Lenkų kino savaitė (balandžio 25 – gegužės 1 d.)

Penktadienį startuosiančios 8-osios „Lenkų kino festivalio” programoje yra visko – nuo pasaulinio lygio šedevrų bei tiesiog gerų filmų iki to, ką mes taip dažnai sakome apie savo kiną – „kaip ……. (įrašyti lietuviškam/ lenkiškam) kinui visai nieko”.

Praleidžiu filmų vaikams programą, dokumentinius (apie juos – festivalio puslapyje) ir permetu akimis tik tai, kas man atrodo įdomiausia, o pasitikrinimui kai kurių filmų reklaminiai klipai, imdb lankytojų vertinimas bei vertintojų skaičius, dažnai parodantis ar filmas vietinės reikšmės ar šis tas daugiau.

„Kino premjerų” kompanijoje išsiskiria „Išganytojo aikštė”, „Viskas bus gerai” bei „Kino pavasaryje” rodyti „Burtai”. Visi jie susišlavė ne po vieną vietinės arba tarptautinės reikšmės apdovanojimą, o jie visai už nieką nedalinami. Visa kita net nekvepia poreikiu kelti koją iš namų – nebent po gautų „gyvų” rekomendacijų.

Festivalį pradės „Oskarui” nominuotas, istorinėje programoje esantis, filmas „Katynė”. Nors režisierius Andrzej Wajda tam tikra prasme irgi buvo paliestas šios tragedijos, juosta nepereina į bereikalingą graudinimą, sentimentalumą ir svarbiausia pateikia autentišką paveiksliuką – tiek mūsų, tiek kaimynų istoriniai epai dažnai neišvengia akivaizdžiai 21 amžiuje siūto prieškarinio palto sindromo. Iš įvertinimo nesimato, tačiau vizualiai gražaus kino galima tikėtis iš „Poznanė 56”, o turint omeny, kad filmas istorinis, istorija kompensuos kai kuriuos meninius trūkumus.

Vis tik vargiai būčiau prisivertęs šiam įrašui, jeigu ne retrospektyvoje esantis „Žiniuonis”. Prieš gerą dešimtmetį matytas filmas (bus įdomu patikrinti, kiek sukinomaniškėjo mano akis) man iki šiol yra įsimintiniausių juostų top50. Istorija apie sumuštą ir amneziją patyrusį medicinos profesorių nuneša į Lenkijos kaimą, provinciją, kur jis iš pradžių imasi ūkio darbų, o vėliau pajunta turįs gydymo dovaną. Žinoma, toks „Žiniuonis” nepatinka vietiniams vietinės reikšmės daktarams – prašalaitis išgydo net tuos, kuriems jie žadėjo blogiausius scenarijus. Filmas paperka idėjine/turinio galia – juk tai, kas bandoma pasakyti pagrindinio herojaus paveikslu, yra universalu – daryk tai, ką sugebi daryti geriausiai ir stenkis padaryti tai kuo geriau; nesipūsk dėl savo gabumų ir nekreipk dėmesio į tai, ką sako kiti – eik savo keliu. Man „Žiniuonis” – mirtinas kinas, o jūs rinkitės:

KINO PREMJEROS:

IŠGANYTOJO AIKŠTĖ / PLAC ZBAWICIELA [imdb: 7.9 (341 balsas)]

[youtube RCGP39dXJMk]

Veiksmas vyksta mūsų laikais, istorija yra tikroviška ir galėjo atsitikti kiekvienam. Jauna sutuoktinių pora su dviem vaikais netrukus turi gauti nuosavo buto raktus. Kadangi jo statybai panaudojo visas savo santaupas, jiems tenka taupyti. Tad atsisako nuomojamo buto ir savarankiškumo ir įsikrausto pas vaikino motiną. Drama prasideda tada, kai paaiškėja, kad namą stačiusi firma bankrutavo. Jauni žmonės prarado visus pinigus, viltį įsigyti savo butą, jiems belieka vien milžiniškos skolos.

BURTAI – SZTUCZKI [imdb: 7.4 (241 balsas)]

[youtube jq3sgOyZevo]

Šešiametis Stefekas meta iššūkį likimui. Berniukas tiki, kad jo išprovokuota smulkių įvykių virtinė leis jam suartėti su tėvu, kuris paliko motiną dėl kitos moters. Stefeko sesuo, 17 metų Elka, moko jį, kaip smulkiomis aukomis „papirkti” likimą. Tačiau lemiamą akimirką vaikai neturi ką aukoti. Žaisdamas su likimu Stefekas nutaria rizikuoti….

