NAUJOSIOS DRAMOS AKCIJA ’12

 Kaip ir kasmet,  gegužės mėnesį į teatro gurmanų kiemą ateina šventė. Audronis Liuga su savo komanda,  jau keturioliktą kartą sukviečia novatoriško teatro gerbėjus į  tarptautinį teatro festivalį „Naujoji  dramos akcija”, kuriame pristatomi garsių Europos teatro meistrų ir jaunų menininkų darbai. Visus juos sieja dėmesys kitoniškumui – tam, kas išsiskiria iš daugumos ir yra individualu, nepakartojama. Kitoniškumas reiškia poveikį. Jis gali gimti iš poelgio, keičiančio nusistovėjusias vertybes, kitokio požiūrio į aplinką arba išgyvenimo, kuris sužadina kolektyvinę atmintį. Tai liudija NDA’12 pristatomi pripažintų šiuolaikinio Europos teatro kūrėjų – vengro Árpádo Schillingo, latvio Alvio Hermanio, lenko Krzysztofo Warlikowskio – bei jauno norvegų menininko Amundo Sjølie Sveeno darbai. Kitoniškumas išreiškia tapatybę. Neretai individas priverstas ją ginti nuo aplinkos, šeimos ir visuomenės. Apie tai vis drąsiau prabyla lietuvių teatras. Pavyzdžiai – festivalyje pristatomi naujausi jo spektakliai. Kitoniškumas atstovauja laisvei. Nuo pat atsiradimo NDA teigė laisvę būti kitokiu festivaliu, – naujų idėjų platforma, provokuojančia lietuvių teatrą keistis ir siūlančia tam kelius. Ar toks jis galės išlikti?

NAUJOSIOS DRAMOS AKCIJOS’12 PROGRAMA

*****
 NORVEGIJOS KELIAS – įžanga į „Nafta-menui“ programą
Projekto autorius – Amund Sjølie Sveen (Norvegija)
Gegužės 15 d. 18 val. Menų spaustuvė
Partneris – Norvegijos ambasada Lietuvoje
Anglų kalba.
Norvegija – turtingiausia pasaulio šalis, teikianti puikias sąlygas kūrybai. Bet ar naftos verslo pinigai gali lemti meninės kūrybos aukštumas? Provokuojantis paskaitos žanro spektaklis apie norvegų tapatybę, ryšį tarp pinigų ir laimės bei meno galimybes pakeisti pasaulį.

*****

Naujasis Rygos teatras (Latvija)
Tatjana Tolstaja SONIA
Režisierius – Alvis Hermanis
Gegužės 15 d. 20 val. Menų spaustuvė
Rusų kalba su lietuviškais subtitrais.
Spektaklis, vaidintas daugelyje pasaulio scenų, pelnęs aibę apdovanojimų ir atvėręs naujas „atminties teatro“ teritorijas. Jis įkūnija vieną pagrindinių Alvio Hermanio kūrybos credo: „Jei žiūrovas šypsosi, nors tuo pat metu jo akyse ašaros, reiškia, teatras palietė patį jautriausią dalyką šiame pasaulyje – žmogaus sielą”.

P.S. Perspėjimas, kad į šitą spektaklį bus itin mažai vietų, o paklausa planuojama didelė. Tad norinčius pamatyti garsiausio latvio režisieriaus darbą, rekomenduotume suskubti su bilietų įsigijimu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=1jLbakSGA0w

*****

Lietuvos nacionalinis dramos teatras
Marius von Mayenburg AKMUO
Režisierius – Agnius Jankevičius
Gegužės 16 d. 16 val. Nacionalinis dramos teatras
Berlyno sienos griuvimo dvidešimtmečiui paminėti sukurtoje garsaus vokiečių dramaturgo pjesėje per vieno namo istoriją ir kelių kartų likimus atskleidžiama su Holokaustu susijusi nuslėpta šalies praeitis. Spektaklyje per trijų kartų aktorių patirtis vaizduojamas požiūris į mūsų istorijos „baltąsias dėmes“.

*****

Lietuvos nacionalinis dramos teatras
Joël Pommerat ŠITAS VAIKAS
Autoriai – Viktorija Kuodytė, Dainius Gavenonis
Gegužės 17 d. 16 val. Nacionalinis dramos teatras
Vieno įdomiausių šiuolaikinio prancūzų dramaturgo pjesėje tikroviškai vaizduojami sudėtingi santykiai tarp tėvų ir vaikų iš skirtingų pusių perspektyvų. Spektaklį kūrė ir jame dalyvauja profesionalūs aktoriai kartu su LMTA kino aktorių kurso studentais.

