[namų kino teatras:] August: Osage County, rež. John Wells, 2013.

–  I’d prefer to think my parents loved all their children equally.

–   I’m sure you’d  prefer to think that Santa Claus brought you presents at Christmas, too.

Kalbėti apie visuomenės pamatu laikomą šeimos instituciją niekad negana: štai amerikiečių režisierius Johnas Wellsas (iki šiol – stiprus prodiuseris) prie šios temos grįžo adaptuodamas Tracy Lettso dramą „August: Osage County“. Filmo istorija sukasi apie Vestonų šeimą – netikėtai dingus tėvui, palaikyti vėžiu sergančios motinos grįžta trys dukros. Artimųjų susitikimas netrunka tapti kivirčų zona: draskomos senos žaizdos, suvedinėjamos sąskaitos. Filmas – žvilgsnis į vienos šeimos gyvenimo epizodą, kur išlenda visas šeimos purvas, melas ir paslaptys.

Kurdamas šį filmą režisierius Wellsas iki galo atliko namų darbus: adaptuota stipri drama, aktoriai irgi puikūs, pradedant jokiame filme nenuvylusia, pagrindinį Violetos Veston vaidmenį atlikusia Merly Streep. Jos vyriausią dukrą Barbarą Veston sėkmingai suvaidino Julia Roberts (dar labiau subrendusi graži moteris Erin Brockovich). Antraeiliai personažai – taip pat rinktiniai: užtenka vien pasižiūrėti į vienos iš dukrų Karen Veston (Juliette Lewis) sužadėtinį Stivą (Dermot Mulroney) ir veikėjas – kaip ant delno. Nepamiršo Wellsas ir kraštovaizdžio: deginantis, kažkoks deviantiškas Oklahomos karštis, ne kartą paminėtas filmo personažų, atrodo, įkaitina atmosferą dar labiau. Kaip ir kartais personažų naudojama karo retorika (pavyzdžiui, žodis „paliaubos“ norint užbaigti ginčą), tarsi perša idėją, kad šis Vestonų šeimos susitikimas – kiekvieno mūšis su kiekvienu.

Išskyrus jau filmo pradžioje visu stotu: bjauriu charakteriu ir atviromis įžvalgomis pasirodančios Violetos Veston, visi kiti personažai skleidžiasi pamažu. Nors susitikę šeimos namuose po daug laiko ir tarsi nutolę, jie visi panašūs, pažymėti nepavykusių santykių žyme – Violetos sesuo Metė Fei (Margo Martindale) nemyli savo sūnaus Čarlzo (Benedict Cumberbatch), byra Barbaros ir Bilo (Ewan McGregor) santuoka, nesusiklostė Aivės (Julianne Nicholson) asmeninis gyvenimas. Susirinkę prie pietų stalo veikėjai neatlaiko našlės Violetos (iš tokios santuokos, kur vienas ištisai geria, kita – „sėdusi“ ant tablečių, jos vyras Beverlis (Sam Shepard) pasitraukia pasirinkęs savižudybę) užgaulių ir puolimų, prasideda kivirčai. Pasiteisinimai dėl tokio elgesio – visai šalia: Violeta papasakoja apie sunkią savo vaikystę ir bandymus suteikti dukroms geresnį gyvenimą. Ar pavyko – klausimas retorinis.

Visgi vienpusiškam dygių, sarkastiškų dialogų pliūpsniui atsvarą siūlo Metės Fei vyras Čarlzas (Chris Cooper) – jo mesta frazė ginče su žmona siūlo, kad žmogus turi būti aukščiau savo aplinkos, neieškoti pasiteisinimų. Niekas nesuteikia teisės pulti pačius artimiausius – šeima turi būti kartu, o ne vienas prieš kitą. Tikėkimės, kad ten, kur rieda iš namų bėgdami Barbaros, Karen ir Aivės automobiliai, įtampa mažesnė ir horizontai šviesesni.

O šiaip – turbūt vienas geresnių pastaruoju metu matytų filmų, kvailai pražiopsotas, kai rodė kino teatruose. Pamatyti ne būtina, o privaloma.

Filmo anonsas:

httpv://youtu.be/6KafreVcaTI

fb-share-icon

4 komentarai apie “[namų kino teatras:] August: Osage County, rež. John Wells, 2013.

  1. Žiūrėjau prieš kelis mėnesius, ryškiausiai atmintyje išliko Merly Streep, labai stiprus vaidmuo. Pats filmas savo tematika, siužetu tai labiausiai priminė danų režisieriaus Vinterbergo filmą „Šventė” (orig. „Festen” http://www.imdb.com/title/tt0154420/). Mačius?

    1. Jurga, nemačiau „Festen” (nors jau turiu ir ruošiuosi seniai:), bet dabar jau tikrai reikės pasižiūrėt:)

  2. Filmas stiprus, bet man iki „šeimyninio sambūrio” tematikos dogminio „Festen” netempia. Kažkaip per daug personažų, charakterių, užsukimų, kurie įdomūs, bet tuo pačiu perkrauna visumą tiek, kad nebelieka gyvumo ir neleidžia apsistoti, išsigryninti vienos peripetijos, kaip jau pilamos naujos.
    Vienok Meryl Streep čia būtina pamatyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.