Jei nieko nesako šis žodis, nurimkite. Tai – ne muzikinė grupė, ne spektaklio ar kino filmo pavadinimas. Ir apskritai – su šia paslaptimi susidūriau klausydamas Pamelia Kurstin albumo “Thinking Out Loud” ir spėliodamas, koks padaras skleidžia tokius garsus. Pasirodo, buvau pamalonintas ir kaip kukliai elektroniką @g. atstovaujantis žmogėnas, ir kaip pastaruoju metu stebinamas kaimynų muzikinių ir kinematografijos lobių. Vienas tokių kaimynų – Rusija, kurioje 1919 m. vietinis išradėjas Levas Sergejevičius Tereminas nulipdė vieną pirmųjų elektromuzikinių instrumentų – tereminą (angl. theremin arba thereminvox).
Keistas tai buvo padaras – lojo, kaukė, čiulbėjo ir kitus garsus leido rankų elektromagnetiniame lauke pagalba, tačiau per daug nesiplėsiu, nes norėdami instrumento ir jo autoriaus biografiją susirasite ir patys. Gal kiek įdomiau yra tas faktas, kad tereminas, evoliucionavęs ir tapęs praktišku portabiliu instrumentu, vis dar gyvas ir su jo netikru nematomu balsu susiduriame kultūrinėje buityje. Tarkim, kad ir žemiau esantis eksperimentas pavogt 2006-ųjų metų pop simbolį – Gnarls Barkley “Crazy”.
[youtube mW0B1sipLBI]
Šiuo instrumentu koncerte gyvai grojo cepelinas Jimmy Page atliekant kūrinį “Whole Lotta Love”, kurį, sako, klausydamas ir nuskendo mylimas dainius Jeff’as. Garsiausias iš susidomėjusių kompozitorių turbūt buvo D.Šostakovičius, apie kurį pasakojo snobas smuikininkas snobo filme “Metinių šventė” praėjusią savaitę ir pasiguldė į lovą ten vaidinusios G.Paltrow heroję. Kitas pakankamai geras filmas – “Mašinistas” – leido sau apturėti teremininį garso takelį. Pasirodo, šis instrumentas parodė iškilmingą dėmesį ir Lietuvai, skambėdamas vieno pernykščių “Sirenų” spektaklio “Haširigaki” metu. Dar savotiškai priminčiau Fennesz gyvą pasirodymą “Jaunos muzikos” festivalyje (ar kitas tuometines elektrines nesąmones). Be abejo, pasaulyje teremino apraiškų daugiau. Gyvai ar įrašų studijoje juo naudojosi nemažai žinomų vardų, tokių kaip: Jean Michel Jarre, The Flaming Lips, Goldfrapp, The Decemberists, DeVotchka, netgi Marilyn Manson. Bent jau paskutiniame (kol kas) savo albume pats tokią partiją įgrojo ir šaunuolis Patrick Wolf. O tokie grandai ir nemažesni trečiojo albumo pažadukai – Portishead – tereminu įrašė elektroninį ūkavimą savo dainai “Humming”. Ech, visko nesuminėsi… ir nereikia.
jei norit profesionalesnio teremino valdymo, pakankamai idomia Pamelia Kurstin triuksmo simfonija galite rasti cia.
ipusejus straipsneli blykstelejo man is praeities – trolis mumis ilja lagutenko situo isradimu naudojosi dar viesnages musu salyje „ртуть алоэ” turo metu 2000 metais berods. tiksliau, tada ash ilją pirma karta pamaciau juo naudojantis.
hm, pasirodo ir patys rusai zaidzia :) neabejoju, jog ir kiti sito daikto akim ausim ragave, tik pavadinimo nesukontempliavo.