PETICIJA: NE IŠPUOLIUI PRIEŠ LIETUVIŲ KULTŪRĄ!

Šįkart apie blogą naujieną, kurią galima būtų sustabdyti gerais darbais.

Apie naujos valdžios antikrizinį planą girdėjo daugelis, bet gal dar ne visi suprato jo poveikį kultūrai.
Leidykla „kitos knygos” šiek tiek paaiškina:

Valdžios siūlomas „antikrizinis“ planas – žiauriausias išpuolis prieš lietuvių raštiją nuo 1864 m., kai generalgubernatorius Muravjovas „korikas“ uždraudė lietuvišką spaudą. Pasiūliusi visiems susiveržti diržus, valdžia planuoja užveržti virvę ant kaklo Lietuvos leidėjams, o tuo pačiu ir autoriams, vertėjams, knygų dailininkams ir kitiems, susijusiems su knygų leidyba bei platinimu, darbuotojams.

Lietuvos leidėjų asociacijos skaičiavimais knygų kaina dėl visų didinamų mokesčių išaugs maždaug 20–30%. Pirmiausiai dėl 19% PVM, siūlomo vietoj dabartinio 5% mokesčio. Taip pat knygos brangs dėl papildomų mokesčių, taikomų autorių, vertėjų, dailininkų honorarams, vertėjų, dirbančių pagal verslo liudijimus, darbo užmokesčiui, leidėjų ne PVM mokėtojų spausdinimo ir popieriaus išlaidoms, knygas pabrangins planuojami Sodros mokesčiai autoriams ir t. t.

Kyla klausimas, kas bus pajėgus prisiimti šiuos išaugusius kaštus? Knygų skaitytojai, autoriai, mokiniai, bibliotekos, švietimo įstaigos? Ekonominės krizės sąlygomis? Net patys „antikrizinės“ programos rengėjai pripažįsta, kad pirkėjai mūsų situacijoje negalės prisiimti šių mokesčių, taigi padidėjusią mokesčių naštą turės prisiimti verslas, tai yra šiuo atveju – leidyklos ir knygų platintojai. Ar šis verslas iš tiesų yra toks pelningas ir ekonomiškai pajėgus, kad krizės sąlygomis sugebėtų „suvalgyti“ tokį staigiai didinamą mokesčių krūvį? Akivaizdu, kad ne. Taigi kas prisiims šiuos 20–30% išaugusius mokesčius (tai reiškia maždaug 5–15 Lt padidėjusią knygos kainą)? Atsakymas aiškus – niekas. Vadinasi, „antikrizinis“ planas kartu su numatoma recesija daugeliui knygų leidybos ir platinimo įmonių bei įstaigų gali baigtis katastrofa. Artimiausiais metais drastiškai sumažės rašomų, verčiamų ir leidžiamų knygų skaičius, suprastės knygų parinkimo bei parengimo kokybė. Taip bus padaryta esminė žala visai lietuviškai raštijai, o tuo pačiu ir šalies kultūrai bei intelektiniam ir kūrybiniam potencialui. Toks mokesčių didinimas – išties ciniškas „2008-jų – skaitymo metų“ programos pabaigos akcentas.

Raštingumas, knygų kultūra – esminis visuomenės kūrybinio ir intelektinio potencialo elementas – menkėja. Visuomenė vis mažiau skaito. Todėl ES rekomenduojamas ir beveik visose šalyse taikomas sumažintas arba nulinis PVM tarifas knygoms, nėra kažkokia nepagrįsta „lengvata“, kaip bandoma mus įtikinti, o normali šiuolaikinės civilizuotos visuomenės praktika.

