ROBERTAS POGORELIS „Mokėk keliauti“

Įprastai G. apžvelgiame grožinę literatūrą, bet šįkart noriu padaryti išimtį ir pristatyti konsultacinio, praktinio pobūdžio Roberto Pogorelio knygą „Mokėk keliauti“. Išimtį darau ne todėl, kad paprašė leidykla ar pats knygos autorius. Tiesiog noriu atkreipti dėmesį į, mano manymu, tikrai puikią knygą tiems, kurie dėl įvairių sumetimų keliones organizuojasi patys ar norėtų tai pradėti daryti ateityje. Gausus būrys, susirinkęs į šios knygos pristatymą, vos tilpo salėje ir dar kartą įrodė, kad vis daugiau žmonių trokšta tapti savo kelionių šeimininkais, o ši knyga yra kokybiška meškerė jų rankose, padėsianti susigauti reikiamą žuvį.

Asmeniškai pažįstu Robertą ir žinau, kad jis tikrai aistringas keliautojas, pabuvojęs apie 50 skirtingų šalių, daugelyje jų lankęsis ne po vieną kartą, bet prisipažinsiu, kad pamačiusi anonsą apie knygą, „tapsiančią vinimi į kelionių agentūrų karstą“, šyptelėjau. Suabejojau, ar tikrai galima jo knygoje rasti kažką daugiau, negu plačiuose interneto vandenynuose. Dvejojau ir dėl to, ar ši knyga turi ilgą galiojimo laiką, nes panašaus pobūdžio informacija greitai kinta ir ji labiau tinkama skelbti keliautojų tinklaraščiuose (ką dauguma ir daro), nei knygose. Bet… perskaičiau „Mokėk keliauti“ ir supratau, kad tai nėra eilinis bandymas iš nieko „užsikalti babkių“ (autorius dirba Europos parlamente ir tikrai artimiausiu metu neketina pasekti Makaliaus pėdomis, – įkurti kelionių organizatoriaus ar konsultanto agentūrą). Tiesiog, šis bičas turi sukaupęs neeilinę patirtį, praktinių žinių bagažą ir ši knyga – ne tik tobulas keliavimo pradžiamokslis, bet ir patarimų lobynas pažengusiems keliautojams.

Jau daug metų nesinaudoju kelionių agentūrų paslaugomis, organizuojuosi keliones pati ir galiu teigti, kad, jei prieš dešimt metų man būtų kas nors padovanojęs šią knygą, būčiau labai apsidžiaugusi, nes jos pagalba tikrai būčiau padariusi kur kas mažiau klaidų, sutaupiusi laiko ir pinigų, o ir pačių kelionių turinys bei kokybė būtų buvusi geresnė. Net ir šiandien, turėdama keliolikos metų keliavimo patirtį, Roberto knygoje radau nemažai įdomių įžvalgų, naudingų patarimų, nuorodų, kuriomis mielai pasinaudosiu ateityje.

Knygos autorius jau įžangoje perspėja, kad knyga „Mokėk keliauti“ nėra skirta turistams, mėgstantiems praleisti atostogas viešbučio teritorijoje su užsakytu „all inclusive“ paketu. Ši knyga – keliautojams, kurių tikslas kuo daugiau pažinti, suprasti pasaulį ir jo žmones, neapsiribojant gulėjimu paplūdymiuose ir bendravimu su viešbučio personalu. R. Pogorelio nuomone, tikras keliautojas daug bendrauja su vietiniais žmonėmis, gerbia vietos tradicijas, mokosi kalbų, nevengia viešojo transporto, nebijo apsistoti pas vietinius žmones jų namuose. Tikras keliautojas nesitrina vien turistų numindžiotose vietose, o atvirkščiai – siekia pažinti šalies autentiškumą, pajausti kuo kasdien gyvena ir kvėpuoja eiliniai žmonės. Tad „Mokėk keliauti“ yra apie tai, kaip keliaujant kuo daugiau pamatyti, atrasti, sužinoti, nepervargti, neapsigauti, susirasti naujų draugų, o kartu praplėsti savo akiratį.

