TV be TV: You Don’t Know Jack (Rež. Barry Levinson) [2010].

Susiklostęs stereotipas, kad televizijai kuriami filmai dažniausiai yra mažiau kokybiški, prastesni, pigesni, tiesiog mažiau įdomūs nei kino teatruose rodomi filmai. Dažną galbūt tai atbaido, tačiau amerikiečių kabelinės televizijos kompanijos HBO padalinio HBO Films kūriniai šį stereotipą paneigia, nes šios kompanijos sukurti ir prodiusuoti filmai jau kelis dešimtmečius žiūrovui pateikia išskirtinės kokybės reginį. Ne išimtis ir šie metai – HBO sukurti filmai Temple Grandin, You Don‘t Know Jack ir miniserialas The Pacific susišlavė visus pagrindinius Emmy apdovanojimus savo kategorijose.

Vienu sakiniu: Teisė į gyvenimą ir mirtį daktaro akimis.

Apie: Susipažinkite – Jack Kevorkian, aštuntą dešimtmetį pradėjęs medicinos daktaras. Tačiau Jack yra šiek tiek kitoks daktaras, jis – Mirties daktaras. Jei Jūs sergate nepagydoma liga ir norite baigti savo kančias šioje ašarų pakalnėje, šis daktaras Jums padės.

Režisieriaus Barry Levinson (Good Morning Vietnam, Rain Man) filmas pasakoja apie Amerikoje veikusį kontraversiškai vertinamą eutanazijos šalininką daktarą Jack Kevorkian, kuris praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje Mičigano valstijoje padėjo nusižudyti daugiau nei šimtui nepagydomomis ligomis sirgusių žmonių. Filmas įamžina dešimtmetį trukusią Jack ir jo bendražygių moralinę, teisinę ir politinę kovą dėl žmogaus teisės į mirtį, galų gale metant iššūkį visai Amerikos teisinei sistemai.

Kodėl žiūrėti: Filmo stiprybė neabejotinai yra puiki aktorių komanda, su fenomenaliai Jack Kevorkian vaidinančiu Al Pacino priešakyje. Tai turbūt geriausias aktoriaus vaidmuo per pastarąjį dešimtmetį, belieka tikėtis, kad po eilės abejotinų vaidmenų šis atstatys Al Pacino karjerą atgal į vėžes. Antraplanius vaidmenis puikiai atlieka Sussan Sarandon, John Goodman bei ypač Jack seserį vaidinanti Brenda Vaccaro. Emmy apdovanotu scenarijumi išlaikoma ideali pusiausvyra tarp paskutinių pacientų pasisakymų prieš mirtį, kovų teismų salėse bei Jack’o moralinių pasvarstymų šeriant kaimynystėje gyvenančias žąsis.

Tačiau visgi svarbiausia yra žiūrovo viduje iššaukiama moralinė dilema. Kur yra riba, tarp savižudybės ir žmogžudystės? Ar Jack Kevorkian nėra savanaudis visuomenės dėmesio reikalaujantis individas, kuriam į senatvę išsivystė Dievo kompleksas? Ką daryčiau AŠ, pakliuvęs į tų nepagydomai sergančių ir neapsakomai kenčiančių žmonių kūnus? Ar šaukčiausi Jack’o, kaip tai darė jo pacientai?

Jei iki šiol buvote eutanazijos šalininkas ar priešininkas, ar galbūt neutralus, bent jau neabejotinai persvarstysite savo vertybes.

Faktai: Jack Kevorkian peržengė ribą atlikęs aktyvią eutanaziją, t. y. suleidęs mirtiną injekciją nepagydomai sergančiam ligoniui. Už tai buvo pripažintas kaltu dėl antro laipsnio žmogžudystės ir nuteistas kalėti 10 – 25 metams, po aštuonerių metų buvo paleistas lygtinai. Jo paleidimo metu Oregono valstija buvo vienintelė Amerikoje legalizavusi pasyvią eutanaziją, vėliau prie jos prisijungė ir Vašingtono valstija.

Reziumė: „Dying is not a crime“. Jack Kevorkian.
Spręsti Jums.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=PSv0U94kiZ4

fb-share-icon

6 komentarai apie “TV be TV: You Don’t Know Jack (Rež. Barry Levinson) [2010].

  1. liūdna būna parašius apžvalgėlę negaut komentarų, tad trumpai: taip, geras scenarijus, gera vaidyba, žingeidžiai žiūrisi, bet nepaisant to, kad džiaugiuos susipažinęs su keletu eutanazijos faktų (po to dar wiki tikrinau šitą asmenybę), pats filmas yra ganėtina holivudinė bestselerio klišė. nors – pasikartosiu – tie, kuriems įdomi eutanazijos tema (tiesioginių filmų apie tai nepamenu, lavinos tikrai nebuvo), būtinai pažiūrėkit. kaip kad „man on wire” yra dokumentinis, bet ypatingai meniškas filmas, taip šis yra meninis, bet labai dokumentiškas filmas, ir tai yra jo stiprybė. ačiū už postūmį pažiūrėt šį filmą, dariau.

  2. Pilnai sutinku, kad filmas labai žiūroviškas – juk televizijai kuriami filmai visų pirma privalo pritraukti žiūrovą, ypač Amerikoje, kur reitingai yra viskas. Tačiau sąlyginai nedidelė filmo meninė vertė tikrai nepanaikina malonumo žiūrėti įdomią istoriją ir mėgautis gera vaidyba.

  3. Man šiek tiek nepasisekė su šiuo filmu ta prasme, kad po jo pažiūrėjau Temple Grandin. Abu pagal tikras istorijas, abu labai kokybiškai padaryti, tiesiog Temple smarkiau kirto per emocijas, dėl ko sunkiai prisiverčiau brūkštelt apie planuotą „You Don’t Know Jack”, kuris, kaip minėjo Lukas yra (tiesiog) labai dokumentiškas.
    Bet pačios istorijos perpasakojimas, vaidyba – super.

    Man įdomu ar kas nors Lietuvoj bandė geriausius prime time amerikietiškus serialus rodyti „Moterys meluoja geriau” laiku?

  4. Šiaip įdomus dalykas… Kai varčiau sąrašėlį dviejų paskutinių metų Emmy award wining mini series, kone visi yra biografiniai, paremti tikrais faktais. Sutapimas ar tam yra kažkoks realus paaiškinimas?

  5. rodos, hbo tęs reikalą su b.levinson ir a.pacino kitu biografiniu filmu apie legendinį prodiuserį ph.spector.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.