VISKAS BUS GERAI / WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE [imdb: 7.6 (38 balsai)]

[youtube w2134La_Mjk]

Filmo veikėjai – 12 metų berniukas, kurio tikėjimas patiria išbandymą, ir 35 metų vyras, kuris pats to nesuvokdamas, trokšta priartėti prie Dievo. Abu jie susiję su sportu. Berniukas yra gabus lengvaatletis, jam puikiai sekasi bėgti ilgus nuotolius, o vyras – pagrindinės mokyklos fizinio lavinimo mokytojas, alkoholikas. Abu dėl skirtingų priežasčių kaip maldininkai vyksta į Čenstakavą. Ir abiems pavyks sustiprinti tikėjimą ir įgauti vilties, kad, nors likimas jų nelepina …. viskas bus gerai.

HANĖ / HANIA [imdb: 5.1 (21 balsas)

[youtube D72rvg_bSw4]

Tai pasakojimas apie jaunų sutuoktinių porą, kurią sutinkame per Kalėdas. Voitekas yra taip įnikęs į kompiuterinę grafiką, kad tolsta nuo savo žmonos. Olė – jautri, švelni violončelininkė, svajojanti apie kūdikį ir šiltus namus. Atsitiktinai sutiktas mokyklos laikų draugas įtikina juos pasikviesti Kūčių vakarienės Kasparą – ypatingą asmenį, kurio tikrasis veidas nustebins ir herojus, ir žiūrovus …. Šis nepaprastas berniukas, klausinėdamas „naivių”, paprastų dalykų priverčia porą susimąstyti apie savo santuoką, padeda jiems susigrąžinti blėstančią meilę.

ROMOS TRIPTIKAS – TRYPTYK RZYMSKI [imdb: 5.8 (8 balsai)]

[youtube SFWMXyMGGpo]

Filmo „Romos triptikas”, pastatyto Jono Pauliaus II poemos teksto pagrindu, gamyba prasidėjo 2003 metais, tai yra netrukus po poemos pristatymo. Filme išvysime nuostabių Lenkijos kalnų vaizdų, tokių artimų poemos Autoriui, susitiksime su įvairialype menine animacija, novatoriška animacijos ir „gyvo” vaizdo nuotraukose jungimo kompiuterinio apdorojimo dėka technika. Iškalbingos aktorių ir modelių nuotraukos, o taip pat Siksto koplyčios paveikslai, buvę daugelio Jono Pauliaus II apmąstymų šaltiniu. Taip pat ir muzika, sukomponuota ir įrašyta specialiai šiam filmui, yra priemone, kuri kartu su jaudinančiu Krzysztofo Kolbergerio pasakojimu turi padėti žiūrovams ryžtis ir išgyventi meditacijas apie Dievo Žodį žengiant takeliais, kuriuos praminė Dievo Tarnas Jonas Paulius II.

RYTOJ EINAME Į KINĄ / JUTRO IDZIEMY DO KINA [imdb: 6.4 (33 balsai)]

[youtube lK92dW5BP8U]

Tai jaudinantis ir gražus filmas. Jo kūrėjai be nereikalingo patoso ir pigaus jausmingumo paprastomis priemonėmis per trijų bičiulių, 1938 metų abiturientų, likimus pavaizdavo tuometinių dvidešimtmečių likimus. Iš tų žmonių, gimusių jau atgautoje Tėvynėje, dar neįžengusių į suaugusiųjų gyvenimą, karas atėmė ateitį, viltis, artimuosius, visa, ką jie turėjo, normalaus gyvenimo galimybes, o iš labai daugelio – ir gyvybes. Iš trisdešimties baigiamosios klasės, kurioje mokėsi herojai, žmonių, dvidešimt neišgyveno karo, keli buvo pasmerkti mirti stalininėje Lenkijoje. O net ir tie, kurie liko gyvi, niekada nesugebėjo pasivyti prarastų metų. Scenarijaus autorius, Ježis Stefanas Stavinskis, daugelį siužetų pasisėmė iš savo biografijos, iš giminių ir pažįstamųjų patirties. Kaip jis teigia, kiekvienas herojus turi tam tikrų jo bruožų, patiria tatai, ką jis pats išgyveno.

