Ketvirtadienį – trumpametražių filmų festivalis ‘Pravda 1 minutė 2009’.

Pamenu apžvelgdamas 2008 m. filmukus sakiau „pažiūrėjęs šių metų filmus, galutinai apsisprendžiau – kitąmet būtinai dalyvausiu ir aš”. Tai buvo pasakyta iš nusivylimo. Ar šiemet kas nors pasikeitė, ar aš dalyvavau? Pradėkim nuo bendrų dalykų…

Šiemet ir vėl 60 filmų, 60 minučių, bet vardan kokybės, minutės suskirstytos į kelias programas. Pagrindinėje (skirtoje visiems mirtingiesiems) – 47 darbai. Likusieji priklauso arba mobiliuoju telefonu kurtų filmų programai, arba nekonkursinei profesionalų (pavyzdžiui, reklamos agentūrų) programai.

Ar bus gerai? Tiesą sakant, nemanau, kad kas per metus pasikeitė. Jeigu patiko anksčiau, patiks ir šiemet, jeigu ne – ne. Aš vis dar skeptiškai žiūriu į faktą, jog iš gausybės (apie 500) klipų tuos 60 atrenka „Pravdos” komanda (ar šiemet, kas pasikeitė?) ir tik tuomet profesionalų žiūri (šiemet joje Skirmantas Valiulis, tad tarp nugalėtojų galime laukti seksualiai orientuoto darbo). Mano darbas dalyvaus mobiliųjų telefonų programoje, nes ankstyvą žiemą laimėjau „Pravda-Nokia scenarijų konkurse” (parašai scenarijų ir jeigu jis patenka tarp 5 geriausių, gauni Nokia N85, kuriuo ir privalai nufilmuoti savo klipą), tačiau pačiam liūdna, kad iš kelių mano scenarijų laimėjo „Būti Tadu Vidmantu” (T.V. – daugkartinis „Pravda 1 minutė dalyvis). Scenarijus darbą atliko, telefoną laimėjo, bet jeigu teks matyti tą darbą, pastebėsit, kad jis vietinės reikšmės – įdomus tik Tado Vidmanto kūrybos negerbėjams (bet tuo pačiu žinovams) ir tiems, kuriems žinomas stereotipas „reklamšikas/kūrybininkas = „Apple”, „Mini”, „Sex Sells”,  etc”. Taip ir noris pasakyti „Pravda formatas”, bet gal tai kliūva tik man?

Rašydamas apie praeitų metų programą pritrūkau vaizdinės medžiagos, o šiemet turiu atliekamą darbą – klipą, kuris nepraėjo atrankos, tad niekas neuždraus patalpinti jo čia. Perspėjimas: klipe gausu necenzūrinių žodžių, tad vaikus prašau patraukti nuo vaizduoklių ir… Kad nepagalvotumėt, jog kultūros portalo vadas užsiima antikultūrine veikla, iš anksto pastebėsiu, kad klipas yra ne apie keiksmažodžius ir tai, kaip jie smagiai skamba, bet apie tai, kas už jų slepiasi – menkystos, kurios pyktį už savo sumautą/ nesusitvarkytą gyvenimą išlieja keliuose, ant žmonų, vaikų bei kaip anoniminiai komentatoriai delfi arba blog’ų puslapiuose.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=FKfjT3mvv4g
http://www.youtube.com/watch?v=FKfjT3mvv4g

O čia praeitų metų klipas-nugalėtojas:

Daugiau klipų pamatysit kovo 5 d. atėję į „Forum Cinemas Vingis”, kur vyks filmų peržiūrą ir nugalėtojų apdovanojimas.

Apie tai rašo http://www.pravda.lt/1min2009/

fb-share-icon

34 komentarai apie “Ketvirtadienį – trumpametražių filmų festivalis ‘Pravda 1 minutė 2009’.

 1. Turbut atliekamas darbas ir nepraejo atrankos del gausios keiksmazodziu lavinos.. :) Kita vertus, be keiksmazodziu sis klipas butu toks netikroviskas kaip ir pats vairavimas :)

 2. Visi keiksmažodžiai nukenksminti juk :) Matyt tiesiog buvo geresnių darbų (kuo jau greit bus galima įsitikinti). O kuo vairavimas netikroviškas? Kiek pamenu, viskas filmuota važinėjant po Vilnių.

