Po kiek kuklesnio vasario, kovą „Gala” ir vėl atveža puikių filmų – pats tas apšilimui prieš „Kino pavasarį”. Ką ir kodėl verta žiūrėti šį mėnesį? Jeigu turit galimybę, sakyčiau, kad viską.
Kad ir tragiškai imdb lankytojų įvertintas „Chevoliucija”, kritikų ir net žiūrovų giriamas, kaip puiki dokumentinė juosta, kurioje nesijaučia meilės ar neapykantos šiam veikėjui – vien tik puiki istorinė apžvalga iš kurios išsineši paradoksalų jausmą, jog XXI amžiuje Che tapo dalimi to, prieš ką kovojo. Vienintelis minusas, kad „Chevoliucija” bus rodoma ne iš kino juostos.
Mano šio mėnesio akivaizdus favoritas – ispanų įtempo siužeto juosta „Laiko nusikaltimai”. Dievaži, tos ambicingos mažo biudžeto europietiškos juostos, iš kurių Holivudas akimirksniu užsimano išsikepti savo „šedevrą”, retai paveda.
„Neišmanymo dienos” atkeliauja iš Lietuvoje jau matyto režisieriaus – Denys Arcand. Kaip dabar pamenu, prieš kelis metus k/t „Lietuvoje”, „Kino pavasario” programoje žiūrėjau jo „Barbarų įsiveržimus”. Kritikai kone vienreikšmiai pritaria, kad „Neišmanymo dienos” nusileidžia ankstesniam, „Oskarą”, kaip geriausiam užsienio filmui laimėjusiam „Barbarų įsiveržimai”, bet vietinėje Kanadoje liaupsių jam netrūko. Aišku, ne ta šalis, kurioje kasmet kepami vienas už kitą geresni šedevrai, tad liaudis ten neišlepus.
„Raudonoji uola” Azijoje tapo įvykiu. Tebūnie kartais kontraversišku. Vis tik, kai Kinų istorijos epą imasi režisuoti giliai į vakarietiškus veiksmo filmus kritęs John Woo, rezultatą tikrai norisi pamatyti (gal ne tiek, kiek Boylivudą (Danny Boyle’o Bolivudą), bet vis tik…). Juoba tokį filmą žiūrėti galima tik kino teatre.
Galiausiai Kanų „Ypatingo žvilgsnio” programoje pagerbta juosta „Tokijo sonata”. Sunku vienareikšmiai sakyti „geras” arba „blogas”, bet jeigu reikėtų rinktis į kuriuos du festivalio filmus eiti, intuityviai antruoju rinkčiaus „Tokijo sonatą”.
Na, o dabar investuokit laiko patys – traileriai ir aprašymai, tikiu, padės išsirinkti savo filmą. Ir nepamirškit – šią savaitę prasideda ir kino festivalis „Šeršeliafam”, bet apie jį plačiau rytoj…
Laiko nusikaltimai / Los Cronocrímenes. imdb:7.3
Režisierius: Nacho Vigalondo
httpvh://www.youtube.com/watch?v=vmi3OY7cQfA
Tiems, kurie įsitikinę, jog kelionės laiku yra būtinai susijusios su mokslininkais, sudėtingais aparatais ir globaliais tyrimais, ispanų režisierius ir aktorius Nacho Vigalondo pateikė kitokį šios tematikos variantą – originalią, žaismingą ir kartu labai subtilią fantastinę juostą „Laiko nusikaltimai“. Hektoras, eilinis, niekuo neišsiskiriantis vyras, su savo žmona kraustosi į naują namą. Vieną dieną pro žiūronus jis pamato keistą merginą, kuri guli ant uolų nuoga. Hektoras nusprendžia su ja susitikti – čia ir prasideda keisčiausi įvykiai. Tarsi iš niekur atsiranda nepažįstamasis, duriantis vyrui žirklėmis. Persekiojamas Hektoras atsiduria laiko mašinoje, nukeliančioje jį į kelių valandų praeitį. Iš šios maišalynės herojus yra priverstas kapstytis pats, pažindamas slapčiausias savo asmenybės puses. Juosta susilaukė tarptautinės sėkmės – kino festivalyje „Fantastic Fest“ laimėjo specialų prizą, Amsterdamo fantastinių filmų festivalyje – „Juodosios tulpės“ apdovanojimą, jos režisierius Ispanijos kino kūrėjų apdovanojimuose buvo pripažintas geriausiu naujoku, o juosta nominuota geriausio scenarijaus kategorijoje. Azijos fantastinių filmų festivalyje „Laiko nusikaltimai“ pelnė vertinimo komisijos prizą, o Filadelfijos kino festivalyje susižėrė publikos prizą.
