Skrydis tarp Kanados ir Palestinos: dešimtasis Naujojo cirko savaitgalis

„Nežinoti šiuolaikinio cirko yra tas pats, kas klausytis tik Bethoveno, ir, pavyzdžiui, apsieiti be Bitlų“, sakė akrobatas Duncan Wall. Dažnam Menų spaustuvės organizuojamo Naujojo cirko savaitgalio lankytojui jau nebereikia aiškinti, kad šiuolaikinis cirkas nebūtinai skirtas vaikams ir apskritai artimesnis teatro spektakliams nei tam, ką žmonės prieš daugybę metų įprato matyti keliaujančiose šapito palapinėse. Festivalis jau ne kartą įrodė, jog cirko pasirodymai menine kokybe yra lygiavertis (arba, gali net pranokti) bet kurią kitą scenos meno sritį.

Vilniuje jau tampa įprasta, kad būtent šiuolaikinis cirkas pradeda naują teatro sezoną. Šįmet rugsėjį Naujojo cirko savaitgaliui stuktelės pirmasis rimtas jubiliejus – festivalis rengiamas jau dešimtąjį kartą ir plečia savo trukmę, erdvę bei formą. Rugsėjo 7-13 dienomis vyksiantis savaitgalis prasidės trečiadienį ir tęsis iki pat sekmadienio vakaro. Greta tokių elitinių Europos cirko valstybių kaip Prancūzija, Suomija bei Danija, spektaklius atveža ir šiuolaikinio cirko meka Kanada. O jei egzotikos dar maža – atvyksta šiuolaikinio cirko duetas iš Palestinos.

Pasaulinio garso svečiai
Pirmą kartą Lietuvoje viešės viena lydinčiųjų ir pagrindinių Kanados cirką reprezentuojančių trupių „Seven fingers“. „Šios trupės spektaklių kokybė nenusileidžia Cirque du Soleil spektakliams“, sako festivalio koordinatorė Gintarė Masteikaitė, „skirtumas tas, kad Cirque du Soleil orientuojasi į komercinę rinką, tuo tarpu „Seven fingers“ gręžiasi į mažesnį formatą ir kitokią meninę kokybę.“ Didžioji dalis trupės kūrėjų turi patirties ir Cirque du Soleil spektakliuose. Menų spaustuvėje bus pristatytas vienintelis „Seven fingers“ monospektaklis „Čiuožykla“ apie vienišą žmogų, kuris nori mylėti ir būti mylimas, ir koks liūdnas bei juokingas jis iš tiesų tampa tokioje atpažįstamoje situacijoje.

Pirmieji kartai
Palestina turbūt yra viena tų šalių, kurių vardą, kalbant apie šiuolaikinį cirką, tikėtumėmės išgirsti mažiausiai. „B-Orders“ – pirmasis palestiniečių sukurtas profesionalus šiuolaikinio cirko spektaklis, jo autoriai Fadi Zmorrod ir Ashtar Muallem – pirmieji Palestinoje gimę šiuolaikinio cirko profesionalai. Tai neabejotinai yra pirmasis šiuolaikinio cirko spektaklis, kuris į Lietuvą bus atvežtas iš Palestinos ir iš Azijos žemyno apskritai. Pirmasis palestiniečių „blynas” neprisvilo – nepaprasto grožio spektaklis keliauja po visą pasaulį, neseniai lankėsi Pietų Amerikoje, į kurią greitu laiku teks sugrįžti, o į Vilnių atkeliaus iškart po 20-ties parodymų Edinburgo „Frindge“ festivalyje.

Europos vardai
Tradiciškai Naujojo cirko savaitgalis neapsieina be trupių iš Prancūzijos – šalies, kurios sostinė, kaip teigė Federico Fellini, „pakylėjo cirką iki meno“. Duetas „Cie Barolosolo“ atidarys festivalį pasirodymu Menų spaustuvės kiemelyje, kuriame nekils į sceną, bet lips į baseiną. Apie poetišką, muzikalų ir klounišką gyvenimą Mathieu Levavasseur ir William Valet pasakoja veikdami virš, aplink ir su vandeniu. Tuo tarpu antrasis iš Prancūzijos atvykstantis pasirodymas – visiška priešingybė. Čia Etienne Marceau manipuliacijos objektais pagalba atliks valandos trukmės arbatos ceremoniją „Pastebėjimai“, kurią jau yra pristatęs daugiau nei 300 kartų.

