G.eriausios 2017 metų knygos

Atrinkome g.eriausias ar labiausiai dėmesio, mūsų manymu, vertas verstines knygas išleistas 2017m. Sąrašo eiliškumas atsitiktinis. Tikimės atrasite ir sau įdomių skaitinių!

1. Wiesław Myśliwski „AKIRATIS“. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

„Akiratis” – nors ir netrumpos apimties, bet neįmanoma jos nepamilti dėl nuostabios  kalbos, kuria aprašomi kasdieniai, rodos visai žmonijai būdingi dalykai, virsta stebuklingu, jaudinančiu tekstu. Knyga buvo apdovanotaa prestižine Lenkijoje Nikės literatūrine premija.
Skaityti recenziją čia.

2. Patti Smith „TIESIOG VAIKAI”. Leidykla „kitos knygos”.

Knygą parašė garsi amerikiečių dainininkė, bet tai visai nesvarbu.. nes ši, nepaprastai poetišku, skaidriu, intymiu tekstu parašyta biografinė knyga yra ne apie muziką, o apie sielų giminystę, apie menininko ir žmogiškosios savasties paieškas, svajonių siekimą ir apie 7-ojo ir 8-ojo bohemiškąjį Niujorką.
Skaityti recenziją čia.

3. Richardas Flanaganas „SIAURAS KELIAS Į TOLIMĄJĄ ŠIAURĘ”. Leidykla „Baltos lankos”.

Rašytojas itin poetiškai, jautriai ir įžvalgiai pasakoja apie tragiškai pagarsėjusį Siamo-Birmos geležinkelį, kurį tiesiant dėl nepakeliamų darbo sąlygų – sumušimų, bado, choleros, opų, polineurito, – žuvo daugiau kaip 100 000 žmonių. Tai romanas apie karo beprasmybę, gyvenimo trapumą, meilės ilgesį ir neįmanomybę, apie žiaurumo prigimtį, apie atmintį, kuri vėliau ar anksčiau išblunka, kad ir kokia skaudi bebūtų. Viena iš geriausių metų knygų su puikiu Violetos Tauragienės vertimu.
Skaityti recenziją čia.

4. Julian Barnes „LAIKO TRIUKŠMAS”. Leidykla „Baltos lankos”.

Naujausias autoriaus romanas „Laiko triukšmas“ (2016) buvo išrinktas metų knyga tokių leidinių kaip „The Guardian“, „The Times“, „Observer“, pakilo į „The Sunday Times“ bestselerių sąrašo pirmąją vietą.
Šioji – sovietinį režimą pašiepianti satyra, kurioje rašytojas su subtilios ironijos doze pasakoja kūrybos (ne)įmanomybę totalitarizmo akivaizdoje, istorijos įkalinto žmogaus kompromisus su sąžine, nuolatinį balansavimą tarp pasipriešinimo ir prisitaikymo. Tai pasakojimas apie menininką, kompozitorių Dmitrijų Šostakovičių, pardavusį sielą partijai, kad galėtų kurti.
Skaityti recenziją čia.

5. Tomas Venclova „NELYGINANT ŠIAURĖ MAGNETĄ: PAŠNEKESIAI SU ELLEN HINSEY”. Leidykla „Apostrofa”.

„Nelyginant šiaurė magnetą“ – pirma išsami rašytojo, vieno iškiliausių ir įtakingiausių pasaulyje šiuolaikinių lietuvių intelektualų Tomo Venclovos (g. 1937) autobiografinė knyga. Pašnekesiuose su Ellen Hinsey T.Venclova aprėpia keturis gyvenimo dešimtmečius Lietuvoje, Maskvoje ir keturis dešimtmečius Jungtinėse Valstijose.Knygoje pateikti pasakojimai atskleidžia ne tik T.Venclovos biografiją ir kūrybą, bet ir platų kultūrinį bei politinį kontekstą: iš asmeninės patirties perspektyvos rašytojas perteikia sovietinio laikotarpio atmosferą, ypač daug dėmesio skirdamas lietuvių ir rusų neoficialiajai kultūrai bei disidentiniam judėjimui. Įtaigiai pasakojama apie tokias figūras kaip Borisas Pasternakas, Anna Achmatova, Josifas Brodskis, Czeslawas Miloszas ir daug kitų asmenybių. T.Venclovą kalbino ir knygos įžangą parašė Ellen Hinsey – amerikiečių poetė, literatūros kritikė, vertėja. Į anglų kalbą ji išvertė pluoštą T.Venclovos eilėraščių