Seansai:
* 2009 m. kovo 6 d. 23:50 (Kaune, Forum Cinemas Akropolis)
* 2009 m. kovo 7 d. 19:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
* 2009 m. kovo 8 d. 21:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
* 2009 m. kovo 12 d. 19:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
Tokijo Sonata / Tôkyô sonata. imdb:7.8
Režisierius: Kiyoshi Kurosawa
httpvhd://www.youtube.com/watch?v=GSKDeTVDEIU
Viena geriausių praėjusių metų Kanų kino festivalio juostų „Tokijo sonata“ pasakoja apie itin aktualią šių laikų problemą – krizes. Ekonomines, psichologines, šeimynines ir egzistencines. Japonų režisierius Kiyoshi Kurosawa žiūrovams pateikė paprastą ir kartu ypatingai žavią vienos šeimos istoriją, kurioje susipina tragiškumas, nesunkiai apčiuopiamas komizmas bei lašas magiškojo realizmo. Filmo siužetas sukasi apie eilinę keturių asmenų japonų šeimą. Šeimos galvą kamuoja nepilnavertiškumo kompleksas, praradęs darbą, jis nesiryžta apie tai pasakoti namiškiams ir kas rytą išeina iš namų, dienas leisdamas eilėse prie maisto, ieškodams darbo ar kitų bedarbių draugijoje. Jo žmona nieko apie tai neįtaria ir mėgaujasi miesčionės vidutinybės gyvenimu. Vyresnysis sūnus turi tapatybės problemų, nuolat ieško savęs, ketina stoti į armiją, o jaunesnysis paskendęs paaugliškame maište bei susižavėjime savo muzikos mokytoja. Istorijos tempas pamažu auga, kol pasiekia nuostabą keliančią kulminaciją. Be sėkmės Kanuose, kur „Tokijo sonata“ buvo apdovanota specialiu pagarbos prizu (Un Certain Regard Jury Prize), juosta triumfavo Azijos filmų apdovanojimuose, kuriuose buvo nominuota geriausio filmo ir geriausio scenarijaus kategorijose, Mar del Plata kino festivalyje buvo pripažinta geriausiu filmu, o K. Kurosawa – geriausiu režisieriumi. Tuo tarpu filme vaidinusi Kyôko Koizumi Hochi filmų apdovanojimuose laimėjo geriausios aktorės titulą.
Seansai:
* 2009 m. kovo 6 d. 21:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
* 2009 m. kovo 7 d. 19:00 (Panevėžyje, kino teatre „GARSAS”)
* 2009 m. kovo 9 d. 19:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
Neišmanymo dienos / L’ Âge des ténèbres. imdb:6.8
Režisierius: Denys Arcand
httpv://www.youtube.com/watch?v=wOKcNmuR9mo
Kur pasislėpti, kai gyvenimas tampa nemielas, apima desperacija ir nusivylimas? Visuomet lieka smagus svajų ir fantazijų pasaulis, kuriame gali pasijusti tikru didvyriu. Tačiau ir jis gali pateikti nenumatytų staigmenų, ypač, kai, nori nenori, tenka grįžti į realybę. Apie parodoksalius bandymus suderinti fantazijas su realybe pasakoja kanadiečių režisieriaus Denys Arcand sukurta komedija “Neišmanymo dienos”. Kuklus tarnautojas Jean-Marc paskendęs rutinoje, jaučia nerimą ir tuštumą – darbas įkyrėjo, jį ignoruoja jo ambicinga karjeristė žmona bei paauglė dukra. Vyras jaučia, jog tokia būtis jį gali privesti iki beprotybės, tad susikuria kitą, daug nuotaikingesnį gyvenimą savo galvoje, bendrauja su patraukliais personažais, keliauja laiku, įgyvendina įvairias fantazijas. Juostoje, kurioje nemažai juodojo humoro elementų, galima atpažinti tipiško didmiesčio gyventojo kasdienybę, rūpesčius, baimes ir svajones. “Neišmanymo dienos” sužavėjo Kanados kino bendruomenę, pagrindiniuose šalies kino apdovanojimuose (The Genie Award) juosta buvo nominuota geriausio filmo ir geriausio scenarijaus kategorijose, pagrindinį vaidmenį atlikęs Marc Labrèche pretendavo į geriausio aktoriaus, o D. Arcand – geriausio režisieriaus titulus. Panašios sėkmės filmas susilaukė Jutros apdovanojimuose (Jutra Awards), kur pateko į daugelį nominacijų. Be žymių Kanados aktorių, juostoje galima išvysti žavią vokietaitę Diane Kruger, vaidinusią tokiuose filmuose, kaip “Troja”. “Kodas:lobiai. Paslapčių knyga” ar “Kopijuojant Bethoveną”.