Knygą sudaro penkiolika skyrių, kurie sudėlioti logiška ir patogia tvarka, pradedant nuo to, kaip pasirinkti kelionės kryptį, į ką reikėtų atkreipti dėmesį dėliojantis kelionės maršrutą (aptariami klimato, saugumo, sveikatos apsaugos kriterijai, vizų klausimai ir kiti administraciniai formalumai). Pasirinkus norimą aplankyti kraštą knygos autorius duoda daug naudingų patarimų: kaip, kur ieškoti pigesnių bilietų, kaip sužinoti kuri kaina geriausia, kaip saugiai bilietus nusipirkti, kaip apsisaugoti nuo galimų aviakompanijų bankrotų, kaip neapsigauti skrydžių bendrovių naudojamais triukais ir pan. Tolimesniuose knygos skyriuose autorius dalinasi patartimi kaip susidėlioti maršrutą, kokiu transportu geriausia keliauti atitinkamose šalyse, kaip pasirinkti vietą nakvynei, kaip susirasti nakvynę neturint daug lėšų (rekomenduoja svetingumo, nakvynės klubus ir pan.), ką būtina įtraukti į kelioninio bagažo turinį, kaip ir kur geriau keisti valiutą, kaip susipažinti su vietiniais, kaip elgtis oro uostuose, turguose, kaip išvengti vietinių sukčių triukų ir t.t… Į knygą įtrauktas ir būtinas bei naudingas skyrius apie religijas, dalijami patarimai kaip etiškai, pagarbiai elgtis skirtingų religijų šalyse, ką būtina žinoti lankant religines šventoves.

Knygoje „Mokėk keliauti“ pateikiama ir vertinga informacija apie keleivių teises, kaip jomis pasinaudoti, kur ieškoti informacijos apie jas, kokie reglamento pakeitimai šiuo metu yra svarstomi ir kas galbūt laukia netolimoje ateityje.
Priešpaskutinis skyrius skirtas autostopui, kuris, R. Pogorelio nuomone, kelionę padaro daug tikresne, autentiškesne ir įdomesne. Šį skyrių įdomu turėtų būti skaityti ir tiems, kurie niekada nebandė ir neketina bandyti tokio keliavimo būdo. Autorius pateikia daug patarimų, gudrybių, kaip greičiau, saugiau, užtikrinčiau susistabdyti pakeleivingą mašiną, kaip įvertinti, ar saugu bus keliauti.

Man ypač patiko tie knygos puslapiai, kuriuose Robertas ne tik dalina praktinius patarimus, bet aptaria ir kiek globalesnius klausimus – kodėl šiandienos pasaulyje susiklostė vienokie ar kitokie pokyčiai, lemiantys keliavimo ypatumus, aplinką; kodėl susikūrė pigių skrydžių bendrovės ir atpigo skrydžiai; kokiais etapais buvo liberalizuota Europos skrydžių rinka; kaip interneto plėtra paveikė keliavimą. Tad ši „Mokėk keliauti“ tikrai nėra vien pradžiamokslis keliautojams – kažkam ji taps padrąsinimu, vartais į platų pasaulį, kažkam užteks ir to, kad joje ras bent vieną naudingą nuorodą, kuri padės nusipirkti pigesnį bilietą ar susirasti pasaulio platybėse naujų bičiulių ir išbandyti kažką naują.

Vieno trūko šioje knygoje – paties autoriaus asmeninių įspūdžių, įdomiausių istorijų, nuotykių iš kelionių, nes žinau, kad jų tikrai visokiausių buvo, o ir pasakoti Robertas moka, tačiau sutinku, kad ši knyga turi šiek tiek kitokį tikslą ir galbūt sekantį kartą sulauksime jau vien smagiausių, didžiausią įspūdį palikusių istorijų rinkinio.

3 komentarai

  1. Perskaičiau šią knygą. Jūsų tiesa, kad informacija greitai sensta- knygoje rekomenduotas Plius Travel praeitą savaitę bankrutavo. Be abejo, ne dėl autoriau kaltės :-) Man asmeniškai naujo buvo nedaug, nes pati organizuoju savo keliones ir nefilosofuoju, kas keliautojas, o kas turistas-mano manymu, tai tik nereikalingas oro virpinimas. Bet knyga turės pasisekimą tarpe žmonių, kurie be rusų kalbos daugiau nemoka jokios užsienio kalbos. Taipogi, manau ji tikrai padrąsins daugiau vyresnio amžiaus žmonių keliauti savarankiškai.

    1. Šiaip el. paštas tai kaip ir asmens duomuo, nebūtų gerai viešinti. Parašykite jam per facebook.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.