ROBERT SILVERBERG „A Time of Changes“

Lietuvos fantastams amerikietis Robert’as Silverberg’as, Nebula, Hugo, Locus laimėtojas, pažįstamas, tačiau vertimų turime labai mažai: jei atmintis neapgauna, “Eridanas” yra išleidęs tik du, ne pačius stipriausius, romanus ir kelis daug kokybiškesnius apsakymus, kurie išbarstyti po rinkinius ar prilipdyti prie kitų rašytojų romanų.

Romano “A Time of Changes” (Permainų metas), rašytojui atnešusio pirmąjį Nebula apdovanojimą ir nominuoto Locus bei Hugo, veiksmas vyksta ateityje, jau seniai žmonių kolonizuotoje planetoje, kur gyvuoja monarchiją primenanti visuomenė. Per ilgus amžius planetoje susiklostė savita kultūra su žemiečiams neįprastomis moralės normomis: draudžiama viešai demonstruoti savo jausmus (net patiems artimiausiems žmonėms), visus pasipergyvenimus galima išsakyti tik išpažinties metu Dievo tarnams už tai susimokant, žodis “aš”, “mano” reiškia baisiausią nepagarbą pašnekovui ir pan.

Tuo tarpu protagonistui Kinnallui Darivalui vieno žemiečio dėka teko patirti visai kitokių pojūčių, pavyko išsilaisvinti iš sustabarėjusių religinių draudimų ir visą savo patirtį, apnuoginančią jį patį ir visuomenę, kurioje tenka jam gyventi, jis dienoraščio forma perduoda skaitytojui ir savo kraštiečiams.

Romanas gana lėtas, veiksmo mažai – Kinnallas chronologiškai dėsto savo gyvenimo istoriją, kurioje daugiausia dėmesio skiria savo išgyvenimams, mintims, pamąstymams, įvykių psichologiniams aspektams. Taip atskleidžiami pagrindinio veikėjo motyvai, logiškai pagrindžiami veiksmai, tačiau, mano manymu, teksto apimtis iki Kinnallo “atsivertimo” per daug detalizuota, ištęsta nebūtinais epizodais.

Kūrinį į aukštesnį nei vidutinis lygmenį iškelia rašytojo meistriškumas. Silverbergas geba savą fantastiką pateikti taip, jog skaitytojui lengva persikelti į aprašomą pasaulį ir rasti analogijų šiandienoje, mūsų gyvenamoje planetoje. Taip ir su “A Time of Changes” – visą romano “moralinę fantastiką” galima pritaikyti kokiems Amazonės miškuose gyvenantiems aborigenams, kurių tikėjimas, papročiai, žodynas pastebimai skiriasi nuo esančių civilizuotame pasaulyje.

Šis autoriaus gebėjimas bei humanistinė tematika suteikia tekstui gyvumo, įtikinamumo, aktualumo, tačiau turi ir antrą pusę – slopina fantastiškumo aurą. Ir iš tiesų, kiek nedaug reikia, kad kai kuriuos dalykus pakeitus “A Time of Changes” nebetektų mokslinės fantastikos etiketės. Įvairių apdovanojimų komisijos nariai dažnai paproteguoja kūrinius su humaniškumo, socialine tematika, stipriu psichologiniu audiniu ir nieko tame blogo, tačiau šiuo atveju manyčiau, kad su Silverbergo kūrinio išaukštinimu perlenkė lazdą, nes fantastika negali likti antrame plane. O čia taip ir nutiko: meilė versus religija gali būti ir mokslinės fantastikos tema, tačiau tos fantastikos šįkart reikėjo ieškoti su žiburiu. Ir man tai buvo neskanu, nuobodoka ir nelabai naudinga – verčiau jau kokią rimtą filosofinę knygą paknebinėti.

Visgi Silverbergo nenurašau ir tikrai prie jo dar grįšiu. Turi jis talentą ir moka rašyti.

1 komentaras apie “ROBERT SILVERBERG „A Time of Changes“

  1. Kaip sugebėjo eridanas, kuris leido fantastikos auksą, išleisti šito genialaus kūrėjo tik du darbus, tai man turbūt buvo, yra ir visada bus nesuvokiama paslaptis. Nes tai aukščiausio lygio fantastikos kūrėjas. Norėtųsi,kad ateityje lietuviškai šitą autorių kažkas išleistų visapusiškai. Simak išleido visai nemažai, nors toli gražu ne viską, o šito – ne. Kur tie tokios logikos svertai?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.