TOM CLANCY „Raudonojo Spalio” medžioklė”

Karts nuo karto grįžtu prie lengvos literatūros, kurios puslapiai tirpte tirpsta. Ne visada kokybiškos, ne visada vertos rekomenduoti, tačiau tam tikro pramoginio peno smegenims duodančios. Tiesą sakant, jos ne tiek ir mažai mano gyvenime, tačiau šįkart rašau tik apie Tomą Clancy, kuris prieš keletą dienų (2013-10-01) paliko šią ašarų pakalnę, o mūsuose buvo ir tebėra linksniuojamas per menkai. Mūsų leidyklos, leidžiančios trilerius, sakyčiau, nepelnytai pamiršta šį skrupulingą amerikiečių autorių – turime vos pora knygų vertimų, iš kurių didesnį dėmesį reikėtų atkreipti į Clancy debiutinį romaną “Raudonojo Spalio” medžioklė”, kuriame pirmą kartą skaitytojas susitinka su ne vieno vėlesnio romano herojumi Džeku Rajanu.

Ne vienas prieš gerus dvidešimt metų, matyt, ir ekranizaciją yra regėję su Seanu Connery’iu ir Alecu Baldwinu, tačiau knyga, kurią (ot sutapimas) teko prieš keletą mėnesių baigti skaityti, lieka knyga, kurioje visko daug daugiau, giliau, detaliau ir įdomiau.

“Raudonojo Spalio” medžioklė” kiek gąsdina savo apimtimi, tačiau pradėjus skaityti apimties nesijaučia.

Romane aprašoma istorija vyksta Šaltojo karo metu: sovietų naujausias slaptas ginklas, superduper tylus atominis povandeninis laivas plaukia link Amerikos krantų. Laivui vadovauja Markas Ramijus, kuris mainais į laivą siekia sau ir įgulai JAV gauti politinį prieglobstį. Ne visi įgulos nariai tai žino, kaip ir amerikiečiai nežino Marko sumanymo. Amerikiečiams laivas, tiksliau, jo šleifas, atrodo pavojingas – gi link Amerikos krantų staiga strimgalviais leidosi ir visas sovietų karinis laivynas. Šaltojo karo šaltas status quo gali tuoj tuoj baigtis dideliu karščiu…

Toks, iš pirmo žvilgsnio, lyg ir nestebinantis siužetu trileris, tačiau visai tinkamas masalas lietuviškam skaitytojui gali būti tas faktas, kad vienas pagrindinių veikėjų, Markas Ramijus, yra lietuvis, kuris pirmuosiuose knygos puslapiuose nužudo “zampolitą” Ivaną Putiną. Skamba lyg iš pasakėčios. Gi lietuviai užsienio literatūroje retai vaidina pagrindinius teigiamus vaidmenis. Tad “Raudojo Spalio” medžioklę” reikia populiarinti ir vardan patriotizmo. Juokauju, žinoma, bet internetai rašo, kad Clancy galėjo įkvėpti reali istorija apie lietuvį Joną Pleškį (vėliau tapusį Jonas Plaskus; apie tai galima pasiskaityti ir lietuviškai pasirodžiusioje Marijonos Venslauskaitės Boyle knygoje “Laisvės beieškant: žmogus iš Raudonojo Spalio”). Nežinau, kiek paralelių tarp Clancy’io kūrinio siužeto ir realių įvykių, ar tai inspiravo Clancy Raimijų padaryti lietuviu, ar tikrai buvo panašios technologijos povandeninių laivų,- jei kam įdomu, pasidomėkite asmeniškai, tačiau autoriui negali nieko prikišti dėl kruopščiai dėstomų įvairiausių mašinų, laivų, lėktuvų, prietaisų, įrenginių techninių niuansų, veikimo principų, galimybių, paskirčių, kurie neatrodo iš piršto laužti. Technikos istorija besidomintiems tikrai bus įdomu. Net aš save ne kartą pagavau atominio povandeninio laivo inžinieriaus rolėje ir lindau į vikipediją žiūrėti, kaip ten kas su kuo sujungta.

Taigi, aibė technikos, špionažo užkulisių, daug karinių manevrų ir militarizo, daug nuolat intensyvėjančio veiksmo vietų, veikėjų, siužeto vingių, istoriškai tikros aistros, viltys ir siekiai – tobulas trilerio receptas, nenusileidžiantis Forsythui, Crichtonui ar Ludlumui.

Knyga į pabaigą kiek “atvėsta”, darosi daugiau mažiau nuspėjama, bet reikia suvokti, kad tai technotrilerio klasika, iš kurios ne vienas rašytojas ir scenaristas sėmėsi idėjų, perkeliamų į šiandieninius trilerius (tiek kino, tiek literatūros), kuriais nuolat maitinami žanro mėgėjai, todėl dauguma Clancy sumanymų gali atrodyti šabloniškais. Bet reikia nepamiršti, kad prie to šablono nemenkai nagus prikišo jau amžinatilsis Clancy.

fb-share-icon

Vienas komentaras apie “TOM CLANCY „Raudonojo Spalio” medžioklė”

  1. Vienok gerbiamas J.Pleškys nuvarė patį papraščiausią tarybinį povandeninį laivą,- tiesa ne į Ameriką,o į artimąją Švediją,bet panašu,kad šių įvykių įkvėptas Tom Clancy kurė šį trilerį..Povandeninis laivas,-kapitonas lietuvis,-šaltasis karas,viskas sueina.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.