Skandinavų cirkui šįmet atstovaus jungtinis Suomijos trupių projektas bei danų trupė TinCanCompany. Menų spaustuvės kiemelyje pasistatę kemperį, danai savaitgalio popietėmis pristatys spektaklį visai šeimai „Stovyklavimo džiaugsmas“. Suomių vakare bus parodyti du spektakliai. Vienas jų – vizualiojo teatro ir šiuolaikinio cirko trupės WHS „Mortimer“, atliekamas artisto Ville Walo, Suomijoje vadinamo šiuolaikinio žonliravimo pionieriumi, novatoriumi bei reformatoriumi. Cirko pasaulyje Walo jau daug metų garsėja ne tik žongliravimo inovacijomis, bet ir objektų teatru, manipuliacija daiktais bei medijų ir veiksmo sinteze cirko ir teatro spektakliuose. Antroji vakaro dalis – spektaklis „Paviršius“. Lyrišką istoriją Salla Hakanpää pasakoja priešindama statišką prisirišimą prie virvės ir nuolat trykštančio vandens dinamiką. Nepriekaištinga estetika ir geras skonis – tai neatsiejama nuo WHS produkcijos spektaklių.

Kitas formatas
Absoliuti dešimtojo festivalio naujiena – ispano Horacio Alcalá dokumentinis filmas „Skrodžiant dangų“, kuriame pasakojamos aštuonių iš įvairiausių kraštų kilusių akrobatų istorijos apie jų gyvenimą už scenos, apie vaikystėje gimusį norą skristi, apie įveiktas traumas, po kurių grėsė karjeros pabaiga, apie gydančią cirko galią. Tarp jų – ir festivalyje pasirodysiančio palestiniečio F.Zmorrod istorija apie pasiryžimą rinktis sunkesnį kelią. 2013-aisiais sukurtas filmas nuolat keliauja per didžiuosius šiuolaikinio cirko bei kino festivalius. Į Lietuvą atvyksta ir pats filmo režisierius, su kuriuo, kaip ir su F.Zmorrod, bus rengiamas susitikimas Menų spaustuvės kavinėje.

Iki šiol edukavęs tik potencialius cirko praktikus, šįkart festivalis gręžiasi į potencialius rašytojus apie cirką. Nordic-Baltic projektas sukvies scenos menų teoretikus iš visų Baltijos šalių į trijų dienų seminarą, kuriame dalyviai susipažins su šiuolaikinio cirko spektaklių analizės principais. O rašyti šiame festivalyje tikrai bus apie ką.

Dešimtasis jubiliejinis Tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „Naujojo cirko savaitgalis‘15“ sostinės Menų spaustuvėje rugsėjo 9-13 d.

 

PROGRAMA
Naujojo cirko savaitgalis’15

„Sala O“ | Cie Barolosolo (Prancūzija)
Idėjos autorius Mathieu Levavasseur
Atlikėjai: Mathieu Levavasseur ir William Valet
Gatvės cirko pasirodymas | Akrobatika | Trukmė 42 min.
Cirko pasirodymas vandenyje? Kodėl gi ne! Apie poetišką, muzikalų ir klounišką gyvenimą atlikėjai pasakos veikdami virš, aplink ir su vandeniu.
Du klounai įžengia į nepaprastą besitaškančią sceną, kurią laikantys stulpai tampa fleitomis, vanduo – būgnais, o gitara ir bandža gali atlikti cirko triukus. Vienas artistų kaip įmanydamas stengiasi likti saloje ir nesušlapti kojų, o kitas jį provokuoja lipti į vandens pripildytą baseiną, taip suteikdamas žiūrovams daug puikių (smagių?) emocijų.
Menų spaustuvė | Kiemas
Rugsėjo 9 d. | 18.00

