k/f Nepatogus kinas 2009.

Beprotišką spalio mėnesio renginių maratoną Vilniuje užbaigs jau trečią kartą organizuojamas žmogaus teisių filmų festivalis „Nepatogus kinas”. Iš kitų (ypač kino) renginių jis išsiskiria temų aštrumu, aktualumu ir tuo, jog visi seansai nemokami.

Šiemet „Nepatogus kinas” plečia geografiją ir padaręs savo darbą Vilniuje (spalio 22-30 d.), Kaune (lapkričio 4-8 d.) ir Klaipėdoje (lapkričio 5-8 d.) dar keliaus į Panevėžį (lapkričio 11-15 d.), Varėną (lapkričio 11-13 d.), Ukmergę (lapkričio 12-13 d.) ir Šiaulius (lapkričio 18-21 d.).

Pirmą kartą festivalyje bus parodyta „Žalioji programa”. Labai stiprioje programoje yra ką tik k/t JAV pradėti rodyti „Žemės dienos” („Earth Days”) ir „The Age of Stupid” („Kvailumo amžius”). Pastarajam, mačiau, prieš kokį mėnesį savo facebook puslapyje pagyrų negailėjo Antony (iš And The Johnsons), o prieš kažkurią peržiūrą akustinį pasirodymą dovanojo Thom Yorke iš „Radiohead”.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=DZjsJdokC0s

Vienintelio Baltijos šalyse žmogaus teisių kino festivalio programoje 45 pripažinimą pelnę dokumentiniai filmai, suskirstyti į 5 programas. Be jau tradicinėmis tapusių nediskriminavimui, lygioms galimybėms skirtų, pilnametražių ir trumpųjų kino formų programų, šiemet ypač didelis dėmesys skiriamas socialinėms iniciatyvoms ir aktyvizmui. „Pagarba žmogaus teisėms, tarpusavio supratimo stiprinimas yra svarbūs, tačiau pradiniai žingsniai. Socialiniai pokyčiai neatsiranda savaime. Todėl tikimės, kad programos „Ryžtingas žingsnis“ filmai įkvėps žiūrovus imtis pilietiškų iniciatyvų.“ – teigia festivalio direktorius Gediminas Andriukaitis.

Be filmų peržiūrų numatoma ir papildomų renginių: susitikimai su filmų režisieriais, diskusijos įvairiomis žmogaus teisių temomis universitetuose. Įdomus nusimato vakaras, kuriame dalyvaus režisierius Jean-Gabriel Periot. Jo kūryboje jau eilė trumpametražių socialinių filmų, kurie sukelia neįprastus judesius galvos srityje, vieną jų (apie prancūzes, karo metais turėjusias santykių su vokiečiais), galite rasti/pamatyti „youtube”:
httpvh://www.youtube.com/watch?v=I4OHT0MCdoM
Festivalio organizatoriai – Lietuvos žmogaus teisių centras – siekia suburti žiūrovus, menininkus ir žmogaus teisių specialistus diskusijoms apie žmogaus teises. Aplankyti festivalio taip pat atvyksta ir žinomas žmogaus teisių specialistas, mokslininkas ir Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto narys profesorius Emmanuel Decaux.

Filmų peržiūros, kaip ir minėjau, yra nemokamos. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai ateiti prieš seansą ir pasiimti nemokamą bilietą. Bilietų kiekis ribotas, t.y., kas greitesnis, tas gudresnis. Bilietai dalinami tik į tos dienos seansą ir ne daugiau 2 vnt. vienam žmogui.

Daugiau informacijos apie festivalio programas, vietas, filmus, rodymo laikus, susitikimus su režisieriais rasite oficialiame k/f „Nepatogus kinas” puslapyje www.nepatoguskinas.lt

PROGRAMA (*.doc failuose)
Pasaka / Vilnius
Skalvija / Vilnius
Prancūzų kultūros centras / Vilnius (su aprašymais)

fb-share-icon

Vienas komentaras apie “k/f Nepatogus kinas 2009.

