Gala kino festivalio sausio mėnesio programa (2-8 d.).

Kai „Gala” organizatoriai sako, kad sausio mėnesio repertuaras bus vienas stipriausių per festivalio gyvavimą, tuo tikėti, aišku, nebūtina, bet tada pažiūri į repertuarą ir matai – naujas Wong Kar Wai darbas, filmas iš Švedijos, papuolantis į imdb top 250, etc. Šia prasme festivalio savaitė nusimato nelengva – reikia prisipažinti, kad norisi pamatyti bent keturis filmus iš penkių.

Visų pirma, „Leisk man užeiti”. Todėl, kad tai nėra kažkoks patriotinis švedų darbelis už kurį vietiniai imdb lankytojai jam išskirtų 7500 balsų su vidutiniu 8.2 vertinimu, ko pasekoje filmas nusėda geriausiai įvertintų filmų top 250. Prie to dar pridėkime iš anksto klijuojamą kultinio ir arthouse‘inio kino etiketę ir…

Naujas Wong Kar Wai darbas „Laiko pelenaibent jau vizualiai ir emociškai išlipa iš paskutinių dviejų Lietuvoje matytų jo filmų („Meilės laukimas”, „2046”) atmosferos, bet tai nei komplimentas, nei priekaištas – greičiau jau reikia konstatuoti, kad pamatysim, kaip meistrui pavyko atsiskleisti rytietiškai kovinio filmo-dramos rėmuose. Būtų rizikinga pabandyt praleist.

Visai kitoks nusimato P. Korėjos „Geras, blogas ir pakvaišęs”. Tradiciniu (vesternu) jis nekvepia, bet, kad bus pakankamai rytietiško „freakiškumo” – akivaizdu. Kai pažiūriu šio filmo trailerį, o tada prismenu, kad vienu iš top3 filmų viename iš „Kino pavasarių” buvo panašios stilistikos „Kung Fu”, noras apsilankyti šiame seanse nepalyginamai išauga.

Galiausiai, nors ir turiu tam tikro skepticizmo Jean-Pierre Dardenne ir Luc Dardenne filmo „Lornos tylėjimas” atžvilgiu (Lietuvoje galėjome matyti realistikos kupiną „Vaiką”), reikia pripažinti, kad už belekokį scenarijų Kanuose auksinių šakelių nedalina – pavyzdžiui prieš metus šio prizo nusipelnė Fatih Akinas už „Iš kitos pusės” scenarijų.

Tiesa, dar lieka vokiečių „Vyšnių žydėjimas-Hanami”, bet rekomendacijas jo atžvilgiu norėčiau pasilikti tam kartui, kai filmą jau būsiu matęs. Kai kalbama apie vokiečių kiną, imdb vertinimai ir pasisekimai festivaliuose (nesvarbu, Berlynalėje ar kur kitur) mane veikia kiek silpniau negu stereotipai iš ten atkeliavusių filmų atžvilgiu.

Na, galiausiai visada galite užmesti akį į oficialius aprašymus ir trailerius – kartais juk labai aiškiai gali nuskaityti ar filmas tau, ar ne.

Leisk man užeiti / Låt den rätte komma in [2008, Švedija]. imdb: 8.2 (7,576).
Rež: Tomas Alfredson

Tai intriguojanti, paslaptinga, kiek komiška ir kartu romantiška juosta, kurią sunku patalpinti į įprastus žanro rėmus. Čia santūri ir šalta skandinaviška atmosfera susipina su vampyrišku žiaurumu ir tyra vaikiška meile. Kritikų teigimu, tai vienas įdomiausių ir netikėčiausių filmų vampyrų tematika, šiemet pelnęs bene visus pagrindinius apdovanojimus Šiaurės šalių bei Azijos kino festivaliuose. Juosta pasakoja apie 12-metį Oskarą – vienišą, bendraamžių engiamą berniuką, kuris vieną naktį sutinka keistą išblyškusią mergaitę. Eli išsiskiria iš kitų: negali pakęsti saulės šviesos, valgyti įprasto maisto, nepakviesta peržengti namų slenksčio. Tarp vaikų užsimezga nuoširdi draugystė, tačiau jų santykiams koją kiša daugybė nesklandumų, iš kurių pagrindinis – Eli yra vampyrė ir negali išgyventi nežudydama.

