Nežinau kaip jums, bet man ruduo visada ateina labai netikėtai, o su juo ir dar vienas teatro sezonas, dar vienas Naujojo cirko savaitgalis, Sirenos ir t.t…
Todėl besibaigiant vasarai, nekantriai imu tikrinti visų teatrų svetaines, kas kada pradeda sezoną, kokias premjeras žada, kur reikia skubėt rezervuoti bilietus, į kokius festivalius užsibukinti datas savo kalendoriuje.
Savo reviziją jau padariau, tad dalinuosi ja ir su Jumis. Kas tingit skaityti daug teksto, ieškokit tik paryškintų eilučių, kuriomis išskyriau, mano nuomone, vertus dėmesio teatrinius įvykius, tiesa – labiau orientuotus sostinėje su mažom išimtimis.
Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT)
Rugsėjo 2 dieną prasidės 77-asis Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) sezonas, kurio pagrindinis šūkis – „Treniruok ir sielą“. Juo teatras skatina atkreipti dėmesį ne tik į sveiką kūną, bet ir sveiką žmogaus vidinį pasaulį.
Užuominas į naujo sezono idėją ir LNDT raginimus treniruoti sielą buvo galima pastebėti jau birželio pabaigoje, kai teatras paskelbė „Premjerų maratoną“. Apie pirmus penkis rudens spektaklius* tada nebuvo skelbiama nieko daugiau nei spektakliui priskirtas numeris, pirmojo rodymo data ir salė. Akcija sulaukė didžiulės sėkmės – visi „užkoduoti“ bilietai buvo išpirkti dar akcijai nepasibaigus. Naujo 77 sezono pristatymo metu paaiškėjo kūrėjai ir spektaklių pavadinimai, kurie visą vasarą buvo slepiami po simboliniais numeriais.
Pirmą pusmetį Lietuvos nacionalinis dramos teatras premjeras pristatys itin intensyviu ritmu. Rugsėjo 2 d. – jaunos kūrėjos Giedrės Kriaučionyės debiutas – spektaklis pagal vokiečių dramaturgės Ingridos Lausund pjesę „Bestuburiada“. Jau po poros savaičių režisierius Rolandas Atkočiūnas žiūrovams pristatys premjerą pagal jaunos latvių dramaturgės Agnesės Rutkēvičos pjesę „Gyvūnas (Ku Kū)“. Rugsėjo pabaigoje bendradarbiaujant su OKT / Vilniaus miesto teatru kuriamas spektaklis apie pabėgėlius – Oskaro Koršunovo režisuojami „Prašytojai“. Spektaklis vyks netradicinėje vietoje – Raudonojo Kryžiaus ligoninėje. Spalį žiūrovai galės išvysti net tris premjeras, tarp kurių dar vieno jauno režisieriaus – Pauliaus Markevičiaus – debiutas – spektaklis „Kuprelis“, taip pat scenos grando Jono Vaitkaus režisuojamas „Apreiškimas Marijai“ (kuriamas bendradarbiaujant su Lietuvos rusų dramos teatru) ir režisieriaus Pauliaus Tamolės spektaklis 5–10 metų amžiaus žiūrovams – „Raudonkepurė“. Gruodį numatytas jaunos režisierės Karolinos Žernytės pojūčių spektaklis pagal C. G. Jungo biografiją ir idėjas. Šis spektaklis vyks įvairiose teatro erdvėse ir yra kuriamas bendradarbiaujant su Pojūčių teatru.
Vėliau pasirodys didelės apimties teatriniai darbai, pristatomi Didžiojoje salėje. Gruodį LNDT pakvies į dar vieną spektaklį vaikams – Jono Tertelio režisuojamą kūrinį pagal dailininkės Birutės Žilytės iliustracijas „Kaulinis senis ant geležinio kalno“, sausį planuojama pristatyti Moliere‘o komediją „Tartiufas“, rež. Oskaras Koršunovas, kovą – žiūrovus pakviesti į Antono Čechovo „Tris seseris“, rež. Yana Ross, gegužę – į spektaklį, sukurtą pagal prancūzų rašytojo Prospero Mérimée, kuris domėjosi lietuvių kalba ir etnografija, kūrinį „Lokys“, vaizduojantį XIX a. Lietuvą. Šį spektaklį kurti ėmėsi „Didvyrių aikštės“ vaizdo projekcijų autorius, apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi Łukaszas Twarkowskis (Lenkija). 77 sezoną LNDT planuoja užbaigti interaktyvių turų-performansų festivaliu „B_Tours Vilnius“ ir autentiškais pasakojimais išsiskiriančiu spektakliu „Žalia pievelė“, kuriamu pagal Ignalinos atominės elektrinės darbuotojų ir visaginiečių pasakojimus ir režisuojamu Jono Tertelio bei Kristinos Werner (Vokietija).
