Scanorama 2008: programa „Aistra Šiaurėje”.

Daugelis „Scanoramos” programų tęsis viso festivalio metu, tačiau minima „Aistra Šiaurėje”, kurios pavadinimas puikiai atspindi jos turinį, bus lyg vienos nakties nuotykis – jūs jį arba spėsit patirti, arba ne. 14 d. naktį Vilniuje „Vingyje”, 15 d. „Skalvijoje” ir 21 d. „Forum Cinemas” Kaune. Pavydžiu jauniesiems šio blog’o skaitytojams ir šiaip … žmonėms, nes būtų ko tą naktį nemiegoti. Jau nekalbu apie dažno „Scanoramos” svečio Baltasar Kormákur geriausią darbą „101 Reikjavikas” arba Hans Petter Moland „Draugas Pedersenas” dvelkiantį „Viso gero, Leninai” komunistine dvasia, gal tik su didesne jaunatviško maišto/ emocijų, vidinio pankiškumo, o ne melancholijos doze – juos vienaip ar kitaip buvo galima matyti mūsų kino teatruose ir, jeigu neklystu, būtent „Scanoramoje”.  Bet štai Petri Kotwica, kuris pernai į „Scanoramą” buvo užsukęs su gerokai silpnu „Namų ilgesys”, šiemet bandys reabilituotis su Berlyno auksiniam lokiui nominuotu „Juodas ledas”. Galiausiai – Aku Louhimies. Pastarasis pernai daug ką sužavėjo „Sušąlusiu miestu”, o dabar bus proga pamatyti, berods, pirmąjį jo pilno metražo darbą Neramūs („Levottomat”). Na, lyg ir viskas ir nuo manęs – trailer’iai ir aprašymai sudėti žemiau, o filmų eiliškumas – toks, koks bus naktinio kino seanso metu.

Juodas ledas / Musta jää (Suomija, 2007, 110 min.)
Rež. Petri Kotwica

[youtube mSTF2HtWlaM]

„Juodas ledas“ – tai įtampos pilna drama apie neįtikėtinus dviejų moterų santykius. Istorija rutuliojasi Helsinkyje ir jo apylinkėse. Pagrindinės veikėjos Sara ir Tuli yra vienodai nenustabdomos ir nenuspėjamos moterys. Beveik 40-ies sulaukusi Sara dirba ginekologe. Ji ištekėjusi už architekto ir dėstytojo Leo. Sara įtaria, kad jos vyras yra užmezgęs romaną su kita moterimi. Tuli – 25 metų architektūros studentė, jos vaikinas – dėstytojas, vardu Leo. Viskas lyg ir būtų gerai, jei tik Leo būtų tikras vyras ir užbaigtų reikalus su „beveik buvusia“ žmona.

Apdovanojimai – nominuotas Tarptautinio Berlyno kino festivalio „Auksiniam lokiui“; laimėjo „Jussi“ apdovanojimus geriausio filmo, geriausios aktorės, geriausio režisieriaus, geriausio montažo, geriausio scenarijaus kategorijose, nominuotas už geriausią operatoriaus darbą, muziką, antro plano aktorę.

Draugas Pedersenas / Gymnaslærer Pedersen (Norvegija, 2006, 123 min.)
Rež. Hans Petter Moland

[youtube iML7gUKGA-E]

1968-aisiais Knutas Pedersenas atvyksta į Larviką, svajodamas gyventi kaip kuklus buržua. Jo nepasitenkinimas socialine neteisybe pastūmėja jį į komunistų partiją. Pedersenas yra švelnus ir intelektualus, jis abejoja kraštutinėmis revoliucijos idėjomis. Tik pamilęs jauną ir gražią partijos draugę Niną, jis įtiki, kad absurdiškos ir utopinės idėjos gali būti įgyvendintos. Tačiau ir jam, ir Ninai tenka labai dramatiškai patirti šių iliuzijų krachą.

