MODERNAUS MENO CENTRAS: BJORN SORTLAND „MINUTĖ TIESOS” ir WILL GOMPERTZ „AR TAI YRA MENAS?”

Meno mylėtojai, neabejoju, jog jau žinote džiugią naujieną, kad 2019 m. pradžioje Vilniuje vietoje buvusio „Lietuvos“ kino teatro turėtų iškilti 3000 kv. m. ploto Modernaus meno centro muziejus. Šį pastatą Vilniuje kurs žymius ir išskirtinius projektus pasaulyje įgyvendinusio architekto Daniel Libeskind studija „Studio Libeskind“.

Modernaus meno centras (MMC) – tai Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva 2009 m. įsteigta viešoji įstaiga, veikianti kaip muziejus be sienų. MMC tikslas – sukaupti Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekciją, apimančią laikotarpį nuo 1960 metų iki šių dienų, ir padaryti ją prieinamą tiek Lietuvos, tiek užsienio meno mylėtojams. Šiuo metu jau surinkta reprezentatyvi, viena didžiausių Lietuvoje meno kolekcija (apie 4 000 kūrinių, kurių kuratorė prof. Raminta Jurėnaitė), kuri, tikimasi, taps naujo modernaus ir šiuolaikinio meno muziejaus branduoliu. Kolekcijoje pristatomi daugiau nei 200 menininkų.

Pati visai neseniai sužinojau, jog nors pačio muziejaus dar neturime, bet MMC kaip organizacija gan aktyviai užsiima švietėjiška veikla, inicijuoja įvairius projektus (Literatų sienos, Vilniaus kalbančių skulptūrų projektas), edukacinius leidinius, ir taip skatina visuomenę, o ypač jaunimą atrasti ir pažinti meną.

Literatų gatvėje įsikūręs MMC ofisas žavi savo atvirumu visuomenei – kviečia praeivius tiesiog iš gatvės užeiti, pasižvalgyti po knygynėlio lentynas, kuriose galima rasti ir įsigyti lietuviškai išleistų meno istorinių knygų, meno gidų ar net grožinės literatūros meno tematika. Jau veikia ir internetinė MMC svetainė, kurioje galima virtualiai susipažinti su sukaupta modernaus meno kolekcija, MMC inicijuojamais projektais, bei taip pat apsipirkti elektroniniame knygyne.

O dabar trumpai apie naujausius MMC inicijuotus leidinius:

BJORN SORTLAND „MINUTĖ TIESOS”
Istorija apie meilę, kelionę ir meną.

Norvegų rašytojo B. Sortlando knyga „Minutė tiesos” skirta jaunimui ir paaugliams, ir, mano nuomone, turėtų būti kiekvienoje Lietuvos bibliotekoje. Sortlandas meno istoriją įvelka į romano rūbą ir visa tai pateikia jaunimui priimtinu stiliumi.

Knygoje pasakojama dviejų jaunų žmonių meilės istorija, užgimusi keliaujant InterRailu po Italiją. Septyniolikametė Frida sužinojusi, kad serga sunkia akių liga, kurios viena iš galimų pasekmių – visiškas apakimas, nusprendžia, kad atostogos puiki proga ne tik atsikratyti subjurusios nuotaikas, bet ir galimybė pamatyti pasaulį (kol dar akys mato), susipažinti su gražiausiais meno kūriniais, aplankyti kadaise „pasiplovusį” tėvelį. Florencijoje ji sutinka kitą keliauninką – devyniolikametį menotyrininką Jakobą, kuris ruošia rašinių seriją jaunimui apie Jėzaus ant kryžiaus motyvus mene. Štai taip jie pradeda kartu keliauti po gražiausius Italijos, Prancūzijos miestus, lankyti meno galerijas, bažnyčias ir kitus architektūrinius meno objektus, pažindintis su įvairius meno laikmečiais, meno srovėmis, paveikslais.