 3. Pritariu, kad „Pravda formatas“ yra, tačiau aš jį apibendrinčiau tik vienu žodžiu – šmaikštu. Nešmaikštus filmukas nepraeis. Gali būti bukas iki begalybės (kaip kad praėjusių metų laimėtojas), bet va netikėta idėja yra ir mus ji priverčia nusišypsoti.
  Deja, apie meną kalbos nėra.
  Bet va mano paties vienas filmukas šiemet praėjo ir jis nėra grįstas vien idėja, vien juokeliu. Pravdos lygis kyla? :)

  Kita opi problema – kodėl keiksmažodžių taip reta filmuose? Maloniai nustebino „Kolekcionierė“, kur R. Cicėnas tokią laviną pakrovė, jog ramiau tapo dėl lietuviško kino ateities. Daug keiksmų paprastai naudos neduoda, bet kai natūraliai reikia, o scenarijus/cenzūra neleidžia, ribojimai tampa kvailumu.

 4. Visiškai apsigėdinai su savo filmuku „būti Tadu Vidmantu”. Totalus fiasko. Kvatoju ir spjaunu į tavo klaikiai pseudointelektualų veidą.

 5. O kodėl tu man spjauni? Scenarijus buvo pateiktas tam, kad laimėt „Nokia” scenarijų konkursą, t.y. „Nokia” telefoną. Telefonas laimėtas, reiškia scenarijus ok :) Ko „Pravda” norėjo, tą ir gavo – patys pasirinko :) Džiaugiuos, kad suteikiau tamstai galimybę išsilieti.

 6. Todėl, drauguži, kad ant svetimo b*bio į rojų nenujosi.
  Tik parodei, kad vienintėlis dalykas ką sugebi tai pasinaudoti svetimu vardu. Kūrybiškumo – 0

 7. Mielas jonka, pasirodo, kad norint laimėti 2k kainuojantį telefoną, kūrybiškumo nereikia :) Ir labai įdomu, kad kažkam atrodo, jog man labai rūpi Tadas Vidmantas arba užvažiuoti ant jo :) Nesu jo fanas, iš žmogaus tuo užsiimančio tiek metų norėčiau tikėtis daugiau nei parodijų ar savaime juokingų stereotipų iliustravimo, bet jis vis tiek papuola į tą maždaug 5-10% žmonijos sąrašą, kurie vietoj to, kad tuščiai piz**tų, daro kažką, stengiasi.

  O kam įdomu, štai kai kurie laimėtojai (tame tarpe ir čia minimas Tadas, laimėjęs apdovanojimą už originaliausią istoriją berods):
  http://whatson.delfi.lt/news/pravda/article.php?id=20867483

 8. Na žinai, Pauliau, privaryt visokiuose delfiuose narciziškos savireklamos, pasiskelbt vos ne pačiais geriausiais kritikais, puikuotis, girtis, skelbt kad „čia bus kažkas” ir po to sumalt visišką šūdą tam, kad parodyt kokio šūdo pravdai reikia?

  Net jeigu ir taip, tai vistiek nekeičia pirmam komentare parašytų minčių.

 9. Na ir kas? :) jonka, suprantu, kad tau (ne tau vienam) labai smagu ir norisi išsikrauti ant manęs, bet šis klipas ne vieta ir ne laikas. Reikėjo mobilaus, aš jį ir laimėjau. O visa kita tėra šou, kuriame tu perskaitei tai, ką nori perskaityti. Manęs tavo nuomonė nekeičia. Nekeičia klipo. Jis buvo prastas iki premjeros, toks ir liko po jos. Ir aš žinojau, kad jis toks ir bus. Pasilinksminau pats, padariau reklamą Tadui, laimėjau mobilų – atrodytų viskas gerai, tai ko tamsta taip pergyvenat už kitus? Žiūrėkit savo šiknos, pats ką nors nuveikite ir nereikės pavydėti, sekti kiekvieno mano interviu ir komentuoti jo bei manęs – žmogaus, kurio nepažįstat ir net nesat matęs gyvai. Sutinku, filmukas yra visiškas š (jeigu parašysit asmeniškai laišką, atsiųsių nuorodą į jį – galėsit įsimet pas save į puslapį ir kasdien ant jo spjaudyt), bet dabar galvoju.. Ar tik ne jis laimėjo didžiausią/brangiausią festivalio prizą? :)

 10. Suprantu. Išsiunciau emeila i paulius eta g-taskas.lt
  Ar jau išsiuntei nuorodą?

 11. jonka,

  kaip tu nesupranti, kad ta nuoroda jutūbe tebuvo sarkastiška ironija?

