pravda viena minutė 2008: ne/eiti?

Šį penktadienį (kur tiksliai /kada – pravda.lt/1min/) kino teatruose startuos vienų kelias dienas, kitų visus metus gimdyti geriausi vienos minutės filmai. „Pravda” skelbia, kad bilietai į premjerinį seansą-apdovanojimus jau išgraibstyti, bet… Filmus dar porą savaičių po premjeros galėsim išvysti Lietuvos kino teatruose, o nepaslaptis, kad jau tradiciškai bus išleistas ir DVD. Tik klausimas – ar verta pirkti/ žiūrėti?

Bet pradėti įrašą noriu ne nuo „Pravdos” ir net ne nuo vienos minutės. Tai, ką jūs matote žemiau, yra prieš kelis metus auksą Kanų festivalyje laimėjusi reklama:

[youtube 6-DOkJf79Ag]

TV reklama yra ne kas kita, kaip istorijų pasakojimas. Priklausomai nuo biudžeto jas tenka papasakoti per dvi minutes, minutę, pusę minutės ar net 10 sekundžių:

[youtube FKZlXa-e6mg]

Šia prasme – reklama puiki metodinė priemonė kuriantiems savo pirmąjį trumpą filmą, o turint omeny, kaip gausiai lietuviai lanko reklaminių klipų festivalius, problemų šiame fronte neturėtų būti. Tiesa? Ne.

Nors asmeniškai man 2008 metų programa paliko geresnį įspūdį negu 2007-ų (dar pažiūrėsim, kas bus paskelbti nugalėtojais), akivaizdu, kad lietuvaičiams dar trūksta kūrybiškumo, o „Pravdai” principingumo vertinat, atrenkant. Nors šiemet, argumentuojant kokybe, vietoj 99 filmų buvo atrinkta 60 (suprantu, kad sunku priversti A. Matelį peržiūrėti 472 atsiųstus klipus, bet keista ir tai, kad pradinę atranką daro „Pravdos” „chebra”, pateikdami gerb. komisijai tik jiems patiems geriausius), yra filmukų, kurių ten neturėjo būti. Ir tai sakau labai objektyviai. Pavyzdžiui, minutėje, kuri vadinasi „Muzikos instrumentai”, vienas veikėjas kiek isteriškai pristato keistus instrumentus. Štai, sako jis, čia yra „x” ir perbraukia per stygas. O čia yra „xy”, – tęsia. Panašiai istorija ir baigiasi. Ar aš pasakiau istorija? Ne, tiesiog bukas informacijos pristatymas. Įtrauki tokį darbą prie geriausių ir tuo pačiu sakai: Tai yra geras darbas – darykit daugiau tokių. Tai ir darys, deja.

pravda_laisve.jpgDaugiausia, kas mums pavyksta, tai juokinti. Na, bent jau mėginti juokinti, nes kada filmo pagrindu tampa savaime juokingų laidų kopijavimas (ne autentiškas humoras), vadinti tai istorija/ scenarijumi neapsiverčia liežuvis.

Antai vienas dalyvis/-ė filmuko pagrindu paėmė isterišką naktinę tv viktoriną. Nežinau, gal kam jos dar neteko matyti, bet aš kaskart naktį užtikęs (dažniausiai rusišką) viktoriną, kurioje mergina/ vaikinas isteriškai reikalauja atspėti atsakymą (lyg nuo to priklausytų jo atlyginimas!), negaliu sutramdyti juoko. Ar to atkartojimas 1:1 yra autorinis kūrinys?

Dar juokingesnis atrodė „Pravda” senbuvio ir kadais nugalėtojo Tado Vidmanto pasisakymas per spaudos konferenciją, kad jo manymu geriausias darbas – jo paties „Ponių reidas” (atsiprašau, jeigu miniu netikslų pavadinimą). Kadais padėjęs kitiems filmuoti reportažą „Aukštoji mada”, šį kartą T.V. interpretuoja tai, ką aš mačiau 1:1,3 interpretuota vienos TV laidos metu – Manto Petruškevičiaus laidą „Mados reidas”. Juokinga, bet neoriginalu… To paties T.V. „Ieškomi policijos” man pasirodė nepalyginamai vertingesnis darbas.

