Opera „Jonas ir Greta” (rež. Gediminas Šeduikis)

spektaklis-jonas-ir-greta-m-singer-nuotr-65501270Pirmoji Vilnius City Opera (VCO), kurios ėmėsi jau nebe visiems gerai pažįstama bohemiečių senbuvių komanda, o naujieji veidai.
Man ypatingai imponavo pati operos idėja – pritraukti jaunimą, parodyti, kad ir opera gali būti įdomi ir patraukli (būtent pati Dalia Ibelhauptaitė, kuri šįkart liko operos meno vadove, prieš pat pasirodymą sėdėjusi ant scenos kartu su režisieriumi Gediminu Šeduikiu ir pristatinėjusi atlikėjus susirinkusiai jaunajai publikai, pabrėžė, jog jaunieji žiūrovai yra svarbūs, mes esam cool, ir čia nerasime pradvisusių naftalininių sprendimų).

Kūrėjai sau išsikėlė nemažą užduotį – operą padaryti įdomią ir šiuolaikišką moksleiviško amžiaus jaunimui. Ir taip sakau ne dėl stereotipiškos (ir šiaip jau iš dalies teisingos), kad jaunų žmonių dėmesį būtų sunku prikaustyti, ar apskritai sunkiau sudominti, o todėl, kad vien iš psichologinės pusės žiūrint, ypač paaugliai labai greitai gali pajusti netikrumą, dirbtinumą, perspaustą atlikimą scenoje.

Gan lengvai klausoma, tačiau neįsimenanti operos muzika, libretas pagal puikiai pažįstamą istoriją, bei vokiečių kalba, kuri tikrai nėra iš lengvųjų dainuojant, atrodo dar daugiau naštos uždėjo ant šio pastatymo įgyvendintojų pečių.

Pastatymas pritraukė „Joną ir Gretą” iki šių dienų realijų ir kasdienių gyventojų. Opera pradedant kostiumais, baigiant atlikimu, buvo tikra ir nuoširdi.
Scenografija, kurios sprendimai šiaip jau dažniausiai sudomina ir nustebina, šįkart pasirinkta subtili, daugiau erdvės palikta patiems atlikėjams, jau ir taip nedidelės Kongresų Rūmų scenos neužgriozdinant masyviom konstrukcijom.

Atlikėjai scenoje buvo patrauklūs, o Jono (Justina Gringytė) ir Gretos (Marija Nazarova) duetas vienu metu tarsi nukėlė iki pat scenos vyksmo. Vaikų choras antrajame veiksme skambėjo gan užtikrintai, tvirtai ir profesionaliai.
Orkestras taip pat nepaliekamas kažkur tolumoj, jis kaip visada Kongresų rūmuose, čia pat, gyvas, alsuojantis. Jeigu mes bent kiek pamirštame, kad orkestras mums muziką kuria čia ir dabar, atlikėjai tai primena veiksmo metu paslėpdami detalę (Jono batus) šalia muzikantų.

operos-jonas-ir-greta-premjera-67085720

Kalbant apie pastatymą, atrodytų, jog kaip jau čia galima ta raganos meduoline troba nustebinti, tai tiesiog trobos čia ir nebuvo.
Ypatingai pralinksmino tai, jog vietoj meduolių, tortų ir pyragų trobelės, VCO Jonas ir Greta nudžiugo, miške aptikto šaldytuvo durelėse, suradę milžiniškus bulvių traškučių (kurie paskui iš to džiaugsmo skraidė po visą sceną) pakelius, kolos butelius, Daim, ir dar daug visokių gėrybių. Na pripažinkim, traškučiai juk skanesnis pasirinkimas už visokius ten boring pyragus.

Be abejonės, vienas puikiausių šio pastatymo sprendimų buvo raganos pakeitimas vampyru, ir meduolių namelio transformavimas į šaldytuvo ir operacinės miksą primenančią patalpą, su ant sienos sukabintais kraujo mėgintuvėliais. Kaip jau akivaizdu, Rafailo Karpio sukurtas Vampyras – operos vinis. Jo charizmatiškas vaidmuo ir nepriekaištingas atlikimas užpildo beveik visą sceną, pakanka jam pažvelgti į veiksmą pro mažą langelį ir beveik visų dėmesys nukrypsta į blogiuko veidą. Čia net neverta aptarinėti, kiek vampyras kaip personažas yra gerai pažįstamas Saulėlydžio sagos ir kitų panašių istorijų kartai. Užtenka pasakyti, kad pataikyta taikliai.

Beje, tai, kad krosnis čia virto mikrobange, ir vampyras buvo pritvotas jos durelėmis, o paskui sudegintas taip, kaip tik tokios rūšies veikėjai gali būti sunaikinti, veiksmą pagyvina kaip reikiant.

Manau viską gerai apipavidalina publikos gyva ir šilta reakcija.

Norisi laukti tolesnių projektų.

Foto: M.Singer ir T.Vinicko

fb-share-icon

3 komentarai apie “Opera „Jonas ir Greta” (rež. Gediminas Šeduikis)

  1. buvau ir aš, nors man jau per 40 :) Įtraukė ir mane, ir – savo akimis mačiau – daugumą jaunimo, kurio buvo apie 90 %, o tai bene svarbiausia

  2. .Ar ši straipsnio autorė yra ta pati „Rūta Žalioji” ? Jeigu ta pati, tai ‘Like’ !

  3. Bet tie Gaideliai ant akių atrodo kažkaip … sovietiskai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.