6. Han Kang „VEGETARĖ”. Leidykla „Vaga”.

2016 buvo apdovanotas prestižine „The Man Booker International“ premija. Vegetarizmas šioje knygoje tik provokuojantis simbolis, įrankis, kurį pasitelkusi autorė atveria Pandoros skrynią ir iš jos traukia kur kas platesnį spektrą aktualių temų, tokių kaip smurtas visuomenėje, žmogaus teisės, individo ir visuomenės atskirtis, santykiai tarp šeimos narių, visuomenės normų paisymas, meno ribos, seksualiniai tabu, ryšys su gamta – ir tai toli gražu ne viskas, ką rasite šiame romane.

Skaityti recenziją čia.

7. Robert Seethaler „VISAS GYVENIMAS“. Leidykla „Baltos lankos”.

Knyga pasakoja vieno žmogaus, Andrėjaus Egerio, gyvenimo istoriją, kuri primena mažą epą, sagą ar odę – paprasto žmogaus nepaprastam gyvenimui apdainuot, kuri parašyta neįtikėtinai skaidriai, paprasta kalba ir turiniu, apgaubtaa melancholiška kalnų kraštovaizdžių atmosfera. Trumpa, bet monumentali knyga, perskaitoma vieno prisėdimu.
Skaityti recenziją čia.

8. Elena Ferrante „NAUJOJI PAVARDĖ”. Leidykla „Alma littera”.

„Neapolietiška saga“ – italų rašytojos Elenos Ferrante’s keturių įspūdingų knygų serija, kurioje pasakojama apie daugiau nei penkis dešimtmečius trunkančią dviejų moterų, Lilos Čerulo ir Elenos Greko, užaugusių skurdžiame Neapolio kvartale, draugystę. „Naujoji pavardė” – antroji lietuviškai išleista sagos dalis.
Skaityti recenziją čia.

9.Leila Slimani „LOPŠINĖ“. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Ši knyga – ne tik apie dažnai nutylimus motinystės aspektus, tėvų ir auklių santykių dinamiką, bet ir apie vienišumą, bei jo grėsmingas pasekmes. „Lopšinė” – nuostabus, o kartu sukrečiantis pasakojimas, kuris patiks trilerių, psichologinės literatūros mėgėjams bei moterims, kasdien žongliruojančioms tarp vaikų auginimo, darbo ar mylimų veiklų.
Skaityti recenziją čia.

Rekomenduojama ir pirmoji rašytojos knyga ” ŽMOGĖDROS SODE”, kuri pasakoja apie jauną paryžietę, gyvenančią iš pažiūros įprastą šeimyninį gyvenimą, dirbančią įdomų žurnalistės darbą, bet kenčiančią nuo rimtos seksualinės priklausomybės.
Skaityti recenziją čia.

10. J.M.Coetzee „JĖZAUS MOKYKLOS METAI”. Leidykla „Sofoklis”.

„Jėzaus mokyklos metai“ kartu su pirmtake knyga „Jėzaus vaikystė“ patiks skaitytojams, ieškantiems intelektualių skaitinių, besižavintiems filosofinėmis literatūros potekstėmis, alegorijomis, nesibodintiems asketiška kūrinio estetika, išvalytu tekstu, kuriame apstu ir literatūrinių nuorodų į kitų rašytojų kūrinius ar jų personažus, kam svarbiau idėjos, nei įmantrus rašymo stilius ar siužeto vingiai, kas nebijo po paskutinio knygos puslapio pasilikti su daugiau klausimų nei atsakymų.
Skaityti recenziją čia.

