KRONOS QUARTET, KIMMO POHJONEN & SAMULI KOSMINEN – Uniko [Ondine Records; 2011]

Du iš trijų pavadinimų mums labai gerai žinomi. Kronos Quartet – ne kartą Lietuvoj lankęsis bene populiariausias styginių instrumentų ansamblis, performinantis nuo klasikos iki Sigur Ros’ų ir bendradarbiaujantys nuo Philip Glass’o iki Nelly Furtado. Kimmo Pohjonen‘ą, suomį akordeono virtuozą, taip pat galėjome klausytis gyvai prieš trejetą metų vykusiame XII Tarptautiniame akordeonų festivalyje. Trečiasis projekto dalyvis, suomis Samuli Kosminen‘as, anksčiau specialiaisiais efektais akomponuodavo minėtam Kimmo, dabar traktuojamas kaip islandų grupės múm narys, trijulės albume „Uniko” dirba prie perkusijos ir semplavimo, sujungia į vieną kvarteto styginius ir akordeoną.

„Uniko” – abiejų suomių galvose gimęs komponavimas ir aranžuotės, pasitelkiant į pagalbą styginių kvartetą, gyvai atliktas dar 2004-aisiais ir tik šiemet prodiuserio Valgeir Sigurðsson’o (Bjork, CocoRosie ir daug kitų) iniciatyva perkeltas į apčiuopiamą pavidalą eiliniam klausytojui.

Septyniose „Uniko” kompozicijose radau ne visiškai tai, ko tikėjausi, perskaitęs atlikėjų pavadinimus. Taip, kvartetas styguoja gyvai, Kimmo tampo dumples (tik daug lėčiau ir blankiau, nei norėtųsi) ir retkarčiais parodo vokalinius grigališkos tematikos gebėjimus. Tuo tarpu Samuli Kosminen sempluoja ne tik akordeoną, bet ir styginius, antrame fone kuria vos pagaunamą perkusijos ir kompiuterinių efektų dunksėjimą ir visumą iš gyvo atlikimo paverčia labiau kompiuterine dėlione. Tas netolygumas kiek erzina, nes elektroninė tuštuma tarp vieno kūrinio paskutinės stygos virpinimo iki kito kūrinio klausomo garso nėra užpildyta taip įdomiai, kaip klojami styginių ir akordeono garsų sluoksniai, katriems menkai ką prikiši.

„Uniko” – puikus eksperimentinis garso takelis, stebinantis netikėtomis kulminacijomis, posūkiais, tradicinių motyvų įkomponavimu. Narpliojant sunkiai išpinamus muzikinius sluoksnius, juo galima mėgautis ne vieną parą ir net po keliasdešmties kartų netampa įkyrus ar nuspėjamas, o tik prašantis daugiau garso.

O čia visas koncertas Youtubėje:

httpv://www.youtube.com/watch?v=o86Uh_5MoEw

Kronos quartet

Kimmo Pohjonen

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.