 12. As tai nematau didziules problemos, kad vaikinas ishnaudojo Tado Vidmanto hype ir laimejo uz tai gan brangu priza. Cia kaip su exploitation movies – niekad nekaltina ju uz meniskumo stoka, nes tikslas surinkt babkes! Taip ir cia.

  Isvis man keista, kaip irashe apie Pravdos filmukus ‘meniskumo’ kriterijus ishvis diskutuojamas :DDD

 13. Pauliau, sakei, kad mane seket (aisku kad neseket, bet uztai net mano filmu nepaziurejot). Jei butumet pasidomeje, butumet pamate, kad vairuoju sena Renault Twingo (ne Mini), naudoju PC su windows XP (nekenciu MAC’u), „sex sells” principu niekad nesivadovauju (jei kalbi apie „Keliauk kaip tau patinka” klipa, tai jo ideja ne mano).

  O ir siaip daugiau nei uz „Poniu reida” neturi ko prie manes prikibt. Kazkodel tik ta parodija tave baisiai supykde.

  Tavo ideja („Buti T.V.”) man is pat pradziu pasirode visai nieko, norejau pasisiulyt vaidinti, nebijau is saves juoktis, bet kai prisiminiau kas esi, ir kad ant manes pyksti (zinau zinau, asmeniskai nepazisti, tai atseit nepyksti:) tai supratau, kad filmas bus kandus kitaip ir geriau i akis nelysti:)

  Bet va kandus buna, tik kai buna bent kazkiek teisingas. Sakai, gavai telefona ir to gana. Negi nebuvo jokio sportinio intereso padaryt ir filma toki, kuris galetu gyvent ir po pravdos? Nesvarbu, apie mane, ne apie mane.

 14. Tadai, toks filmas apie tave negali gyventi po „Pravdos”, nes jis buvo darytas specialiai „Pravdai”. Parodijos bendrai turi siaurą žiūrovų ratą, nes žiūrintysis turi būt gerai susipažinęs su parodijos šaltiniu. Šiuo atveju tai turi būti žmogus sekantis „Pravda”, taigi žinantis tave, būt matęs „Being John…” ir dar reklamšikas, kuriam žinomi tie kvaili stereotipai, kad tokiam žmogui (kūrybininkui, reklamšikui) tik „Apple”, „Mini” ir, kad visa jo kūryba apsiriboja „Sex, children and pets sell”. Na, įvardink vienetais, kokia yra tokio filmo tikslinė auditorija? :) Man sakydamas, kad „Jei butumet pasidomeje, butumet pamate…” leidi suprast, kad ir tau atrodo, jog aš čia iš tiesų norėjau padaryt kažką toooookio :) Nenorėjau. Siunčiau ir kitus scenarijus, kurie man atrodė (ir yra) nepalyginamai geresni, bet atrinko šį. Ką norėjo, tą ir gavo. O kalbant apie ambicijas, tai lai atleidžia man „Pravda”, tačiau jeigu darysiu minutę su ambicijomis, tai „Pravda” bus paskutinis festivalis, kuris jo sulauks. Aš nesuprantu šio festivalio principų (faktas, kad laimėjau „Nokia”, aišku, sako kitką), tad negalėčiau įsivaizduoti, kas jo žiūrovui yra gerai. Nenoriu kritikuoti šių metų nugalėtojų, nes tai nieko nepakeis. Kiekvienas laimėtojas yra vertas tiek, kiek jis manė esąs vertas iki festivalio apdovanojimų. Ir, Tadai, labai atsiprašau, bet tikrai neturiu jokių asmeniškumų tavo atžvilgiu ir mano klipo herojumi tapai dėl vienos vienintelės priežasties – turėjau nuojautą, kad „Pravda” užkibs ant šio kabliuko ir padovanos man „Nokia” :) O tau tegaliu palinkėt išbandyt jėgas už 1minutės ribų, raz jau prakalbom apie ambicijas, sportinį interesą.