11. Orhanas Pamukas „TOS KEISTOS MANO MINTYS”. Leidykla „Tyto alba”.

tai dar vienas O.Pamuko romanas, kuriame jis vaizduoja Turkijos visuomenę, bandančią laviruoti tarp prieštaringų tradicijų ir modernybės imperatyvų, bet stilistiškai tai lengviausiai skaitomas jo kūrinys, nes jo pamatas yra melodrama ir net šiek tiek komiška. Turtingas istorinėmis ir etninėmis detalėmis romanas seka ne tik meilės istoriją ar modernėjančio Stambulo priešpriešas, bet ir sentimentalias tiesas apie laimę, slypinčią paprastuose dalykuose – meilėje, šeimoje, mėgiamame darbe, galimybėje būti laisvam, net jei ir mažiau turtingam.
Skaityti recenziją čia.

12. Kamelis Daoudo „MERSO. NAUJAS TYRIMAS“. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Ši knyga tai atsakas garsiajam A.Kamiu romanui „Svetimas”. Kamelis Daoudas savo tyrimu kuria sluoksniuotą pasakojimą, suteikdamas skaitytojui skirtingas kūrinio „Svetimo“ suvokimo galimybes. Refleksijos apie religijas, mano manymu, vienas iš stipriausių ir įdomiausiai aprašytų šios knygos aspektų, po kurio autorius Alžyre netgi sulaukė religinių fanatikų grasinimų mirtimi.
Skaityti recenziją čia.

13. Svetlana Aleksijevič „KARO VEIDAS NEMOTERIŠKAS“. Leidykla „Alma Littera”.

Ši yra antroji baltarusių rašytojos, žurnalistės, Nobelio premijos laimėtojos Svetlanos Aleksijevič ciklo „Utopijos balsai“ stipriai emociškai paveiki knyga, labai žmogiška, nes orientuota ne į istorinius faktus, o į žmonių, išgyvenusių karą, jausmus. Knygoje apimta daug įvairių kampų, pusių, iš kurių žvelgiama į moterišką karą. Pasakojimai atskleidžia emocines, psichologines ir net fizines kare dalyvavusių moterų būsenas, transformacijas. Supranti, kad visos šios moterys, pasirinkusios eiti į karą, net pačios nenutuokė, kokį baisų nuosprendį sau pasirašė, kad apie būsimas pasekmes net nesapnavo.
Skaityti recenziją čia.

Rekomenduojama ir kita ciklo „Utopijos balsai” dalis „CINKO BERNIUKAI”.
Skaityti recenziją čia.

14. Hannah Kent „GERIEJI ŽMONĖS“. Leidykla „Baltos lankos”.

Gerieji žmonės“ labai kinematografiškas romanas ir patiks tiems, kas domisi pagoniška kultūra, mėgsta lėtą, prisodrintą metaforomis, kraštovaizdžiais, istorinėmis detalėmis, tekstą, šiek tiek primenantį pasaką ar sagą
Skaityti recenziją čia.

15. Danilo Kiš „BORISO DAVIDOVIČIAUS KAPAS”. Leidykla „kitos knygos”.

Intelektualiosios prozos genijus, pralenkęs laiką postmodernių stilių įvairove. Tėvynėje apkaltintas plagiatu, pripažinimo sulaukė Vakaruose. Nominuotas Nobelio literatūros premijai, negavo jos vien dėl to, kad mirė per anksti.
Jis – Danilo Kišas, vienas iškiliausių XX a. Vidurio Europos rašytojų, pirmąsias knygas išleidęs Serbijoje, vėliau dėl politinių priežasčių persikėlęs į Paryžių. Tik tada jis ėmė skinti literatūrines premijas tiek anuometinėje Jugoslavijoje tiek Italijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, JAV.
„Boriso Davidovičiaus kapas“ – pirmoji D. Kišo knyga lietuviškai. Septynios novelės, montažo principu sujungtos į romaną. Jame pogromų prieš žydus banga Tulūzoje 1330-aisiais, pilietinio karo ugnimi alsuojanti 1937-ųjų Ispanija, stalininių represijų nusiaubta Sovietų Sąjunga… Kuriamas į negailestingus sistemos gniaužtus patekusios asmenybės paveikslas. Fantastinis realizmas istorinius faktus sulieja su fikcijomis, o eseistika priartėja prie poezijos. Tokios kūrybos rezultatas paprastai vadinamas aukštąja literatūra.