*****

KRIZĖS TRILOGIJA (Krétakör, Vengrija)
Legendinio vengrų teatro Krétakör, kuriam vadovauja režisierius Arpadas Schillingas (lietuvių publika matė jo spektaklius „Balas“, „Juoda šalis“, „Žuvėdra“, „hamlet ws“), naujausias projektas. Visuose trilogijos kūriniuose (filme, operoje ir spektaklyje) vaizduojamos trijų vienos šeimos narių (vaiko, tėvo ir motinos) krizės istorijos, per kurias siekiama atskleisti skaudžias šiuolaikinės visuomenės problemas. „Krizės trilogija“ – tai tarpdisciplininis projektas-forumas, keliantis ateinančioms kartoms aktualius klausimus. NDA’12 pristato dvi trilogijos dalis – filmą „JP.CO.DE“ ir spektaklį „Dvasininkė“. Prieš filmo rodymą įvyks projekto meno vadovo režisieriaus Árpádo Schillingo paskaita.

Krétakör (Vengrija)
JP.CO.DE
Režisierius – Peter Francsikai
Gegužės 18 d. 18 val. Nacionalinis dramos teatras
Vengrų kalba su angliškais subtitrais.
Eksperimentinio dokumentinio kino priemonėmis sukurtas pasakojimas apie paauglio Balázso Gáto pastangas tapti savarankišku. Balázsas palieka savo šeimą ir šalį. Svetimame mieste jis pasikviečia 12 savanorių norėdamas pradėti savo revoliuciją… Filmas sukurtas ir pristatytas bendradarbiaujant su Prahos kvadrienale.

httpv://www.youtube.com/watch?v=e-dxfh9jIAs

Krétakör (Vengrija)
DVASININKĖ
Režisierius – Árpád Schilling
Gegužės 18 d. 20 val. Nacionalinis dramos teatras
Vengrų kalba su lietuviškais subtitrais.
Paskutinė „Krizės trilogijos“ dalis – tai pasakojimas apie motiną ir garsią aktorę iš Budapešto Lillą Gát. Ji atsisako teatro vardan dramos mokytojos darbo mažame kaime toli nuo sostinės ir siekia įdiegti naują paauglių ugdymo metodą, tačiau jos pastangos baigiasi katastrofa… Spektaklyje dalyvauja profesionalūs aktoriai ir 20 vengrų paauglių iš Rumunijos. 2012 m. šis spektaklis pakviestas į prestižinius Vienos ir Briuselio tarptautinius festivalius.

*****

Lietuvos nacionalinis dramos teatras
Premjera. Gabrielė Labanauskaitė RAUDONI BATRAIŠČIAI
Režisierė – Yana Ross
Gegužės 19 d. 19 val. Nacionalinis dramos teatras
Spektaklis apie žmonių baimę būti pačiais savimi ir iš to kylančias kitoniškumo, pasirinkimo ir tapatybės dramas. Pjesė buvo sukurta ir pirmą kartą pristatyta nacionalinės dramaturgijos festivalyje „Versmė 2011“.

*****

Lietuvos nacionalinis dramos teatras
Premjera. Teklė Kavtaradzė NAMISĖDA
Režisierė – Gabrielė Tuminaitė
Gegužės 20 d. 19 val. Nacionalinis dramos teatras
Spektaklis apie vaikystės pabaigą ir pastangas suaugti per kūrybą. LMTA kino dramaturgijos kurso studentės debiutinė pjesė buvo sukurta ir pirmą kartą pristatyta nacionalinės dramaturgijos festivalyje „Versmė 2011“.

******

Nowy Teatr (Lenkija)
(A)POLLONIA. Spektaklio videoįrašas
Režisierius – Krzysztof Warlikowski
Gegužės 21 d. 17 val. Menų spaustuvė
Partneris – Lenkijos institutas Vilniuje
Lenkų kalba su lietuviškais subtitrais.
Epinis vieno originaliausių šiuolaikinių Europos režisierių spektaklis, tapęs didžiausiu pastarųjų metų lenkų teatro įvykiu. Jungdamas antikinius ir šiuolaikinius tekstus, Warlikowskis siekia atskleisti daugialypę aukojimosi reikšmę žmonijos istorijoje. Mitologinės Dievų nulemto aukojimosi istorijos spektaklyje persipina su XX amžiaus Holokausto patirtimi. Spektaklyje vaidina šiuolaikinio lenkų teatro ir kino aktorių elitas. „(A)pollonia“ buvo rodyta Avinjono festivalyje Popiežių rūmų garbės kieme ir pripažinta geriausiu 2011 metais Rusijoje viešėjusiu užsienio spektakliu. Spektaklio videoįrašas darytas Avinjono festivalyje. Pristatys – spektaklio dramaturgas Piotr Gruszczynski.

*****

Zadig Productions (Prancūzija)
KRZYSZTOF WARLIKOWSKI arba AUKOJIMOSI PALIKIMAS
Režisierė – Manuelle Blanc
Gegužės 21 d. 22 val. Menų spaustuvė
Lenkų kalba su angliškais subtitrais.
Dokumentinis filmas apie spektaklio „(A)pollonia“ kūrimą.

*****

Bilietus platina Tiketa.lt.
Bilietus į renginius Nacionaliniame dramos teatre galima įsigyti teatro kasoje.

fb-share-icon

Vienas komentaras apie “NAUJOSIOS DRAMOS AKCIJA ’12

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.