Seansai:
* 2009 m. sausio 3 d. 21:30
* 2009 m. sausio 4 d. 21:00
* 2009 m. sausio 6 d. 21:00
* 2009 m. sausio 7 d. 19:00

Geras, blogas ir pakvaišęs / Joheunnom nabbeunnom isanghannom [2008, P.Korėja] imdb: 7.7 (689)
Rež: Ji-woon Kim

Klasikinių Holivudo vesternų įkvėptas filmas vykusiai balansuoja tarp veiksmo bei komedijos žanrų, įsukdamas į smagių nuotykių bei šmaikščių dialogų karuselę. Jos epicentre – trys pagrindiniai personažai, trys skirtingi charakteriai. Filmas pasakoja apie nusikaltėlių trijulę, kuri, bėgdama nuo įstatymo, 1930 m. atsiduria neramumų apimtoje Mandžiūrijoje. Norint išlikti, draugams tenka bendradarbiauti su Japonijos armija, Kinijos ir Rusijos banditais, suktis iš sunkiausių situacijų. „Geras, blogas ir pakvaišęs“ kupinas žaibiškai besikeičiančių scenų, vietomis primenančių kompiuterinius žaidimus, estetiškai pateiktų susišaudymų, įspūdingai nufilmuotų gamtos vaizdų. Katalonijos filmų festivalyje ši juosta buvo nominuota pagrindiniam prizui, o jos autorius Ji-woon Kim pelnė geriausio režisieriaus titulą.

Seansai:
* 2009 m. sausio 2 d. 21:00
* 2009 m. sausio 3 d. 23:50 (PANEVĖŽYJE, Forum cinemas Babilonas)
* 2009 m. sausio 5 d. 21:00
* 2009 m. sausio 8 d. 21:00

Vyšnių žydėjimas-Hanami / Kirschblüten – Hanami [2008, Vokietija] imdb: 7.8 (514)
Rež.: Doris Dörrie

Emocionali ir jaudinanti istorija apie pagyvenusią porą, besistengiančią atrasti vienas kitą iš naujo, šiemet nuskynė ne vieną prestižinį apdovanojimą bei buvo nominuota Berlyno kino festivalio „Auksiniam lokiui“, o vieną pagrindinių vaidmenų atlikusi Hannelore Elsner pelnė geriausios aktorės titulą. Juostos siužetas gana paprastas – Trudi sužino, jog jos vyras Rudis nepagydomai serga, tačiau jam apie tai pasakyti nesiryžta. Pora išvažiuoja aplankyti savo dukros prie Baltijos jūros, tačiau netikėtai moteris miršta ir likęs vienas, Rudis suvokia, jog iki galo taip ir nepažinojo savo žmonos. Jis ryžtasi keliauti į Japoniją, kurią Trudi labai mėgo. Egzotiškoje ir tyroje aplinkoje, tarp žydinčių sakurų ir tylių kalnų, Rudis iš naujo atranda save ir savo mylimąją.

Seansai:
* 2009 m. sausio 2 d. 23:50 (Kaune, Forum cinemas )
* 2009 m. sausio 3 d. 19:00
* 2009 m. sausio 7 d. 21:10

Laiko pelenai / Dung che sai duk redux [2008, Kinija] imdb: 7.5 (393)
Rež.: Kar Wai Wong

Garsus Hong Kongo režisierius Kar Wai Wong, kurio įspūdingą fantastinę juostą „2046“ jau matė Lietuvos kino gurmanai, šį kartą pateikia dar vieną išskirtinį patiekalą. Atstumtas mylimos moters, karys pasitraukia į dykumą ir užsiima nešvariu verslu – vykdo užsakomąsias žmogžudystes, samdydamas kovų su kardais meistrus. Įpykęs ir vienišas Ouyang Feng tampa žiauriu ir cinišku žmogumi, tačiau jo viduje verda kova. Susitikimai su draugais, priešais ir klientais priverčia karį ieškoti išeities iš dvasinio stingulio. Juosta pakeri dinamiškai nufilmuotomis kovų scenomis, spalvingais daugiaplaniais gamtos vaizdais ir ekspresyvia aktorių vaidyba. Tai nėra tradicinis rytietiška atmosfera persmelktas veiksmo filmas, psichologiškai motyvuoti herojų portretai suteikia filmui papildomo žavesio.

