NAUJOS G.EROS KNYGOS [2013, sausis – vasaris], arba ruošiamės Vilniaus knygų mugei

Bandau knygų geralaiškį išleisti dar iki tuoj tuoj prasidėsiančios knygų mugės, kurioje tikėtina bus galima rasti tokių naujienų, apie kokias dar nei vienu žodžiu neužsimena internetai ir nerodo knygynų lentynos. Žinoma, tradiciškai mugės programa “žavi” senbuviais: Taunyte, Čekuoliu, Donskiu, Nicholson, V.V. Landsbergiu, Parulskiu (na, pastarieji du bent su literatūra turi daug ką bendro). Mugės programa  parodo, kad naujų knygų pristatymas kitokioje vietoje kitokiu laiku lyg neįmanomas: kai kurias mugėje apkalbamas knygas (J.M. Coetzee „Lėtas žmogus”, U. Sinclairio „Džiunglės” ir kt.) jau buvo galima perskaityti pernai ar dar seniau (V.V. Landsbergio „Arklio Dominyko meilė”). Andrius Tapinas, Justinas Žilinskas ir Gina Viliūnė bandys užsukti lietuviškos pramoginės literatūros variklį. Japonijos ambasadoriai trauks kaligrafija ir origamio lankstymu. Užsienio svečiai rinks savą auditoriją: Tess Gerritsen, Alberto Angela, Tahir Shah ir kiti,  tarp kurių – buvo toks internetuose pasklidęs gandas – ir S. Lukjanenka, nors šio dabartinėje programoje nematyti. Asmeninė mugės vinis – Grajausko poezijos grupės „Kontrabanda” koncertas (koks jis bebūtų). Žodžiu, kaip visada – Umberto Eco dar mums negresia.

Knygų Akropolio belaukiant žiūrime, ką iš išleistųjų šiais metais būtų neprošal pasidėti lentynon ir pribrendus laikui paimti į rankas.

Grupės „Skylė“ lyderis Rokas Radzevičius knygoje „Lietuvos roko pionieriai“ gilinasi į Lietuvos roko ištakas. Įdomu būtų palyginti su M. Peleckio „Lietuvos rokas: ištakos ir raida” ištakomis. Kuris autorius prisikasė arčiau tiesos?

Rokas Radzevičius (g.1972 m.) Lietuvos roko ištakas ėmė tirti dar studijų metais. 2000 metais šia tema Vilniaus universitete Istorijos fakultete apsigynė magistrinį darbą. Roko kultūra autoriui yra ne tik tyrinėjimų objektas, bet ir pasirinktas gyvenimo būdas – 1991 metais jis įkūrė roko grupę „Skylė“, rašo dainas ir tekstus.

„…roko sąvoką įvardijome kaip jaunimo sąjūdį su jam būdingu jaunatvišku komunikatyvumu ir energija, kur aukščiausią vertybių statusą įgavo laisvės ir meilės idėjos. Ir iš tiesų, idealistais galima būtų pavadinti daugumą kalbintų žmonių, intuityviai tikėjusių pozityvia, kuriančia ir išlaisvinančia roko dvasia. Dar daugiau: rokas – tai apskritai prabudusi žmonijos Sąžinė, skatinusi atsigręžti į pirmaprades, universalias vertybes, todėl jį pagrįstai galima būtų vadinti prigimtinės kultūros dalimi.“

Daugiau…

—–

Džiugu, kad „Bonus animus” nenustoja leisti Alzheimerio kamuojamą Terry Pratchettą ir mugei pateikia puikią apysaką paaugliams ir kitiems fantastikos mėgėjams „Džonis ir mirusieji”. Tai pernai pasirodžiusios „Tik tu gali išgelbėti žmoniją” tęsinys. Ne „Plokščiojo pasaulio” istorija, tačiau fantastikos genijus rašo lengvai ir įtraukiančiai. Kol kas knygą rasite tik mugėje, o nuo kovo turėtų būti ir čia – http://www.bonusanimus.lt/

Terry Pratchett – šiuolaikinis britų rašytojas, kurį išgarsino jumoristinių fantastinių knygų serija ,,Plokščiasis pasaulis“ (,,Discworld“). Pasaulinį pripažinimą pelnė T. Pratchetto knygos vaikams ir paaugliams, už kurias rašytojas įvertintas daugybe prizų ir bene aukščiausiu profesinniu apdovanojimu – ,,Carnagie Medal“.