  1. Savaitės pabaigoje prasidedantį žmogaus teisių kino festivalį “Ad Hoc: Nepatogus Kinas” lydės papildomi renginiai

    Trečiąjį kartą vyksiantis „Ad Hoc: Nepatogus Kinas“, festivalis spalio 22 d. prasideda Vilniuje. Tačiau festivalio, šiemet vyksiančio septyniuose miestuose programoje ne tik kinas. Be filmų peržiūrų numatoma ir papildomų renginių: susitikimai su režisieriais, diskusijos įvairiomis žmogaus teisių temomis universitetuose.

    Aplankyti festivalio taip pat atvyksta ir žinomas žmogaus teisių specialistas, Paryžiaus-II Panthéon-Assas universiteto teisės dėstytojas, Jungtinių Tautų Žmogaus teisių pakomitečio narys, Prancūzijos nacionalinės konsultacinės žmogaus teisių tarybos vice prezidentas Emmanuel Decaux. Profesorius E. Decaux spalio 29 d. VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute skaitys paskaitą apie naujausius iššūkius ginant žmogaus teises.

    Viena pagrindinių šių metų temų festivalio temų – pilietiškumas ir aktyvizmas, festivalio reklaminėje kampanijoje priešpastatomas beprasmiškam materializmui ir tuštybei. Filmų programa „Ryžtingas žingsnis“ pateikia įvairių visuomeninių judėjimų, socialinių iniciatyvų, ir individualių pastangų, darančių stebinančius pokyčius įvairiose pasaulio šalyse, pavyzdžius. Šia programa siekiama įkvėpti naujų pilietinių iniciatyvų atsiradimą Lietuvoje, skatinti visuomenę savo jėgomis įveikti įvairius iššūkius.

    Jau tradicine tapusioje festivalio programoje „Straipsnis nr. 2”, skirtoje asmenų lygiateisiškumo ir nediskriminavimo klausimams, neliks nepaliestos Lietuvoje vis dar tabu laikomos ir įstatymais nuo nepilnamečių „saugomos“ temos. Stebinančiai komišką filmą „Netikėtai, praėjusią žiemą“, apie stereotipus, homoseksualių porų santykius ir jų įteisinimą festivalyje pristatys vienas iš režisierių Luca Ragazzi. Rasizmo ir etninės neapykantos tema – ryškiausia filmo „FK Mostar“ (Mostar United) linija. Ne mažas dėmesys skiriamas filmams apie negalią: ne vieną apdovanojimą pelniusį filmą „Nesuprask manęs neteisingai..“ (Nu Te Supara, Dar…) pristatys filmo kūrybinės grupės narys Sorin Gociu.

    Festivalio naujovė – „Žalioji programa“, skirta išryškinti klimato kaitos, beatodairiško vartojimo ir aplinkosaugos temoms. „Kvailumo amžius“ (The Age of Stupid), kurio pasaulinė kino teatrų premjera, palydėta tokių muzikos žvaigždžių kaip Moby ar Thom Yorke (Radiohead) palaikymo koncertų, prasidėjo vos prieš keletą savaičių – tai tik vienas iš penkių programos filmų. Filmas „Žemės dienos“ (Earth days) plačiai žvelgiantis į aplinkosaugos judėjimą ir jo svarbą, šiemet uždarė garsųjį Sandanso (Sundance) filmų festivalį.

    Trumpametražių ir pilno metro filmų programose taip pat gausu įspūdingų filmų. Gianfranco Rosi filmas „Žemiau jūros lygio“ (Below sea level) šiemet nominuotas geriausio Europos dokumentinio filmo titului, Paul Smazcny ir Maria Stodtmeier filmas „El sistema“ laimėjęs Prahos festivalio (GoldenPrague 2009) pagrindinį prizą, Gini Reticker „Malda, išvejanti velnią“ (Pray the Devil Back to Hell), pelnęs auksinio drugelio prizą Movies that Matter žmogaus teisių kino festivalyje ir daug kitų, įkvepiančių filmų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.