[kino teatre:] PI GYVENIMAS (rež. Ang Lee, 2012)

Tai istorija, kuri gali priversti įtikėti Dievą. Taip kalbėjo vienas veikėjas Yann Martel romane “Pi gyvenimas” (Life Of Pi), pagal kurį ir pastatytas to paties pavadinimo Ang Lee filmas. Asmeniniai romano įspūdžiai dar nebuvo išdilę, o ekranizacija nenukrypdama seka literatūrinio kūrinio pėdomis, tad patirtas efektas iš siužetinės linijos gali būti ne visiškai objektyvus.

Istorija sukasi apie šešiolikamečio vaikino Pi išgyvenimus, patirtus po laivo avarijos Ramiojo vandenyno viduryje. Gelbėjimo valtyje susirenka keista kompanija – hiena, zebras, orangutangas, tigras ir Pi. Viena aišku jau filmo pradžioje – indų berniukui pavyko išsigelbėti. Lieka patenkinti smalsumą, kaip, kokiomis sąlygomis ir aplinkybėmis Pi kartu su plėšriu žvėrimi pasiekė krantą ir nugalėjo vandenyno atšiaurumą.

„Užvandenyninė” filmo fabula už širdies negriebia – kino istorijoje išlikimo istorijų, tiek pramanytų, tiek paremtų realiais faktais netrūksta. „Pi gyvenimas” šitoje masėje išsiskiria nestandartiniu pateikimu ir mums, europiečiams, vis dar egzotiškai atrodančiais Indijos vaizdais.


Ang Lee nedatalizuoja ir neužsižaidžia išgyvenimo pamokomis, nedokumentalizuoja pasakojimo, o rodo šiurpiai vizualią pasaką, pasitelkdamas priemones, kurias matėme Camerono “Įsikūnijime”. Prasidėjus įvykių vandenyne vaizdams galima pamiršti siužetą, valtį, Pi, nes visą dėmesį prikausto antrasis planas,- vandenynas, kuris čia tampa pagrindiniu veikėju, tai piktai banguojančiu, tai lygiai spindinčiu lyg veidrodis, tai virstančiu stiklu, už kurio vyksta magiškai kaleidoskopiškas ne šios planetos gyvenimas.

Vaizdų grožis, meniškumas, kompozicijos nustelbia pačią istoriją, padaro ją ne tokia svarbia. Kadrus norisi stabdyti, išsikirpti, neštis įrėminti ir kabinti ant sienos. Scenos vandenyne (ypač naktinės ir žuvų-skraiduolių antplūdžio) ir surikatų saloje taip užgniaužia kvapą, kad net naratoriui “sugrįžus į civilizaciją” dar ilgai negali atsitokėti. Tebūnie tai kompiuterinių efektų išdava, tačiau rezultatas pranoko visus lūkesčius. Šitą kino dailės mistiką pamatyti būtina! Ir kuo didesniame ekrane.

Kine tik debiutuojantis pagrindinio vaidmens atlikėjas Suraj Sharma, atrinktas iš 3000 pretendentų, įrodė, kad įspūdingai suvaidinti galima ir be didžiulio patirties bagažo. Kompozitorius Mychael Danna sukūrė nuostabų garso takelį, kokio galėtų pavydėti pats Eric Serra. Aukščiausio profesionalumo kameros, efektų (“tigro piešėjų”) kūrėjų, montažo specialistų darbas, ir, žinoma, pats Ang Lee, neužlipęs ant Terrence Malick („The Tree Of Life”) grėblio, kai forma suryja turinį, sukūrė dar vieną šedevrą, kuris bus įrašytas į kino istoriją.