Valstybinis jaunimo teatras
Rugsėjo viduryje Valstybinis jaunimo teatras pradeda 52-ąjį sezoną, kurį pasitinka vadovaujamas teatrologo Audronio Liugos, dar vasaros viduryje pakeitusio du dešimtmečius teatro vadovo pareigas ėjusį aktorių ir režisierių Algirdą Latėną. 52-ojo teatro sezono metu net šešis premjerinius spektaklius žiūrovams pristatys režisieriai A. Latėnas, Gintaras Varnas, taip pat jaunieji kūrėjai: Povilas Makauskas, Olga Lapina, ne vieną spektaklį Jaunimo teatre sukūręs Vidas Bareikis bei teatro scenoje debiutuojantis režisierius Ričardas Matačius. Premjeriniai spektakliai skirti plačiai auditorijai – tiek mažiesiems žiūrovams, tiek paaugliams, tiek suaugusiesiems.
Naujasis teatro vadovas A. Liuga savo pristatytoje perspektyvinėje kūrybinės veiklos programoje teigė sieksiąs įgyvendinti modernią Valstybinio jaunimo teatro viziją, siejančią šio teatro tradicijas su šiuolaikinio scenos meno naujovėmis.
Rugsėjo 16–17 d., 18 val., Jaunimo teatro Didžiojoje scenoje žiūrovai išvys premjerinį spektaklį „Lukas“ (rež. Algirdas Latėnas). Jis kuriamas pagal to paties pavadinimo islandų dramaturgo Gudmunduro Steinssono (1925–1996) pjesę, kuri kritikų įvardijama kaip užmirštas islandų dramaturgijos šedevras.
Spektaklyje ypatinga reikšmė bus skiriama muzikai, kuri taps svarbia režisūrinių sprendimų dalimi. A. Latėnas, kurdamas muzikinę spektaklio dramaturgiją, pasitelkė kompozitoriaus Fausto Latėno muziką. Ritmiką bei garso efektus kuria kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė. Scenoje perkusija gyvai gros ir pagrindinį vaidmenį atliks po nedidelės pertraukos į Jaunimo teatrą sugrįžęs aktorius Tomas Kizelis.
Rugsėjo 26–30 d. Valstybinis jaunimo teatras, bendradarbiaudamas su Britų taryba Lietuvoje, rengia edukacinę Šekspyro savaitę, kurios renginiai vyks įvairiose teatro erdvėse. Ši iniciatyva skirta 400-osioms Kūrėjo mirties metinėms paminėti, prisideda prie „Šekspyras gyvas“ (angl. Shakespeare Lives) kampanijos tęstinumo ir skatina naujai pažvelgti į V. Šekspyro kūrybą. Edukacinės savaitės programa skirta plačiai vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų auditorijai.
Spalio 20–21 d. po rekonstrukcijos atidarytoje „Salėje 99“ įvyks spektaklio „Bėgikas“ (rež. Olga Lapina) premjera pagal to paties pavadinimo švedų dramaturgo Mathiaso Anderssono (g. 1969) pjesę. Pjesės autoriui svarbūs ne pasiekimai bėgimo takelyje, bet jaunam žmogui aktualūs klausimai. Ar nuo mokyklos suolo nesijaučiame esą verčiami būti nugalėtojais? Ar sėkmės visuomenės nuostatos neįspraudžia jauno žmogaus į lyderio arba lūzerio rėmus? Ką reiškia būti sėkmingu žmogumi? Pjesės centre – besiformuojančios asmenybės mėginimas pritapti atšiauriame ir ciniškame pasaulyje. „Bėgike“ iškeliama patyčių, smurto tarp paauglių tema, pasakojimas konstruojamas pasitelkus jaunimo žargoną.
Lapkritį Didžiojoje scenoje pristatysime pirmąjį spektaklį iš numatomo kurti dokumentinio teatro ciklo „Lietuviškos istorijos“. Jame tikrų dokumentinių istorijų pagrindu ketiname pasakoti apie realius žmones, jų santykius su pasauliu, pasirinkimus, gyvenimiškose situacijose patirtus visuomeninius ir asmeninius lūžius. Dramaturgas Mindaugas Nastaravičius kartu su režisieriumi Vidu Bareikiu pasiūlė šio ciklo įžangą – „Lietuviškos istorijos: pasirinkimas“. Pagrindinė jų spektaklio tema – kas yra Lietuva jaunam žmogui – įkvepia mąstyti ir apie savo profesiją: esame jaunų aktorių būrys – mūsų visų teatrui nereikia, tačiau kokiu būdu nusprendžiama, kad vienas – reikalingas, o kitas lieka už scenos?