BROLIUKAS – BRACISZEK [imdb: 6.7 [5 balsai]
Broliuko personažo prototipas yra Dievo tarnas, vienuolis pranciškonas, brolis Aloyzas Kosiba – 1855-1939 metais gyvenęs kvestorius ir išmaldos rinkėjas. Toje biografijoje nėra nei stebuklų, nei šlovės, o tik visą gyvenimą nuoširdus šventumo trupinių rinkimas. Ir svarbus čia ne tik krintantis į akis gerumo, uolumo, maldos „perteklius”, bet taip pat ir kiekvienas kitas jo gyvenimo pasireiškimas. Su Broliuku susipažįstame paskutinėmis jo gyvenimo dienomis, kai su jam būdingu gerumu nutaria pasitraukti iš šio pasaulio, kad savo mirtimi išpirktų sunkiai sergančio vaikinuko gyvybę ir išgelbėtų jį. Artėdamas prie finalo Broliukas atsisveikina su žemiškuoju gyvenimu ir džiaugiasi susitikimu su amžinybe. Tarp tų scenų retrospekcijose atrandame tą nepaprastą personažą. Susipažįstame su juo kaip su vienuolyno tyloje maldoje paskendusiu vienuoliu ir vienuolyno kvestoriumi, matome jo santykius su kasdieniu gyvenimu ir paprastais žmonėmis. Tos hagiografijos grožis nukreiptas į paprastus, kasdienius dalykus, būtent ta daiktų ir smulkių reikalų mikrovisata suteikia pasakojimui poetiškumo ir savotiškos kasdienybės mistikos.

ISTORINIAI FILMAI:

KATYNĖ – KATYŃ [imdb: 7.2 (1276 balsai)]
Reżisierius: Andrzej Wajda

[youtube MWPIleYTjB4]

Antrojo pasaulinio karo pradžia. Po hitlerinės armijos įsiveržimo į Lenkiją Stalino įsakymu 1939 metų rugsėjo 17 d. Lenkijos sieną iš Rytų kerta ir sovietų armija. Visi Lenkijos karininkai patenka į sovietų nelaisvę. Krokuvos ulonų pulko rotmistro žmona Ana laukia vyro, o akivaizdūs įrodymai, kad jį nužudė rusai, kelia jos nepasitikėjimą. Generolo žmona 1943 metų balandžio mėn. sužino apie vyro mirtį, kai Katynės miške vokiečiai aptinka lenkų karininkų masines kapavietes. Po karo žudynes taip pat gaubia tyla ir melas, tai drasko lakūno sesers Agnieškos širdį. Vienintelis išsigelbėjęs – rotmistro draugas Ježis stos į Lenkijos liaudies armiją.

PASIKĖSINIMAS – ZAMACH [imdb: 6.3 (13 balsų)]
Karinė psichologinė drama, pasakojimas apie sėkmingą Armijos krajovos pasikėsinimą į SS policijos šefą generolą Kutscherą, vadintą „Varšuvos budeliu; filmas atspindi precizišką pasirengimą ir dramatišką operaciją, kurios metu žuvo beveik visi pasikėsinimo dalyviai, bet kuri pasiekė iškeltą tikslą – apribojo masines egzekucijas. Passendorferio filmas nuo garsiausių „lenkų mokyklos” juostų skiriasi optimistine, kupina vilties pabaiga. Pasikėsinimas į Kutscherą, nors kainavęs aukų, pavyko, o tie, kas išliko, nesiliovė kovoję.

POZNANĖ 56 / POZNAN 56 [imdb: 5.8 (21 balsas)]
Filmo režisierius Filipas Bajonas pateikė naują pasakojimo apie naujausios Lenkijos naujausios istorijos dramas būdą. Kai kilo suirutė, F.Bajonui buvo devyneri. „Visa tai vyko mano kvartale. Staiga gatvėse ir kiemuose, kur žaisadavome karą, prasidėjo tikras karas. Atsirado tankas, ant stogo stovėjo kulkosvaidis, aplink buvo pilna tūtelių, pasakojo jis apie tą savo biografijos atkarpą. Jo atmintis formuoja filmo vyksmą. Tayai lėmė ir juodai baltos juostos, kurioje nufilmuota juosta, pasirinkimą
Tragiški 1956 m. birželio įvykiai Poznanėje sukrėtė Lenkiją. Visuotinis streikas ir masinė demonstracija virto sukilimu, kurį valdžia nuslopino jėga. Žuvo 70 žmonių. Būdamas vaikas režisierius pats stebėjo antikomunistinio maišto Poznanėje įvykius.
Pagrindiniai filmo herojai – 10-12 metų berniukai. Žiūrovai įvykius matė jų akimis.

