Lietuvos k/t: 9-asis rajonas / District 9 (Rež. Neill Blomkamp) [2009]


Kiek pavėluotai užsimenu apie filmą, kuris realiai turi tik vieną minusą – jo pristatymas rinkai toks, kad didžioji dalis rimtų kinomanų jį nurašys net nesusimąstydami, ką prarado.

Vienu sakiniu:
Kaip „Grobuonis“ nufilmuotas „Blairo raganos“ stiliumi, tik su dideliu socialinės kritikos užtaisu.

Apie: 1989 m. virš Johanesburgo (Pietų Afrika) pakimba milžiniškas ateivių laivas. Žmonės tikėjosi agresyvaus puolimo arba toli pažengusių technologijų, tačiau jų lūkesčiai nepasitvirtino. Vietoj to sulaukė pabėgėlių – paskutiniųjų gyvųjų, palikusių gimtąją planetą. Būtybės kurį laiką buvo apgyvendintos laikinuose namuose Pietų Afrikoje, Devintajame rajone, tačiau jų keliami rūpesčiai priverčia perkelti naujuosius žemės gyventojus į naujus plotus (10-ąjį rajoną), toliau nuo Johanesburgo. Perkėlimo operacijos imasi privati karinė kompanija, o jai vadovauja Vikusas van der Merwe. Netikėtai įvykiai pasisuka netikėta linkme, dėl ko Vikusas van der Merwe tampa didžiausiu išdaviku ir ieškomiausiu žmogumi pasaulyje.

Kodėl žiūrėti: Sakoma, jog filmo prodiuseris Peter Jackson („Žiedų valdovas“) režisieriui Neill Blomkamp su kuriuo jį sieja keli projektai pasiūlė 30 milijonų dolerių ir laisvę daryti, ką nori. Neill Blomkamp nusprendė išplėtoti tai, ką pradėjo dar 2006 – trumpametražį filmą „Alive in Joburg“:

httpv://www.youtube.com/watch?v=ZlgtbEdqVsk

Nuo pirmų filmo akimirkų stebina filmo apie ateivius pateikimo specifika – akivaizdžius specialiuosius efektus čia keičia vaizdai, kuriuos įpratę matyti dokumentikos žanre arba žinių reportažuose. Tokiu būdų filmo turinys tarytum aktualizuojamas, dėl ko atrodo, kad stebi ne išgalvotą istoriją, bet tai, kas iš tiesų galėjo įvykti čia ir dabar. Prie to prisideda ir ateivių pateikimas – kažkas tarp pažįstamo (galva, rankos, kojos) ir atstumiančio. Bet, svarbiausia, kad už visos ateivių linijos, visą laiką jauti, kad filme iš tiesų čia kalbama apie visai kitus – daug svarbesnius ir universalesnius dalykus.

Neill Blomkamp, kuriam dar tik 29, yra kilęs iš Afrikos. Kas yra apartheidas jis puikiai žino ir tai, akivaizdu, padarė jam neišdildomą įspūdį. Filmo pavadinimas ir pagrindinė idėja yra įkvėpti tikrų įvykių, kurie vyko Pietų Afrikoje, kai septyniasdešimtaisiais į taip vadinamą 6-tąjį rajoną jėga buvo perkraustyta 60 000 gyventojų. Tad jeigu matai šiame filme dvi paraleles istorijas, gauni papildomą, socialinę-dokumentinę vertę. Ateiviai staiga virsta „ateiviais“, kitataučiais ar tiesiog svetimais, kurių mes nepažįstam ir bijom tuo pačiu metu. Nuo čia jau ir iki „Lietuva lietuviams“ bei „man labiau patiktų, kad mano kieme bėgiotų mūsų, o ne kinų vaikas“.

httpvhd://www.youtube.com/watch?v=VjihaK7HfGs

Bet Neill Blomkamp neužsižaidžia tikrovės sci-fi’ksinimu – nors juostoje (nepastebimai) yra daugybė nuorodu į realius faktus, pavadinimus, režisierius tiesiai šviesiai sako, jog pateikinėjo istoriją taip, kad ji būtų įdomi statistiniam popkorniniam kino žiūrovui.

Reziume: Jeigu filmo „9-asis rajonas“ viena iš žinučių apie tolerenciją, ksenofobiją ir socialinę atskirtį bus praryta kartu su popcornu – puiku, bet net jeigu ir ne – vis tiek turim juostą, kuri išplėčia savo žanro rėmus. Žiūrėti.

NUORODOS:
Filmas 9-asis rajonas Lietuvos k/t repertuare ->>>

9 komentarai

 1. Oho, ačiū, kad parašei. Tikrai neketinau eiti, bet užteko pažiūrėti pirmo klipo 30 sekundžių ir dabar jau tikrai ketinu eiti.

 2. „jo pristatymas rinkai toks, kad didžioji dalis rimtų kinomanų jį nurašys net nesusimąstydami, ką prarado.“

  Normalus pristatymas. Pilna gerų atsiliepimų. Už bilietus pajamos artėja prie ketvirčio milijono. Ko daugiau norėt?

 3. Pamčius Lietuvoje pateiktą reklamą sakiau nieku gyvu manęs į šį filmą neprivers eiti. Po šio straipsnio galbūt.. :)

 4. Į šį filmą ėjau „ant durniaus“, nebuvau juo atidžiai pasidomėjęs iš anksto.

  Tad filmas viršijo bet kokius lūkesčius, pradžioje maniau, kad tai bus eilinis „niolikinis“ fantastinis trileris – tačiau ši nuostata pasikeitė jau po pirmųjų filmo minučių. Man filmas pasirodė gan groteskiškas, baugus, tiek pat juokingas kiek ir sukrečiantis, manau režisieriaus sumanymas pilnai pavyko, bent jau mane – kuklų žiūrovą, jo žinia tikrai paiekė.

  Tie kas dar galvojate nueiti – nepasigailėsite. Reto atlikimo filmas.

 5. Labai įdomus dalykas gaunasi, kai jaunas 3d medeliuotojas imasi kurti pilnametražį filmą. Rezultatas – tikrai puikus, vienas geresnių šių metų filmų…

 6. Teisingai – legenda.

  Nes jau neberodo kino teatruose, o atsisiuntus, rajonas jau nebe toks…

 7. nu je toki filma tik k/t ziureti, bet kai ateina diena „visi filmai po 10 lt“, tai is vis nera ka ziureti k/t

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.