[nostalgija:] The Smiths – „The Queen Is Dead” [1986].

Anuomet maniau, kad pasaulyje yra dvi grupės: „Metalas“ ir „Depeche Mode“. Gyveni ir mokaisi. Patiri. Atsitiktinai, tyčia. Argi yra skirtumas?

„Nostalgijai“ galiu rinktis bet kurį The Smiths albumą, tačiau The Queen Is Dead man yra ypatingas jau vien dėl jame esančios dainos There Is A Light That Never Goes Out. Ji apie tai, kaip gera mirti šalia brangaus žmogaus ir nelygu trenksimės į sunkvežimį ar dviaukštį autobusą. Tik nevežk manęs namo. Vairuok ten, kur šviečia miestas. Nepalik. O gal tu tik šį vakarą sutiktas/sutikta? Man garbė žūti šalia, man gera būti arti. Ar tokių buvote sutikę?

Ypatingas albumas, nes jis grotuve gali suktis visą dieną ir aš visą dieną neišeisiu iš namų. Ne dėl to, kad išjungti nevalia. Dėl to, kad klausantis šito įrašo gera būti su savimi. Būti savimi. Daugelis žmonių Britanijoje balsuodami už visų laikų liūdniausią dainą laimėtoja išrinko būtent trečiuoju numeriu šiame albume skambančią I know it‘s over. If youre so funny, then why are you on your own tonight… Ko tik neprisiskaičiau – kai kas trokšta, kad šis kūrinys skambėtų laidotuvių metu. Ir kaip keista – šioje dainoje nėra jokio sunkumo, tik graži melodija ir tobulai išdainuotas vienišumo jausmas. Skaidrus ir peršviečiamas.

Liūdnos popietės nuotaika plaukia Cemetary Gates, kur Morrissey švelniai ironizuoja savo (taip byloja legendos) merginos adresu. Kalbama, kad jis turėjo ją vienintelę ir šioje dainoje apdainuoja realų jų susitikimą prie kapinių. Ji skaitė John Keats ir William Yates, o jis…Oscar Wilde. Šalia lengvo nusivylimo seka ir apgailestavimas – kur šie žmonės dabar? Juk, kaip sako Morrissey, – manyje yra tiek pat aistros, kiek ir tie palaidoti turėjo.

Šis albumas – viršūnė to, ką padarė vėliau gerkles vienas kitam perkandę Morrissey ir Johnny Marr. Taip su lyrika suderintos gitarinės muzikos, kaip Bigmouth Strikes Again ar Vicar In A Tutu dainose aš gal ir negirdėjau arba nenorėjau girdėti. Tebūnie, tiems, kas šiuolaikinėje studijoje kokybiškai sugros ir įrašys titulinį The Queen Is Dead kūrinį, atiduosiu pagarbą. Pažadu, Frankly Mr. Shankly. Tarsi matydamas dvidešimt metų į priekį Morrisey sudainavo I want to go down in musical history…ir, po galais, jis čia yra. Neištrinamas. Nepamenu nei vieno penkiomis žvaigždėmis nukabinėto indie albumų topo, kuriame nebūtų The Queen Is Dead. Čiupinėto, išturėto, mylėto taip, tarsi rūdytų ir vis šveistum jį iki blizgesio. Kad gražiai atrodytų ir vis iš naujo skambėtų.

Morrissey pasuko solo karjera, nes dar neišsėmė šulinio (įdomu, kada baigs?), Johnny Marr vis dar šalia kitų prisiglausdamas tuos kitus ir reklamuoja. Tik, žinia, šitie žmonės, kurie net už milijonus nesutiko kartu vėl stovėti scenoje, padarė kažką, kas smogė tylia, tačiau galinga jėga. Įtakojantis įrašas, kryptingas, pataikantis tiesiai ten, kur esi pažeidžiamas. Jei tik tavo radaras tesingu dažniu nustatytas.

Man visada imponavo paskutinė albumo daina – Some Girls Are Bigger Than Others. Tikriausiai tai turėjo būti maža mažytė akimirka, kai Morrissey vertino kažkieno apimtis. Kūno? Širdies? Sielos? Nespausk Stop. Jie sugros tau kai ką tikro. Greitai ir čia pat.

p.s. Ar kada nors jautei tai, ką jautė Žana D’ark?

fb-share-icon

36 komentarai apie “[nostalgija:] The Smiths – „The Queen Is Dead” [1986].