Menų spaustuvė
Menų spaustuvė sezoną pradės vienuoliktuoju tarptautiniu šiuolaikinio cirko festivaliu
„Naujojo cirko savaitgalis‘16“. Šių metų festivalyje pasirodys žymios šiuolaikinio cirko trupės iš Prancūzijos, Švedijos bei Vokietijos. Festivalio metu taip pat vyks ir cirko edukacijos programa, kurioje seminarus ir laboratorijas ves akrobatikos ir cirko dramaturgijos profesionalai. Kaip ir kasmet bus skiriamas dėmesys vaikams – vyks septintasis tarptautinis teatro festivalis KITOKS. Menų spaustuvėje vyks Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ lietuviškoji programa, festivalio „Gaida“ koncertas bei Šiaurės ir Baltijos šalių scenos menų tinklo „Keðja“ suvažiavimas. Jo metu vyks plenarinės sesijos, diskusijos seminarai, bus pristatomi jaunieji Lietuvos šokėjai. „Artopia“ organizuos šiuolaikinio šokio festivalį „Bičių sąskrydis“.
Naujajame sezone laukia jaunųjų scenos menininkų programos „Atvira erdvė“ premjeros : Aleksandr Špilevoj režisuotas roko spektaklis „Neišmoktos pamokos“, kurio pagrindą sudarys žinomos grupės „Colours Of Bubbles“ gyvai atliekama muzika ir lindyhopo šokio debiutas teatro scenoje (idėjos autoriai ir šokėjai – Eglė Stasiulytė, Tadas Vasiliauskas ir Andrius Tamulionis). Žiūrovai galės išvysti dar vieną premjerą –dramaturgės Dovilės Statkevičienės pjesės neįprastą pastatymą „Aštuonios minutės”. Spektaklius pristatys Menų spaustuvės rezidentai: Stalo teatras, teatras „Cezario grupė“, šokio teatas Dansema, Low Air urbanistinio šokio teatras, pristatysiantis 5 metų kūrybos savaitę, bei Atviras ratas, rengsiantis šventinį 10 metų jubiliejaus renginį. Savo darbus pristatys ir kitos organizacijos: Oskaro Koršunovo teatras, Meno fortas ir Operomanija. Sezono metu Menų spaustuvės šokėjai spės pasirodyti ir gastrolėse: šokio spektaklis „Contemporary?“ bus rodomas Ukrainos šiuolaikinio meno festivalyje „Gogolfest“, o gatvės šokio pasirodymas „Feel-link“ – Bulgarijos šiuolaikinio šokio festivalyje „One dance week“.
Rusu dramos teatras
Rugsėjo 10 ir 11 – Sezono atidarymas, atnaujintas judesio spektaklis ROMEO IR DŽIULJETA pagal Williamo Shakespeare’o pjesę (režisierius ir choreografas – Peter Uray).
Rugsėjo 24 ir 25 įvyks spektaklio pagal Аleksandro Andrejevo pjesę SEPTYNI FARIZIEJAUS SAULIAUS PENKTADIENIAI (režisierius – Jonas Vaitkus) pasaulinė premjera.
Lapkričio 5 ir 6 – spektaklio vaikams pagal Aleksandro Puškino kūrinį PASAKA APIE CARĄ SALTANĄ (rež. Piotr Vasiljev) premjera.
Lapkričio 18d. numatoma premjera NUO KO PRASIDEDA TĖVYNĖ (darbinis projekto pavadinimas), rež. Georgij Surkov.
Daugiau info rasite čia.
Meno fortas
Kas dar nespėjo pamatyt naujausio E. Nekrošiaus lietuviško pastatymo „Bado meistras”, kaip tik yra galimybė jį pamatyti:
Rugsėjo 9d. 19 val. ir spalio 1d. 14 val. Meno forte, Vilniuje.
Kiti spektakliai:
Rugsėjo 24d. 17 val. „Dieviškoji komedija”, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, Vilnuje.
Lapkričio 18d. 19 val. „Jobo knyga” Menų spaustuvėje, Vilniuje.
Vilniaus teatras „Lėlė”
59-ojo sezono startą „Lėlė“ pasitinka su dviem laiko patikrintais ir žiūrovų įvertintais vaidinimais: rugpjūčio 20 d. 12 val bus rodoma legendinė „Raudonkepurė“ (rež. ir dail V. Mazūras), o rugpjūčio 21 d. 12 val, matysite spektaklį „Pasaka apie vežliuką (rež. ir dail. A. Mikutis) abu spektakliai vaidinami mažojoje salėje.