pravda_lektuvai.jpgBet ne viskas taip blogai (tai dar ne moralas). Buvo kelios itin įdomios vaizdinio sprendimo idėjos. Pirma jų -„Lėktuvas”. Jau tapo įprasta matyti klipus padarytus judinant vaisius, daržoves, kitus daiktus, bet „Lėktuvai” – tai lyg siūlinė animacija. Man giliai nusispjaut į tai, kad filmukas be muzikos – jo stiprioji pusė yra sumanymas vaizdą padaryti iš siūlų ir autoriams puikiai tai pasisekė. Būtų mano valia – vieną iš prizų tikrai gautų. Įdėta darbo ir prie vieno klipo iš monetų – jame pagal muzikos ritmą, monetų jūroje susidaro veidai, daiktai, etc. – matyta, bet gražu. Dar vienas filmukas nusipelnęs prizo – „Pora”. Už vaidybą. Tiesą sakant, netikiu, kad tas klipas susuktas specialiai šiam festivaliui – tai panašu į sceną iš sekmadienio pietų, kuriuose dalyvauja mama, vaikai ir senelė. Mama, kuri vienintelė filmuojama stambiu planu, pusiau slapta kamera, pasakoja istoriją apie tai, kaip jai stebuklingai iš stalčiaus pavyko ištraukti peilį ir šakutę, peilį ir šakutę. Istorija kvaila, kiek tik gali būti, bet reikia išgirsti KAIP visa tai pasakoma. Tokios vaidybos nerasi ne tik nė viename iš lietuviškų serialų, bet ir pilnametražiame „Nereikalingi žmonės”.

Įspūdžių iš išankstinės peržiūros tiek, o dabar svarbiausia naujiena. 99 filmukai iškastruoti iki 60 buvo ne tuščiai. Prie šių šešiasdešimties, tarptautinius kontaktus plečiantis „Pravda” festivalis priklijuos 15 geriausių filmukų iš užsienyje vykstančių festivalių. Jie bus priklijuoti tiek rodant kino teatruose, tiek DVD. Vien dėl to būtų verta apsilankyti ir pažiūrėti kaip tai daro kiti (geriau ar visur toks pats lygis?).

Galų gale – tai ar verta eiti? Blogai nebuvo/ nebus. Svarbiausia, kad pažiūrėjęs šių metų filmus, galutinai apsisprendžiau – kitąmet būtinai dalyvausiu ir aš (daug šansų laimėt). Graži iniciatyva su kol kas silpnais rezultatais.

Festivalio reklaminis klipas ->

fb-share-icon

9 komentarai apie “pravda viena minutė 2008: ne/eiti?

  1. Aš tai neisiu, bet manęs turbūt nereikia klausyti ;-)))

  2. Pranešimas spaudai
    2008 m. kovo 7 d., Vilnius

    „Pravda viena minutė 2008“ laimėtojai paaiškėjo

    Neramaus laukimo savaitės baigėsi! Penktadienį Vilniaus kino teatre „Coca-Cola Plaza Vingis“ įvyko iškilminga festivalio apdovanojimų ceremonija, kurios metu prizai įteikti aštuoniems filmų autoriams bei geriausio garso takelio kūrėjui.

    Šiemet fetivalio komisiją sudarė režisierius Arūnas Matelis, režisierė Inesa Kurklietytė, videomenininkas iš Italijos Andrea Mi, kino kritikas Tomas Auskarankis ir architektas Tomas Grunskis. Žiuri pripažino, kad rinkti nugalėtojus tikrai nebuvo lengva.

    Šiemet inovatyviausios minutės vardą gavo Laimono Zako filmas „More&more&more“, kuriame netikėtam vaizdo klipui panaudoti šimtai vieno cento monetų. Tuo tarpu kūrybiškiausiu filmu pripažintas Austės Jurgelionytės animacinis filmas iš siūlų „Lėktuvai“. „Netikėtas sprendimas, laimėtojai atnešė puikų prizą – itin stilingą ir retą garso sistemą „Pandora“, – vardijo festivalio koordinatorė Indrė Viltrakytė. Kad šiemet animacija karaliauja, parodė ir apdovanojimo už geriausią filmo idėją, bei filmo „Kaip gimsta idėja“ autorė Urtė Budinaitė. Jai atiteko SONY vaizdo kamera ir galimybė dalyvauti specialiame idėjų kūrybos seminare.

