Nauji lietuviški CD: SUTARTINĖS PARTY / Pristatymas Vilniuje 07 05.

sutartinesparty Prieš porą savaičių dienos šviesą pagaliau išvydo vienas įdomesnių lietuviškų projektų – „Sutartinės party”. Kodėl sakau pagaliau?

Projektas, kurio pagrindas lietuviško folkloro (daugiausiai sutartinės) supynimas su šiuolaikine muzika, debiutavo dar 2003 metais Berlyno šiuolaikinės muzikos festivalyje „MaerzMusik“. Būta ir pasirodymų Lietuvoje, tačiau fizinį kūną CD pavidalu „Sutartinės party” įgavo tik dabar ir, svarbiausia, kad projektą realiai bus galima pačiupinėti liepos 5 d. Vilniuje 20 val. Katedros aikštėje, Lietuvos tūkstantmečio dainų šventės rėmuose.

Už muzikinę/idėjinę „Sutartinės party” pusę atsakingi yra Linas Rimša (be kitų dalykų, Aistės dainos „Strazdas” autorius) bei Linas Paulauskis, tačiau prie albumo skambesio prisidėjo ir daugiau žinomų vardų: Aistė Smilgevičiūtė, Liudas Mockūnas, Svaras.

Bandymas moderniai perteikti lietuviškos muzikos paveldą yra, ko gero, vienintelė dešimt kompozicijų vienijanti linija, nes net jeigu išskirtume dominuojančias sutartines, tai muzikinis jų apipavidalinimas kiekvienoje kompozicijoje unikalus, kitoks. Tai iš dalies gali būti nulemta fakto, jog vidinis sutartinių ritmas gerai dera su bet kuria šiuolaikinės (čia dažniausiai – elektroninės) muzikos atmaina, kurios pagrindas pasikartojantis ritmas.

„Sutartinės party” nėra vientisas ir kokybės, aktualumo prasme. Gan malonūs saksofono ir vargonėlių garsai sunkiai gelbėja pirmąją kompoziciją „Lady Wow”, kurioje neapsiribojama scratchinimo garsais, bet įvedamas ir repavimas bei elektronika patiuninguoto vokalo intarpai, kas smarkiai pjaunasi su kitose kompozicijose tik instrumentine prasme akomponuojamu lietuvišku folkloru. Išskyrus Mockūno saksą ir labai smagius vargonėlius, monotoniškai skamba ir sekanti kompozicija „Stomping Bride”, bet vėliau reikalai ima kaip reikiant taisytis. Labai nuoširdžiai įsilieja „Snowball Tree, Mountain Ash” (daugumoj angliški dainų pavadinimai, kaip ir nieko apie albumą nesakantis hip-hopinis grafiti viršelis, yra bene didžiausia albumo kritika, bet – tai juk ne muzika), kurioje dvi Loretos Sungailienės vadovaujamos sutartinių giedotojų grupės narės prideda skudučių garsų, o Tomas Bieliauskas spalvina obojumi. Nerealus grožis, savo ramybe labiausiai iškrentantis iš bendro albumo konteksto. Toliau einančią „Užkeikimai veikia” varomą Svaro repo ir Aistės Smilgevičiūtės priedainio bent pasąmoningai esate girdėję – „Trejos devynerios” reklamoje. „Spy song” Linas Rimša į darbą vėl paleidžia vargonėlius, o aš susilydau, kai šis ritmu perpintas vokalinis kapojimas išvirsta į „Žuvų šakelėm plaukus šukuoja…”, kuriuo prieš trejetą metelių mane sužavėjo Ieva Strončikaitė. Nuo septintos kompozicijos prie klavišų sėda Linas Paulauskis ir nors pabaiga (aukščiau įmesta) „Bee” ir „So They Dance, So They Stomp” tiktų iliustruoti bendrą albumo konceptą, išskirčiau „Three in Four Dub” („Trys keturiose”), kuriam ne tik įsimintinas transinis „Trys keturiose” kartojimas, bet ir šiuo metu ant bangos esantis dub’inis apgrojimas. Dar vienas gero skambesio pavyzdys – „War Song”, kurio krūvis ir atmosfera puikiai iliustruoja dainos pavadinimo žodžius su šiokiu tokiu pasivaikščiojimu tiek po industrijos, tiek po gitarinio roko teritoriją (tik be gitarų, khe).

Lyg ir viskas. Reziumuojant būtų kvaila sakyti, jog tiesiog privalot nusipirkti šį lietuvišką CD, tad pakartosiu faktą minėtą jau anksčiau – liepos 5 d. 20h (sekmadienį), albumas bus pristatytas Vilniuje, Katedros aikštėje, Lietuvos tūkstantmečio dainų šventės rėmuose.

Kiek žinau, „Sutartinės Party“ albumą bus galima įsigyti „Baltų lankų“ ir „Pegaso“ knygynuose, taip pat internetinėje parduotuvėje www.ona.com

Daugiau www.mic.lt/sutartinesparty

fb-share-icon

2 komentarai apie “Nauji lietuviški CD: SUTARTINĖS PARTY / Pristatymas Vilniuje 07 05.

  1. Knygynuose dar, deja, neparduodama…
    „Trys keturiose” apskritai išskirtinos, joms, mano nuomone, lygių nėra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.