GERIAUSIOS 2018-ųjų KNYGOS

1. Karl Ove Knausgård „Mano kova“ (leidykla „Baltos lankos“)

Galvojant apie visas per metus skaitytas knygas, man ši įsiminė labiausiai. Knausgårdo išskirtinumas yra drąsus, nuoširdus, atviras rašymo stilius, kurį pasitelkęs, jis net kalbėdamas apie paprastus kasdienius dalykus, apgaubia šiuos filosofinėmis refleksijomis, įdomiais pamąstymais. Nesunku suprasti, kodėl šis kūrinys tapo tokiu svarbiu ir suprantamu milijonams žmonių visame pasaulyje, nes jame kiekvienas skaitytojas randa save, savo mintis, savo kovas, kurias Knausgardas, išsilaisvinęs iš įprastų literatūrinių ir stilistinių formų, išdrįso įvardinti, aprašyti ir pavadinti tai literatūriniu kūriniu. Daugiau…

2. Virginia Woolf „Tarp veiksmų“ , vertė Emilija Ferdmanaitė (leidykla „Vaga“)

Ši knyga šiais metais 15min knygų rinkimuose ekspertų komisijos buvo išrinkta geriausia verstine knyga grožinės literatūros kategorijoje. Kuo gi ypatingas šis paskutinysis Woolf kūrinys, kurį išsiuntusi leidėjui, autorė pilnomis kišenėmis akmenų žengė į Uzo upės vandenis, skaitykite čia.

3. Howard Phillips Lovecraft „Tykantis tamsoje (kūrybos rinktinė“, (leidykla „kitos knygos“)

Šią amerikiečių rašytojo, siaubo ir weird fiction, keistosios literatūros, klasiko rinktinę skaitinėjau vasarą skaitykloje, kaskart po truputį. Taip ir rekomenduojama ją skaityti – dozuojant, patirti šio rašytojo ekstremalius stilistinius pojūčius po truputį, kad jų herojai nesugalvotų persikelti ir krėst šiurpias šunybes į jūsų ramius sapnus.

4. Ali Smith „Ruduo“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)

Pirmoji teatrologijos dalis yra kūrybingai sukonstruotas galvosūkis, koliažas, kurį autorė sudėliojo iš istorinių, politinių šuolių laiku ir erdve, paveikslų, dainų tekstų, knygų citatų bei nuostabių dviejų skirtingo amžiaus draugų pokalbių, kurie šio romano niūrias tendencijas atskiedžia šviesa ir viltimi. Ši knyga nors ir nedidelės apimties, tačiau talpinanti didelį lobyną prasmių, idėjų, užkoduotų sąsajų, simbolių, realių faktų. Pati ta knyga išsilavinusiam skaitytojui, ieškančiam išskirtinio kūrinio. Daugiau…

5. Philippe Claudel „Brodekas“ (leidykla „Baltos lankos“)

Pritarsiu apibūdinantiems šį romaną kaip kafkišką pasaką suaugusiems. Autorius, pasitelkdamas archetipinius vaizdinius, metaforas, scenaristo talentą, kuria mistišką ir itin kinematografinį tekstą – kaip ir kodėl žmogus virsta pabaisa. Daugiau...

6. Witold Gombrowicz „Lenkiški prisiminimai” (leidykla “Odilė”)

Ši knyga šiais metais 15min knygų rinkimuose ekspertų komisijos buvo išrinkta geriausia verstine knyga negrožinės literatūros kategorijoje. W. Gombrowiczius knygoje „Lenkiški prisiminimai“ šmaikščiu, skvarbiu, kritišku žvilgsniu aprėpia daug temų: politiką, meną, literatūros pasaulį, jauno kūrėjo formavimąsi spalvingoje prieškario Lenkijos ir Europos gyvenimo panoramoje – t.y. temas, kurios gali sudominti ne tik lenkus, bet ir lietuvius. Beje, apie pastaruosius knygoje yra gan nemažai ir mes minimi iš gerokai pozityvesnės pusės nei autoriaus tautiečiai lenkai.

