NAUJOS G.EROS KNYGOS [2013, kovas – balandis]

Ko tai pastaruoju metu į knygynus vis rečiau beužsuku. Ir laiko trūkumas, ir knygų nemažėjančios krūvos namie verčia darytis vis išrankesniam ir skeptiškesniam. O ir užsukus, tiesą sakant, akį labiau traukia perleidiniai, papildomi, jau senokai matyti tiražai, prie kurių jau teko turėti gerą laiką (Jean-Paul Sartre “Šleikštulys”, Jerome K. Jerome “Trise valtimi”, Daniil Charms “Nutikimai”, Jurgio Kunčino “Tūla”) ir kurie dar tik laukia asmeninio pagerbimo (Per Olov Enquist “Asmens gydytojo viešnagė”, Arundhati Roy “Mažmožių dievas”, Marcel Proust “Prarasto laiko beieškant. Svano pusėje” ir kt.).

Naujų, dar nematytų gerų knygų sąrašas per tuos du pomuginius mėnesius susidarė ne toks ir ilgas. Pirmiausia, žinoma, knieti pavartyti “kitų knygų” išleistą Jeanette Winterson debiutinį romaną “Apelsinai – ne vieninteliai vaisiai”.

Pagrindinės knygos veikėjos vardas toks pat kaip ir rašytojos – Jeanatte. Įvaikinta evangelikų poros ji gyvena šiaurės Anglijoje. Mergaitės įtėvių gyvenimo „madas“ besąlygiškai diktuoja Bažnyčia. Jie Jeanatte ruošia misionierės gyvenimui, tad mergaitė įtiki esanti Dievo išrinktoji. Tačiau sulaukusi paaugliško amžiaus ji ima pastebėti religinės bendruomenės, kuriai priklausanti, bei Bažnyčios trūkumus. Tuo pačiu metu Jeanatte įsimyli kitą mergaitę, taip sukeldama siaubingą skandalą religinėje bendruomenėje – jos įmotės draugai nutaria merginoms atlikti egzorcizmą.

Jeanette Winterson nelaiko savo romano lesbietiška knyga: „Aš niekados nesuprasdavau, kodėl heteroseksuali literatūra skirta visiems, bet tai kas talpina homoseksualius išgyvenimus – tik gėjams ir lesbietėms.“ Daugiau…

“Gimtasis žodis” siūlo susipažinti su neseniai pasaulį palikusio mįslingojo J.D. Salinger’io biografija “Dž. D. Selindžeris: pakylėtas gyvenimas”, kurią parašė Kenneth Slawenski.

Pirmą kartą Lietuvos skaitytojams pateikiama mįslingojo JAV rašytojo Džeromo Deivido Selindžerio (1919–2010) biografija. Rašytojo, apie kurį daug metų nebuvo žinoma beveik nieko ir kuris ilgainiui tapo visos Amerikos legenda.

Selindžerio romanas „Rugiuose prie bedugnės“ (1951) yra jau kelių kartų kultinė jaunimo knyga. Pasaulyje parduota daugiau nei 65 milijonai jos egzempliorių. Pats rašytojas stengėsi atsiriboti nuo triukšmo, kurį sukėlė jo kūryba. Beveik pusę amžiaus Selindžeris gyveno kaip atsiskyrėlis, vengė duoti interviu ir slėpė nuo visuomenės net menkiausias asmeninio gyvenimo detales. Jis nuolat rašė, bet nuo 1965 m. nebeišleido nė vieno naujo kūrinio. Tačiau tai dar labiau kurstė jo gerbėjų smalsumą. Pasak vieno amerikiečių pedagogo, kitų rašytojų šlovė neužgožė tylinčio Selindžerio.

Vos pasirodžiusi Dž. D. Selindžerio biografija tapo tikra sensacija. Joje ne tik detaliai nagrinėjama Selindžerio kūryba, bet ir daug dėmesio skiriama sudėtingai rašytojo asmenybei, aprašomas visas jo gyvenimas, karo metų patirtis ir ryšys su Rytų filosofijomis. Knygoje atskleidžiama iki šiol dar niekur neskelbtų stebinančių faktų. Skaitytojus turėtų ypač sudominti Selindžerių giminės šaknys, kurios siekia Lietuvą. Daugiau…

—–
Iš grožinės literatūros rėmų iškrentanti, tačiau ne mažiau mąsina Leonardo Mlodinowo knyga “Girtuoklio klydinėjimas. Kaip atsitiktinumai valdo mūsų gyvenimą”.

Kas labiau lemia sėkmę – Fortūnos apvaizda ar asmeninės pastangos? Labai vaizdžiai ir su įgimtu pasakotojo talentu Leonardas Mlodinowas gyvai iliustruoja, koks persunktas tikimybių ir atsitiktinumų yra mūsų gyvenimas ir kodėl viskas jame – nuo vyno reitingų ir verslo įmonių sėkmės iki mokyklinių pažymių bei politikų populiarumo – kur kas mažiau nulemta nei mes manome.

L. Mlodinowas mums parodo tikrąją atsitiktinumo prigimtį, atskleisdamas jį iškraipančias psichologines iliuzijas ir moko, kaip priimti geriau pagrįstus sprendimus. Nuo mokyklos klasių iki teismo salių ir nuo finansinių rinkų iki prekybos centrų aprėpiantis intriguojantis vaizdas ir konkretūs pavydžiai rodo, kaip atsitiktinumai ir tikimybės veikia mūsų kasdienį gyvenimą. Daugiau…

—–

Tik tiek šiam kartui. Ateityje laukiame lietuviškai pasirodant Williamo Faulknerio romano “Laukinės palmės”.

NAUJOS G.EROS KNYGOS (2013, sausis-vasaris)

fb-share-icon

Vienas komentaras apie “NAUJOS G.EROS KNYGOS [2013, kovas – balandis]

  1. Rekomenduočiau dar Benjamin Black „Kristina Fals”. Tai Johno Banville pseudonimas. Detektyvas, kuriame išlaikomas aiškiai jaučiamas puikus J.Banville stilius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.