Knyga parašyta naudojant jaunimo slengą, tarp žavaus jaunuolių flirto, neįkyriai, subtiliai įkomponuojant kultūros ir meno istorijos faktus. Rašytojas puikiai išmano jaunimo psichologiją – knygoje be meno temų nemažai diskutuojama ir apie kiekvienam paaugliui aktualius socialinius klausimus – nerimą dėl ateities perspektyvų, santykius su tėvais, vienišumą, pirmos meilės patirtis, galų gale – savo tapatybės paieškas. Minutėmis tiesos įsimylėjėliai išpažįsta vienas kitam ne tik kamuojančius rūpesčius, bet ir širdies sopulius, jausmus.

Ar įmanoma būti atviram bent minutę?
Gyvenime nepasiseka būti atviram ilgesnį laiką. (…). Vis labiau įsitikinu, kad, jei kas keturiolika dienų gebėsiu būti atvira nors vieną minutę, – pradžia bus gera. Vadinu tai tiesos minute. Jei tai taptų hitu, kuo aš labai abejoju, man tektų išradėjo garbė: Frida Rys – minutės tiesos išradėja. Išradimas paprastas: kas keturiolika dienų kalbėti tiesą ilgiausiai vieną minutę. Būti atviram dėl svarbiausių dalykų. Dėl to, kas svarbu ir yra tiesa. Minutę ir nė sekundės ilgiau.

Sortlandas – puikus gidas, pateikiantis skaitytojui sukramtytą, apdorotą informaciją su įdomiausiais faktais ir net spalvotomis kiekvieno aptariamo paveikslo iliustracijomis. Nors knygos fabula ir nėra labai originali, labiau orientuota į jaunąją auditoriją, bet, prisipažinsiu, kad pati perskaičiau šią knygą su dideliu malonumu vien dėl pažintinės knygos pusės. Knygoje aptarinėjami 34 garsiausių dailininkų (Mikelandželas, Rafaelis, Ticianas, Boschas, Velaskesas, Rembrantas, Goja, Munkas, Picasso, Beikonas, Salvadoras Dali ir t.t..) paveikslai su viena ir ta pačia biblijine scena, kurią kiekvienas iš šių dailininkų interpretavo ir atvaizdavo skirtingai, kiekvienas sava technika, stiliumi, filosofija.

Sužavėjo ir knygos leidimas. Seniai rankose laikiau tokią patogią skaitymui knygą. Kalbu ne tik apie knygos maketavimą, bet ir 438 puslapių surišimą. Suprantu, kad tai tik detalė, bet koks malonumas atsiversti puslapį ir patraukus nuo jo ranką pasiimt kavos puodeli, nebijoti, kad lapai iš karto užsivers (kas yra beveik su visomis lietuviškomis knygomis).

Rašytojas Bjørnas Sortlandas apdovanotas daugeliu nacionalinių ir tarptautinių premijų. Tai antroji šio autoriaus knyga lietuviškai. Modernaus meno centras yra išleidęs Bjørno Sortlando ir Hildės Kramer knygą „Ką mena širdis“ .

________________

WILL GOMPERTZ „AR TAI YRA MENAS?”
150 modernaus meno istorijos metų

Lankant šiuolaikinio meno centrus, manau, ne vieną kartą sau uždavėte klausimą – „ar tai yra menas?”. Kodėl krūvą plytų, pisuarą, nupieštą coca-colos buteliuką, juoda kvadratą ar tiesiog gyvų žmonių eilę vadiname menu? Į visus šiuos ir šimtus panašių klausimų, kuriuos sau uždavėte ar neuždavėte, Will’as Gompertz’as duos jums atsakymus. Ir su kaupu, pridėdamas linksmas istorijas, karikatūras, anekdotus ta pačia tema ir istorinius faktus, kurių kontekste vienas ar kitas meno kūrinys staiga tampa šedevru ar tam tikros meno epochos simboliu.

Pasaulyje yra parašyta ne viena knyga, žinynas apie modernųjį meną, jo istoriją ir pan., bet į šią knygą verta atkreipti dėmesį dėl knygos autoriaus, Will’o Gompertz’o, istoriko-komiko asmenybės, jo ypatingos rašymo stiliaus, kuris šią knygą – žinyną sugebėjo parašyti linksmai, su humoru, intriga.

