Neabejoju, jog sudėtinga kažką naujo sugalvoti snukių daužymo ir pyškinimo iš automatų žanre. Visko jau buvo: ir garsiai lūžtančių kaulų, ir kaukolėn įstumtų akių obuolių, ir nutrauktų galūnių, ir tampomų žarnų.
Iš Velso kilęs Garethas Evansas savame bajavyke “Reidas” (The Raid: Redemption / Serbuan maut) į vieną sujungė nesiliaujantį veiksmą ir siaubo filmų elementus – tai sukūrė vieną aktyviausių pastarųjų metų filmų. Aktyviausių ta prasme, jog čia nėra aktoriams laiko sėdėti ir pliurpti apie spalvotą praeitį ar ilgai raudoti prie žuvusiojo kolegos kūno,- čia reikia nuolat judėti ir kovoti už savo gyvybę, nes kitaip gali tuoj netekti galvos.
Taigi, paprastas siužetas sukasi apie specialiųjų pajėgų komandą, šturmu imančią daugiaaukštį pastatą, kurio viršuje sėdi bebaimis narkotikų mafijos bosas. Nuo pat pirmojo aukšto elitinį būrį nedraugiškai pasitinka pastato gyventojai, kurių rankose netrūksta šautuvų, kapojimo ir pjaustymo priemonių – prasideda savotiškas “Mortal Kombat”, kur aukštesnis lygis reiškia sunkiau įveikiamą priešą. Tai primena ir seną gerą kovos menų legendos Bruce Lee “ėjimą per kambarius” filme “Drakonas įžengia” (“Enter The Dragon”).
“Reidas” persunktas rytietiška maniera – pats filmas kurtas Indonezijoje – o tai savotiškai stebina, nes Evansas, režisierius ir scenaristas, savo prigimtimi yra grynas europietis, nors, kaip pats prisipažįsta, be proto myli senuosius azijietiškus veiksmo filmus su Jackie Chan’u ir Jet’u Li.
Filmui taškų prideda ir veiksmo erdvės apribojimas – veikėjų įkalinimas tarp keturių sienų primena klaustrofobišką “Kubą” (“Cube”), kur kiekvienas kambarys žiūrovui pateikia naują netikėtumą. Juolab, kad ir kūrėjas neneigia, jog specialiai siekė parodyti kuo daugiau kraujo, prievartos, brutualumo, o į kovos scenas įtraukė specialiųjų efektų ir siaubo filmų elementų, kurie įspūdį tikrai pastiprina, nors dažnai prasilenkia su sveiko proto logika (pvz. peiliu prikalama prie sienos galva), kurios šiame filme ieškoti nereikėtų.
Evansas puikiai išlaiko balansą tarp pyškinimų iš šautuvų ir kontaktinės kovos. Pagyros ir kovos scenų choreografijai, kuriai kiek trūksta detalumo dėl nedidelio biudžeto, tačiau tikrai nestinga išmonės, netikėtumo faktoriaus ir pavyzdingo nušlifavimo.
Amerika jau kuria savą “Reido” remeiką, Evansas – savą tęsinį, tad, jeigu dar nematėte filmo, kur daugiau veiksmo nei dialogų, “Reidas” bus pats tas. Bent pirmąją valandą tikrai bus nenuobodu: vėliau vaizdas užsisuka tame pačiame padaže, tačiau išjungti vis tiek nesinori.
httpv://www.youtube.com/watch?v=My02wp9fsho