  jonka, bus, sorry, aš šio klipo neturiu, bet šiandien kai kas jį įmes.

  p.s. aš dar prisiminiau, kad viena pirmų minčių sėdus prie popieriaus lapo (tiek šį, tiek dar 4 scenarijus pravdai sugalvojau ir parašiau per porą valandų) buvo noras pakritikuoti tiek kuriančius, tiek kuriančiuosius kritikuojančius žmones. Juk pastariesiems atrodo, kad kuriantis žmogus (kadangi pats esu reklamšikas, tai kuriantįjį sutapatinu su reklamšiku) tik tą ir tedaro, kad sėdi kojas susikėlęs ant stalo, nieko neveikia ir vis tiek nieko įdomaus nesugalvoja. O iš tiesų, kūryba yra toks pats (sunkus/lengvas) darbas, kaip ir visi kiti. Aišku, galutiniam scenarijaus variante tai menkai atsispindėjo, nes.. Man pasirodė per švelnu ir neverta gauti „Nokia” :)

 15. Neatsiprašinėk, neverta.
  Niekad nepatikėčiau, kad tu „reklamščikas”.

  Aišku tas „Laimėjau telefoną” ir „reklamščikas” kiek išlindo per gerklę su paskutiniais tavo postais.

 16. gal tuomet ir aš galėčiau gauti tą filmuką pažiūrėti? :)))

 17. Na tikrai prastas filmukas. Nes nors idėja (būti Tadu Vidmantu) ir labai įdomi, bet scenarijaus nebuvimas nuvilia. Tai turbūt Pravdai pateiktas scenarijus ir buvo tik filmuko pavadinimas?

  1minute.lt Paulius sako, kad filmukas bus „apie tai, ko neturėtų būti, galvojant apie vienos minutės filmą – mistinį personažą Tadą Vidmantą.“ Šitas teiginys kartu su Pauliaus čia išreikšta nuomone apie „Pravda“ formatą ir šiaip žemą festivalio lygį, mano nuomone, rodo, jog filmukas turėtų kritikuoti patį festivalį, akcentuodamas, jog:
  1. Tadas Vidmantas visada laimi su bele kokiu šūdu
  2. Nerišlūs, nuobodūs, banaliai juokingi filmukai laimi
  3. Rimtesni filmukai neatrenkami
  ir t.t.

  Sutinku, sėkmingai pavyko įgyvendinti visus šiuos kriterijus:
  1. Pasinaudojo Tado Vidmanto vardu ir laimėjo
  2. Paulius ir pats apibūdino (1minute.lt):
  „Taigi apie ką bus filmas?
  Paulius: Apie nieką.“
  3. Kiti Pauliaus scenarijai, kurie, pasak jo, buvo kur kas geresni ir įdomesni, nepraėjo.

  Bet jeigu žmogus, rašantis apie kultūrą tikrai gerame portale g-taskas.lt, leidžia sau teršti kultūrą

 18. nebaigiau rašyti:
  jeigu žmogus, rašantis apie kultūrą tikrai gerame portale g-taskas.lt, leidžia sau teršti kultūrą tokiais „kūriniais“, kuriais jis net pats netiki (kaip matome iš jo komentarų), tai jau labai apmaudu. Tai paprasčiausias savigarbos ir moralės klausimas. Ką, dabar kaip prostitutė, parsiduodu, nes gaunu atlygį?