Autorius yra BBC meno redaktorius, septynerius metus buvęs vienas iš Londono modernaus meno galerijos Tate vadovų, 2009-aisiais jis sukūrė ir Edinburgo festivalyje vienas atliko nepaprasto susidomėjimo susilaukusį komišką pasirodymą moderniojo meno tema. Neseniai Niujorko žurnalas Creativity išrinko jį vienu iš penkiasdešimties kūrybiškiausiai mąstančių žmonių. Visas šis trumpas knygos autoriaus portfolio rodo vieną – tai neeilinė, kūrybiška asmenybė, su kuriuo kartu keliauti per meno pasaulį yra nepaprastai įdomu.

Modernaus meno istorinė kelionė pradedama nuo impresionistų, tęsiant primtyvizmu, kubizmu, futurizmau, dadaizmu, popart’u, konceptualiuoju menu, minimalizmu ir t.t.. – iki pat šiandienos meno. Knygoje taip pat netrūksta meno kūrinių iliustracijų bei Pablo Helgeros karikatūrų.

Man patiko knygos įvade parašyta mintis, kad „norint įvertint modernųjį ir šiuolaikinį meną ir juo gėrėtis, geriausia pradėti ne nuo klausimo, ar jis yra geras ar blogas, bet nuo supratimo, kaip jis vystėsi – nuo klasikinio Leonardo iki šiandieninių konservuotų ryklių ir nepaklotų lovų”.

Tad jei trumpai – Will’o Gompertz’o knygos „Ar tai yra menas” lietuviškas leidimas yra didelis ir svarbus žingsnis šiuolaikinio meno švietimo kontekste Lietuvoje ir, be abejonės, šios knygos egzempliorius kone privalomas kiekvienam besidominčiam menu, jo tendencijomis, istorija ir t.t..

______________
MMC programa Vilniaus knygų mugėje 2016

Vasario 26 d. (penktadienį), 17.00 val.
Su skaitytojais bendrauja ir autografus dalija
Alfonsas Andriuškevičius.
Stendas 5C.11 (MMC, Apostrofa).

Vasario 27 d. (šeštadienį), 16.00 val.
Bjørno Sortlando knygos „Minutė tiesos“ pristatymas. Dalyvauja autorius, K. Urba, A. P. Virbickaitė,
A. Ločerytė-Dale.
Konf. salė 5.3.

Vasario 27 d. (šeštadienį), 17.00 val.
Su skaitytojais bendrauja ir autografus dalija
Bjørn Sortland.
MMC stendas 5C.11.

Svečias vieši MMC kvietimu kaip Šiaurės ministrų tarybos ir Asociacijų Norden Sąjungos vykdomo projekto „Šiaurės šalių rašytojų viešnagės“ dalis.

Vasario 28 d. (sekmadienį), 13.00 val.
„Personažas ieško meno“. MMC stende vieši ir piešinius pirkėjams dovanoja menininkė R. Šumskytė-Sum.
MMC stendas 5C.11.

fb-share-icon

2 komentarai apie “MODERNAUS MENO CENTRAS: BJORN SORTLAND „MINUTĖ TIESOS” ir WILL GOMPERTZ „AR TAI YRA MENAS?”

  1. Man ‘Minutė tiesos’ tuo, kad fabuloje tarsi užslėptai sudominama meno istorija ir tarsi skaitomos paskaitos apie krikščionybę, bei užsiimama kone jaunimo švietėjiška veikla, maža maža kruopelyte priminė ‘Sofijos pasaulio’ dėstyma. Ogi abiejų knygų autoriai – norvegai :) tuo tie skandinavai man ir patinka, kad bent jau stengiasi sudominti tuo, kas bendra prasme nėra laikoma itin įdomiais dalykais. Kaip knyga jaunimui, sakyčiau gan vykusi. Super, kad paveikslų reprodukcijos idėtos, o tai jau buvau pasiruošusi juos gūglinti, kai praverčiu puslapį ir žiū – paveikslas paruoštas ir prieš akis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.