LYKKE LI @ KOKO, London, 2008 11 28.

Lykke Li albumas “Youth Novels” kai kam jau tapo vienu iš geriausių šių metų albumų, man tik geru, bet praleisti pakely vykstantį jos pasirodymą būtų buvę nekorektiška pačios muzikos atžvilgiu. Ir dar tos liaupsės, kurios pilamos ant gyvo Li muzikavimo padarė savo.

Žvaigždutė Londono “Koko” klube nepasirodė iš karto: prieš tai dar nervus patampė kažkokie vietiniai electro punkeriai, pasivadinę Esser. Apie juos teisingai atsiliepė šalia stovėjęs klausytojas: „kažkas neblogai atliko namų darbus šiai beždžionėlių diskotekai“. Gitara, bosas, vokalas, būgnai buvo naudojami daugiau derinimui ir kažko rankose turėjimui – muzika pagrinde sklido iš ritmo/tembrų aparato, kuriuos spaudė paliegęs jaunuolis. Gal kažkada bus kitaip, bet šiandien apie šitos klouniados gyvą pasirodymą nieko teigiamo negaliu pasakyti.

[youtube 3hyh1QjP-KE]
Esser (live)

Teigiamas buvo pats klubas: senas Camden Town‘o pastatas, statytas dar 1900-aisiais buvo rajono teatras, kuris per ilgą amžių pakeitė kelis pavadinimus ir po restauracijos tapo KOKO klubu, kur gali išgirsti ne vieną šiandienos geros muzikos atlikėją. Penki balkonų aukštai, teatrui pritaikyta akustika, tamsiai raudonas makabriškas interjeras buvo būtent ta vieta, kur Lykke Li šėlsmas atsiskleidė visa jėga.

Jei keista girdėti žodį „šėlsmas“, galima jį pakeisti į „siautulys“. Būtent taip reikia apibūdinti patirtą reginį. Ir tikrai nėra jokio reikalo abejoti, kad ji laimės švediškąjį Grammy „Best live act” kategorijoje, kuriai jau yra nominuota kartu su kitomis keturiomis nominacijomis.

Tamsa, apokaliptiški garsai, gitaristas, būgnininkas ir klavišininkas sukūrė tokią įžangą, kurioje buvo galima paskęsti ir be pačios Lykke Li, kuri įsiveržė scenon paleistais plaukais ir juodais raganiškais rūbais pradėti „Danse, dance, dance“. Jos rankoje lazdelė, kuria beatodairiškai trankoma būgno lėkštė, jos kūnas lyg apkerėtas šoka šamanišką ritualą. Visi, tiesiogine to žodžio prasme, apstulbę stebi, kas čia vyksta. Nespėji susiorientuoti, o čia jau kitas kūrinys, kita dozė elektrinio roko ir jokio melodingumo, jokio moteriško švelnumo, girdimo albume; čia pagaunu veidus tų, kurie, matyt, buvo girdėję tik albumą ir atvyko porelėmis praleisti romantiškos muzikos apsupty. Nė velnio jie nesuprato, kur ėjo: pati lėčiausia Lykke Li vakaro baladė skamba greičiau ir kiečiau nei greičiausias albumo kūrinys.

[youtube NcOUERUOgj8]
Tonight

Naujas kūrinys – naujas talentingosios Lykke amplua: tai ji besiraivanti Madonna, tai indierocko karalienė, tai pašėlusi metalistė, tai albuminė švelnioji Lykke (tik šios mažiausia).

Kokybiškas garsas ir dar nematytas šviesos operatoriaus (kuris pats kaifuoja nuo plūstančios į jį energijos ir net bando nusifotkinti reginį) darbas neleido atplėšti akių nuo scenos, kurioje tik keli žmonės kuria muzikinį spektaklį. Šiek tiek ausį rėžia per garsus reverberuotas vokalas, tačiau pripratus ausiai prie „siemensinio“ įgarsinimo mūsuose, tai niekniekis. Jokio diletantiškumo, trys muzikantai ne tik groja, bet ir nepriekaištingai atlieka savo pritariančiųjų vokalų partiją. O Lykke diriguoja savo judesiais, balsu ir charizma. Per mažai ovacijų, per mažai atsiliepimo į jos raginimą – c‘mon, jai nieko nereiškia pasakyti „praeito vakaro Mančesteryje publika buvo geresnė nei jūs“, ir niekas neišdrįsta net pašvilpt, kai ji toliau varo pagal programą, kurios buvo ne daugiau kaip valanda. Taip, tai firminė jos provokacinė frazė: „I was in xxxx last night and those guys were way better than you”, bet ji išrėžia ją su tikru pykčiu, kurį sunku pavadinti suvaidintu.

[youtube hoNE94A-rog]
I‘m Good, I‘m Gone

Trumpos, bet efektingos aranžuotės užbūrė net tuos, kurie iki tol nebuvo iš vis girdėję šios švedaitės. Lyg visas albumas pristatytas ir jau laikas namolio, bet pabaigai dar leidžia publikai pasidžiaugti ja nematytame negirdėtame hiphopo amplua: sutrenkia A Tribe Called Quest „Can I Kick It?“ koverį.

[youtube xEbYN5HMT7E]
Can I Kick It?

Viskas baigiasi, bet atsiranda žinojimas, kad albumas „Youth Novels“ tik dalis, ir tai ne pati geriausia, tos muzikos, kurią daro Lykke Li. Vienžo, būtinas pamatyti reikalas. Jei dar turi, ką valgyt, sek pasirodymus, nes šiemet jų dar bus Europoje.

Foto: Kirsty Umback – © eFestivals.co.uk

fb-share-icon

4 komentarai apie “LYKKE LI @ KOKO, London, 2008 11 28.

  1. Super apžvalga! Gaila, nei Paryžius, nei Kopenhaga nenusimato savaitės bėgyje.

    Beje, kažkada Pravdoje buvo kaipo toks gandas paskleistas, kad kažkas atseit pačiu laiku užbookino Lykke Li Lietuvai. Google ataka vaisių nedavė, taip ir nudilo tas gandas…

  2. sitas apsildanciuju irasiukas is fotokameros tik patvirtina juju baisuma… nors lykke irgi ne sventieji kalbant apie atlikima gyvai, bet matyt taip turi but, igarsinimas galejo but ir geresnis, per ta reverba nejo zodziu suprast padoriai, bet performansas – 100%

  3. perrrformansas tikrai vertas dėmesio, net pavydu pasidarė bežiūrint.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.