[tv series:] BRON / BROEN (2011-2015)

Vienas nuostabiausių „Tilto” momentų yra tas, kai išgirsti Choir of Young Believers „Hollow Talk”.

Vien todėl, kad tau duoda žinoti, jog prasideda „Bron/Broen” – danų ir švedų kriminalinis serialas, kurio franšizę netruko pasičiupti ir amerikiečiai, ir britai. Nežinau, kaip gavosi pastariesiems, o skandinavams pavyko labai gerai. Net nebūtinas buvo tas vėliau (antrajame ir trečiajame sezonuose) dirbtinai naudojamas tilto motyvas. Tiesa, pirmajame sezone jis suveikė ypač įtaigiai. Moters kūnas, perpjautas perpus ir paguldytas Eresuno tilto, jungiančio Daniją ir Švediją, viduryje, buvo reikiamas pretekstas dviem šalims bendrai pradėti tirti paslaptingą žmogžudystę.

Kiekvieną šalį atstovauja savas detektyvas, Švediją – jauna, kupina energijos, keistoko būdo, bejausmė, kiek asociali, Aspergerio simptomo paveikta vienišė Saga (Sofia Helin), Daniją – vedęs, bet kupinas asmeninių problemų, pervargęs nuo būties, pagyvenęs vyras Martinas (Kim Bodnia). Šie du skirtingi, ryškūs herojai imasi tyrimo, kuris suka vis neįtikėtesniais keliais. Tai dar vienas serialo pliusas – kai jau manai, kad daugmaž viskas aišku, serijos pabaigoje kūrėjai viską susuka taip, kad lieki pakeltais iš neįtikėtumo antakiais. Žinoma, tai toli nuo realybės, tačiau kaip kriminalinis trileris „Tiltas” yra fantastiškai išmoningas. Vietomis gal net per daug visko apžiojantis, nes sugaudyti supinkliavotas veiksmo sąsajas nėra visad lengva. Vienok, pirmasis „Tilto” sezonas buvo fantastiškas, lyg antrasis „The Killing”, su asmeniškai žavinčia pesimistiška atmosfera.

Antrasis sezonas taip pat žiūrėjosi lengvai, o ir ekologinis terorizmas kaip ašis, apie kurią sukasi antroji dvišalė byla, yra aktuali nūdienai. Tik čia lyg yla iš maišo išlindo situacijos, į kurias kūrėjai pastatė Sagą, akcentuodami jos Aspergerio sindromo keliamus bendravimo keistumus – jie tikrai atrodė keisti, originalūs, tačiau dirbtini ir neįtikinami.

Trečiasis sezonas buvo pats silpniausias. Vien dėl to, jog iš pagrindinių herojų pasitraukė Kim’as Bodnia. Neišduosiu kaip, kodėl, bet serialo siužeto vingiais jo pasitraukimą kūrėjai išnaudojo ypač efektingai. Deja, vietoj Martino rasti nauji Sagos porininkai nė iš tolo neprilygo Bodnia vaidintam personažui. O ir, kaip minėjau anksčiau, tilto, kaip serialo jungties simbolis čia jau visiškai pritemptas. Geriausias variantas būtų „Bron/Broen” nebetęsti, nebent pavyktų sugrąžinti Bodnia.

ketvirtojo sezono kažko ypatingo ir nesitikėjau, tai baisiai nenuvylė, bet nauju ryškumu ir nesužibėjo. Nauja byla neįtraukė – sukta užsukta, aplipinta įvairiomis šalutinėmis, dėmesį blaškančiomis prielipomis, lyg iš standartinio skandinaviško trileriuko, kur daug puslapių, bet maža esmės. Kiek įdomesnė sezono dalis, kurioje Saga laiką leidžia psichiatrinėje ligoninėje, tačiau tai ilgai netrunka. O ir dėmesio pagrindinių veikėjų charakterių vystymui – kas seriale tampa įdomiausia – labai maža. Žodžiu, galima žiūrėti jau tik iš inercijos.

fb-share-icon

3 komentarai apie “[tv series:] BRON / BROEN (2011-2015)

  1. Serialų žiūriu itin mažai, bet šis sudomino nes skandinaviškas detektyvas ir ta daina ojei kaip užkabino. Tai praktiškai dėl dainos ir pradėjau žiūrėti :)

    Beklausant danų kalbos, prisiminiau puikų danų serialą Borgen (2010-2013) Danijos politikos užkulisiai, žurnalistų vaidmuo šalies valdyme, šeima vs.darbas. Visiems čia esantiems protingiems žmonėms, prijaučiantiems skandinavijai, stipriai rekomenduoju (jei dar nematę).
    Aš po Borgen, buvau dar labiau užsimanius išmokti danų kalbą ir kraustytis į Kopenhagą. Man jau seniai Danija- tarsi Lietuvos geresnis variantas kitoje tikrovėje, arba ‘kokia Lietuva galėtų būti’.

  2. O mes žiūrim serialų labai daug, vakare atsipalaidavimui po serijikę po darbų prie vakarienės ir pan..;) tai šitas buvo ir prie mano mylimesnių pirmus sezonus, bet kaip ir Ovidijus minėjo, nebeliko aktoriaus Bodnios ir neliko mylimo personažo. Sagos personažas, mano akimis, šiek tiek perspaustas su tuo bejausmiškumu, vietomis nenatūralus..
    Bet visumoje veža tie skandinavų šaltakraujės fantazijos klodai kuriant kriminalines istorijas ir spalvingus personažus-detektyvus ;)

  3. na,zodi „tiltas” nebutina suprasti tiesiogiai,juk dirba dvi salys kartu,tos bendros bylos ir yra „tiltas” perkeltine prasme

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.