The Sunset Limited (Rež. Tommy Lee Jones) [2011]

Vienu sakiniu: Vieno svarbiausių šių dienų rašytojų intelektualinis iššūkis

Apie: Pulitzerio premijos laureato Cormac McCarthy („No Country For Old Men“, „All the Pretty Horses“, o Pulitzeriu apdovanotas „The Road“ jau buvo apžvelgtas) to paties pavadinimo pjesės pagrindu sukurtas filmas – 90 minučių trunkanti filosofinė, teologinė dvikova. Vienas kambarys, du vyrai. Ateistas profesorius ir katalikas, buvęs kalinys. Dievas prieš Velnią. Juoda prieš Balta. Gyvenimas prieš Mirtį. Angelas prieš Pasmerktąjį. Kunigas prieš Nusidėjėlį. Klaustrofobiškoje erdvėje įkalinti visiškai priešingų pažiūrų vyrai diskutuoja apie gyvenimą ir mirtį, o vien dialogų pagalba kuriama įtampa neleidžia atplėšti akių nuo ekrano nei sekundei.

Kodėl žiūrėti: Tommy Lee Jones ir Samuel L. Jackson virtuoziškas pasirodymas įgauna sprogstamąją galią turint aukščiausio lygio literatūrinį pagrindą – C. McCarthy pjesę, kurios pagrindu pats rašytojas parašė ir filmo scenarijų. Skaičiusieji C. McCarthy kūrinius žino, kad šis autorius pasižymi be galo vaizdinga, alegorine literatūrine kalba, dėl kurios dažnai yra lyginamas su William Faulkner, Samuel Beckett ir Jose Saramago. Filmas netampa išimtimi – dialogai tokie turtingi, kad siekiant pilnai suvokti filosofinių debatų prasmę reikalinga ne viena peržiūra. Diskusija, kaip ir gyvenimas bei mirtis, nelaukia pasimetusio žiūrovo. Filmą pats režisavęs Tommy Lee Jones meistriškai susitvarko su sudėtingu uždaviniu – besąlygiškai sudominti apsiribojant minimalistinėmis priemonėmis – vieno kambario erdve ir dviem personažais. Po klasikinio Dial M for Murder tai pirmasis filmas, maksimaliai priartinantis prie buvimo teatro salėje jausmo.

Kodėl nežiūrėti: Teigiamos savybės labai greitai gali virsti neigiamomis, nes tai didelio susikaupimo ir koncentracijos reikalaujantis filmas. Nesigilinant į vystomus dialogus filmas praranda prasmę, todėl norint lengvai praleisti vakarą, reikėtų rinktis paprastesnio turinio kūrinius. Visgi, net ir atsainiai žiūrint, sunku neįvertinti aktorių bei režisieriaus meistriškumo.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=l0MSitTAYyA

Reziumė: Dar vienas įrodymas, kad per televiziją (deja, tikrai ne Lietuvos) galima pamatyti aukščiausio lygio kūrinius

fb-share-icon

4 komentarai apie “The Sunset Limited (Rež. Tommy Lee Jones) [2011]

  1. nemačius filmo kyla klausimas, kodėl jie įkalinti tame kambaryje? :)

    1. Nėra vienareikšmiško, juo labiau tiesioginio, atsakymo į šį klausimą. „Įkalinimas” šiuo atveju – tai C. McCarthy pasirinkta alegorinė vaizdavimo forma, o jos interpretacijos galimos pačios įvairiausios ir susiformuos tik (ne kartą) pažiūrėjus filmą. Savo nuomonės kišti nesinori :)

  2. Kažkaip praleidęs buvau, kad tai pagal McCarthy. Tai reiks būtinai pažiūrėti.

  3. Pamačiau, nors gal tiksliau išgirdau. Sakyč, dar vienas pavyzdys, kaip genialus dialogas gali prikaustyti dėmesį labiau nei krūva spec.efektų ir sudėtingų siužetinių vingių.
    O antrą peržiūrą matyt iškeisiu į originalų popierinį pjesės tekstą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.