Apdovanojimai – Monrealio pasaulio kino festivalyje laimėjo prizą už geriausią režisūrą, nominuotas „Grand Prix des Amériques“; „Amanda“ apdovanojimai (Norvegija) geriausiai aktorei.

[pertrauka]

Neramūs / Levottomat (Suomija, 2000, 111 min.)
Rež. Aku Louhimies

[youtube 1xtJUXM2RPQ]

Dvidešimt septynerių metų Ari – greitosios pagalbos gydytojas, dirbantis Turku gaisrinėje. Mėgstamiausia veikla po darbo – vienos nakties nuotykiai. Ari manymu, įsipareigojimai tolygu skausmui, tad jis, nenorėdamas įskaudinti nė vienos merginos, tiesiog su jomis daugiau nesusitinka. Viskas gerai iki tol, kol vaikinas supranta nieko nejaučiantis. Viskas pasikeičia, kai Ari sutinka Tiną ir nejučia pradeda su ja susitikinėti, kas priveda prie to, kad mergina įsimyli ir bando suvystyti vyrą. Tina supažindina vaikiną su geriausiomis savo draugėmis Ilona ir Hana Rika bei jų vaikinais Stigu ir Riku. Žinodami, kad tai paskutinė laisva jų vasara, jaunuoliai nusprendžia ją praleisti linksmai ir lengvabūdiškai. Ilona su Stigu pora nuo paauglystės, tad jų santykiai labiau draugiški nei aistringi. Jie jau beveik stovi prie altoriaus, tad mergina skuba pasinaudoti paskutinėmis laisvomis dienomis, ieškodama pramogų. Hana Rika, liuteronų kunigė, įtraukia Arį į diskusiją apie jo poveikį draugų penketukui. Intelektualus bendravimas tarp jų užsimezga Ariui atradus, kad jos filosofija įdomi. Deja, Ari sau padėti negali, draugystė perauga į neapykantą ir vyras suvokia, kad jis sugeba įskaudinti žmonės, kurie juo rūpinasi. Ruduo artėja, visus draugus priversdamas lopyti jų skirtumus. Stigo ir Ilonos vestuvių fantazija baigiasi ir atmerkia visiems akis, ypač Ariui, kuris pagaliau suvokia galįs jausti…

Apdovanojimai – nominuotas Tarptautinio Maskvos kino festivalio „Auksiniam Šv. Jurgiui“; specialus „Jussi“ apdovanojimas už garso takelį, auditorijos prizas, prizas už geriausią montažą.

101 Reikjavikas / 101 Reykjavík (Islandija, 2000, 88 min.)
Rež. Baltasar Kormákur
Muzika Damon Albarn, Einar Örn Benediktsson

[youtube 9amX_PvbAFw]

Hlynuras – dvidešimt aštuonerių metų bedarbis. Jis vis dar gyvena su mama, sėkmingai neturi darbo, leidžia dienas prie interneto ir televizoriaus bei bare nužiūrinėdamas merginas. Tačiau toks jaukus jo gyvenimas patiria smūgį, kai paaiškėja, kad jo mama lesbietė, o jos mergina iš Ispanijos atikrausto pas juos gyventi. „101 Reikjavikas“ – tai juodoji komedija apie labai keistą meilės trikampį, juokinga pasaka apie seksualinę orientaciją ir nieko neveikimo kultūrą madingoje Islandijos sostinėje Reikjavike.

„101 Reikjavikas“ pasakoja istoriją apie nieko gyvenime neveikiantį trisdešimtmetį. Tai labai būdinga mano šaliai, tačiau filmas tapo populiarus pasaulyje, nes panašių problemų visiems iškyla. Menas todėl ir yra toks svarbus, kad gali paveikti bet kokios tautybės, religijos, gyvenimo būdo žmones bet kurioje šalyje“, – sako režisierius Baltasaras Kormákuras.

