,(nors pasakojama apie 1965m. įvykius Indonezijoje) Indonezijoje ši tema vis dar tabu. Tie kas nori viešai apie tai kalbėti/rodyti šį filmą, sulaukia įvairiausių išpuolių. Net kai šį filmą rodė vietos bendruomenės centre, organizatoriai pasakė „atsiprašome, tačiau apie šį filmą ir įvykius negalime kalbėti, atsiklausime vietinės bendruomenės ar galime pratęsti diskusiją kitą kartą”.

  2. Ačiū, gausus ir geras sąrašas. Malonu ir netikėta buvo rasti Borgmano režisieriaus naujausią SCHNEIDER VS. BAX. :)

  3. Tikrai daug vertų dėmesio filmo išvardinta, būtinai rekomenduoju VAIZDUOTĖS ŽAIDIMAS pažiūrėt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.