Amerikietis Dennis Lehane labiau žinomas kinomanams kaip autorius, pagal kurio kūrinius buvo pastatyti filmai „Mistinė upė“ ir „Dingusioji“. Šiuo metu Martinas Scorsese kuria filmą pagal Lehane romaną „Kuždesių sala“.
Nepatinka man tie adaptavimai. Imu tada dvejoti: ar knygą rinktis, ar filmą, ar verta prie raidelių gaišti dieną antrą, užuot pagavus siužetą per porą valandų.
Apsisprendimą skaityti „Kuždesių salą“ lėmė du magiški žodžiai anotacijoje – „psichiatrijos ligoninė“. Su kamera į psichinio ligonio vidų neįlysi, o rašytojas gali. Smagi tema, kurioje galima be fantastinių priemonių vedžioti skaitytoją už nosies ir piešti iracionalų pasaulį.
Lehane tokiu pasauliu pasirinko 1954-uosius ir nuošalią salą, kurioje stovi psichiatrijos ligoninė patiems pavojingiausiems Amerikos nusikaltėliams – dvasiniams ligoniams. Į salą atplaukia du maršalai tirti mistiško ligonės Reičelės Solando dingimo: ji tiesiog dingo iš uždarytos kameros, dingo iš patalpų, iš pastato, iš salos, apjuostos vandenyno. Kameroje liko jos batai ir popiergalis su keistomis frazėmis ir skaičiais. Paieškos prasideda ir greit išlenda housiška yla iš maišo, kad saloje meluoja visi, tiek daktarai, tiek ligoniai. Visi turi ką slėpti. O didžiausia paslaptis, pasirodo, užkišta pagrindinio veikėjo, maršalo Tedžio Danieslo, sąmonės užkaboriuose. Bet užteks spamyti…
Siužetas suregztas tikrai meistriškai, net užvertęs paskutinį puslapį nelabai įkerti, kur slypi tikrovė, kyla rankos ir plečiasi akys, pavartai dar kelis skyrelius, paskaitinėji, bet aiškumo nepadaugėja. Skaitytojas lieka kvailio vietoje, nes nėra tikras, kur paporintos istorijos realybė, o kur šizofreniško pasaulio vaizdai. O autorius nė trupučio nepasufleruoja. Manyk, ką nori.
Tai ir manau, kad „Kuždesių sala“ yra geras psichologinis-pataloginis trileris-detektyvas. Žinoma, tokiame žanre nereikia tikėtis magiško literatūrinio audinio, tad į gimnazistų privalomų perskaityti knygų sąrašą šis romanas nepateks, bet svarstantiems, kas geriau – krūva Sandros Brown rašliavų, ar vienas D.Lehane romanas, patarčiau rinktis pastarąjį.
***
Informacija apie knygą: romanas „Shutter Island”, iš anglų vertė Lina Juodžbalienė, leidykla „Obuolys”, 2009 m., ISBN 9786094030185, 400 psl.
varčiau varčiau šitą knygą knygyne ir nepasiryžau berods 40 Lt paklot. Kažkaip pasirodė labai daug dialogų ir didelės raidės – gal ir ne kriterijus, bet aš kažkaip visada į tai atkreipiu dėmesį. Nusipirkau knygą apie San Mikelę, o salą perskaitysiu, jei pasirodys bibliotekoj (ko turbūt neverta tikėtis).
zinok galiu nudziugint kad bibliotekoje tikrai yra, as ir pati lb noriu ja perskaityt.