Seansai:
* 2009 m. sausio 2 d. 19:00
* 2009 m. sausio 3 d. 23:50 (Kaune, Forum cinemas )
* 2009 m. sausio 6 d. 19:00

Lornos tylėjimas / Le Silence de Lorna [2008, Belgija] imdb: 7.4 (616)
Rež.: Jean-Pierre Dardenne; Luc Dardenne

Kanų festivalyje už geriausią scenarijų apdovanota bei „Auksinei palmės šakelei“ nominuota juosta įtraukia žiūrovą nuo pat pirmųjų minučių, rutuliodama istoriją netikėtais įvykių posūkiais. Belgijoje gyvenanti albanė Lorna kartu su narkotikų liūne paskendusiu savo vyru Claudy svajoja atidaryti savo kavinę, tačiau neturi nei pilietybės, nei pinigų. Mergina įsipainioja į velnišką gangsterio Fabio planą, kuriame fiktyvios vedybos keičia skyrybas, keičiamos pilietybės, dalijamasi nešvariais pinigais, o visa tai vainikuoja žmogžudystės nuojauta. Lorna, kankinama moralinių dilemų bei siekio padėti Claudy, patenka į nepavydėtiną padėtį. Filmas persmelktas realistiška nuotaika, o puikūs aktoriai demonstruoja aukščiausio lygio meistriškumą.

Seansai:
* 2009 m. sausio 2 d. 23:50 (PANEVĖŽYJE, Forum cinemas Babilonas)
* 2009 m. sausio 4 d. 19:00
* 2009 m. sausio 5 d. 19:00
* 2009 m. sausio 8 d. 19:00

Daugiau – http://www.galafestivalis.lt/

fb-share-icon

8 komentarai apie “Gala kino festivalio sausio mėnesio programa (2-8 d.).

 1. Vis dėlto, Kar Wai Wong paskutinis mūsų matytas filmas buvo Mano vaivorų naktys (My Blueberry Nights).

 2. tezė „iš paskutinių dviejų Lietuvoje matytų jo filmų” neleido suprasti, kad TAVO. Juolab, kad filmas su Norah Jones ir Jude Law buvo repertuare.

 3. Šiaip jau sunku butu sakyti, kad tai naujas Wong Kar Wai’aus filmas. Tai tiesiog „finalinė” dar 1994 m. sukurto filmo versija.

  Iš allmovie.com:

  In the years following Ashes of Time’s initial theatrical release, the original negatives were lost and multiple versions of the film began to crop up all across the globe. As a result, director Wong Kar-wai longed to compile these various versions into a restored, remastered, and definitive final cut. With Ashes of Time Redux, the director restructures the film according to seasons, effectively clarifying the central narratives, and digitally colorizes the film to render cinematographer Christopher Doyle’s masterful imagery all the more lavish and intoxicatingly gorgeous.

  Reikia pasakyti, kad filmas, bent jau savo „neredux’inėje” formoje, yra kur kas geresnis, nei „2046” ar „My Blueberry Nights”.

 4. Oi, A, na jums, kad tik rasti prie ko prisikabinti.. Dar gerai, kad vyno įraše nepaminėjau..

  Jurijau, geras pastebėjimas. Šia prasme džiugina įrašas kitoje svetainėje: „Although it received limited box office success, the parallels Ashes of Time draws between modern ideas of dystopia imposed on a wuxia film has led many critics to cite it as one of Wong Kar-wai’s most underappreciated works.”.

 5. Šįkart organizatoriai neapsimelavo – filmai išties geri. Geras, bet tarp kitų silpniausias siužetine prasme Wai Kar Wongas.

 6. kad Kar Wai Wong’o filmas, mano akim žiūrint, ir nepretenduoja į siužeto vingius. gi visas veiksmas vyksta vidiniame pasaulyje. o pats filmas paremtas lėta to veiksmo studija. išoriniai įvykiai tik jausmų teatro dekoracija. Filmas kurtas lėtam negailestingam pasimėgavimui vidinėmis prieštaromis ir neišsipildymo liūdesiu. Klampus ilgesys.

 7. Taip, vidinių meditacijų ten netrūksta.
  Man užtenka vien tik aukščiausios prabos vizualumo, o jei vidiniai meditiatyvumai mano lygiui nepasiekiami, ne bėda – filmą stebėti malonu ir esant tokiam pasiruošimui…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.