16. Elias Canetti „FAKELAS AUSYJE“. Leidykla „Sofoklis“.

Fakelas ausyje“ – antroji Elias Canetti autobiografijos knyga. Joje autorius aprašo savo gyvenimą 1921–1931 metais. Tai pasakojimas apie E. Canetti ankstyvąją brandą, gyvenimą Vienoje, mokymąsi ir rašytojo karjeros pradžią.
Sekant unikalios asmenybės augimo keliu, skleidžiasi spalvinga XX a. Vidurio Europos politinio, kultūrinio gyvenimo panorama ir intymiausios autoriaus gyvenimo akimirkos. Aprašydamas susižavėjimą savo pirmuoju didžiu mokytoju, Vienos rašytoju Karlu Krausu, ir aistrą savo žmonai Vecai, Canetti nepastebimai įtraukia į labai įžvalgų Vienos ir Berlyno portretą, kuriame sutiksite Bertoldą Brechtą, Isaaką Babelį, George’ą Groszą ir daugelį kitų.

17. Umbertto Ecco „PAPE SATAN ALLEPPE”. Leidykla „Tyto alba”.

Paskutinė U. Eco knyga „Pape Satàn aleppe“ – straipsnių rinkinys, kuriuos jis laikraščiui „L’Espresso“ rašė nuo 1985-ųjų iki 2016 metų sausio. Šie tekstai pasirodydavo kaip autorinė skiltis, apimdami patį plačiausią, kokį tik įmanoma įsivaizduoti, temų spektrą – nuo mobiliųjų telefonų, monoteizmo, internetinės pornografijos, Hario Poterio, tamplierių, socialinių tinklų, taksi vairuotojų iki Charlie Hebdo ar Silvio Berlusconi. Regis, nėra temos, apie kurią Umberto Eco nebūtų rašęs. Knygoje „Pape Satàn aleppe“ sudėta daugiau nei pusantro šimto šių tekstų.
Tai aštrūs, nepaprastai intelektualūs, pilni nuorodų ir aliuzijų, skatinantys kritiškai mąstyti ir verčiantys tobulėti tekstai, negailestinga ir labai reikalinga mūsų takios visuomenės analizė.

18. Douglas Adams „RESTORANAS VISATOS PABAIGOJ”. Leidykla „kitos knygos”.

Tai antroji beprotiškai sėkmingos Douglaso Adamso mokslinės fantastikos knygų serijos „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“ dalis. Iš humoristinio radijo šou gimusi serija sužavėjo milijonus skaitytojų. Rašytojo kūriniai sulaukė daugybės realizacijos formų: tai ir TV laidos, kompiuterinis žaidimas, teatro spektakliai, komiksai, net rankšluosčių serija…

19. Jorge Luis Borges „VISUOTINĖS NEŠLOVĖS ISTORIJA”. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

„Visuotinę nešlovės istoriją“ sudaro septynios iš įvairių kultūrinių ir geografinių realijų parinktos istorijos – jas J. L. Borgesas žaisminga valia ir barokinėmis išraiškos priemonėmis paverčia nuostabiais literatūros kūriniais. Taip pat į rinkinį įtrauktas vienas garsiausių apsakymų „Vyras iš rožinės kavinės“ ir skyrelis „Ir taip toliau“ – šešios apybraižos, atskleidžiančios autoriaus literatūrinių erdvių ribas ir nepaprastos kultūros visumą.
Ši knyga tiesiog plyšta nuo piratų, machinatorių ir apsišaukėlių, o žodis nešlovė kurtinamai griaudėja jos pavadinime. Mainantis spalvingoms Rytų kraštų ir laukinių Vakarų erdvėms bei epochoms brandinamos politinės ir asmeninės išdavystės, vykdomas kruvinas kerštas, verda žūtbūtinės peilių kovos. Tačiau anapus triukšmo ir įniršio plyti tik niekuma.

20. Ann Patchett „Vieningieji”. Leidykla „Baltos lankos”.

„Vieningieji“ – žmogiškųjų ryšių branduolį įtaigiai skrodžianti spalvinga ir skausmingai nuoširdi dviejų šeimų saga, apimanti penkis jų gyvenimo dešimtmečius. Tai pasakojimas apie gilius meilės, atsakomybės, vienovės ir neretai kaltės saitus, kurie neišvengiamai sieja artimuosius.

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.