7. Eka Kurniawan „Grožis lyg žaizda“ (leidykla „kitos knygos“)

Neseniai lietuviškai pasirodęs šviežias, ryškus ir spalvingas jau visame pasaulyje įvertinto tolimosios Indonezijos rašytojo Ekos Kurniawano epas apie nuostabaus grožio geidžiamiausios miesto prostitutės Devi Aju šeimą persipina su šalies istorija, mitologija, archetipais. Rašytojo magiškojo realizmo stilius lyginamas su G. G. Marquesu, tačiau šioje istorijoje figūruoja ne tik gaivališkas grožis ir magija, nuostabūs moteriški personažai, čia nuolatos grumiasi šviesa su tamsa, grožis su žiaurumu, prakeiksmu ir keršto troškimu.

8. Yuval Noah Harari „Homo Deus: glausta rytojaus istorija“ (leidykla „kitos knygos“)

Yuvali Noah Harraris – Oksfordo universiteto istorijos mokslų daktaras, eruditas, laikomas vienu įtakingiausių šių laikų mąstytojų. Jo ankstesnė knyga „Sapiens. Glausta žmonijos istorija“ sulaukė milžiniško populiarumo ir tapo tarptautiniu fenomenu. Naujoje Harario knygoje keliamos įdomios hipotezės ir klausimai. Kaip keičiasi gyvenimo prasmės klausimas XXI amžiuje? Ar iš tiesų laisvas individas yra tik pramanyta pasaka, kurią inspiravo biocheminių algoritmų rinkinys? Ką veiks šiame pasaulyje žmogus, kai nejuslūs algoritmai ims diagnozuoti ligas, mokyti, kurti svetaines ir atlikti visus kitus darbus? Kaip technologijos, sukurtos manipuliuoti smegenų elektrinėms struktūroms, paveiks žmonių visuomenes ir pačius žmones? Galų gale, – kokios tos ateities versijos laukia žmonijos po 50 ar 200 metų? Daugiau…

9. Elena Ferrante „Apie tuos, kurie pabėga, ir tuos, kurie lieka“ (leidykla „ Alma littera“)

Su “dviejų draugių gyvenimo istorija” Ferrante jau užsitarnavo vienos didžiausių mūsų laikų romanistės vardą. Ji ir trečioje ciklo dalyje išlaiko aistringą rašymo stilių, kovingas nuotaikas, pagaulus, greitas, negailestingas rašymo tempas paima skaitytoją nuo pirmųjų puslapių ir įklampina į skaitymo malonumą. Tad su dideliu nekantrumu laukiu kada prisėsiu ir prie paskutiniosios ciklo dalies, kuri kaip tik neseniai pasirodė knygynų lentynose. Daugiau…

10. Roy Jacobsen „Neregimieji“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)

Šioje knygoje viskas gražu, pradedant skaidria kalba, kuri kartais gali būti labai paprasta, kartais juokinga, kartais išmintinga, o kartais tiesiog kvapą gniaužianti savo poetiškumu (pvz. epizodai apie saloje ištinkančią tylą), tęsiant salos kasdienybės aprašais, tais šimtais šiltų, nuoširdžių detalių, kurios yra šio romano šerdis, ir baigiant filosofine kūrinio gelme apie atskirtį, kurią salos žmonės priima kaip dovaną, duotybę. Daugiau…

11. Nancy Huston „Dolce agonia“ (leidykla „Tyto alba“)

Dėl emocinio intensyvumo, amžinų temų (mirtis, meilė, draugystė, kančia, menas) gvildenimo tragikomiškas psichologinis romanas lyginamas su Ingmaro Bergmano filmais.
Puiki ir labai rekomenduotina knyga literatūros gurmanams, vertinantiems turtingą tekstą, įdomius personažus, egzistencinių temų samplaiką ir klausimus, pamąstymus, kurie dar ilgai lieka skaitytojo galvoje užvertus knygą. Daugiau…

