„Gilyn į prarają” (orig. Into the Abyss) Tai dokumentinis filmas apie Michael Perry ir Jason Burkett įvykdytą trigubą žmogžudystę bei jų nuteisimą Teksaso valstijoje, JAV. Filmo dėmesys skiriamas minėtiems nuteistiesiems bei žmonėms, nukentėjusiems nuo jų nusikaltimo, kuriems ir dedikuojamas šis filmas.
Už 2001 m. spalio mėnesį įvykdytas žmogžudystes, siekiant pavogti Joyride klasės automobilį, M. Perry buvo nuteistas mirties bausme, o J. Burkett – kalėti
iki gyvos galvos.
Kapinių peizažai, dialogai su aukų šeimomis, J. Burkett tėvu bei žmona, teisėsaugos pareigūnais, egzekucijos dalyviais kuria mirties, gyvenimo intensyvumo (Burkett žmona dirbtinio apvaisinimo pagalba susilaukė kūdikio, nors filme tiesiogiai neišsakoma, tačiau galima spėti, jog ji kontrabanda gavo Burkett spermos), laiko modifikacijų ir tuštumos vaizdinius. Tai Vakarų civilizacijos sociopatologijos bei kasdienybės siurrealizmo dokumentika.
Pats Werner’is Herzog’as filmą apibūdino kaip „amerikietiškąją gotiką“- teksasiečių skurdo, apsvaigimo, įkalinimo ir mirties peizažo apžvalgą. Tačiau režisierius aiškiai išreiškia savo opoziciją mirties bausmei: „aš gimiau nacistinėje Vokietijoje ir tiesiog dėl visų žiaurumų, genocido ir eutanazijos, aš negaliu būti mirties bausmės gynėju. Mano nuomone, tai yra iš esmės neteisinga, bet aš būčiau paskutinis, kuris pasakytų Amerikos žmonėms, kaip elgtis su kriminaliniu teisingumu.“
Subtiliai manipuliuojant dialogais, metaforomis (medis išaugęs mašinje -nusikaltimo simbolyje) režisierius apnuogina tiek žmones kameros akivaizdoje, tiek besislepiančius už jos žiūrovus.
Poezija iš mirties kameros. Kaip kad sakė W. Herzog: „aš poetas, ne žurnalistas.“
Filmu nesistengiama konfigūruoti žiūrovo mąstymo (prieš ar už mirties bausmę), neieškoma nusikaltimo paskatų, priežasčių ar (ne)pateisinimų, neapeliuojama į teisinę ar socialinę santvarką. Tačiau tuomet man kyla filmo funkcijos, moralinės refleksijos klausimas. Sunku daryti išvadas, nes jų ir nėra.
Filmo poetika sužavėjo, tačiau vietomis pasigedau gilesnės analizės, galimybės kvestionuoti universalybę.
httpv://www.youtube.com/watch?v=A6sFvA24jhA