O rudeniui beįsibėgėjant, rugsėjo 28 d., kvies nepamiršti, kad Vilniaus teatras „Lėlė“ kuria ne tik vaikams, bet ir brandesnei publikai. Spektaklio „Tiesiog žmogus“, sukurto pagal Juozo Erlicko humoreskas bei humoristinius eilėraščius, režisierius Dalius Butkus ir atlikėjas Karolis Algimantas Butvidas kalba apie šiuolaikinio žmogaus vienatvę, nenusakomą kažko praejusio ar taip ir neištikusio ilgesį, gyvenimą kaip balansavimą tarp skaudžios realybės ir laimę pažadėjusių svajonių. Neatsitikusi didžioji meilė ir egzistencinės prasmės paieškos gena Žmogų į savidestrukcijos neviltį, tačiau ją čia pat šalin nuveja autoironiška Šypsena. Būtent šis J. Erlicko kūryboje slypintis gilus tragizmas sumišęs su gebėjimu iš savęs nusijuokti, kaip receptas savosios būties įprasminimui nykioje kasdienybėje, ir patraukė spektaklio autorius perkelti žymaus lietuvių satyriko kūrybą į teatro sceną.
Rugsėjo 17-18 d., mažiesiems teatro lankytojams pristatysime kol kas naujausią „Lėlės“ spektakli – magijos ir gyvos muzikos vaidinimą visai šeimai „Čia buvo / čia nėra“. Šarūno Datenio režisuotame spektaklyje nebylus magijos meistro ir muzikanto duetas teatro „Lėlė“ mažąją salę paverčia vaizduotę žadinančia draugystės, pasitikėjimo, atsidavimo kitam žmogui ir savo kūrybinei aistrai išbandymų aikštele, kurioje susidraugaujama, nusiviliama, susipykstama ir susitaikoma neištariant nė vieno žodžio Šiame pasaulyje bendraujama neištariant nė žodžio, teatriškai, jautriais, tačiau žaismingais, išradingais violončelės, akordeono, kitų muzikos instrumentų garsais bei neįtikėtinais mago-iliuzionisto rankose gimstančiais mažyčiais stebuklais. .
Spalio 1 d. brandesnių „Lėlės“ lankytojų ir kitų alternatyvaus, eksperimentinio teatro gerbėjų lauks netikėtas naktinis lėlių teatro seansas: tai tarptautinio šiuolaikinio teatro festivalio „Sirenos” programoje pristatomas jauno teatro menininko Karolio Vilko režisūrinis debiutas – Spektaklis „Vaikystė“, pristatomas bendradarbiaujant Vilniaus teatrui „Lėlė“ ir Oskaro Koršunovo / Vilniaus miesto teatrui. O. Koršunovo mokinys K. Vilkas savo „Vaikystėje“ derina ir savaip interpretuoja įvairius meninės raiškos būdus: iš mokyklos skolinasi tam tikrą klasikinio realistinio teatro naivumą. iš savo mokytojo O. Koršunovo – potraukį absurdui, groteskui ir XX a. pradžios literatūrinio avangardo tradicijoms, iš kitų estetinių, asmeninių įtakų ir, paprastai tariant, iš gyvenimo – sapnus, košmarus. Arthauzinio kino, animacijos, pop-arto meninį žodyną, įvairiausias ezoterines patirtis, aukštosios ir populiariosios kultūros ženklus. Spektaklyje-koliaže analizuojamos temos: kaip atsiplėšti nuo motinos, kaip atsitraukti nuo mokyklos, tradicijos, galiausiai, kaip atsikratyti tam tikrų (teatrinio) mąstymo stereotipu ir klišiu.
Apeirono teatras (Klaipėda)
Praeitą sezoną atrastas (gerąja prasme) klaipėdiečių „Apeirono teatras” šį sezoną pradės Vilniuje su spektakliu „PSICHĖ”, rugsėjo 3d. 21val. Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje – Sostinės dienose. Įėjimas LAISVAS.
Rugsėjo rugsėjo 7d. 21val. seka „Šiurpes” Kauno miesto kameriniame teatre (Kęstučio g. 74A, Kaunas)
Rugsėjo 15d. 18val. spektaklis „Psiche” Kauno miesto kameriniame teatre (Kęstučio g. 74A, Kaunas). Bilietus bus galima įsigyti teatro kasoje arba Tiketa.lt
Rugsėjo 17d. 19val.spektaklis „Psiche” Apeirono teatre (Turgaus g. 16/Tiltų g. 12, Klaipėda). Bilietus bus galima įsigyti 30min prieš spektaklį arba Tiketa.lt
Rugsėjo 29d. 19val. PREMJERA! Spektaklis „Nekrozė” Apeirono teatre (Turgaus g.16/Tiltų g.12, Klaipėda) Bilietus bus galima įsigyti 30min prieš spektaklį arba Tiketa.lt
Daugiau info ieškokite čia.
—
O OKT, Vilniaus mažasis teatras kodėl nepaminėti? :)
todėl, kad tuo metu dar nebuvo pristatę savo naujo sezono. Pvz. OKT savo sezono naujienas pristato tik rytoj.