RETROSPEKTYVA:

ŽINIUONIS – ZNACHOR [imdb: 8.1 (162 balsai)]
Režisierius: Jerzy Hoffman

Jaudinantis pasakojimas apie likimą žmogaus, netekusio atminties. Filmo herojus, profesorius Vilčuras, kurį paliko žmona su mylima dukrele, ieško užmaršties girtaudamas. Priemiesčio smuklėje sunkiai sužeistas į galvą jis praranda atmintį. Praeina penkiolika metų. Policija sulaiko kažkur provincijoje besibastantį vyriškį be dokumentų, kuris nežino savo pavardės. Norėdamas išvengti arešto, bastūnas iš valdininko stalčiaus pasisavina kažkokio Antonio Kosibos dokumentus. Nuo to laiko su tokia pavarde keliauja po šalį. Gauna prieglobstį pas malūnininką Prokopą, pagelbsti jo luošam sūnui. Po sėkmingos blogai suaugusių kaulų operacijos Vasilka pradeda vaikščioti, o žiniuonio šlovė pasklinda po apylinkes.

BARBOROS RADVILAITĖS EPITAFIJA / Epitafium dla Barbary Radziwillówny [imdb: mažiau negu 5 balsai]
Janušo Majevskio filmo veiksmas prasideda po karalienės mirties. Nuo 1551 metų gegužės 25 dienos iki birželio 24 dienos laidotuvių procesija keliauja iš Krokuvos į Vilnių, kur Barbora Radvilaitė, kaip ji pageidavo, bus palaidota. Žygimantas Augustas su jį lydinčia palyda vyksta su procesija, o keliaudamas prisimena su Barbora praleistas valandėles.

Janušo Majevskio filmo veiksmas prasideda po karalienės mirties. Nuo 1551 metų gegužės 25 dienos iki birželio 24 dienos laidotuvių procesija keliauja iš Krokuvos į Vilnių, kur Barbora Radvilaitė, kaip ji pageidavo, bus palaidota. Žygimantas Augustas su jį lydinčia palyda vyksta su procesija, o keliaudamas prisimena su Barbora praleistas valandėles.

TIKTAI BAIMĖ (TYLKO STRACH) [imdb: 6.4 (7 balsai)]
Filmo režisierė Barbara Sass-Zdort, jau seniai tapatinanti save su vadinamuoju moteriškuoju kinu („Riksmas”, „Gundymas”), ir dabar liko ištikima savo mėgstamai problematikai. „Tiktai baimė” – tai jausmingas filmas apie moterį, beviltiškai kovojančią su vienatve, stresu ir nepalankia aplinka. Tai pirmas, sukurtas po Wojciecho Haso „Kilpos”, lenkų filmas apie alkoholizmą. Laimė, filmas išvengia moralizavimo ir publicistinių štampų. Visų pirma dėka pagrindinio vaidmens atlikėjos Anos Dymnos, kurią Gdynės meninių filmų festivalio žiūri apdovanojo „Auksiniais liūtais”.

Daugiau informacijos (programa, nuotraukos, etc.) apie festivalį – http://www.lenkukultura.lt/

_ _ _ _ _

Ieškom žmonių norinčių/ galinčių bent kartą per savaitę prisidėti prie G. turinio (kinas, muzika, kt. kultūros reiškiniai (dailė, šokis, etc.). Jeigu jauti prasmę šioje kultūriškai švietėjiškoje iniciatyvoje – brūkštelk paulius[a]g-taskas.lt

fb-share-icon

5 komentarai apie “Lenkų kino savaitė (balandžio 25 – gegužės 1 d.)

  1. Sentimentalumas – gudrus reiškinys. Džiugu, kad talentingai sukurptas pagal visus melodramos kanonus „Žiniuonis” taip paveikė straipsnio autorių. Visuomenę filmas paveikė dar daugiau. Užtat kritikams buvo peno šaipytis…

  2. labai gali būti – net ir pats stebiuosi prisimindamas kiek jausmų jis kadais sukėlė. kaip ten bebūtų, nueisiu pasitikslinti dar kartą.
    beje, pl, nepabosta po du kart dienoj kaitalioti nick’ą?

  3. Atgalinis pranešimas: Blogorama #400 : nežinau.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.