Galiausiai visiškai abejotinas šio plano buhalterinis efektas valstybės biudžetui. Šiandien diskutuojama, kaip biudžeto pajamos keisis mokesčiams didėjant 1–2%. Visi sutinka, dabartinėje situacijoje, netgi padidinus mokesčius keliais procentais, pardavimai kažkiek mažės. Tačiau niekas nediskutuoja, kaip, mokesčius padidinus 20–30%, per artimiausius metus keisis mokesčių surinkimas iš visos knygų leidybos ir platinimo grandinės. Spaudoje jau šnekama apie tai, kad knygų bus leidžiama dvigubai mažiau. Taigi smarkiai mažės dirbančiųjų skaičius leidyklose, knygynuose, platinimo įstaigose, spaustuvėse, mažės darbo autoriams, vertėjams, iliustruotojams, dizaineriams, didės vadovėlių ir knygų įsigijimo kaštai mokykloms bei bibliotekoms. Visa tai neigiamai paveiks bendrą ekonominę situaciją ir dar labiau sumenkins galimybes surinkti pageidaujamą valstybės biudžetą. Elementari ekonominė logika šioje situacijoje reikalauja griebtis visiškai priešingų veiksmų, negu planuoja Lietuvos valdžia.

Kartais reikia būti pilietišku ir kovoti kultūringai už savo kultūrą. Ta diena jau atėjo.

Prie peticijos, nukreiptos prieš PVM didinimą, gali prisidėti ir tu čia, o komentaruose galite pasidalinti savo nuomone apie naujos valdžios antikultūrinį planą.

fb-share-icon

13 komentarų apie “PETICIJA: NE IŠPUOLIUI PRIEŠ LIETUVIŲ KULTŪRĄ!

  1. Puikiai visą šią tragikomišką situaciją kiek anksčiau aprašė Kristina Sabaliauskaitė „Londonas: pasmaukime leidėjus, tegyvuoja aštriadančių sakmės!” http://www.lrytas.lt/-12284541611226764437-p1-komentarai-londonas-pasmaukime-leid%C4%97jus-tegyvuoja-a%C5%A1triadan%C4%8Di%C5%B3-sakm%C4%97s.htm

    Viską apibendrina Britų leidėjų asociacija:
    „Kalbant griežtai ekonominiais terminais, leidyba yra pati didžiausia kūrybinė šalies pramonė, įdarbinanti daugiausia žmonių ir turinti didžiausią įnašą valstybei.”

  2. nelabai suprantu, kodel reikia daryti isimtis vienam verslui (knygos), bet nedaryti kitam, pvz. IT ar bet kam kitam? jei moka pvm’a visi, tai moka, o kas cia per lygesni?

  3. Pritariu gman. Ypač, kai yra toks pavyzdys, kaip IT – niekaip nepaneigsi būtinybės kiekvienai valstybei. O dar kai pagalvoji, kiek procentaliai šlamšto išleidžia leidyklos, tai kalbėti apie kultūros žlugdymą yra žiauru. Manau, kad geriausi vertėjai darbo kaip turėjo, taip turės, o kiti, gal ir gerai, kad išeis pailsėti.

  4. Aš tai neperku knygų, nebent mokyklos laikais, kai kažko reikėdavo itin ir bibliotekos to neturėdavo. Nium pamąstykim logiškai, bilietas į bibioteką daug kur nieko nekainuoja, o mažvyde pasidaryti kainuoja irgi ne per daugiausiai, kainų nežinau, nes kažkada už kokius 4lt pasidariau.

  5. Aš irgi laikausi nuomonės, kad skatinti knygų leidybą (ypač vertų knygų) galima ir kitomis priemonėmis.

  6. Aš manau, kad kaip tik viskas čia yra gerai.
    Žmonės, dirbantys pagal autorines sutartis, mokėdami sodrai, gaus sveikatos draudimą, ko jie iki šiol neturėjo.
    Manau, kad visas šis dalykas yra eskaluojamas pačių leidėjų, kadangi tai jiems nurėš dalį pelno dėl padidėjusių mokesčių.
    O knygos, jei geros, dažnai būna vertos tų pinigų, kiek jos kainuoja.

  7. Dauguma žurnalistų ir kitų pagal autorines sutartis dirbančių žmonių turi ir minimalų sodrinį atlyginimą. Taigi, jie turi ir sveikatos draudimą. Tie, kurie neturi draudimo, gali labai paprastai pasidaryti jį patys mokėdami mokesčius. Kam to reikia, tas jau seniai pasidaręs. Taigi, naudos iš padidintų mokesčių darbuotojams tikrai nėra, nes prarandami 5 proc. honorarų sumos.