 19. Ai, Jonai, aš tai siūlau nesureikšminti viso šito reikalo, kaip, kad daro čia užsukęs jonasjonka. Bent jau aš stengiuos to nedaryt – nemanau, kad klipas geras, tad jo čia nededu, kita vertus net nemanydamas, kad geras, įdedu jį čia kitų prašymu – aš šio klipo kokybės su savo požiūriu į ją (kokybę) netapatinu. O ta prostitucija.. Na, čia vėl gi kiekvienam spręsti. Man reikėjo naujo mobilaus. Tai yra dvi galimybės: nueit ir nusipirkt išleidžiant bent 400 Lt arba per pusvalandį parašyt scenarijų ir dar per dieną-dvi vakarais padaryt klipą (procesas visada įdomus – ypač, kai iki tol neteko pačiam nieko filmuoti nei normalia kamera, nei mobiliu). Kurį variantą pats rinktumeis? Dar kartą kartoju – tokiais dalykais, kaip klipas BTV aš G. neteršiu – čia jis įdėtas komentaruose ir tai tik skaitytojų prašymu, o ne savo iniciatyva.

  O kas dėl „Pravdos”, Tado Vidmanto ir kitų dalykų kritikavimo, tai, pasikartodamas dar kartą pasakysiu: NESVARBU KOKĮ Š. (AR NE Š.) JIE DARO, BET SKIRTINGAI NUO DAUGELIO KRITIKŲ JIE BENT JAU KAŽKĄ DARO. O tai pagirtina ir ateityje duos daugiau vaisių negu tuščia teorinė kritika.

 20. Neturėjau omeny, kad terši G. su šituo klipu (nes ir neįdėjai jo niekur). Norėjau tik atkreipti dėmesį, kad savo paties reputaciją menkini, kurdamas tai, ko ir pats nelaikytum menu. Prostitucija įvyko ne pateikus scenarijų apie Tada Vidmantą, bet jau po to, kai laimėjai mobilųjį,– kai briedis rankoje, turėjai progą įdėti pastangų ir sukurti įdomų, prasmingą, galbūt Pravdai gerai įspiriantį filmuką. Progos neišnaudojai ir nelabai suprantu kodėl. Tad nors ir sutinku su paskutiniu teiginiu, jog geriau kažką daryti negu šiaip visąlaik kritikuoti, tačiau pats, regis, tuo nesivadovauji.

 21. Jonai, mobilus yra duodamas už scenarijų, t.y. prie sutarties tau prikabinamas scenarijus, kurį turi įgyvendinti iki tam tikros datos. Nesu tikras ar scenarijus lazdavojantis patį festivalį būtų laimėjęs ką, bet šiuo apie jį nėra ką kalbėti – tokio nebuvo.
  O dėl to teiginio.. Na, pats G. yra to įrodymas, kaip atsakas kritikai apie (savu laiku) „Ore” ir „Pravda”. Tas pats ir su P1M. Blogiau ar geriau, bet tris klipus pabandžiau padaryt ir penkis scenarijus pabandžiau parašyt. Bet net ne tame esmė – aš nuolat esu įsitraukęs į n kūrybinių projektų, tad mane kritikuoti tuo, jog tik kritikuoju, bet nieko nedarau gali tik patyrę anonizminiai interneto komentatoriai :)

 22. Na, aš lyg ir ne anoniminis kritikas :) net savo tinklapį nurodau, kad kaip žmogus su žmogum bendrautume. Gali pažiūrėti, ar tik šiaip kritikuoju, ar ir dirbu.
  Bet diskusija čia ir baigias – pozicijas jau išsakėm gana aiškiai.

 23. Aš ten nelabai tau ir taikiau. Mane tiesiog visada stebina fenomenas, kai gyvenime manęs nematę tipažai apie mane žino daugiau negu mano mama.

 24. Ko čia baratės. Keliantys nuotaiką filmukai. Ypač kai pažįstamus matai, tai ką bedarytų, viskas įdomu.

  Turiu tikrai įvykiais paremtą scenarijų kitai Pravdai. Kai susitiksime, papasakosiu.

 25. Tai čia tame ir problema, Arūnai. Pravda irgi pamatė scenarijuje pažįstamus ir padovanojo Nokia :) O kiti matai dabar spjaudo, mol jokios minties, š.. :)))

 26. Turi būti uždrausta nepažįstamiems žiūrėti ir basta….

 27. Tiksliau turėtų tiek scenarijus, tiek filmus (iš tos 500 krūvos) atrinkinėti profesionalai, o ne vietiniai žmonės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.