Haiku opera „Sniegas“ – subtilus ir meditatyvus pasakojimas apie gyvenimo trapumą

Balandžio 9 d. 4-ąjį šiuolaikinės operos festivalį NOA (Naujosios operos akcija) atidarys naujas kompozitoriaus Jono Sakalausko ir dainininkės Agnės Sabulytės darbas – haiku opera „Sniegas“. Tai jau antras šio kūrybinio dueto inicijuotas muzikinis spektaklis. Pirmojo – monospektaklio-operos „Izadora“ – visa kūrybinė komanda buvo įvertinta Auksiniu scenos kryžiumi už geriausią 2008 metų teatro debiutą.

Po dviejų metų pertraukos šis kūrėjų tandemas vėl ėmėsi monospektaklio žanro. Spektaklio kūrybinėje komandoje taip pat dalyvauja architektai Sigita Šimkūnaitė, Arūnas Paslaitis, kostiumų dizainerė Sandra Straukaitė, šviesų dailininkas Nerijus Mačiulaitis bei pirmąkart į kolektyvą įsiliejusi choreografė Rūta Butkus.

Haiku opera „Sniegas“ – tai abstraktus, meditatyvus pasakojimas apie gyvenimo trapumą, meilę, pasiaukojimą ir slaptus troškimus. Spektaklio atspirties tašku tapo į lietuvių kalbą išversta žymiausių XVII-XXa. japonų minimalistinės poezijos meistrų haiku poezija. Operoje taip pat panaudota nedidelė prancūzų rašytojo Maxence‘o Fermine‘o romano „Sniegas“ ištrauka. Čia visas veiksmas – tai vienas įspūdis: romano personažas, jaunasis poetas Juko Akita pamato luite užšalusią lyno akrobatę. „Ji buvo čia. Tokia graži, tokia nuoga, tokia šviesi, trapi tarsi sapnas būtybė. Ji buvo mirusi ir vis tiek atrodė gyva. Ji nebuvo nuoga, bet akrobatės rūbas, išbuvęs po ledu, atrodė veik permatomas. <…> Toks buvo jos likimas. Žingsnis po žingsnio eiti pirmyn. Iš vieno gyvenimo galo į kitą.“

Haiku opera yra sukurta balsui, elektronikai ir styginių kvartetui. Anot spektaklio režisierės ir choreografės Rūtos Butkus, kompozitoriaus Jono Sakalausko muzika yra pagrindinis šios operos veikėjas. Ji – tai vyro (jaunojo poeto Juko Akita) akys. O tai, kas vyksta scenoje – ta jo akių atspindys. Opera „Sniegas“ – subtilus, minimalistinis, koncentruotas, meditatyvus spektaklis, kuriame kiekvienas judesys turi savo prasmę.
Balandžio 9 d. 19 val. Vilniaus mažajame teatre spektaklio kūrybinė komanda žiūrovą kvies sustoti, užsimerkti ir pajausti trapų balansavimą ant savo gyvenimo lyno.

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.