 1. Tai vienintelis mano turimas „The Smiths” albumas. Tiesa, ne nostalginis – įsigijau gal prieš metus, dvejus. Keista, bet aš prisimindamas albumo dainas pirmiausia minėčiau „The Boy With The Thorn In His Side”, tu gi visai ją praleidi.

 2. Nu ok, nebesusilaikau ir paaiskinu jums tikraja zodzio ‘Nostalgija’ reiksme lietuviu kalboje:
  „nostćlgija – liguistas tėvynės ilgesys”

  tai va.. :)
  As suprantu, ka norit pasakyti tuo zodziu, bet tai nera ilgesys bet ko. Tai tevynes ilgesys :)
  Aisku daug kas ji naudoja…. Cia gal panasiai kaip su Algio Greitai papasakota istorija apie ‘Bolidą’, kur dauguma formules-1 ziurovu Bolidu vadina formules. Bet is tikruju nueje i http://www.google.lt/search?hl=lt&q=bolide&btnG=Paie%C5%A1ka&meta= pamatom, kad apie formules informacijos ten ne kvapo :]]

 3. pa, buvo visa maža pastraipėlė apie tą dainą, bet taip gavosi, kad nėra. Šita daina yra būtina, tai tiek, lakoniškai ;)

 4. Pauliau, tai taip jei dar pridetume kokius zargonizmus, keiksmazodzius tai isvis turtingi pasijustume :)

 5. stai kaip, ar man taip atrodo, ar tamsta is musės dramblį lipdote? :)Sakote „Nostalgija” neatitinka tos reikšmės, kurią naudojame, pasiūlykite tinkamesnę. Ir beje, ar tik tiek turite pasakyti apie tai, ką skaitote G.?

 6. ne, ne ta prasme juk.. lkž tikrai nėra baigtinis darinys, ypač tais atvejais, kai kalbame apie tarptautinius žodžius. nostalgija, kaip tėvynės, ilgesys šifruojamas tik žiūrint lotyniškas (turbūt) žodžio dalis. gi šis žodis nuo senų laikų turi kiek platesnę reikšmę – ilgesį praeičiai, praeities įvykiams, prisirišimą prie jos.

 7. iš vlkk.lt:

  Kokie tarptautinio žodžio „nostalgija“ galimi lietuviški pakaitai?

  Tai vartotinas tarptautinis žodis (plg. gr. nostos – grįžimas + algos – kančia, skausmas).

  „Tarptautinių žodžių žodyne“ (Vilnius, 2001) teikiamos žodžio nostalgija reikšmės: 1. tėvynės ilgesys; 2. ilgesingas idealizuotas praeities prisiminimas, apgailestavimas (p. 517). Žodis įtrauktas ir į el. „Dabartinės lietuvių kalbos žodyną“ (Vilnius, 2003).

  Lietuviški pakaitai, atsižvelgiant į kontekstą ir stilių, gali būti: 1. tėvynės ilgesys; 2. (perkeltinė r.) ilgesys ir pan. (Kalbos patarimai. Kn. 4: Leksika: 1. Skolinių vartojimas, Vilnius, 2005, p. 82).

 8. Pauliau,
  nelabai ka turiu ir bepridurti, jei jau radai taip parasyta, vadinasi yra kaip yra.. :)
  Prisimenu nuo mokyklos laiku, kaip l.kalbos mokytoja sake: „…nostalgija rasyti nederetu, nes tai yra tevynes ilgesys…”

 9. mmm, je vau vau (kazkaip nesubtiliai as cia po nemiegotos nakties) kaip gera pamatyt primintus cia Smiths. nors veluoju, kaip visad. pasakyciau, kad cia man pasimete tarp kinopavasariu, bet kad kandziotis?…:)
  sito albumo geriausia daina keicias kas keleta menesiu – kai uzsidedu is naujo. butent taip, branginanciai, lyg seimynini kristola.
  man didziausias Smiths fenomenas (pamaniau po cionyksciu zodyniniu orgiju, kad pvz. anglu kalboje sitas zodis neturi visiskai jokio fenomenalumo) visad ir buvo su upbeat ir skaidria melodija sudainuoti zodziai is gilaus liudesio pazemiu.
  got bored before he even began?.. please.

