TERRY PRATCHETT “Tik tu gali išgelbėti žmoniją”

Esmė – ne bandyti laimėti.

Tu privalai laimėti. Antraip kam gyventi?

Šiaip Terry Pratchetto “Tik tu gali išgelbėti žmoniją” subalansuota paaugliškajai auditorijai, bet, kadangi tai Pratchettas, ėmiau ir perskaičiau. Įspūdis liko visai teigiamas. Žinoma, čia ne fentezi ir ne “Disko pasaulis”, tad galima pasigesti šarmingų juokelių ir kurioziškų įvykių. Ir idėja, kai jau pro akis esi praleidęs Orsono Scotto Cardo „Enderio žaidimą“ bei Sergejaus Lukjanenko “Atspindžių labirintą” (taip, taip, šitas pasirodė po “Džonio Maksvelo” trilogijos), neatrodo unikalumu blizganti, tačiau tekstas pateiktas paprastai, neperspaustas su aprašymais ir apmąstymais, vyrauja gyvų dialogų siužetas, kuriam nėra ką prikišti, o ir žygdarbiams įkvepiantis turinys jaunam skaitytojui bus tik į naudą.

Veiksmas vyksta “mūsų” pasaulyje, kuriame dvylikamečiai išgyvena tėvų nesantaikas, darbadieniais lanko mokyklą, o po pamokų laiką leidžia su draugais arba gadina akis ir laikyseną įsispitriję į kompiuterių ekranus. Ne išimtis ir dvylikametis Džonis Maksvelas. Vaikinas įkrinta į žaidimą “Tik tu gali išgelbėti žmoniją”, tiksliau, žaidimo veikėjai, ateiviai, tiesiogine prasme ima persekioti Džonį – šio maldauja išgelbėti jų laivyną. O tai tikrai nenumatyta pagal žaidimo scenarijų… Žodžiu, virtualusis ir tikrasis pasaulis ima Džoniui lietis į vieną.  

Pasakojimas netrunka įtraukti, o apysaka – baigtis, tačiau nėra ko nerimauti – tai tik trilogijos pirmoji knyga. Antroji, kurioje ne šio pasaulio gyventojai Džonio vėl nepaleis, jau išversta į lietuvių kalbą pavadinimu “Džonis ir mirusieji”.

Knygos vertimas (Elenos Macevičiūtės darbas) nusipelno pagyrų, nes tikrai netingėta parinkti spalvingesnių žodžių, nepabijota paaugliško žargono, pasėdėta prie naujadarų (ypač smagus “šelminskis”).

Šiaip sakyčiau „Tik tu gali išgelbėti žmoniją“, duokit skaityti kiekvienam nuo kompo neatlimpančiam paaugliui, gal atras skaitymo malonumą ir ras  žaidimą knygoje, bet bijau, kad po to sugrįš prie kompiuterinio pasaulio su dvigubu užsidegimu. Bet nepabandęs nesužinosi, arba kaip Pratchettas rašo:

Gali nelaimėti niekada, bet bent jau pamėginti privalai.

Jeigu ne tu, tai kas?

ps. Knyga pasirodo turi net savo garso takelį http://www.ifnotyouthenwho.com/

*****

Skaityta iš:  [apysaka] / Terry Pratchett ; [iš anglų kalbos vertė Elena Macevičiūtė]. – Vilnius : Bonus animus, [2011]. – 197, [1] p. – (Z-7 ; 6). – ISBN 978-9955-754-24-4

0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *