KNYGA (savaitgaliui): RICHARD MATHESON „AŠ esu legenda”.

legenda

Manau, kad protinga pirmiau perskaityti kūrinį, o tik po to imtis jo ekranizacijos. Ypač jeigu tai fantastikos, nuotykinio ar detektyvinio žanro kūrinys: gi koks įdomumas skaityti apie tai, ką jau matei ekrane? Bent man – jokio. Ne kartą tuo įsitikinau praktiškai.

Richardo Mathesono romano „Aš esu legenda“ trečioji ekranizacija mano akis pasiekė pirmiau negu knyga, tad dar kurį laiką atidėliojau skaitymo procesą, bet pradėjęs nesigailėjau. Romanas atskleidė gal ne daugiau negu mačiau kino filme, bet tikrai daug ką kitaip: kitokios siužetinės linijos, kitoks įvykių priežastingumas, kitokia pagrindinio veikėjo praeitis ir mėgiama muzika, kitokie blogiečiai-vampyrai ir, svarbiausia, kitokia pabaiga.

Kas dar nežino, šis klasikinis siaubo romanas pasakoja apie visuotinę planetos pandemiją, kuri žmones pavertė vampyrais. Neužsikrėtė virusu tik Robertas Nevilis – paskutinis žmogus Žemėje, nesavo noru tapęs homo sapiens legenda. Apie šią gyvą legendą ir sukasi pasakojimas: legendos kasdienybė ir kasnaktybė; česnakiniai kryžiai ir drakuliškos bakterijos; nekrofilinio potraukio malšinimas alkoholiu ir nuogų vampyrų scenos už užkaltų langinių; tuščios Los Andželo gatvės ir dar tuštesnės košmariškų sapnų kupinos naktys; sugrįžtantys prisiminimai ir, žinoma, vienatvė,- tokia, kokios net Robinzonui Kruzui neteko patirti, siaubingai šlykšti vienatvė, kurios pabaigoje jokios prošvaistės išlipti iš legendos statuso.

Šios nestoros knygos puslapiai pasibaigė greitai ir netikėtai. Šiandien skaitant prieš 50-imt metų sukurptą istoriją truputį trikdo aprašomas laikmetis (1976-1979 m.), kuris tada Mathesonui buvo tolima ateitis, o man jau gili praeitis. Taip pat pasigedau gilesnio pagrindinio veikėjo vidinio pasaulio analizavimo. Bet visa kita tikrai verta klasikos vardo zombinės-siaubo-fantastikos žanro rėmuose. Nebanalus, nors vietomis nuspėjamas (galbūt tai dėl prieš tai matytos ekranizacijos) siužetas, gyvai nupieštos kritinės situacijos (artimųjų praradimas, jų ilgesys, susidūrimas su protu nesuvokiamais reiškiniais, pastangos išgyventi bedieviškame pasaulyje ir pan.), logiškai sarkastiškas humoras, kurio galėjo būti ir daugiau („Kaip elgtųsi vampyras musulmonas, išvydęs kryžių prieš akis“) ir nebanaliai stipri pabaiga.

Ant knygos viršelio pirkėjus ir skaitytojus vilioja užrašas, kad „Aš esu legenda“ įkvėpė geriausias istorijas sukurti patį Stepheną Kingą, ir tai yra visuotinai žinoma tiesa, tačiau iš jos naudos šiais laikais nedaug, nes pats Kingas manau Mathesoną pralenkė su kaupu ir pakišo po krūva savo siaubo pasakėlių. Man asmeniškai perskaičius „Aš esu legenda“ kilo įspūdis, kad šis kūrinys yra įkvėptas Johno Wyndhemo šedevro „Trifidų dienos“ siužeto. Bet nesvarbu, kas ką įkvėpė, verčiau perskaitykit „Aš esu legenda“ neatsikvėpę.

Apžvalga įdėta bendradarbiaujant su www.skaityta.lt

—–

Informacija apie knygą: „I Am Legend”: romanas, iš anglų kalbos vertė Rasa Krulikauskienė.- Kaunas: Obuolys, 2007; 208 psl.

fb-share-icon

12 komentarų apie “KNYGA (savaitgaliui): RICHARD MATHESON „AŠ esu legenda”.

 1. Tiesa sakant stengiausi neskaityti ką rašai apie knygą nes visai nesenai ją nusipirkau tik nebuvo laiko perskaityti ir nenoriu iš anksto žinot kas ten ir kaip ((:
  Tiesa, aš angliškai skaitysiu. Nustebau kad jau yra ir į lietuvių kalbą išversta – jėga!

 2. shiny, apžvalgoje nespaminau, tai gali drąsiai skaityti.

 3. Man knyga daug geresnė už filmą. Tiesa, pasistengiau ją perskaityt prieš žiūrėdamas filmą. Todėl ir pats filmas maloniai nustebino, kad nebuvo sukurtas visiškai pagal knygą. Bet kaip ir sakiau – originali istorija geresnė.

 4. kazkada bandem prisimint, kokia ekranizacija perspjove knyga. praktiskai nesugalvojom nieko, tad man tas teiginys (knyga geriau uz filma pagal ja) jau tampa default’u :)

 5. jei moki rusiskai, tiek Omega man, tiek Last man on earth yra torrents.ru

 6. ko ji skiriasi nuo naujos dalies as ja perskaiciau bet patarkit ar verta skaityti ta nauja dali kur yra ant wirselio willas smithas su sunim

  1. jokia ten nauja dalis, ten – kišeninis to paties teksto variantas

 7. knyga super ja perskaiciau per dvi dienas. Tai pirma knyga mano gyvenime kuri taip mane itrauke. Man taip patiko tai, kad viskas labai emociskai aiskiai apraryta

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.