Belieka laukti “Oskarų”, o BFCA jau skyrė “Pi gyvenimui” 9 nominacijas.

ps. Kiek nuvylė tik epilogas, žodiškai pasakojantis alternatyviąją Pi išsigelbėjimo versiją: galėjo tai parodyti vizualiai ar padirbėti prie scenarijaus ir pateikti paraleliai dvi istorijas.

httpv://www.youtube.com/watch?v=m7WBfntqUoA

fb-share-icon

11 komentarų apie “[kino teatre:] PI GYVENIMAS (rež. Ang Lee, 2012)

 1. Man tokia nuojauta, jog po filmo gali cukriniu diabetu susirgti. Žiūriu apie filmą, skaitau ir nesuprantu: vyksta ten kas nors ar tik kažkuo žavimasi? Dar gi, atrodo, kad kol kas tėra tik 3D kopija Lietuvoje. Gal kažkam tas ir nekliūva, bet nuo to, kad kamuoliai būna apvalesni filmas toli gražu nepasidaro filimiškesnis.

  1. Na vyksta: Pi pasakoja priešistorę, kaip pateko į vandenyną ir po to gelbėjasi valtimi.
   „Pi” 3D man visiškai nekliuvo, net pridėjo savotiškos gelmės.
   Va „Hobitą” mielai ir be akinių dar kartą pažiūrėčiau, nes ten tai kaip per žiūroną viskas tame Hdfr ar koks ten tas naujadaras.

 2. Mano reakcija į Pi buvo tokia dvejopa. Galbūt filmas man gavosi kiek oversold, nes aplinkui visi aikčiojo, tai aš tikėjausi kažko jau labai labai stebuklingo. Tad filmas geras, bet ne tiek, kad išsibadyčiau akis galvodamas, kad nieko geriau jau visvien nepamatysiu.

  Bet aš atėjau čia padiskutuoti apie man įdomią citatą:

  Adult Pi Patel: So which story do you prefer?
  Writer: The one with the tiger. That’s the better story.
  Adult Pi Patel: Thank you. And so it goes with God.
  Writer: [smiles] It’s an amazing story.

  Tai čia buvo tas momentas, kai aš turėjau surišti istorijos galus, suprasti, ką suprato ir Pi apie Dievą? Šitoj vietoj Writer’is turėjo įtikėti? Ką šiuo atveju reiškia – „And so it goes with God”?

  Ar aš čia kapstau per giliai ir čia buvo šiaip komentaras?

  1. Mano supratimu, tai reiškia „taip ir būna su dievu”, kas „Pi gyvenimo” kontekste reiškia, kad dievas neleidžia mums matyti baisesnės realybės už pramanytąją. Kas taip pat leidžia suprasti, jog jokio tigro iš tiesų nebuvo. Buvo žmogus-tigras, kurį Pi įveikė, nužudė, bet tiek pačiam Pi, tiek jo pasakojimo klausytojui lengviau priimti istoriją su tigru-žvėrim. Tame Pi mato Dievą. IMHO.

  2. Ok, įdomi interpretacija. Turbūt ir teisinga. Aš sutinku, kad ji labiau veda link to, kad jokio tigro iš tiesų ir nebuvo.

   Bet dar galvoju, kad „And so it goes with God” gali reikšti ir tai, kad pats dievas Pi kontekste yra tik žmogaus gyvenimo istorijos, kuri dažnai gali būti sutalpinta į ” and I survived”, pagražinimas. Kitaip sakant dievas mūsų gyvenime yra ir tigras, ir šviečiantis planktonas, ir surikatų sala. Kitaip sakant – mechanizmas apsiginti nuo minties, kad mes patys gerokai papuvę, o mūsų gyvenimas gerokai pilkas.

 3. Ką reiškia tas „pats Eric Serra”? Snobizmą, nebetelpantį kelnėse? ;)

  1. Matai sudėtinga buvo palyginti su Čiurlionio „Jūra”, nes negirdėjęs, tai teko suktis iš padėties.

 4. nesuprantu kuo blogas Serra palyginimui, gi yra afigiena takeli sukures panasiam zanre (Le Grande Bleu)

 5. Rasti dievą filme? Nesamonė didžiausia. O vaizdai tai gražūs. Tikrai verti ir didelio ekrano ir tų akinių. Avataras. tik rimtas

 6. Gražus kinematografiškai. Šviesus. Artimas filmas.

 7. Nieko ypatingo, taip, kinematografija išvaizdi, bet prasmės požiūriu – labai skurdus filmas, kaip ir su paskutiniuoju Malicko „šedevru”. Atvirai, tai beveik net neprisimenu apie ką jis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.