12. Abraham B. Yehoshua „Ponas Manis“ (leidykla „Sofoklis“)

Šis kūrinys laikomas bene geriausiu kada nors parašytu romanu hebrajų kalba, jis įvertintas Nacionaliniu žydų grožinės literatūros apdovanojimu, pelnė pirmąją Izraelio literatūros premiją, taip pat ekranizuotas ir virtęs penkių dalių TV serialu. Šį romaną rekomenduočiau visiems, vertinantiems daugiaprasmį, kultūrinį, istorinį pasakojimą, ieškantiems neįprastų literatūrinių formų, taip pat norintiems labiau pažinti žydų istoriją, knygos puslapiuose pakeliauti po Jeruzalę, kitu žvilgsniu pažvelgti į garsiąsias šventas vietas. „Ponas Manis“ yra paveikus, labai turtingas literatūrine ir kultūrine prasme, romanas. Esu tikra, kad ši knyga būtų ir labai tinkamas gidas besiruošiantiems keliauti po Pažadėtąja žemę. Daugiau…

13. Goran Vojnović „Jugoslavija, mano tėvynė“ (leidykla „kitos knygos“)

Nuostabi, drąsi, tiesi knyga patiks besidomintiems Balkanų regiono griūties aktualijomis, tuo, kaip per vieną naktį iš žemėlapio dingsta didelė valstybė, kaip tai paveikia šios šalies žmonių gyvenimus, ir visiems kitiems, nebijantiems kokybiškos literatūros, menančios ne tik šalies, bet ir vienos nelaimingos šeimos istoriją. Daugiau…

14. Marina Abramović “Eiti kiaurai sienas” (leidykla “kitos knygos”)

Marina Abramovič yra ypatinga menininkė ir asmenybė, todėl jos memuarai išleisti dar anglų kalba jau gulėjo mano bibliotekoje. Na, o štai pagaliau šios knygos vertimo sulaukėme ir į lietuvių kalbą. Šią knygą galima skaityti ir kaip šiuolaikinio meno (performanso) studiją, ir kaip neeilinę gyvenimo ar dvylika metų trukusią meilės istoriją su kitu menininku, Ulajumi, užsibaigusią prie Kinų sienos.

15. Tan Twan Eng „Vakaro Miglų sodas“ (leidykla „Baltos lankos“)

Labai tiksliai ir gražiai šį romaną apibūdina knygų apžvalgininkė Jūratė Samušytė: „Šis kūrinys – kaip japoniškas sodas: žavi savo tobula estetika, jaudina nepaprastu grožiu ir stulbina giliomis prasmėmis bei užkoduotomis paslaptimis. Tai epas apie žmogaus galias: kiek jis pajėgus ištverti ir kiek – atleisti; apie nuolat mus lydinčias seseris dvynes – atmintį ir užmarštį; apie praeities šešėlius ir drąsą prisipažinti suklydus; apie karo žiaurumus ir beprasmybę; apie arbatos plantacijas ir debesų sruogas; be abejo – apie meilę, kuri čia lyg vakaro miglos: jauti, kad tvyro kažkur šalia, bet paliesti negali.“ Daugiau…

16. Samanta Schweblin „Prieraišumo laisvė“ (leidykla „Sofoklis“)

“Prieraišumo laisvė“ – prikaustanti, o kartu gluminanti knyga, norintiems susipažinti su naująja Lotynų Amerikos literatūra, vertinantiems atmosferinį, netradicinį pasakojimą, pulsuojantį apokaliptinėmis nuotaikomis ir keliantį svarbius žmonijos išlikimo klausimus. Knygoje miksuojamas literatūrinis realizmas su tropais, įprastai naudojamais siaubo filmuose, ir visu tuo sukuriama mistinė, haliucinogeninė atmosfera. Knygą galima rekomenduoti tiek literatūros gurmanams, tiek skaitytojams, ieškantiems įtraukiančio, kokybiško skaitinio, bet perspėju, kad tai nėra lengva knyga. Daugiau…

17. Arundhati Roy „Didžiausios laimės ministerija“ (leidykla „Alma littera“)

Arundhati Roy knygą įvertins ankstesnės jos knygos, “Mažmožių dievas”, gerbėjai, nes rašymo stilius išlieka panašus. Taip pat ši knyga patiks besidomintiems Indijos ir Kašmyro politinėmis aktualijomis, žmogaus teisėmis ir vertinantiems romano kalbą galbūt labiau net už siužetą, nors Tilos ir jos trijų vyrų istorija – tikrai gniaužianti kvapą, ir, esu įsitikinusi, kad nepaliks abejingų. Man asmeniškai šita knyga skaitėsi sunkokai du pirmus šimtus puslapių ir pramušė tik į pabaigą. Daugiau…