Seansai:
* 2009 m. kovo 6 d. 19:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
* 2009 m. kovo 7 d. 23:50 (Kaune, Forum Cinemas Akropolis)
* 2009 m. kovo 8 d. 19:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
* 2009 m. kovo 9 d. 21:20 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
* 2009 m. kovo 11 d. 21:45 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
Chevoliucija / Chevolution. imdb:2.6 [Betacam]
Režisierius: Luis Lopez, Trisha Ziff
Bene kiekvienas retkarčiais televizorių įsijungiantis ar laikraštį paskaitantis žmogus yra girdėjęs apie Če Gevarą (Che Guevara). O jei nenumano, kas jis toks, tai bent žino, kaip jis atrodo. Legendinio revoliucionieriaus atvaizdą galima išvysti kiekviename pasaulio kampelyje. Šis ūsuotas vyras su berete jau tapo viena pagrindinių mūsų laikų ikonų. Tačiau ar visi žino, ką ji reiškia, kaip ir kodėl tapo tokia populiari? Dokumentinio filmo „Chevoliucija“ kūrėjai įsitikinę, jog Če Gevaros fenomenas yra apgaubtas daugybe nežinomųjų, kuriuos jie pasiryžo išspręsti savo juostoje. Garsusis kubietis ir jo gyvenimas filme nagrinėjamas itin plačiu kampu – nuo jo ankstyvos jaunystės, susitikimo su Fideliu Kastro, Kubos revoliucijos iki mėginimų tęsti veiklą kitose šalyse bei tragiškos žūties. Filme taip pat atskleidžiama garsiosios Che nuotraukos istorija, pasakojama apie revoliucionieriaus susitikimą su fotografu Alberto Korda, kurio dėka atsirado pasaulį pakerėjęs atvaizdas. Juostoje kalbinamas ir filme „Evita“ Če Gevarą suvaidinęs žymus aktorius Antonio Banderas.
Seansai:
* 2009 m. kovo 10 d. 19:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
* 2009 m. kovo 12 d. 21:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
Raudonoji uola / Chi bi. imdb:7.1
Režisierius: John Woo
httpvh://www.youtube.com/watch?v=X4f8XXAtoRY
Veiksmo filmų didmeistris Johnas Woo, kino olimpe savo vardą įamžinęs tokiomis juostomis, kaip kaip „Bėgantis taikinys”, „Dviveidis”, „Kalbantys vėjyje” ir daugeliu kitų, grįžo prie savo rytietiškų šaknų. Režisierius pasinėrė į senovės Kinijos karinės istorijos peripetijas, atskleisdamas jas žiūrovams įspūdingame istoriniame trileryje „Raudonoji uola”. Filmas nukelia į 208-uosius po Kristaus ir vaizduoja paskutines Hanų dinastijos dienas. Įtakingas valdininkas Coa Cao įtikina imperatorių paskelbti karą Xu karalystėms vakaruose ir Wu rytuose. Pastarųjų karvedžiai, siekdami apsisaugoti nuo milžiniškos armijos, suvienija jėgas ir pradeda bekompromisę kovą, kurios kulminacija – mūšiai prie Raudonosios uolos. Juosta susukta pagal visas J. Woo stiliaus taisykles – aštri siužeto dinamika, daugiaplaniai vaizdai, kraują stingdančioas kovų scenos, geriausių Kinijos aktorių vaidyba – visa tai įtraukia nuo pirmųjų minučių. Filmas, kurio biudžetas siekė net 80 mln JAV dolerių, buvo nominuotas pagrindiniams prizams Azijos filmų apdovanojimuose, tarp jų už geriausią režisūrą bei geriausius vaizdo efektus, o filme vaidinęs Jun Hu kino festivalyje „Golden Horse” buvo nominuotas kaip geriausias antrojo plano aktorius. „Raudonąją uolą” palankiai įvertino ir žiūrovai – Kinijos kino teatrų salėse juostai per pirmąjį rodymo savaitgalį surinko rekordinę 16 mln. JAV dolerių sumą.
Seansai:
* 2009 m. kovo 6 d. 19:00 (Panevėžyje, kino teatre „GARSAS”)
* 2009 m. kovo 7 d. 21:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
* 2009 m. kovo 10 d. 21:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
* 2009 m. kovo 11 d. 19:00 (Vilniuje, Forum Cinemas Vingis)
Daugiau informacijos – http://galafestivalis.lt/
Vasario mėnesį „kuklesniu” galima pavadinti tik vokiško filmo atžvilgiu.