Antrojoje paaugliams skirtos trilogijos knygoje apie Džonio Maksvelo nuotykius ,,Džonis ir mirusieji“ įvairių keistų įpročių turintis paauglys ir vėl niekam neleidžia nuobodžiauti. Kai Džonio tėvas išvažiuoja ieškoti darbo, jis su mama persikelia gyventi pas senelį. Dabar į mokyklą tenka eiti per kapines, kur vaikštinėja keistai apsirengę žmonės. Džonio draugams nusibodo jo keistenybės, nes nė vienas tų kapinių gyventojų nemato…

Kojas pramankštinti nusprendusiems kapinių gyventojams Džonio sugebėjimas juos matyti – tikra dovana. Vaiduokliai įsitikina, jog miesto valdininkai ketina kapines parduoti ir paversti statybviete, todėl nusprendžia, kad Džonis jiems gali padėti apsiginti. Kodėl Džonis? Nes būtent jis išgelbėjo žmoniją nuo ateivių invazijos (viskas apie tai – pirmojoje trilogijos knygoje „Tik tu gali išgelbėti žmoniją“).

—–

„Baltos lankos” toliau džiugina trilerių mėgėjus – šįkart vėl Fredericko Forsytho romanu „Kobra”. Vėl – ne iš eilės, nes romane veikiantys herojai sutinkami prieš 7 metus rašytojo sukurptoje knygoje „Keršytojas” (Avenger; 2003). Šiai dienai tai naujausias anglo romanas, kuriame šių dienų aktualijos: politika, narkotikų karai, kontrabanda, naujos technologijos, JAV vs Kolumbijos narkobaronus.

Polas Devero, buvęs CŽV darbuotojas, senamadiškas, sumanus ir negailestingas, visų vadinamas Kobra, iš JAV valstybės vadovo gauna, atrodytų, neįmanomą užduotį – bet kokia kaina sunaikinti kokaino industriją, nusikaltėliams duodančią milijardus dolerių pelno per metus. Jam suteikiami resursai: žmonės, ginklai, pinigai – neriboti, o operaciją nutraukti jis gali tik pasiekęs galutinį tikslą. Prasideda nuožmi kova, kurioje Kobra nusiteikęs būti toks pat žiaurus kaip ir narkotikų kartelio baronai…

Frederickas Forsythas (Frederikas Forsaitas, gim. 1938) – buvęs Karališkųjų oro pajėgų pilotas, vėliau karo korespondentas, beveik dvidešimties knygų autorius – literatūros pasaulyje išgarsėjo pirmuoju savo romanu Šakalo diena (1971). Knyga buvo pripažinta politinio sąmokslo trilerio žanro etalonu, o rašytojas apdovanotas E. A. Poe premija už geriausią romaną. Lietuvių kalba neseniai pasirodė ir skaitytojų dėmesio sulaukė trileris „Afganas”.

Daugiau…

—–

„Kitos knygos” jau pristato garsiausią ir, matyt, svarbiausią čiliečio Roberto Bolaño romaną „Pašėlę detektyvai”. Šitą reiks jau griebti, nes „Tolima žvaigždė” ko tai neviliojo.

Sekso, poezijos ir revoliucijos kupinas nuotykių romanas „Pašėlę detektyvai“ (Los Detectives Salvajes, 1998) Čilės rašytojui Robertui Bolano nutiesė kelią į literatūrinę šlovę ir padarė jį, ko gero, madingiausiu Lotynų Amerikos autoriumi Vakarų Europoje. Už prozos kokybę ir novatorišką pasakojimą knyga apdovanota Herralde ir tarptautine Romulo Gallegoso premija, dažnai vadinama Lotynų Amerikos literatūros Nobelio premija.