18. Hans Rosling „Faktų galia“

Puiki knyga pesimistams ar pernelyg dėl visko nerimaujantiems žmonėms. „Faktų galioje“ visuomenės sveikatos mokslų profesorius, vienas įtakingiausių pasaulio žmonių, TED fenomenas Hansas Roslingas drauge su savo ilgamečiais bendradarbiais Anna ir Ola siūlo radikaliai naują požiūrio į pasaulį metodą. Autorius duoda mums žinių, statistikos ir įrankius, kuriuos pasitelkę, galėsime nustoti skirstyti pasaulį į juodą ir baltą, kraupti dėl vis didėjančių grėsmių ir pamatyti, kad viskas yra visai kitaip ir daug geriau, nei manėme.

19. Peter Wohlleben „Paslaptingas medžių gyvenimas“ (leidykla „kitos knygos“)

Manau, jau daugelis girdėjote ir gal net ir skaitėte gamtininko Peterio Wohlleben knygą „Paslaptingas medžių gyvenimas”, kuri, nors ir yra parašyta remiantis moksliniais atradimais, tačiau nė iš tolo neprimena enciklopedijos, greičiau – knygą apie gyvenimą. Tik ne žmogaus, o medžių gyvenimą. Kodėl medžiai tiek ilgai gyvena? Kodėl jie žali? Ar jiems reikalingas miegas? Kaip jie keliauja? Ar jie jaučia skausmą? Kaip jie bendrauja? Kodėl miške jau po keliolikos minučių mes jaučiamės lyg pabuvoję savaitę poilsio sanatorijoje? Ar medžiai turi laiko pojūtį? Kodėl medžiai meta lapus? ir daug daug kitų įdomių faktų, detalių, įžvalgų – į klausimus, į kuriuos galbūt niekada ir nesusimąstėme.

20. Selja Ahava “Iš dangaus krintantys daiktai”

Žmogų gali persekioti ne tik nesėkmės, bet ir neįtikėtinos sėkmės. Tokią netikėtą temą pasirinko suomių rašytoja Selja Ahava romanui „Iš dangaus krintantys dalykai“. Ši keistai graži knyga – vienas nuostabesnių atradimų šiais metais, kurią išdrįsčiau rekomenduoti tikrai ne visiems – labiau vertinantiems stilistiškai įdomų pasakojimą, nesibaidantiems skandinaviško niūrumo ar tiesiog ieškantiems kiek kitokio, neįprasto tekstinio audinio. Daugiau…

Ir dar keletas knygų, į kurias siūlau atkreipti dėmesį:
Julian Barne “Kalbant atvirai” (leidykla “Baltos lankos”)
Tara Westover “Apšviestoji” (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla”
Guillermo Arriaga “Laukinis” (leidykla “Alma Littera”)
Samuel Anderson “Niksas” (leidykla “Alma Littera”)
Haruki Murakami “Aklas gluosnis. Mieganti moteris” (“Baltos lankos”)
Alan Lightman „Atsitiktinė visata” (leidykla “Sofoklis”)

Iš lietuvių rašytojų kūrybos, šiemet įsiminė:

Giedra Radvilavičiūtė „Tekstų persekiojimas. Esė apie rašytojus ir žmones“
Marius Burokas „Švaraus buvimo”
Kęstutis Navakas „Net ne”
Vaiva Rykštaitė „Pirmąkart mama : faktai, mitai, giminės moterų balsai ir vienos mamos istorija”
Greta Ambrazaitė „Trapūs daiktai“

Lina Ever „Kelyje. 100 000 žingsnių su kunigu Algirdu Toliatu“
Gediminas Kulikauskas „Lietuvio kodas : įpročiai ir būdas senovės lietuvio prieš 100 metų”
Darius Pocevičius „Istoriniai Vilniaus reliktai 1944–1990”

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.