[kinas:] VEJANTIS LEDĄ / CHASING ICE (rež. Jeff Orlowski, 2012)

discovered that there was really something special about photographing at night, that places your mind on the surface of a planet. You’re no longer just a human being walking around in the regular world. You are a human animal, striding around on the surface of the planet that’s out in the middle of the galaxy. We as a culture –we’re forgetting that we are actually natural organisms and that we have this very, very deep connection and contact with, and contact with nature. You can’t divorce civilization from nature. We totally depend on it.

Dar vis nesu tikra, kas yra šio dokumentinio filmo pagrindinis herojus – ar tai amerikietis fotografas Jamesas Balogas, ar jo kadrų objektas – ledynai. Aišku tik viena – tai filmas, paliečiantis aplinkosaugos temas, būtent – klimato atšilimą ir jo poveikį gamtai. Balogas – joks ne mokslininkas, tačiau nemenkai susirūpinęs gamtoje vykstančiais procesais, sukuria projektą The Extreme Ice Survey, kurio metu keturiose skirtingose planetos vietose stebėti ledynams pastatomos kameros. Rezultatas, kaip pabrėžia projekto iniciatorius – ir stulbinantys (nes ledynai atrodo įspūdingai, netgi kai jie tirpsta), ir kartu kraupūs. Ledynai traukiasi daug sparčiau, nei turėtų. Ir tai, žinoma, yra problema, kuri aktualizuojama viso filmo metu: fone kartais šmėkšteli koks nors politikas, „kompetetingai“ tvirtinantis, kad mokslininkai, kalbantys apie klimato atšilimą, tiesiog gąsdina visuomenę. Balogas ir jo kolegos ekspeditoriai net neabejoja klimato kaita – jų uždavinys yra vizualizuoti, parodyti šį reiškinį per fotografijas.

Filmo režisierius Jeffas Orlowski pasistengė pagauti ne tik ekspedicijos keliones į Grenlandiją, Islandiją ir kitas vietas, tačiau kartu pasižiūrėti ir į The Extreme Ice Survey komandos užkulisius – pirmąsias nesėkmes instaliuojant kameras (tarkim, lapės nugraužia kabelius), pavojingą kopimą (kartais filmas panašus labiau į vadybinę nuotykių juostą) ir išryškinti paties Jameso užsidegimą tyrinėjant ledynų nykimą. Tam, kad dalykai vyktų, turbūt reikalingas toks pasiryžimas – gydytojai Jamesui uždraudė varginti kelį vaikštant uolomis, tačiau spėkit, ar jis paklausė?

Tai, ką dabar pasakysiu, yra šiek tiek nepadoru filmo problematikos – klimato atšilimo – atžvilgiu tačiau tas ledynų fiksavimas labai poetiškas, jaukus (nors ir kiek baugokas, ypač kai rodoma koks nors tarpeklis, į kurį leidžiasi ekspedicijos avantiūristai). „Chasing Ice“ užfiksuoti vaizdai – gardus kąsnelis akims.

Filmo anonsas:

httpv://youtu.be/eIZTMVNBjc4

fb-share-icon

2 komentarai apie “[kinas:] VEJANTIS LEDĄ / CHASING ICE (rež. Jeff Orlowski, 2012)

  1. O, šitas jaus seniai stovi wishliste. Blogiausia, kad pražiopsojau „nepatogaus kino” metu, nes įtariu didelis ekranas čia labai nepamaišytų.

    1. Aš irgi nemačiau dideliam ekrane -būtų dar didesnis efektas. Siūlau nors mažam pasižiūrėt, nes gražu bent keli dalykai čia- fotografo entuziazmas ir ta ledynų estetika ir kažkokia įdomi to tirpstančio ledo hipnozė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.