    Šokiruojantis, įžvalgus ir juokingas filmas „Socialiniai Londono aspektai“, pasakojantis apie emigrantų gyvenimą Didžiojoje Britanijoje, kūrybinei komandai „Gerifilmai“ atnešė pilietiškiausio filmo vardą ir projekto „LT tapatybė“ prizą – 1000 litų. „

    Komisiją įtaigumu pribloškė Gintauto Rožės filmas „Lūžis“, kuriam skirtas prizas už konceptualumą. Tuo tarpu ilgamečio festivalio dalyvio Tado Vidmanto filmas „Ieškomi policijos“ gavo apdovanojimą už realizmą. „Filmas puikiai atskleidžia, kaip mažai kartais skiriasi nusikaltėlių ir jų gaudytojų veidai. Įdomu, ar čia tik sutapimas“, – taip filmą komentavo italas Andrea Mi.

    Šiemet savo favoritą galėjo išrinkti ir mobiliojo interneto puslapio wap.sp.lt lankytojai. Jiems buvo suteikta galimybė pamatyti konkursinius mėnesiu anksčiau nei didžiajame ekrane. Daugiausiai puslapio lankytojų balsų sulaukusiam Gyčiui Tumui, sukūrusiam filmą „Naujas gyvenimo puslapis“, „Omnitel“ padovanojo kino mokymus Londono kino akademijoje.

    Šiemet pirmą kartą surengtas ir geriausių garso takelių konkursas. Mobiliųjų telefonų gamintoja NOKIA pristatė „Muzikos banką“, kuriame muzikantai galėjo talpinti savo dainas, kurias vėliau filmų kūrėjai nemokamai naudojo savo filmuose. Daugiausiai filmų kūrėjų ir klausytojų balsų sulaukė Jupiter Make Me Scream daina „Incidents“. Už šią dainą autoriui skirtas telefonas NOKIA N76.

    Svarbiausias apdovanojimas – „Pravda viena minutė 2008 Grand Prix“ – 1000 eurų čekis ir galimybė dalyvauti „Vasaros media mokykloje“ atiteko Audriui Kaminskui už filmą „Blizgantys pusryčiai“. „Autorius festivalyje dalyvauja jau ne pirmą kartą ir šiemet dalyvavo pasiruošęs, todėl džiaugiamės, galėdami Audrių apdovanoti galimybe tobulėti toliau“, – teigė festivalio koordinatorė Indrė Viltrakytė.

    _ _ _

    na, iš to, kas buvo pasiūlyta, išrinkti tikrai teisingi darbai. gaila tik, kad porelė negavo už vaidybą, nors, kaip ir minėjau, manau, kad ten ir nebuvo vaidyba – tik geras kadras iš realaus gyvenimo.

  3. Jau neatsimenu apie ką buvo „kaip gimsta idėja”, Lūžis”?
    O porelė tikrai panašiau, kad tiesiog gerai pagautas kadras iš realybės, su galybe pašalinio triukšmo. Plius tu geriau papasakojai, nei buvo iš tikrųjų. Tai net nesistebiu, kad nelaimėjo ;)

  4. Neseniai mačiau Tomą – lyg be auskaro buvo? Kodėl jis dabar tapo Auskarankiu?

  5. „įvyko iškilminga festivalio apdovanojimų ceremonija”- taip taip, labai didelės iškilmės.:] ar vieni techniniai(?) nesklandumai.. Manau geriau renginį vestų vedėjai (ne Lara Kroft ir Džeimsas).
    Be to, galėjo bent atrinktiems dalyviams pakvietimus duot (ar aš blogai informuotas).
    Ir tikriausiai 60 minučių programą buvo galima sutraukti į 20..
    Pirmais metais nesigailėjau ėjęs.. šiemet apgailestauju.
    O, bet, tačiau, gerų darbelių yra.
    __________

    Jei gerai pamenu, lūžis, filmukas su varvančiais kiaušiniais.
    __________

  6. „Kaip gimsta idėja” – besiraizgantys iš galvos siūlai kaip gimstanti idėja:) Bet nelabai vertas apdovanojimo, bent jau už idėją.
    Dar „more&more&more” nevertas, mano nuomone. Tikrai nenustebino.
    Visi kiti laimėtojai- jėga. Including „porelė”:)
    Taigi mano rekomendacija: Pravda 1minutė – eiti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.