Du Meksikos poetai avangardistai – Arturas Belanas (autoriaus alter ego) ir Ulisas Lima – leidžiasi į kelionę ieškoti po revoliucijos dingusios meksikietės rašytojos Sezarėjos Tinachero. Jų klajonės, užtrukusios net dvidešimt metų, nusidriekia per Meksiką, Izraelį, Paryžių, Barseloną, Los Andželą, San Franciską ir virsta tikra istorine epopėja, įtaigiai parodančia revoliucingų XX a. 8-ojo dešimtmečio Lotynų Amerikos jaunimo idealų gimtį ir žūtį.

Šio milžiniško romano istorija pasakojama pirmuoju asmeniu, tačiau net 52 veikėjų lūpomis. Postmodernistiniu užmoju išplaudamas ribas tarp literatūros ir biografijos, tarp kūrybos ir gyvenimo, tarp fikcijos ir realybės, R. Bolano sukūrė etaloninį XXI a. romaną, įkvėpsiantį dar daug skaitytojų ir rašytojų kartų.

Daugiau…

—–

„Obuolys” kiek pavėluotai (paskutinės ekranizacijos suvartojimo prasme) išleido kultinio šnipų romanų autoriaus John Le Carre romaną „Bastūnas, Siuvėjas, Kareivis, Šnipas”. Iki šiol turėjome tik vieną šio rašytojo vertimą „Šnipas, kuris grįžo iš šalčio”, kuriuo ir būtų buvę protingiau reklamuoti autorių, o ne minėti ant viršelio kūrinį, kurio lietuviškai neturime, Vienok, tokios knygos visada laukiamos, nes kokybiškos pramoginės literatūros lietuviškai nėra per daug.

Garsiajam Johno Le Carré romanų personažui, aštunto dešimtmečio šerlokui Džordžui Smailiui tenka spręsti pasaulinio masto užduotį. Įsimylėjusi rusų agentė išduoda šiurpią paslaptį: britų centrinėje žvalgyboje, „Cirke“, yra kurmis – dvigubas sovietų agentas, prasirausęs iki aukščiausių ešelonų. Vadovaujamas Karlo iš Maskvos saugumo, šnipas jau spėjo niekais paleisti slapčiausias žvalgybines operacijas ir sunaikino produktyviausius informatorių tinklus.

Dž. Smailis nespėja pasidžiaugti pensininko gyvenimu – iškviestas buvusio kolegos jis „Cirkui“ nežinant turi išsiaiškinti, kuris iš viršiausių valstybės sargų pardavinėja savus ir kokie jo motyvai. Faktas vienas – agentas yra ypač gudrus ir galingas. Pasitelkęs ilgametę operatyvininko patirtį Džordžas pradeda skaičiuotę: Bastūnas, Siuvėjas, Kareivis… Šnipas!

NAUJOS G.EROS KNYGOS (2012, gruodis)

Ką tu pirksi mugėje?

fb-share-icon

Vienas komentaras apie “NAUJOS G.EROS KNYGOS [2013, sausis – vasaris], arba ruošiamės Vilniaus knygų mugei

  1. Dėkui už priminimą apie Bonus Animus, ruošiantis mugei ši leidykla kažkaip praslydo pro akis.

    Mano keli planuojami pirkiniai (nedetektyvinis):
    Kitos knygos jau beveik metai kaip žada išleisti Jeanette Winterson. Rašo, kad pasirodys šioje mugėje, tad reik tikėtis. Akis užkliuvo už non-fiction apie smegenų veiklą „Save keičiančios smegenys” (Norman Doidge) ir Nobelio laureato darbas „Įveikime ekonominę depresiją!” – matyt kažkas panašaus į „Šoko doktriną”.
    Ir visa krūva kitų, kurios pasimaišys bebraidant.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.