„Mortimer“ | WHS (Suomija)
Idėjos autoriai: Ville Walo, Anne Jämsä | Atlikėjas Ville Walo
Solo pasirodymas | Žongliravimas | Trukmė 25 min.
Lengvas kaip plunksnelė ar mirtinai rimtas?
Cirko artistas Ville Walo spektaklyje žongliruoja objektais, garso ir vaizdo projekcijomis bei manipuliuoja žiūrovų emocijomis. Subtilus humoras, gebėjimas pasijuokti net iš mirties, tarsi perbraukdamas plunksnele sukelia publikai švelnius šiurpuliukus.
Žongliruojamuose objektuose įtaisyti jutikliai, kurių technologijos suprogramuotos taip, tad kiekvienas žonglieriaus triukas gyvai kuria spektaklio elektroninės muzikos foną ir skamba unisonu su vaizdo projekcijomis bei choreografija. Vaizdo projekcijų ir animacijos dėka, scena paskęsta tarp minkštų ir kasdienių objektų, sukuriančių ypatingą atmosferą.
Nors tai yra solo pasirodymas, kartu su atlikėju scenoje esantys daiktai, taip pat tampa spektaklio dalimi. Skeletai, iš video projekcijos atskrendantys neįprasti paukščiai, gremėzdiški rakandai – viskas tampa šio neįprasto pasaulio gyventojais. Tai pasaka, kurioje susipina mirtis, naivumas, žaismingas žiaurumas ir juodasis humoras. Spektaklis provokuoja tylų vidinį juoką.

„Paviršius“ | WHS ir Zero Gravity Company (Suomija)
Idėjos autorė ir atlikėja: Salla Hakanpää | Režisierius Ville Walo
Solo pasirodymas | Akrobatika | Trukmė 38 min.
Žmogus ir virvė. Magiška nesvarumo būsena.
Vandens paviršius atspindi kiekvieną virvės giją. Tarsi veikiama nematomų jėgų, ji pradeda siūbuoti ir suktis, vis stipriau prikaustydama dėmesį. Virvės gijos ir žmogaus kūnas susilieja ir pradeda kilti į orą, o vandenyje atsispindinčios beprotiško sukimosi refleksijos šviečia žiūrovų akyse.
Menų spaustuvė | Juodoji salė
Rugsėjo 9 d. | 19.30

>> Į svečių iš Suomijos spektaklius „Mortimer“ ir „Paviršius“ – galioja vienas bilietas. Tarp spektaklių numatyta 20 min. pertrauka <<

„Skrodžiant dangų“ | Režisierius Horacio Alcalá (Ispanija)
Dokumentinis filmas apie šiuolaikinio cirko užkulisius | Trukmė 87 min.
Režisierius Horacio Alcalá, kartu su cirko trupės „Cirque du Soleil“ komanda daugiau kaip penkerius metus keliavo po įvairias pasaulio šalis stebėdamas ir fiksuodamas jų pasirodymų užkulisius. Žiūrovai kviečiami susipažinti su aštuonių skirtingų šiuolaikinio cirko artistų istorijomis ir pasakojimais, kurie atsiskleidžia neįtikėtinas žmogaus fizines ir emocines galimybes, geležinę drausmę bei nuolatinį namų ilgesį.
Daugybė valandų alinančio darbo dėl vieno sėkmingai atlikto triuko ir žiūrovų emocijos – visa tai geriausių cirko atlikėjų kasdienybė, kurią filme simbolizuoja trapecija – ambicijų, pakilimų ir nuopuolių metafora.
>> Po spektaklio žiūrovai kviečiami į susitikimą su režisieriumi Horacio Alcalá <<
Menų spaustuvė | Juodoji salė
Rugsėjo 10 d. | 19.30

„Pastebėjimai“ | Company Sacekripa (Prancūzija)
Idėjos autorius ir atlikėjas Etienne Marceau
Solo pasirodymas | Žongliravimas | Trukmė 45 min.
Atlikėjas scenoje kasdienius objektus paverčia jautrumo ir subtilumo simboliais.
Kiekvienas daiktas atlikėjo rankose tampa ypatingu. Judesiai lėti, miniatiūriniai objektai juda taip ramiai ir užtikrintai, kad verčia žiūrovus atsimerkti kiek plačiau ir pastebėti smulkmenose užkoduotas paslaptis.
Šis tylus pasirodymas kalba apie mažas kasdienio gyvenimo manijas, kurios kartais gali išvesti žmones iš kantrybės.

Menų spaustuvė | Kišeninė salė
Rugsėjo 11 d. | 18.00
Rugsėjo 12 d. 14.00 ir 18.00

„B-Orders“ | Palestinos cirko mokykla (Palestina)
Idėjos autoriai ir atlikėjai: Ashtar Muallem, Fadi Zmorrod
Akrobatika | Trukmė 50 min.
Pirmasis palestiniečių sukurtas profesionalus šiuolaikinio cirko spektaklis.
Gimdami visi turime kūną, kraują, kvėpuojame oru. Ateidami į šį pasaulį mes nepasirenkame šeimos ar socialinės grupės. Augdami formuojame savo charakterį ir asmenybę. Laikui bėgant prarandame savo naivumą ir mokėjimą žaisti. Pradedame vaikščioti savo nubrėžtomis linijomis ir nuolat savęs klausinėti. Mes tarsi įrėminti savo prigimtyje, religijoje, tautybėje…
Spaudimas mus verčia priešintis tam, ką priimta laikyti „normaliu“ ar „teisingu“ ir eiti ieškoti savo kelio. Bet ar kada nors mes galėsime išsivaduoti nuo išankstinių nuostatų ir auklėjimo?
Menų spaustuvė | Juodoji salė
Rugsėjo 11 d. | 19.30

„Stovyklavimo džiaugsmas“ | TinCan Company (Danija)
Režisierius Leiv Arne Kjöllmoen | Atlikėjai Gry Lambertsen ir Rune Andersen
Akrobatika | Trukmė 50 min.
Tai dinamiškas absurdo cirko spektaklis apie tai, kas nutinka, jeigu leidžiame nežinomų ir nepatirtų dalykų baimei mus nugalėti. Pasakojimą žiūrovai išvys dviejų absurdo klounų akimis.
Karavanas sustoja ir iš jo išlipa du groteskiški stovyklautojai, kurie tuoj pat užima visą erdvę, esančią aplink juos. Pasitiesia dirbtinę žolę, įrengia stovyklavietę, apjuosia ją tvora. Net iškelia vėliavą, kuri skelbia apie naujos tautos atsiradimą.
Spektaklio kūrėjai nagrinėja, kaip toli mes, kaip žmonės ir kaip tautos, galime eiti, primesdami savo kultūrą ir vertybes kitiems. Smagu gali būti iki tol, kol mūsų savarankiškumas ir geri ketinimai it bumerangas pliaukštelės kakton.

Menų spaustuvė | Kiemas
Rugsėjo 12 d. | 16.00
Rugsėjo 13 d. | 16.00

„Čiuožykla“ | 7 Fingers (Kanada)
Idėjos autorius ir atlikėjas Patrick Léonard
Solo pasirodymas | Įvairios disciplinos | Trukmė 80 min.
Publika
Varlė
Šakutė
Ukulelė
Šiek tiek pramogų
Pažeidžiamumas bei neviltis
Sutrūkinėjęs kūnas
Mėlynas švarkelis, kėdė ir stalas
Juokas, ašaros
Spektaklio metu, kartu su artistu, publika šliuožia tarp cirko ir teatro, tarp muzikos ir šokio, tarp džiaugsmo ir nevilties. Vienišą žmogų pasitinkančios fanfaros, juokus, o gal gailestį keliantys cirko triukai, atpažįstamose kasdienėse situacijose atsiduriantis personažas ir ore tvyrantis klausimas, kaip toli mes galime eiti, norėdami mylėti ir būti mylimi.
>> Spektaklis pristatomas anglų k. <<
Menų spaustuvė | Juodoji salė
Rugsėjo 13 d. | 19.00

Bilietus platina Tiketa.

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.