    O knygos, žurnalai, laikraščiai Lietuvoje ir taip nėra pigūs. Žinot, kad bus su žurnalais? Jie kainuos tiek pat. Bet apimtis jų bus apie 15 proc. mažesnė. Štai ką darys leidėjai tam, kad nedidintų kainos. tačiau tai sumažins darbo vietų skaičių, nes nebereikės tiek daug turinio. Ir, žinoma, tai pablogins kokybę.

    Nieko neprasimanau: dirbu žurnaliste leidykloje, todėl žinau, kokia situacija yra „viduje”.

  8. Laura, sakyti „tie, kurie neturi draudimo, gali labai paprastai pasidaryti jį patys mokėdami mokesčius”, tai tas pats, kas sakyti nesidegink saulėje nes po trisdešimt metų rizikuoji džiaugtis odos vėžiu arba nerūkyk, nes vieną dieną mirsi nuo plaučių vėžio. Ne tie laikai, ne tie atlyginimai ir dar ne tas mentalitetas, kad tu būtum teisi.

    Aš tai prognozuoju, kad silpni leidiniai, kurie dar kažkaip laikėsi pagaliau bankrutuos (tiesa, ne dėl šių mokesčių, o tiesiog dėl reklamos trūkumo) tuo sustiprindami stipriuosius, nes ten susikoncentruos ir reklama ir geri žurnalistai, kurie uždirbs ne mažiau negu uždirbo iki šiol.

  9. Reikia prie straipsnio su skambiomis antraštėmis apie Muravjovą konkrečios lentelės su paaiškinimu, jei aš pvz. interneto knygyne perku Maslowskos knygą už 21,99 lt kam kiek litų atitenka (turint omenyje kad vertimas būna ir pasubsidijuojamas fondų). Tada būtų aišku, ar tai nėra kartais leidėjų demagogija dėl prarastos pelno maržos dalies, o gal tai tikra rimta socialinė problema. K. Sabaliauskaitės išvedžiojimų nesiūlyti :D

  10. Tiesa, kitų knygų dėl pelno neįtariu, įtariu didmeninkus Mūsų knyga :)

  11. ATSIŠAUKIMAS

    STATYK PRIE SEIMO KNYGŲ BARIKADĄ!

    KOVOK PRIEŠ KULTŪROS NAIKINIMĄ!

    Lietuvai iškilo didžiulė grėsmė. Valdžia rengiasi sunaikinti kultūrą ir spausdintą žodį.

    Tie, kurie prieš rinkimus skelbė remsią kultūrą, pasaulinės krizės akivaizdoje pavirto piktavaliais laisvo žodžio ir laisvųjų profesijų, knygų, spaudos, teatrų naikintojais ir nekentėjais. Laisvųjų profesijų atstovams, menininkams, žurnalistams, rašytojams ir kitiems kūrėjams jie siekia užkrauti krizės metu patiriamus nuostolius. Jie siekia knygas, spaudą ir kultūros renginius apkrauti PVM mokesčiu, tris kartus viršijančiu ES vidurkį! Nes krizė ir reikia pinigų valdžios sau statomiems Valdovų rūmams, pajamų mokesčių lengvatai Seimo nariams.

    Kodėl siekiama sunaikinti tai, ką per ilgus dešimtmečius kūrė mūsų tautos šviesuoliai, inteligentai ir knygnešiai? Kodėl nusitaikyta į spaudą ir kultūrą? Gal valdžiai nereikalingas apsišvietęs, kritiškas ir savo nuomonę turintis žmogus? Gal siekiama paversti mūsų tautą tamsia, lengvai valdoma ir manipuliuojama minia?

    SUSITIKIME 2008 M. GRUODŽIO 23 D. (ANTRADIENĮ) 13 VAL. PRIE SEIMO IR PASTATYKIME SIMBOLINĘ KNYGŲ BARIKADĄ!

    ATSINEŠK KNYGŲ, SPAUDOS LEIDINIŲ, PLAKATŲ, TRANSPARANTŲ!

    STATYK BARIKADĄ, SKANDUOK ŠŪKIUS, GĖDINK VALDŽIĄ!

    STABDYK SPAUDĄ IR KULTŪRĄ TRAIŠKANTĮ BULDOZERĮ!
    Knygų barikados statymo organizatoriai
    Vilnius, 2008.12.20

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.