STEPHEN KING „Budėjimas baigtas”

Visai laukiau trilogijos paskutiniosios knygos, pavadintos „Budėjimas baigtas” (End of Watch). Net nežiūrint to, kad „Radybos” buvo labai vidutiniškas kūrinys. Vienok Kingo sukurtas Bilo Hodžeso personažas pavergė ir su juo būtų galima keliauti dar ne po vieną detektyvinę istoriją, tačiau siaubo karalius kažkuriuo momentu paleido vadžias, įsiūbuotas vežimas nebegrįžo į reikiamas vėžes, o nuvirsdamas nuo kelio nusitempė ne tik Hodžesą, bet ir patį jo kūrėją.

„Budėjimas baigtas” grįžta prie pono Mersedeso istorijos, kuri baigėsi pamišėlio Hartsfildo galvos skilimu ir vegetavimu ligoninėje. Kaip ir buvo galima nuspėti – blogiukas pabunda iš komos ir aplinkui jį ima dėtis keisti dalykai. Keistumai, susiję su žmonių mirtimis, buvo pradėję pinti intriguojančią detektyvinę fabulą, tačiau (deja) Kingas nebūtų Kingas, jeigu nežengtų toliau ir neįmaišytų paranormalumų (telekinezę, sąmonės perkėlimą, hipnozę ir kt.), nuo kurių kažkokiu būdu trilogijos pirmoje ir antroje knygose sugebėjo atsilaikyti. O blogiausia, kad šitos fantazijos visiškai prasilenkė su sveiku protu ir bet kokiu įtikinamumu. Galėjo į siužetą įpinti ir NSO, ateivių, zombių – efektas būtų toks pats. Galbūt pirminis sumanymas buvo visus keistumus paaiškinti kokiu detektyviniu triuku ar moksline egzotika, tačiau atėjo tas etapas, kai to jau nebepavyko niekaip paaiškinti, tai nusispjovė į logiką ir svaigo dar labiau.

Bet „Budėjime” ir ne tai blogiausia. Tos pačios situacijos rodomos iš kelių perspektyvų, nuolat pakartojami tie patys siužeto vingiai, praeities įvykiai, kurie visiškai nieko naujo nepasako. Iš šios knygos galima išbraukti pusę teksto ir nuo to būtų visumai tik geriau. Kad Kingas moka tuščiažodžiauti ir malti šūdą galima buvo įsitikinti ne vieną kartą, tačiau šįkart tai ryšku kaip niekad.

Dar norisi pasisakyti apie antrąjį serialo „Ponas Mersedesas” sezoną, kuris sukurptas pagal „Budėjimas baigtas” –  jis yra daug geresnis už knygą. Serialo kūrėjai Hodžeso nepalaidoja – matyt, pamatė jo potencialą dar ne vienam sezonui, taip pat nuo septintos serijos į pagalbą pasitelkę Dennis’ą Lehane’ą („Kuždesių sala”) pabėga nuo Kingo knygos nesąmonių ir imasi savitos fabulos, kuri už originaliąją ir įdomesnė, ir logiškesnė, ir netikėtesnė. Taigi, tiems, kam patiko „Ponas Mersedesas”, su tolimesne literatūrine tąsa neverta gaišti laiko, verčiau žiūrėti serialą, o „Budėjimas baigtas” galima skaityti nebent vardan analizės ir supratimo „Kaip parašyti storą knygą”.

fb-share-icon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.