 10. aha, kilo mintis, kad butu prikolas jei jie butu pasivadine John Smith

 11. puikiai rasot misiukonis. man daina apie vienu merginu mamas kurios yra didesnes uz kitu merginu mamas irgi viena mieliausiu.
  tik vat su ta zana… soriukaz nesupratau

 12. nina, dekui, tai nieko ir nereikejo suprast, siaip pajauciam ir tiek. Na, tiesiog… kai vienas, pries visus, nesuprastas, ujamas? whatever.

  alma, linkiu issimiegot, pazistamas reikalas:)

 13. zinot misiukonis siandien ryte vonioj beklausant velgi sito albumo kilo mintis nukelusi mane i ankstesne diskusija del siaures krypties. ir pagalvojau kad kaip tada kazkas emesi lygint su lenonu ten makartniu.. netikslu tai buvo. taja grupe reiktu lygint (jei isvis to reiktu) su sia. nes net anas ispirmo zvilgsnio sekmingas palyginimas del yoko visiskai netinka kai tuo tarpu cia yra daug panasumu net nekalbant apie saunda.. visu pirma cia yra „duetas” ir cia gi yra net stadijo.. na bent jau ta morrissey wtf stadija…kaip pasakytu listapadskis jei butu skaites sita straipsni

 14. nina, dar pasikartosiu, kad tai buvo tik metafora (š.k. atveju) jokiu tiesioginių sąsaju neturejau galvoje, cia gi, visiskai sutinku su logika, duetas atitinka dueta ir t.t. Kalbant apie morisejaus wtf stadija noriu paprieštarauti, jog jis tikrai pasiekė daug savo solinėje karjeroje ir baveik visi jo albumai mane žavi, grįžtant atgal pas Smmiths irgi noriu pasakyti, kad ne mazaiu kaip 50 proc Smiths jegos buvo to paties morrissey lyrikoje. Ir išties, The Queen Is Dead yra labai tinkamas klausytis vonioje:)

 15. ir beabejo visi supranta kad tai tik metafora. as tiesiog bandau apsjungti jusu rasinius. jei nieko pries.
  del morisejaus solo. na cia jusu nuomone… nedaugiau. tokia kaip kad listopadskio del vildziuno solo. sutikit. galim jei noretumet panagrinet virgos solo… ar man pagalvoti dar kanors?
  beje misiukoni as jusu nevarginu?

 16. A dabar supratau, kas liečia rašinių apjungimą…man morisejaus soline karjera aktuali tad, taip, tai tik mano nuomonėir aš ja ko gero pasitikiu. O ne nina, gaila tik kad negaliu tau (davaj idiom na „ty”) skirti šiuo metu laiko, nes buvau išėjęs ir vėl išeinu. Manau galima pagalvoti dar ka nors ir susikomentuoti vakarop.

 17. hmm, skaiciau, kad nina uz mane pagalvos…cituoju „ar man pagalvoti dar kanors?”

 18. jus neskaitykit bukvaliai. skirkit kur retorika kur bukvalnika

 19. ainu, kadangi uzstrigau ties negalejimu nieko pasakyt apie Virgos solo, o ir dabar pas mane groja Slayer, tai pasakysiu, kad Morisejus yra mano dievas ir as negaliu apie ji kalbeti objektyviai, o jei ir objektyviai, tai kuo gi nemaloni ta jo wtf stadija po smiths?

 20. jo? morisej jusu dievas? ok. ir objektyviai jus kalbet negalit nes objektyviai kalbeti nieks negali. nebent listapadzskis… (cia seip). as nieko pries moriseju as tik breziu paraleles tarp straipsniu, minciu, pasisakymu, veiklu, asmenybiu…
  darkart primenu viskas yra subejektyvu. net ir jus misiukoni

 21. mes pereiname i kitą lygį regis. mielai parašyčiau email diskusijai ir zmogaus pazinimo bei pasimokymo is jo tikslu, tik nezinau i kur. Ziuriu listopadskis eina cia kaip geras brendas tad, dziugu, kad viskas vyksta G vardan. Nina, turiu nuojautą, kad paralelės nubrėžtos ir išvados padarytos, butų smagu pasikalbeti, žinia.

 22. kalbat, bet jau seniai ne apie muziką (šio įrašo temą). aišku, galit aklus ir kurčius mėgint įtikinti, jog morisėjaus ar šiaurės krypties minėjimas reiškia kalbėjimą apie muziką, bet man tai atrodo ne daugiau negu prietekstas KALBĖJIMUI.

 23. butent pauliau. link ko as ir suku. aciu jum pauliau jus man labai padejot. as kaiptik ir norejau kad jsu patys prie sito klausimo prieitumet. na taprasme zvelgiant per rasinio rasymo prizme. suprantat apie ka as?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.