Apdovanojimai – Tarptautinis Toronto kino festivalio Atradimo apdovanojimas; Salonikų kino festivalio FIPRESCI prizas; nominuotas Europos metų atradimo apdovanojimui; festivalyje „Camerimage“ nominuotas „Auksinei varlei“; Ruano Šiaurės kino festivalyje pelnė Didžiosios žiuri prizą; Liubeko Šiaurės kino dienose gavo Ekumeninės žiuri prizą; Lokarno tarptautiniame kino festivalyje pelnė jaunimo žiuri apdovanojimą „Euro<26“, nominuotas „Auksiniam leopardui“; nominuotas „Edda“ apdovanojimams (Islandija) geriausio filmo, metų režisieriaus, aktoriaus ir aktorės apdovanojimams; Tarptautiniame Buenos Airių nepriklausomo kino festivalyje nominuotas už geriausią filmą.

_ _ _ _ _
Ieškom žmonių norinčių/ galinčių bent kartą per savaitę prisidėti prie G. turinio (kinas, muzika, kt. kultūros reiškiniai (dailė, šokis, fotografija, etc.)). Jeigu jauti prasmę šioje kultūriškai švietėjiškoje iniciatyvoje – brūkštelk paulius[a]g-taskas.lt

Šiaurės šalių kino forumo „Scanorama 2008″ programa:

VILNIUS
„FORUM CINEMAS AKROPOLIS” (*.pdf)
KINO CENTRAS „SKALVIJA” (*.pdf)
„FORUM CINEMAS VINGIS” (*.pdf)

KAUNAS
„FORUM CINEMAS KAUNE” (*.pdf)

KLAIPĖDA
KINO CENTRAS „CINAMON” (*.pdf)

fb-share-icon

13 komentarų apie “Scanorama 2008: programa „Aistra Šiaurėje”.

  1. Arba aš durnas, arba kažkas ne taip su festivalio programos pateikimu.
    Ėmiau reklamuoti tarp bendradarbių renginį. Iškart gavau pageidavimą visos programos tipo pdf formate. Deja, niekaip nerandu firminiame tinklalapyje. Gal galite padėti?

  2. Iš scanorama psl. pasirenki miestą tada kino tetrą ir ten yra repertuaras, copy – paste ir print :)
    Ir pernai metais apie tai nebuvo pagalvota.

  3. žodžiu nėra patogu. O tokio tinklalapio kaip SCANORAMOS sudaryti be pirminio „cielo” pdf formato duomenų, rodosi, neįmanoma…

  4. mane labiau neramina tvarka su abonemetais – i 5 filmus po 11 lt, jei eini i filma iki 16 h. ,kas savaitgali gana patogu, labiau apsimoka pirkti paprasta bilieta po 10 lt, keista , kad apskritai ner abonementu 10 filmu

  5. Kiek girdėjau, abonentas į 10 filmų kainuoja 100 litų.

    Pabandyk dar papildomai pasiaiškinti.

  6. Ai, Arūnai, taip būna tiems idealistams. Amžinai pas juos betvarkė, o „Scanoramoje” su interneto puslapiu jau ne pirmi metai. Yra ir tvarkingesni festivaliai, bet, kad ir kaip jų atstovai savu laiku būtų pykę ant FC sienų, jiems jos kur kas palenkesnės nei kinomaniškesnės sielos „Scanoramai” :)

  7. aiskinausi sianndien, be rezultatu – nieko nezino ir kitaip neparduoda, teko imti du po 55

  8. Man tai kol kas didžiausias galvos skausmas kaip iš „atsirinktų” filmų atsirinkti „labiausiai atsirinktus”. :D

  9. Negavau bilietų į „Negatyvaus mąstymo menas” ir „Atvertos širdys”. Nors rodo, kad dar po 20 yra ir į vieną ir į kitą seansą.:-[

  10. Gal. Nors apmaudu, kai vos 110 vietų salėje net 20 kažkur „dingsta”. Iš dalies gerai, kad pora filmų nusibraukė, tik gaila, kad tokie.

    Žiūrėsim per šilelį, reiškiasis…:D

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.